Ayder Yaylası Oteller

Ayder Yaylası

Popüler Ayder Yaylası Otelleri
0,00
Ayder Villa Gencal
Rize / Ayder
0,00
Natura Lodge Hotel
Rize / Ayder
0,00
Ayder Simsir Butik Otel
Rize / Ayder
0,00
Ayder Cise Dag Evleri
Rize / Ayder
0,00
Ayder Umit Hotel
Rize / Ayder
0,00
Ayder Resort Hotel
Rize / Ayder
0,00
Ayder Selale Dag Evi
Rize / Ayder
0,00
Ayder Hasimoglu Hotel
Rize / Ayder
0,00
Yesil Vadi Hotel
Rize / Ayder
0,00
Gelgor Hotel
Rize / Ayder
Ayder Yaylası Şehir Rehberi
Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Hakkında

Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 1350 metre yükseklikte konumlanmıştır. Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplıdır. Hala Vadisi’nde yaşayanların dinlenme amaçlı kullandıkları yaylanın geçmişi 1300’lü yıllara dayanmaktadır. Turizmle hareketlenene kadar bölge yayla olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Günümüzde turizm ve eğlence merkezi haline gelmiştir. 1987 senesinde turizm merkezi ilan edilen Ayder Yaylası otelleri kadar kaplıcalarıyla da ünlüdür. 260 metre derinlikten çıkan 50 derece sıcaklığındaki kaplıca suları şifalı özellikleriyle bilinmektedir. Romatizma ve kireçlenmeye iyi gelen kaplıca sularından herkesin faydalanması için modern turistik tesisler kaplıca çevresine inşa edilmiştir.

 

Ayder Yaylası Otel Bölgeleri

Ayder Yaylası otel bölgeleri Ayder Yaylası’nda ve Ayder Yaylası’na çok yakın olan Çamlıhemşin’de toplanmıştır.

Ayder Yaylası Otel Temaları

Ayder Yaylası otel teması içinde; butik otel, aile dostu otel, apart otel, pansiyon, bungalov, tatil köyü ve villa gibi pek çok seçenek bulunmaktadır. Konaklama tipi olarak oda-kahvaltı veya sadece konaklama seçilebilmektedir.

Ayder Yaylası’na Ulaşım

Ayder Yaylası’na hava yolu ile ulaşım için Trabzon uçak bileti alarak Trabzon Havaalanı kullanılabilmektedir. Havaalanından transfer hizmeti alarak, HAVAŞ, dolmuşlar veya araç kiralayarak da Ayder Yaylası’na ulaşım mümkündür. Şehirler arası otobüslerle Rize otobüs bileti ile de Ayder Yaylası’na ulaşılabilmektedir.

Ayder Yaylası’na araba ile ulaşmak isterseniz; yayla İstanbul’a 1.220 kilometre, Ankara’ya 890 kilometre, İzmir’e ise 1.490 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca Karadeniz turu yapan firmalarla da Ayder Yaylası’na ulaşım yapılabilmektedir.

 

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası şifa arayanlar için yepyeni tesisler sunmaktadır. Bölgeye şifa bulmak için gelenler; Fırtına Vadisi, Gelintülü Şelalesi, Kaçkar Sıradağları, Kavrun Yaylası, Huser Yaylası ve Avusor Yaylası’nı mutlaka gezmektedir.

Ayder Yaylası’nda Yapılabilecek Aktiviteler

Ayder Yaylası otelleri araştırması sırasında karşınıza çıkacak aktivitelere şans vermeniz gerekmektedir. Kaplıcalardaki şifalı suların tadını çıkarmak, Fırtına Deresi’nde rafting yapmak, yaylada kamp atmak, doğa yürüyüşlerine çıkmak ve Karadeniz’in doğal lezzetlerini keşfetmek bunların başlıcalarıdır.

 

Ayder Yaylası’nda Ne Yenir?

Karadeniz lezzetleri bakımından zengin olan Ayder Yaylası’na yolu düşenler; Çılbır, Hamsi Buğulama, Hamsi Kuşu, Korkoto Çorbası, Lahana Çorbası, Hamsi Çorbası, Ayran Çorbası, Fasulye Çorbası, Kabak Çorbası, Minci, Muhlama, Kabak Felisi, Fasulye Tavalısi, Turşu Kavurma, Pazı Kavurması, Tomarı Tavalısı, Pazı Dolması, Kara Lahana Dolması, Lahana Haşlaması, Isırgan Yemeği, Hamsikoli, Hamsi Çıgırtası, Hamsili Pilav, Hamsi Köftesi, Muhlama, Hoşmer, Haşıl, Çumur, Ekşaşi, Pekmezli Asude, Laz Böreği, Enişte Lokumu, Kabak Sütlacı, Pepeçura ve Paluze’yi mutlaka denemektedir.

Ayder Yaylası Şehir Merkezi
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery