Ankara Otobüs Bileti

Ankara

Ankara

Ankara Şehir Rehberi

Türkiye’nin en kalabalık ikinci ili olan Ankara, aynı zamanda ülkenin başkenti konumundadır. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehrin nüfusu yaklaşık 6 milyondur. Yüzölçümü olarak ise Türkiye’nin en büyük üçüncü ilidir. Ankara’da gezilecek yerler araştırılırken; kentin yüzölçümü, tarihi önemi ve doğası da ön planda tutulmalıdır.

Anıtkabir

Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının içinde bulunduğu mezar kompleksi Türkiye’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. 1953’te inşası tamamlanan ve “modern Türkiye’nin sembollerinden biri” olan Anıtkabir, Anıt Bloku ve Barış Parkı olmak üzere iki bölüm halinde ziyaret edilmektedir. 

Güvenpark

Güvenpark, Ankara’da gezilecek yerler arasında merkeze en yakın konumda olan yerlerden biridir. Kızılay Meydanı’nda konumlanan parkta; Güvenpark Anıtı, havuz, ağaçlar, çocuk parkı ve oturaklar bulunmaktadır. Cumhuriyet tarihinin ilk parkı da olan Güvenpark Anıtı Clemens Holzmeister tarafından projelendirilmiştir.

Ankara Kalesi

M.Ö. 5. yüzyıl başında Galatlılar’ın Ankara civarına yerleştiği sırada bile var olan kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Romalılar, Bizanslılar, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu Dönemleri’nde de kullanılan Ankara Kalesi günümüzde çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Kocatepe Camii

Ankara’da gezilecek yerler arasında en genç mimari eserlerden biri olan Kocatepe Camii’nin inşası 1987 senesinde tamamlanmıştır. Mimar Sinan’ın mimari üslubuyla yaptırılan Kocatepe Camii’nin alt kısmında; kütüphane, konferans salonu, idari birimler, ticarethane ve otopark bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın Altındağ semtinde konumlanan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin kapıları 1921 senesinden beri tarih meraklılarına açıktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle açılan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Anadolu Uygarlıkları’na ait pek çok obje sergilenmektedir.

Atakule

Döner restoranlı kulesi ve alışveriş merkeziyle tanınan Atakule, Ankara’nın modern yüzünü temsil etmektedir. Ankara’da gezilecek yerler ve yemek yenilecek yerler içinde seyir terası sayesinde en çok dikkat çeken yerlerden biridir. Atakule’nin etkinlik salonlarında nikah, kokteyl ve davetler de düzenlenmektedir.

Ankara Botanik Parkı

Çankaya ve Cinnah Caddeleri arasında 1970 yılında kurulan Ankara Botanik Parkı tam 65 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Ankaralılar’ın nefes almak için gittiği parkta havuz, çiçek bahçesi ve çiçek serası bulunmaktadır. Atakule’den de gözlemlenen Ankara Botanik Parkı şehirden kaçış için idealdir.

Kuğulu Park

Kuğulu Park, Ankara’nın Kavaklıdere mahallesinde bulunmaktadır. Adını parkın havuzunda yüzen kuğulardan alan Kuğulu Park, 1958 senesinden beri park olarak kullanılmaktadır. 24 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan parkta Tunalı Hilmi’nin bir heykeli de vardır. Öpüşenler isimli modern heykel ise parkın bir diğer süsüdür.

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Etnografya Müzesi’nde Selçuklu devrinden günümüze eserler sergilenmektedir. Bu eserler arasında; porselenler, tabancalar, levhalar, kilimler, halılar, halk giysileri, süs eşyaları, takunya örnekleri, bohçalar ve gelin kıyafetleri gibi gündelik objeler de bulunmaktadır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara’da gezilecek yerler denilince akla gelen yerlerden biri olan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1980 tarihinde hizmete girmiştir. Cumhuriyet öncesi ve sonrası ait eserlerin sergilendiği müzede; Osman Hamdi Bey, Fikret Mualla, Şeker Ahmet Paşa, Şefik Bursalı, İbrahim Çallı ve Abidin Dino’nun da çalışmaları halka açıktır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Birinci TBMM Binası olarak da bilinen bina 1981 senesinden beri “Kurtuluş Savaşı Müzesi” olarak anılmaktadır. Lozan ve Sevr Anlaşması’na ait belgeler, çeşitli devlet büyüklerinin hediyeleri ve haberleşme araçları Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde sergilenmeye devam etmektedir.

Atatürk Orman Çiftliği

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Tarımı’na öncülük etmesi için kurduğu Atatürk Orman Çiftliği, 1992 yılından beri doğal sit olarak kabul edilmiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nde Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün doğduğu evin bir benzeri, Karadeniz Havuzu ve Devlet Mezarlığı ziyarete açıktır.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Ankara’da gezilecek yerler listesindeki müzelerden biri olan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi de Altındağ semtinde gezilebilmektedir. Yaklaşık iki bin tarihi eserin sergilendiği Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, 2015 tarihinde açılmıştır. Müzede ayrıca bilimsel, sanatsal ve kültürel etkinlikler de düzenlenmektedir.

Tabiat Tarihi Müzesi

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Tabiat Tarihi Müzesi, kapılarını 1968 senesinde açmıştır. Ülkemizin geçmişinde ve günümüzde yaşayan hayvan ve bitkilerinden örnekler sergilenen Tabiat Tarihi Müzesi’nde yaklaşık 6400 çeşit fosil bulunmaktadır.

Beypazarı Yaşayan Müze

Beypazarı Yaşayan Müze, Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı kültür müzesidir. Ziyaretçilerini izleyen konumundan çıkaran Beypazarı Yaşayan Müze’de; geleneksel Türk sanatlarını deneyimlemek mümkündür. Müzede ayrıca Hacivat ve Karagöz Gösterileri, masal anlatımları, deyim ve atasözü araştırmaları da yapılmaktadır.

Augustus Tapınağı

M.Ö. 25-20 seneleri arasında yapıldığı tahmin edilen Augustus Tapınağı’nı Galatlılar yaptırmıştır. Günümüze ulaşana kadar depremler ve hava kirliliğinden etkilenen Augustus Tapınağı’nın onarılması için çeşitli projeler oluşturulmuştur. Fakat bu projeler henüz hayata geçmemiştir.

Ankara Oyuncak Müzesi

1990 senesinde kapılarını açan Ankara Oyuncak Müzesi’nde 2000’den fazla oyuncak sergilenmektedir. Türkiye kültürünü aktaran oyuncakların sergilendiği Türkiye’nin ilk oyuncak müzesinde sanat etkinliklerine katılmak da mümkündür.

Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

Kendi alanında Türkiye’nin ilk müzesi olma özelliği taşıyan Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi’nde; birçok kültürel değer uygulamalı olarak yaşatılmaktadır. Meddah, köy seyirlik oyunları, orta oyunu da bunların arasındadır.

Cin Ali Müzesi

Çocuklara okuma ve yazmayı öğretmek için yazar Rasim Kaygusuz’un yarattığı Cin Ali karakterinin Cin Ali Müzesi 2019 senesinde açılmıştır. 11 bölümden oluşan Cin Ali Müzesi’nde çeşitli eğitim araçları sergilenmektedir.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara’da gezilecek yerler arasından seçtiğimiz Altınköy Açık Hava Müzesi’nde 1930 ve 1950’li yılların köy mimarisi, köy kültürü ve köy gelenekleri sergilenmektedir. Geleneksel Türk tipi köyleri yakından tanımak için ideal bir sergi alanıdır.

Ankara Estergon Kalesi

Macaristan’daki Estergon Kalesi’nin bir kopyası olan Ankara Estergon Kalesi, 2005 senesinde açılmıştır. Restoranları ve çarşıları ile ziyarete açık olan Ankara Estergon Kalesi’nin yapımında Alanya Kalesi’nin sekizgen yapısı örnek alınmıştır.

Aqua Vega Akvaryumu

Türkiye’nin en büyük akvaryum tüneline sahip olan Aqua Vega Akvaryumu, Mamak ilçesinde yer almaktadır. Aqua Vega Akvaryumu’nda balıkları gözlemlemek dışında dalış eğitimi almak da mümkündür.

Seğmenler Parkı

Kavaklıdere’nin içinden aktığı Seğmenler Parkı 1983 senesinde açılmıştır. 67 bin metre karelik bir alanı kaplayan parkın içinde çocuk bahçesi, konser alanı ve havuzlar yer almaktadır.

Nallıhan Kuş Cenneti

Bir zamanlar iç deniz olan şimdilerde yapay bir gölü olan Nallıhan Kuş Cenneti’nde 191 kuş türü yaşamaktadır. Elmabaş pakta, yeşilbaş, sakarmete, angıt, karabatak ve karabaş martı bu türlerin en sık görülenleridir.

Haymana Gavur Kalesi 

Sıcak yer altı suları ve şifalı kaplıcaları ile ünlü olan Haymana’nın Gavur Kalesi’ndeki kabartmaların, M.Ö. 1600 veya 1700 yılları arasında bölgede hüküm süren Hititler tarafından yapıldığı öne sürülmektedir.

Elmadağ Kayak Merkezi

Kış sporlarını sevenlerin akınına uğrayan Elmadağ Kayak Merkezi bahar ve yaz aylarında ise doğa yürüyüşü yapmak isteyenleri ağırlamaktadır. Ağaçsız pistlerinin uzunluğu 700 metredir ve kar kalınlığı genelde 30-60 cm arasında değişmektedir.

Dikmen Vadisi

Çankaya’da bulunan Dikmen Vadisi yürüyüş ve spor alanları, süs havuzları, kafeleri, ve çocuk alanları ile Ankaralılar’ın nefes alma ihtiyacını karşılamaktadır. Dikmen Vadisi’nde 120.000’den fazla ağaç ve 50 civarı bitki türü de bulunmaktadır.

Ankara İstasyonları
Ankara Hakkında
Nüfus:-
Telefon Kodu:-
Plaka Kodu:-
Ankara
29 May Çrş, Bulutlu
20,92°
Prş
14,86°
Cum
14,37°
Cmt
15,31°
Paz
18,41°
Pzt
20,87°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery