Ankara Uçak Bileti

Ankara

Ankara

Ankara uçak bileti fırsatları ile ulaşılabilir olan Ankara şehrinin tarihi yapısı ve hakkındaki diğer bilgileri edinmenizde fayda var. Binlerce yıllık geçmişi olan dikkat çekici şehir, coğrafi koşullarıyla da kendine has bir yapıya sahiptir. Binlerce yıllık tarih boyunca, M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan insan yerleşimleri vardır. Ankara tarihi, bu konuda Anadolu'nun köklü tarihlerinden birini içermektedir. Tarihi, Anadolu'nun en eski uygarlıklarından biri olan Taş Devri'ne kadar uzanmasına rağmen, uygarlığın en derin izlerine sahip Hint-Avrupa kavimlerinden biri, Hititlerin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Hititler'den sonra Frig egemenliğine giren kente daha sonra Gordion adı verilmiştir.

Özellikle Frig kralı Midas döneminde en görkemli dönemlerinden birini yaşayan kent, daha sonra Kafkasyalı Kimmerler tarafından fethedilmiştir. Ankara adı, Frig dilinde "geminin demiri" anlamına gelen Ankura'dan türetilmiştir. Efsaneye göre, adını Kral Midas'ın geminin demirini bulduğu yerden almıştır. O zamandan beri adının kökeni ile bilinen şehir, o zaman Lidya egemenliğine girmiş ve o dönemde tahıl, zeytinyağı ve şarap üretimi ile oldukça ünlü olmuştur. Bölge aynı zamanda bir geçiş noktası olan çeşitli kabilelerin yaşadığı bir yerdir. Galatyalılar Kelt kökenliydi, Ahamenişler bunlardan sadece birkaçıdır. 

Roma ve Bizans imparatorlukları için önemli bir nokta olan Ankara, Anadolu'da başlayan Türk akınlarıyla Büyük Selçuklu Devleti sınırları içinde kalmıştır. Beylikler sonrasında kuşkusuz Osmanlı Devleti ile ilişkilendirilen şehir, uzun yıllar Anadolu'nun geçiş noktası olması nedeniyle çok önemli bir şehir olmaya devam etmiştir. Kurtuluş Savaşı'nın odak noktalarından biri olan şehir, başkent olarak büyük önem taşıyordu. 1920 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olan şehir, bugün ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. Oldukça gelişmiş yapısı herkesin dikkatini çekiyor; sanayinin gelişmiş yapısı, tarım ve hayvancılığın ayakta kalması, ülkenin göbeğindeki şehir imajı için en önemli noktalardan biridir. Ankara uçak bileti fırsatlarıyla kolayca şehre ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara, zengin tarihi sayesinde ziyaretçilerine her anın tadını çıkarabilecekleri yerler sunmaktadır. Yapılacak ve yapılacak şeylerin yanı sıra görebileceğiniz bazı yerler; Kuğulu Park, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Doğada vakit geçirmek isteyenler Papaz Bağı'nda kahvaltı yapabilir, şehrin tarihi semtinde gezinmek isteyenler Hamamönü'nü ziyaret edebilirler. En önemli nokta Anıtkabir'i ziyaret etmektir. Anıtkabir'i eşsiz bir tarihi görmek ve şehrin merkezi noktasına kolay ulaşım imkanı ile hediyelik eşya almak için ziyaret edebilirsiniz.

Ankara’da Yeme-İçme

İç Anadolu da birçok noktayla bağlantısı sayesinde Ankara; zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Bu şehre geldiğinizde restoranlarda ve mekanlarda deneyebileceğiniz birçok lezzet vardır. Ankara tavası bunların en bilinenidir. Pirinç veya şehir arpası üzerine etle servis edilen bu yemek, size lezzet şöleni yaşatmaktadır. Ankara simidi, entekke böreği, çubuklu turşu deneyebilir olan diğer lezzetlerdir.

Ankara Hava Ulaşımı

Düzenli iç ve dış hat uçuşları sayesinde istediğiniz tarih ve saatte kolayca ulaşabileceğiniz, Esenboğa Havalimanı uçak bileti alabileceğiniz bu şehirde seyahat planı yapabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan şehir merkezine servis otobüsü ile ulaşılabilir.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da Esenboğa Havalimanı uçak bileti alarak ulaşabileceğiniz pek çok tarihi, kültürel ve doğal yerler vardır.

Anıtkabir

Ankara denilince mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerin başında Anıtkabir geliyor. Gazi Mustafa Kemal'in ebedi istirahatgahı olan anıt, büyük komutanın görkemine ve kişiliğine yakışır bir mimari eserdir. Birkaç farklı bölge olmasına rağmen, görülmesi gerekenlerin neredeyse tamamı Anıtlar Mahallesi'ndedir. Çankaya'nın bir ilçesi olan Tandoğan'da bulunan Anıtkabir, şehir merkezinde yer aldığı için birçok yolla ulaşılabiliyor. Anıtkabir'de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de yer alıyor. Yaklaşık 3 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan müze, farklı ve ilgi çekici sergileme yöntemleriyle ziyaretçilere farklı bir atmosferin kapısını aralıyor.

4 bölümden oluşan müzenin birinci bölümünde Gazi Mustafa Kemal'in kişisel eşyaları, ikinci bölümünde Çanakkale resimleri ve İstiklal Savaşı, üçüncü bölümünde savaş milli mücadeleleri ve yapılan inkılaplar, dördüncü bölümünde bölümde Mustafa Kemal Atatürk'ün özel kütüphanesine ait kitaplar sergilenmektedir. Müze, her Türk'ün mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olan kabrin bulunduğu şeref holünün alt katında yer almaktadır.

Mavi Göl

Şehir merkezine çok yakın ve ulaşımı çok kolay olan Mavi Göl Ankaralılar ve Ankara’ya seyahat planlayacak olanlar için büyük şanstır. Ankara gidiş dönüş uçak bileti sayesinde buraya gezi planlayabilirsiniz. Bayındır Barajı'nın hemen yanındaki gölde çocuklar ve yetişkinler için birçok yaşam alanı bulunuyor. Göl çevresinde düzenlenen piknik ve barbeküler, çardaklar, manzaralı teraslar ve çay bahçeleri ile ailenizle güzel vakit geçirebilirsiniz. İskelede pedallı bota binerek suda gezinebilirsiniz. Başka bir iskeleden balık tutmak da mümkündür. Ayrıca golf, futbol, ​​basketbol ve voleybolda maçlar oynanabilmektedir. Yani gördüğünüz gibi, hepsi burada. Mis kokulu ağaçların arasında gölün sakinliği ile baş başa kalmak ve doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Yeşil Göl'e mutlaka uğramalısınız.

Nallıhan Kuş Cenneti

Sarıyer Barajı ile Aladağ Çayı'nın birleştiği yerde oluşan bu doğal alan çok güzel bir doğaya sahiptir. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bu doğa harikası şimdi Nallıhan ilçesine bağlı Davutoğlan köyüne bağlı. Ankara ve Eskişehir'e 130 km, İstanbul'a 300 km, Bolu'ya 100 km, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerine 30 km uzaklıktadır. Bu bölgenin sakinlerinin oraya büyük bir merakla gittiklerini takdir edebilirsiniz. Bu yer doğa fotoğrafçılığı ve kuş gözlemciliği açısından oldukça zengin bir alandır. 1994 yılında Avcılık ve Hayvan Yaşamı Genel Müdürlüğü tarafından "Yaban Hayatı Geliştirme Alanı" olarak seçilerek koruma altına alınmıştır. Göçmen kuşların göç yolları nedeniyle bölge sakinlerine zarar vermemek için avlanma ve barınma yasaktır. Bölgenin dağı; Jeolojik bileşime bağlı yağışlar ve farklı renkli toprakların üst üste binmesi nedeniyle sarı, kahverengi ve kırmızı renkli katmanlardan oluşur. Ankara gidiş dönüş uçak bileti alarak bu görsel şöleni mutlaka görmelisiniz.

Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray illeri sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü, büyüleyici güzelliği ile Ankara'da doğa gezilerinin bir numaralı adresidir. Türkiye'nin tuz ihracatının neredeyse %40'ını oluşturan Tuz Gölü, sevimli flamingolarıyla da doğaseverleri kendine çekiyor. 85 farklı kuş türüne, 120'den fazla memeli türüne ve 40'a yakın endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü'nün doğal güzelliği, 1 derece rezerv olarak korunmaktadır. Doğa turları ve fotoğrafçılık ile her mevsim doğal güzellikleri görmek için Ankara geziniz sırasında Tuz Gölü'nü mutlaka keşfetmelisiniz.

Eymir Gölü

Ankara'da görülecek yerler arasında mutlaka sayılan bir yer olan Eymir Gölü; Ankara'nın en ünlü doğal güzelliklerinden biridir. Nefes kesen göl manzarası ve taze doğası ile yılın her mevsimi düzenlenen doğa turlarının kilometre taşlarından biridir. Eymir Gölü'nün 5 kilometrekarelik alanı bariyer göl olup 1956 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne verilmiş; Peyzajlı yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, dinlenme alanları ve kır bahçeleri ile Ankara'nın şehrin kalabalığından kaçıp doğayla baş başa kalabileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Eşsiz flora çeşitliliği ve zengin faunası ile dikkat çeken Eymir Gölü'nde yelken veya kano ekipleri yıl boyunca çalışmaktadır.

Ankara
29 May Çrş, Bulutlu
20,92°
Prş
14,86°
Cum
14,37°
Cmt
15,31°
Paz
18,41°
Pzt
20,87°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery