Harran Oteller

Harran

Popüler Harran Otelleri
0,00
Kumbet Hotel
Südostanatolien / Harran
Harran Şehir Rehberi
Harran

Harran Hakkında

Şanlıurfa’ya 44 kilometre uzaklıkta bulunan Harran, dünyanın ilk bilim merkezlerinden biri ve ilk üniversitenin anavatanıdır. Kuzey Mezopotamya’nın kadim yerleşkelerindendir. 1987’den beri ilçe olarak kabul gören Harran, üzerinde yaşanılan dünyanın en eski kentlerindendir. M.Ö. 2250 yılından kalma tabletlerde şehrin adına rastlanmaktadır. Haçlı Seferleri sırasında büyük hasar gören şehir, Selçuklu Türkleri ve Osmanlılar tarafından da yönetilmiştir. 3000 yıllık koni şeklindeki evleri modern tarzda evler karşısında yok olma tehdidi ile karşı karşıya olmasına rağmen varlığını sürdürmektedir.

Harran Otel Bölgeleri

Harran bölgesiotelleri çevresinde birçok otel bulunmaktadır. Harran otel rezervasyonu yaptırarak bölgede gezinmek mümkündür. Her türlü ihtiyacınızı giderecek ve merkezi konumda olan oteller Harran’da popülerdir.

Harran Otel Temaları

Harran otelleri merkezi konumda ve her ihtiyacınıza cevap verecek şekilde temalandırılmıştır. Ailece konaklayabileceğiniz gibi yalnız seyahat edebileceğiniz oteller de bulunmaktadır.

Harran’a Ulaşım

Şanlıurfa’ya 44 kilometre uzaklıkta olan Harran’a ulaşım için özel araç veya bölgeye giden minibüsler kullanılmaktadır. Araç kiralamak da Harran’da dolaşmak için bir alternatiftir.

Harran Gezilecek Yerler

Harran otelleri araştırılırken Harran’da gezilecek yerler de araştırılmalıdır. Gül yağı, pişmiş toprak, saman ve yumurta akı harmanlanarak yapılmış Harran Kümbet Evleri görülmeye değer bir manzara oluşturmaktadır. 1979 yılında kentsel sit alanı olarak tescillenen Harran Kümbet Evleri önemli bir arkeolojik alandır. 

Tevrat’ta adı geçen Hârân olduğuna inanılan Harran Ören Yeri, dünyanın ilk üniversitesine de ev sahipliği yapmaktadır. Bazı kaynaklarda ise dünyanın ilk İslam üniversitesinin olduğu yer olarak anılmaktadır. Harran otelleri araştırılırken dünyanın ilk üniversitesi de araştırmalara dahil edilmelidir. 

Albazdu, Albazde, Bozdağ veya Bazda Mağaraları denilen eski taş ocağı da ilgi çeken bir turistik alandır. Çevredeki yapılar için taş çıkarılan taş ocaklarındaki meydan, galeri ve tüneller de görülmeye değerdir. 

Eyyubiler Dönemi’nde yaptırılan ve Göktaş Köyü’nde bulunan Han El-Ba’rur Kervansarayı da Harran otel bölgelerine yakın sayılmaktadır. Muhafız odası, hamam, ahırlar, mescit ve yazlık odalardan oluşan Han El-Ba’rur Kervansarayı da keşfedilmeyi beklemektedir. 

Geç Roma Dönemi’ne tarihlenen Şuayb Antik Kenti de Harran’ın görülmeye değer noktalarındandır. Güneydoğu’nun Efes’i olarak adlandırılan tanımlanan Şuayb Antik Kenti yaz kış ziyaret edilebilmektedir. 

Şuayb Antik Kenti’ne 15 kilometre uzakta bulunan Soğmatar Antik Kenti de Roma Dönemi’nden kalma bir şehirdir. Abgar Krallığı Dönemi’nde ibadethane olan Soğmatar Antik Kenti’nin kapıları da yaz kış açıktır.

Harran’da Yapılabilecek Aktiviteler

Harran otelleri araştırması sırasında Şanlıurfa kültüründe önemli bir yeri olan “sıra geceleri” de araştırmaya dahil edilmeli ve bir sıra gecesine mutlaka katılmalıdır. Harran’da bol bol fotoğraf çekmek de yapılabilecek aktiviteler arasındadır.

Harran’da Ne Yenir?

Harran’ın yöresel yemekleri isot, kurutulmuş sebze, koyun eti, yoğurt ve narla tatlandırılmıştır. Harran’a yolu düşenler; Mumbar Dolması’nı, Tirit’i, Çiğ Köfte’yi, Söğülme’yi, Aya Köftesi’ni, Yuvalak Köftesi’ni, Beli Kırık Kebabı’nı, Yumurtalı Köfte’yi, Kazan Kebabı’nı, Harran Kubbesi’ni, İçli Köfte’yi, Bostana Salatası’nı, İsotlu Kıymalı Börek’i, Semsek Böreği’ni, Lebeni Çorbası’nı, Nohutlu Bulgur Aşı’nı, Patlıcan Kebabı’nı, Balcan Kebabı’nı, Tepsi Kebabı’nı, Urfa Kebabı’nı, Kazan Kebabı’nı, Ağzı Yumuk’u, Lebeni’yi, Mahluta’yı, Pıtpıt Çorbası’nı, Bostana’yı, İsot Salatası’nı, Pirpirim Cacığı’nı, Şıllık Tatlısı’nı, Zingil Tatlı’sını, Burma Kadayıfı’nı, Peynir Helvası’nı, Katmer Tatlısı’nı ve Haside Tatlısı’nı denemeden Harran’dan dönmemektedir.

Harran Şehir Merkezi
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery