Rize Oteller

Rize

Rize Şehir Rehberi
Rize

Rize

Çağlar boyunca değişik isimler alan Rize (Antik Yunanca: Rizeon, Romeika: Rizunda, Lazca: Rizini) Doğu Karadeniz’de yer almaktadır. Bir zamanlar bölgede Kolhisliler yaşıyordu. 1204 yılında Trabzon İmparatorluğu’na bağlıyken, 1470 senesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildi. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olan Rize’nin nüfusu 2020 yılında yapılan sayımda 149 bin civarında çıkmıştır. 

Rize’nin kıyı kesimlerinde ılık ve çok yağışlı bir iklim hüküm sürerken, kış aylarında iç kesimlerde karasal iklim hakimdir. Rize ekonomisi büyük oranda çaya bağlıdır. Son yıllarda kivi yetiştiriciliğinde de artış görülmüştür. Yaylaları sayesinde yerli ve yabancı pek çok turistin akın ettiği Rize, Kaçkar Dağları’ndaki doğa sporları merkezleri sayesinde de popülerliğini korumaktadır.

Rize Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası

Rize otelleri araştırılırken en güzel yaylalarından olan Ayder Yaylası otelleri de araştırılmalıdır. 1300 metre yükseklikte bulunan Ayder Yaylası’nda bungalovlar, doğa otelleri, ahşap tasarımlı yayla evleri veya orman köşkleri gibi birçok konaklama alternatifi bulunmaktadır. İlk yerleşimin 13. yüzyıla uzandığı Ayder Yaylası solunum sorunları olanlara iyi geldiği gibi, şifalı sularıyla ünlü kaplıcalarıyla da tercih edilmektedir.

Pokut Yaylası

Deniz seviyesinden 2602 metre yükseklikte bulunan Pokut Yaylası, Rize otelleri bakımından da zengindir. Doğa otelleri ve orman köşkleri konaklamak isteyenlerin rağbetine uğramaktadır. 1750 senesinden beri yerli veya yabancı binlerce turisti ağırlayan Pokut Yaylası’nın organik ürünler sunulan kahvaltıları ve yöresel yayla yemekleri yapan kır lokantaları da oldukça popülerdir.

Gito Yaylası

Gito Yaylası, Deniz seviyesinden 2070 metre yüksekliktedir. Sislerle kaplı çam ormanı manzarasıyla tanınan yayla, Çat Vadisi üzerinde konumlanmıştır. Endemik bitki türleriyle de tanınan Gito Yaylası’nın ahşap yayla evlerinde, orman köşklerinde ve donanımlı kamp alanlarında konaklamak mümkündür. Ayrıca yaylanın düzenlenmiş yürüyüş yolları trekking meraklılarının hizmetine açıktır.

Huser Yaylası

Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer alan bir başka yayla olan Huser Yaylası; temiz havası, yeşil ile maviyi kucaklayan manzarası sayesinde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Dağ eteklerinde kurulan salıncaklarda doyasıya sallanırken, dağların nefes kesici fotoğraflarını çekmek de mümkündür. Oksijen miktarının yüksek olması da Huser Yaylası’nın nefes almak isteyenler tarafından tercih edilmesini kolaylaştırmaktadır.

Sal Yaylası

Okut Yaylası’na komşu olan Sal Yaylası, çam ormanlarının arasında kamp yapmak veya ahşap yayla evlerinde konaklamak için ideal bir ortam sunmaktadır. Sal Yaylası, deniz seviyesinden 2070 metre yükseklikte bulunmaktadır. Muhteşem dağ manzarası ve bahar ve yaz aylarında yaylaya hakim olan sarı çiçekler amatör ve profesyonel fotoğrafçıların büyük ilgisini çekmektedir.

Badara Yaylası

Deniz seviyesinden yüksekliği 1850 metre olan Badara Yaylası’nın küçük yayla evleri ve dağ kenarına kurulan salıncakları ünlüdür. Oksijen seviyesi yüksek, Kaçkar Dağları’na karşı konumlanan yaylada 15 hane yaşamaya devam etmektedir. Badara Yaylası’nın ortasındaki göl fotoğraf çekmeyi sevenlerin rağbetine uğramaktadır.

Çeçeva Köyü 

Haremtepe adıyla da anılan Çeçeva Köyü’nde Rize’nin meşhur çayı ile yorgunluk atmak ve organik ürünleri tatmak mümkündür. Çay tarlalarına karşı çay içmek Çeçeva Köyü’nün en büyük keyiflerinden biridir. Rize merkezine 24 kilometre uzaklıkta olan köye; Rize Otogarı’ndan kalkan Çayeli veya Çeçeva Köyü minibüsleri ile 30 dakikada varılabilmektedir. 

Rize Kalesi

Birinci derece arkeolojik sit alanı olan Rize Kalesi, üç bölüm halinde gezilebilmektedir. Şehre hakim 480 metrekare büyüklüğünde bir kayanın üzerine M.Ö. 527 ila 565 tarihleri arasında inşa edilen kale; iç kale, aşağı kale ve dış kale bölümlerinden oluşmaktadır. Yontma taşlar ve Horasan Harcı ile yapılan Rize Kalesi’nden şehrin büyük bir bölümü görülebilmektedir.

Ağaran Şelalesi

Kaçkar Dağları’ndan gelen kar sularıyla coşan Ağaran Şelalesi; Rize merkeze 30 kilometre, Çayeli ilçesine ise 12 kilometre uzaklıktadır. Ağaran Şelalesi’ne minibüsler veya rehberli turlar aracılığı ile ulaşmak çok kolaydır. Seyir terasları, mesire alanları ve yürüyüş parkurları sayesinde yerli ve yabancı turist akınına uğrayan şelale, çevresindeki endemik bitki türleriyle de dikkat çekmektedir. 

Çat Vadisi

Deniz seviyesinden yüksekliği 1300 metre olan Çat Vadisi, Rize merkezine 1,5 saat uzaklıktadır. Ladin, çam, gürgen ağaçları ve orman gülleriyle bezeli olan vadideki yaylalar da yaz-kış gezilmeye açıktır. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Çat Vadisi’ndeki bungalov oteller, yayla evleri, pansiyonlar ve kamp yerleri Rize otelleri araştıranlar tarafından da incelenmektedir.

Fırtına Deresi

Birinci derece doğal sit alanı olan Fırtına Deresi, Rize merkezine 77 kilometre uzaklıktadır. Doğaya uyumlu tasarlanmış Rize otelleri sayesinde Fırtına Deresi’nde rafting yapmanın tadı çıkarılabilmektedir. Endemik bitki türleri ise doğaseverlerin büyük ilgisini çekmektedir. Trekking parkurları, kır bahçeleri, balık restoranları ve mesire alanlarıysa Fırtına Deresi’nin cazibesini artırmaktadır.

Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi 15 metre yükseklikten dökülmesi ve çevresindeki endemik bitki türleri ile dikkat çekmektedir. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın içinde yer alan şelalenin seyir terasından fotoğraf çekmek ve yaz aylarında çevredeki göletlerde serinlemek de mümkündür. 

Şenyuva Köprüsü

Fırtına Nehri üzerine inşa edilmiş olan Şenyuva Köprüsü, 40 metre uzunluğa ve 20 metre genişliğe sahiptir. Çamlıhemşin sınırları içindeki köprü taş mimarinin güzel örneklerinden biridir. Şenyuva Köprüsü, doğa yürüyüşü veya yayla turu yapanlar tarafından sık sık fotoğraflanmaktadır.

Pileki Mağarası

Bir zamanlar Karadeniz Bölgesi’ne özgü pileki taşının çıkarıldığı Pileki Mağarası, günümüzde turist akınına uğramaktadır. M.Ö. 2300 yıllarına uzanan tarihiyle dikkat çeken mağarada 30 sene öncesine kadar taş çıkarılmaktaydı. Pileki Mağarası’nın 1500 metre uzunluğundaki tünelleri keşfe çıkmak için idealdir.

Rize Şehir Merkezi
Rize
22 May Çrş, Güneşli
19,75°
Prş
15,22°
Cum
16,51°
Cmt
14,37°
Paz
14,88°
Pzt
15,92°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery