Afyonkarahisar Otobüs Bileti

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Şehir Rehberi

Afyonkarahisar otobüs bileti fırsatları ile ulaşılan bölgede sizleri pek çok kültürel ve tarihi yapı en iyi şekilde ağırlıyor. Her köşesini keyifle keşfedeceğiniz bu şehrin gezilip görülecek yerleri hakkında fikir sahibi olmadan önce şehre genel hatlarıyla hâkim olmanız çok daha ideal seyahat planları oluşturmanıza da yardımcı oluyor.

Ege Bölgesi'nde yer almakta olan Afyonkarahisar, bu bölgenin en soğuk ili olarak kabul ediliyor. Kentin tarihi M.Ö. binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. 2000'li yılların başından itibaren Hititler'in, daha sonra ise Frigler ve Lidyalılar'ın bu kentte yaşadığı bilinmektedir. Roma ve Bizans dönemlerinden sonra 12. yüzyılın sonlarına doğru bölgeye Türkler hâkim olmuştur. Yörenin adı Hititler döneminde Hapanuva, Bizans ve aynı zamanda Roma dönemlerinde ise Akroinon'dur. Anadolu Selçuklu Devleti'nin Kösedağ Meydan Muharebesi'nde yenilmesinden sonra bölgede 1275 yılında başkenti Afyonkarahisar olmak üzere Sahib Ataoğullar Beyliği kurulmuştur. Kentin adı eskiden Ata Fahrettin Ali adıyla Karahisar-ı Sahib olarak biliniyordu. Karahisar adı, kentin volkanik kayalar üzerindeki kalesinden gelmektedir. 1341'de Sahib-Ataoğullar Prensliği, Germiyanoğulları Beyliği'ne katıldı. Birçok olaydan sonra bölge 1429'da Osmanlı egemenliği altına girdi. Kentin adı ilk başta 1684 yılında Afyonkarahisar olarak geçmiştir. Bölgede geniş alanlarda haşhaş yetiştirildiği için Afyon kelimesi eklenmiştir.

Afyonkarahisar’a Ne Zaman Gidilir?

Afyonkarahisar denizden uzak bir konumda olduğundan ve etrafı tamamı ile dağlarla çevrili olduğundan genel olarak karasal bir iklime sahiptir. Ancak, geçiş bölgesi özellikleri de görüntülenir. Kışlar karlı ve soğuk, yazlar ise sıcak ve aynı zamanda kurak geçer. En kurak ay Ağustos, en yağışlı aylar ise Nisan ve Mayıs'tır. Sağanak şeklinde sık sık yağmur yağar. Kışın çok kar yağar. Yılın dört ila beş ayı tamamen güneşli ve yılın geri kalanı bulutludur. Yıllık yağışın %16'sı yaz aylarında düşer. Yıllık yağış miktarı 410 ila 478 metreküp arasında değişmektedir. Ocak ayında sıcaklık eksi 20 derecenin altında seyreder. Temmuz ayında ise sıcaklık 30 dereceyi aşmaktadır. Afyonkarahisar şehriniziyaret etmek için en ideal dönemler bu bilgiler ışığında bahar ayları olacaktır.

Afyonkarahisar’da Ne Yenir?

Afyonkarahisar çok zengin ve lezzetli olan bir yemek kültürüne sahiptir. Mutfakta yöresel yemekler adeta parmaklarınızın ucundadır. Hamur işleri, haşhaş ve et yemeklerinin ağırlıkta olduğu Afyon mutfağı, kaymak, bal ve sucuk gibi yapımı çeşitlerini de barındırıyor. Yörede yalnızca 22 adet patlıcan yemeği tespit edilmiştir. Keşkek, dare, ağzı açık, büküm, haşhaşlı börek, nuska böreği, bazlama, Özbek pilavı, haşhaşlı pide, patlıcan böreği, nohut patlıcan, köz patlıcan kebabı bu zengin mutfağın en ünlü örnekleridir. Afyonkarahisar otobüs bileti fırsatları ile ziyaret edeceğiniz bu şehirde tüm bu lezzetleri ve çok daha fazlasını keşfetme şansına sahip olabilirsiniz.

Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

Pek çok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan Afyonkarahisar, böylelikle ziyaretçilerinin unutulmayacak anlarına yenilerini ekleyebilmesini adeta kolaylaştırmış oluyor. Birbirinden farklı yapılar, camiiler, parklar ve çok daha fazlası ile bu kenti keşfetmek oldukça keyifli oluyor. Afyonkarahisar'da gezilecek yerler, dolu dolu bir seyahat planı yapmanızı gerektirmeyi de ihmal etmiyor.

 

Afyonkarahisar Kalesi

Binlerce yıllık tarihiyle dikkat çeken Afyon'da gezilecek birçok tarihi yer bulunuyor. Her şeyden önce şehrin üzerinde yükselmekte olan Afyon Kalesi, ilk uğrak yerlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Uzun yıllar boyu şehrin tarih dolu anlarına tamamı ile tanıklık eden kale, 225 metre yüksekliğindeki sarp bir kayalığın üzerinde yer alıyor. Kalenin M.Ö. 1350 yıllarına kadar uzanan Hititler döneminde yapıldığı bilinmektedir. Karahisar Kalesi olarak da bilinen kalede dört büyük hazne ve Ana Tanrıça Sibere'ye adanmış bir şapel bulunmaktadır. Afyonkarahisar'ın simge yapılarından biri olan kaleye çıkıp şehir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Frig Vadisi

Afyonkarahisar'da gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk uğrak yerlerinden bir diğeri de Frig Vadisi oluyor. Büyüleyici Frigya Vadisi, dünyanın dört bir yanından doğal, tarihi, kültürel ve arkeolojik merak uyandırıyor. 3000 yıl önce Frigler döneminde kullanılmış olan bu büyüleyici vadi, yumuşak volkanik kayalara oyulmuş mağara yapısında evler, kaleler ve devasa büyüklüğe sahip taş anıtlarla bezenmiştir. Bu eşsiz yer pek çok hikâye ve efsaneye de konu olmuştur. Atlı safariler, bisiklet turları ve trekking turları ile Frig Vadisi'ni keşfedebilir, bölgeye uzun süre hakim olan Frig uygarlığına ait pek çok kültürel yapıyı yakından görebilir, unutulmayacak bir gün geçirebilirsiniz. Avdalaz Kalesi surlarının panoramik manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz bu vadi her köşesinde tarihi hazineler bulunan tıpkı bir açık hava müzesi gibi. Frig Vadisi'nin belirli bölümleri ziyaret edilebilir. Bu, 500 kilometreden uzun yürüyüş yoluna da sahip olan vadi mevsimsel olarak rehberli turlar ile gezilebilmektedir.

Kocayayla

Özellikle de havanın güzel olduğu yaz aylarının en popüler destinasyonlarından biri olan ve 1550 metre yükseklikteki Akdağ Tabiat Parkı içinde yayılan Kocayayla, doğa gezileri ve aynı zamanda da yayla turları için en popüler yerlerden biri. Turizm açısından oldukça gelişmiş olan yayla, bungalov evlerden pek çok hizmet sunan kamp alanlarına kadar çok çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor. Afyonkarahisar'ın özel yerlerinden biri olan Kocayayla, temiz havada yürüyüş yapıp Akdağ Göleti'nin eşsiz manzarasını hayranlıkla izleyip harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer. Organik ürünler ve yöresel yayla lezzetlerinden oluşan hafta sonu kahvaltısı için de her dönemde binlerce kişi burayı ziyarete geliyor. Kocayayla, eğlenceli bir günübirlik gezi, rekreasyon alanında piknik, doğada dinlenme ve unutulmayacak bir doğa tatili sunuyor. Afyonkarahisar Otogarı üzerinden bu eşsiz yere ulaşım gerçekleştirebilmek ise bir hayli rahat ve konforlu oluyor.

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Afyonkarahisar'ın en çok ziyaret edilen kaplıcalarından biri her köşesinden adeta fışkıran şifalı su kaynaklarıyla; Sandıklı Hüdai Kaplıcaları. Türkiye'nin bir termal turizm yeri olan Sandıklı ilçesindeki Hüdai Kaplıcaları, eşsiz deneyimler sunuyor. Yalnızca Türkiye'den değil, dünyanın dört bir yanından sağlıklı ve şifalı su ile şifa bulmak isteyen binlerce kişiyi ağırlayan kaplıcalar, lüks 5 yıldızlı otellerden spa otellere, aile hamamlarından havuz seçeneklerine varana kadar birçok seçenek sunuyor. Hüdai Termalin sıcaklığı 60 dereceye ulaşan suyunun fıtık, eklem ağrıları, kadın hastalıkları başta olmak üzere cilt hastalıkları gibi çok sayıda rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Top of Form

Avdalaz Kalesi

Volkanik kaya kütlesi üzerine inşa edilen ve üzerinde bir kale, altında bir mezar odası bulunan ilk konut olmasıyla ünlü olan Avdalaz Kalesi, benzersizliğiyle dünyanın dört bir yanındaki tarih ve arkeoloji meraklılarını adeta büyüledi. Ayrıca savunma ve aynı zamanda gözetleme amacıyla yapıldığına inanılan ve yüzlerce yıldır aktif olarak kullanılmakta olan eşsiz bir kaleyi çevreleyen çok sayıda kaya mezarları da burada bulunuyor. Gizli tünelleri ve koridorlarıyla Avdalaz Kalesi'nin zeminini keşfedin ve Avdalaz Kalesi'nin tepesinden Frig Vadisi'nin panoramik manzarasının keyfini çıkarın. Üstelik bu eşsiz yeri yakından görmek ve keşfedebilmek, pek çok farklı yapıya yakından hakim olabilmek için ulaşım da kolayca gerçekleştirilebiliyor. Afyonkarahisar Otogarı üzerinden bölgeye kısa süreler içerisinde ulaşabilmek son derece mümkün oluyor.

Afyonkarahisar Hakkında
Nüfus:299,673
Telefon Kodu:272
Plaka Kodu:3
Afyonkarahisar
29 May Çrş, Bulutlu
19,34°
Prş
16,19°
Cum
13,11°
Cmt
16,03°
Paz
19,15°
Pzt
20,81°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery