Aksaray Otobüs Bileti

Aksaray

Aksaray Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Aksaray

Aksaray Şehir Rehberi

Aksaray Otogarı kullanılarak görme şansı yakalanacak olan bu şehir, Kapadokya bölgesinde bulunuyor olması ile dikkat çekmektedir. Kendine ait eşsiz manzarası ve sahip olduğu doğa harikaları ile her yıl binlerce turiste kapılarını açan ve konuklarına unutulmaz deneyimler yaşatan Aksaray, 4 mevsim boyunca ziyaret edilebilecek bir şehir olarak bilinmektedir. Şehir içerisinde gezmeniz gereken birçok farklı. Olduğunu ve turistik noktaları sayesinde sizlere unutulmaz bir deneyim yaşatacağını dile getirmek ise kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Peri Bacaları ve Selime Katredrali

Aksaray  gezinin esnasında görme şansı yakalayacağınız turistik yerlerin sizlere adeta büyüleyeceğini dile getirmek yanlış olmayacaktır. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan peri bacaları ise Aksaray'da gezilecek yerler listelerinin başında gelmektedir. Kapadokya’yı ziyaret eden turistlerin de uğramaya çalıştıkları Peri Bacaları ve Selime Katredrali, Ihlara Vadisi’nin sona erdiği noktada bulunur. Tarihi açıdan şehrin en önemli miraslarından biri olarak kabul edilen katedral, 2 katlı bir yapıdır ve oldukça mistik bir görüntüye sahiptir. Şehir merkezinde yalnızca 30 km mesafede yer alan ve şehirden saat başı kalkan araçlarla kolaylıkla ulaşım şansı yakalayabileceğiniz Peri Bacaları ve Selime Katredrali, görenlere unutulmaz bir manzara sunmaktadır.

Güzelyurt Evleri

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan ve adını da buradan alan tarihi Güzelyurt Evleri, şehir merkezine yaklaşık olarak 28 km mesafede yer almaktadır. Eski zamanlarda Rum halkının yaşadığı bilinen bu evler, Kurtuluş Savaşı ile birlikte Türk halkına ev sahipliği yapmıştır. Tarihi Güzelyurt Evlerinde halen oturmakta olan insanlar olduğunu dile getirmek mümkündür. İnsanların oturdukları evlerin haricinde kalan yapılar ise butik otel olarak kullanılmakta ve böylelikle Aksaray tatilinizi çok daha keyifli hale getirmektedir.

Güvercinkayası

Binlerce yıllık tarihiyle görenlerin bir daha asla unutamayacağı eşsiz manzaralar sunan Güvercinkayası, Aksaray’ın Çatalsu Köyü’nde bulunmaktadır. 1996 yılından beri aktif olarak yapılmakta olan birçok farklı çalışmanın devam ettiği devasa bir höyük olan Güvercinkayası, Aksaray otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız el ilginç turistik noktalardan biri olarak bilinmektedir.

Güvercinkayası’nda bugüne kadar yapılan çalışmalarda hayvan kemiklerinden kale surlarına dek birçok farklı kalıntıya rastlanmıştır. Elde edilen kalıntılar göz önünde bulundurulduğunda tarihinin Kalkolitik döneme kadar uzandığı düşünülen Güvercinkayası, Aksaray’da mutlaka görülmesi gereken noktalardan biridir.

Zinciriye Medresesi

Tarihi Zinciriye Medresesi, şehir içinde mutlaka görülmesi gereken tarihi ve turistik yapılardan biri olarak bilinmektedir. 1336 yılında yaptırıldığı bilinen medrese, Aksaray’ın köklü tarihini daha yakından anlayabilmeniz ve tanıyabilmemiz adına sizlere fırsat sunmaktadır. Aksaray’ın yöresel taşı olan tüf taşı ve kesme moloz taştan inşa edilen ve varlığını günümüzde de korumayı başarmış en önemli yapıların arasında yer alan Zinciriye Medresesi, kendine ait kemerli bölümleri ve geniş bir avluya sahiptir. 8 ayrı bölüm ve 4 revaka sahip olan medrese tarihi açıdan olduğu kadar mimari açıdan da oldukça önemlidir ve şehre gelenlerin mutlaka gezmesi gereken bir nokta olarak bilinir.

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Aksaray'da gezilecek yerler hakkında araştırma yaptığınızda karşınıza uzun bir listenin çıktığını görebilirsiniz. Aksaray’ın şehir merkezine yalnızca 22 kilometre mesafede yer alması ile dikkat çeken Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri, tüf kayaların oyulması ile elde edilen çok eski bir yaşam alanı olarak bilinmektedir. 7 kaplı olduğu tahmin edilen yeraltı şehrinin günümüzde yalnızca 3 katını gezmek mümkündür. Gezilebilen alanlarda toplamda 40 ayrı oda bulunan ve 150 binden fazla turisti aynı anda ayarlayabilme kapasitesine sahip olan Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehrinin oldukça etkileyici bir ambiyansa sahip olduğunu dile getirmek ise kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Aksaray Müzesi

Aksaray kendine ait köklü tarihi ile dikkat çeken yapıların arasında bulunmakta ve günümüze dek birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Eğer siz de bu köklü bir tarihe sahip olan şehrin hikayesine daha yakından dinlemek ve onu daha yakından tanımak istiyorsanız şehir içerisinde bulunan Aksaray Müzesini mutlaka gezmelisiniz.

Aksaray Müzesi şehir merkezine yalnızca 3 km mesafede bulunması sebebiyle dikkat çeken müzelerden biridir. Şehir içinden kalkan toplu taşıma araçlarıyla ya da kendi kişisel aracınızla kolaylıkla ulaşma şansı yakalayacağınız bu müze, şehir içerisinde yapılan kazı çalışmalarından elde edilen binlerce yıllık tarihi çalışmaları daha yakından inceleyebilme şansı yakalamanızı sağlayacaktır. Yaklaşık olarak 16 bine yakın eserin sergilendiği bilinen müzede yer alan eserlerin tamamını gezmek için bütün bir gününüzü ayırmanız gerekebilir.

Ziga Kaplıcaları

Ihlara Vadisi içerisinde yer alan ve Aksaray gezinizin eşsiz bir deneyim haline gelmesini sağlayacak olan Ziga Kaplıcaları, yalnızca Aksaray için değil Türkiye için en önemli kaplıcalardan biridir. En meşhur kaplıcalardan biri olarak bilinen ve Yaprakhisar Köyü sınırları içerisinde bulunan bu nokta sağlık turizmi sebebiyle her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Termal alanda yer alan suyun sıcaklığının yaklaşık olarak 47 dereceyi bulduğu bilinmektedir. Mineral açısından çok zengin olan su romatizma gibi eklem ağrıları yaşayan insanların kendilerini daha sağlıklı hissetmelerini sağlamaktadır. Eğer Ziga Kaplıcaları’nda yapacağınız tatili uzatmak istiyorsanız bölgede bulunan tesislerde konaklama şansı yakalayabilir ve böylelikle tatilinizi talep ettiğiniz süre boyunca devam ettirebilirsiniz.

Aksaray Seyir Terası

Kendine ait tarihi güzellikleriyle oldukça dikkat çekiyor olsa da doğal güzelliklerini de kesinlikle göz ardı etmemek gereken bir şehir olan Aksaray, Aksaray Seyir Terası ile doğal güzelliklerinin tamamını konuklarının ayakları altına sermektedir. Eğer siz de tarihi ile adeta büyülendi ediniz bu şehrin doğal güzelliklerine tepeden bakmak ve böylelikle unutulmayacak bir manzara yaşamak istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken Aksaray Seyir Terası, Zafer Mahallesi’nde yer almaktadır.

Oldukça geniş bir tesis olan Aksaray Seyir Terası, açık ve kapalı olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşmakta ve bölümlerin içerisinde restorandan çocuk parkına dek birçok farklı hizmet sunan işletme bulunmaktadır. Böylelikle Aksaray gezinizi çok daha eğlenceli ve keyifli hale getirebilir ve gezmekten yorgun düştüğünüz anlarda seyir terasında vereceğiniz keyifli bir mola sayesinde enerjinizi yerine getirebilirsiniz.

Somuncu Baba Türbesi

Aksaray otobüs bileti ile ulaşma şansı yakalayacağınız Somuncu Baba Türbesi, Aksaray’da kaka görülmesi gereken yapıların başında gelmektedir. Şehrin en bilinen yerlerinden biri olan ve şehre gelenlerin en sık ziyaret ettiği noktalardan biri olarak bilinen Somuncu Baba Türbesi, özellikle din turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Aksaray Meydan

Aksaray doğal ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken bir şehir olmasına rağmen, şehir içi yaşamın da oldukça aktif olduğunu dile getirmek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Eğer siz de şehir içi yaşamı daha yakından tanımak istiyor ve canlı hayata karışmak istiyorsanız, şehrin kalbinin attığı Aksaray Meydanını mutlaka görmelisiniz.

 Meydanda yer alan saat kulesi ve birçok farklı mağaza keyifli vakit geçirebilmeniz mümkün hale getirmektedir. Şehrin en güzel ve en kalabalık yerlerinden biri olmasıyla dikkat çeken meydan, Aksaray Otogarı ile kolaylıkla ulaşılabilecek bir noktada bulunmaktadır. Siz de herhangi bir mevsimde planlayabileceğiniz Aksaray gezinizi bu gibi yerler sayesinde çok daha keyifli ve eğlenceli hale getirebilir, unutulmaz bir gezi deneyimi yaşamayı mümkün kılabilirsiniz.

Aksaray Hakkında
Nüfus:433,055
Telefon Kodu:382
Plaka Kodu:68
Cmt
16,22°
Paz
18,05°
Pzt
15,6°
Sal
17,97°
Aksaray
22 May Çrş, Bulutlu
17,55°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery