Ardahan Otobüs Bileti

Ardahan

Ardahan

Ardahan Şehir Rehberi

Ardahan'da gezilecek yerler her yıl pek çok yerli ve yabancı turist tarafından araştırılan bir konu haline gelmektedir. Kuzeydoğu köşesinin doğu Anadolu bölgesinde yer almakta olanlar daha Türkiye için önemli şehirlerden biridir. Gürcistan ülkesiyle sınır konumunda bulunan ve 1992 yılında Kars ilinden ayrılarak ülkenin 75 ile olma özelliği taşıyan Ardahan soğuk iklimiyle meşhurdur. Kış aylarında havanın -20 ila 30 derece arasında değişkenlik gösterdiğini, dolayısıyla dondurucu bir soğuğa sahip olduğunu dile getirmek mümkündür. Tarihi ve doğal açıdan da oldukça farklı noktalara sahip olan ve turistler tarafından görülmesi gereken birçok farklı yapıyı içerisinde barındıran Ardahan mutlaka yaz aylarında ya da bahar mevsiminde tercih edilmesi gereken bir şehir olarak bilinmektedir.

Çıldır Gölü

Türklerin kullanmış olduğu en eski yerleşimlerinden biri olarak bilinen çıldır milattan önce 650 ila 700’lü yıllara dayanan oldukça köklü bir tarihe geçmişe sahiptir. Bu bölgede bulunan çıldır gölü ise Kars ve Ardahan ili sınırları içerisinde bulunan ve şehir merkezlerinde yaklaşık olarak bir saatlik mesafede yer alması sebebiyle turistler tarafından mutlaka tercih edilmesi gereken noktalardan biri olarak bilinmektedir. Çıldır gölünü kendine ait en önemli özelliği ise doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ikinci gölü olması ve bunun yanı sıra en büyük tatlı su gölü olarak bilinmesidir. Eşsiz bir manzara sunan ve görenlerin bir daha unutamadıklarımız çıldır gölü deniz seviyesinden 1952 m seviyede yüksekliğe sahiptir. Bunun yanı sıra 42 m derinliği ile de dikkat çeken çıldır gölü her mevsim eşsiz bir manzaraya tanıklık etmenizi mümkün hale getirmektedir.

Ardahan Kalesi

Ardahanotobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir tarihi birçok farklı yapıya sahip olduğu için dikkat çeken ve hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilmesi önerilen kışın dondurucu soğuklar sebebiyle turistik gezilere izin vermeyen Ardahan da mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan biri diğeri ise Ardahan kalesidir. Eski ve yeni Ardahan’ı birbirinden ayıran ve kura ırmağının hemen yanında bulunan Ardahan kalesi ovanın tepesinde konumlanmıştır. Kalenin yapımına ait bilgiler net olmasa da Osmanlı döneminde yapıldı ve yaklaşık olarak 16 yüzyıl ortalarında kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle inşa edildiği düşünülmektedir. Günümüze kadar ulaşmayı başarmış tarihi yapılar arasında bulunan ve bu sebeple oldukça önemli bir yere sahip olan Ardahan Kalesi varlığı boyunca birçok farklı devlete ve egemenliğe ev sahipliği yapmıştır.

Şeytan Kalesi

Ardahan otogarı ve otobüs bileti fırsatları ile görme şansı yakalayacağınız bu şehirde mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan biri diğeri ise şeytan kalesi olarak bilinmektedir. Şehrin en sevilen ilçelerinden biri olan çıldır ilçesine bağlı Yıldırım Tepe Köyü'nde yer alan şeytan kalesi Karaçay Vadisi'nde kayalıkların zirvesinde yer alıyor olması sebebiyle görenlere eşsiz bir manzara sunmakta ve sunduğu manzarayı yıllar boyu unutulmayacak kadar eşsiz bir güzelliğe sahip olmaktadır. Urartular döneminde yapıldığı tahmin edilen ve yapıldığı dönemlerde gözetleme ve savunma amacıyla kullanıldığı düşünülen şeytan kalesi kendine ait birçok farklı özelliğe sahip olması sebebiyle günümüzde şehre gelen turistlerin ilgisini en çok çeken yapılardan biri haline gelmiştir.

Yalnız Çam Kayak Merkezi

Türkiye kış sporları açısından oldukça zengin bir ülkedir ve jeopolitik konumu sayesinde birçok farklı şehirde kayak merkezi bulmak mümkündür. Sahip olduğu bu gibi özellikler her yıl binlerce insanın ülkenin çeşitli yerlerindeki kayak merkezlerine giderek spor aktiviteleri gerçekleştirmelerini sağlamış ve yerli ve yabancı turistler için oldukça önemli bir ülke haline gelmesini mümkün hale getirmiştir. Türkiye'de bulunan ve mutlaka tercih edilmesi gereken bir diğer kayak merkezi ise Ardahan'da yer alan Yalnız Çam Kayak Merkezi olarak bilinmektedir. Kendine ait 3 ayrı pisti olan ve böylelikle hem amatör hem de profesyonel kayak sporcuları için uygun bir hizmet sunmakta olan yalnız çam kayak merkezi 4 kilometrelik ana pisti ve 1,5 ve 600 metrelik uzunluğundaki diğer pistleri sayesinde eşsiz bir kış tatilini mümkün hale getiren noktalardan biri olarak bilinmektedir.

Cemal Tural Tabiat Parkı

Ardahan otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız Cemal Tural Tabiat Parkı mangal ve piknik yaparak doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirmek isteyenler için en eski seçeneklerden biri olarak bilinmektedir. Yalnızca turistler tarafından değil yerli halk tarafından da yaygın olarak tercih edilen ve özellikle yaz aylarında nüfusunun neredeyse ikiye katlandığı bilinen bu parkta piknik yapabilmeniz için gerekli olan masalar, çeşme ve tuvalet imkanı sunulmaktadır. Oksijenin bol olduğu ve oldukça temiz bir havaya sahip olan bu parkta doğa yürüyüşleri yapabilir bisiklet sürmek için yolları kullanabilir ya da safari gibi ekstrem sporlar sayesinde Ardahan gezinizi unutulmaz bir hale getirebilirsiniz. Çocuklar için uygun olan birçok farklı farka da sahip olan Cemal Tural Tabiat Parkı çocuklu aileler ve kalabalık arkadaş grupları tarafından en çok tercih edilen noktalardan biri olarak bilinmektedir.

Kısır Dağı

Ardahan'da gezilecek yerler oldukça uzun bir listeye sahiptir ve pek çok yer internet üzerinden sıklıkla araştırılmaktadır. Kendine ait birçok farklı özelliğe sahip olan özellikle kış aylarında dondurucu soğuğa sahip olmasıyla dikkat çeken bu şehirde doğayla iç içe keyifli bir gezi yapmak istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken noktalardan biri diğeri ise Kısır Dağı olarak bilinmektedir. Kendine ait 3.917 metrelik yüksekliği ile bölgenin en yüksek yerleri arasında olan ve görüntüsü ile kesinlikle dikkat çeken bu da etrafında birçok farklı su kaynağı ve küçük dereler bulundurmaktadır. Toplu bir kütle olarak ele alınan ve geniş bir temel üzerine oturtulduğu düşünülen kısır dağı kendine ait özellikleri ile dikkat çeken doğal yapılardan biridir.

Övündü Ve Ortakent Mağaraları

Ardahan gezinizi çok daha keyifli hale getirecek ve eşsiz bir deneyim yaşamanızı sağlayacak birçok farklı nokta olduğunu dile getirmek yanlış olmayacağı gibi, gezimizden önce gerekli planları yapmamış olmanız kafa karışıklığı yaşayarak talep ettiğiniz tüm noktalara ulaşmanız konusunda problem yaşamanıza yol açabilir. Ancak geziniz öncesinde gitmeniz gereken yerler hakkında araştırma yaparak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Övündü Ve Orta Kent Mağaraları Ardahan ilinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Kalkerli kayaların oyulmasıyla yapılan bu mağaralar, merkeze yakın bir konumda bulunuyor olması sebebiyle de turistler tarafından büyük bir ilgi görmektedir.

Haşimoğlu Rasim Bey Konağı

Ardahan otogarı ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir kendine ait mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Ardahan içerisinde bulunan Haşimoğlu Rasim Bey Konağı 2 katlı dikdörtgen yapılı bir yapıdır. 1911 yılına ait Osmanlıca kitabeyi bulunduran ve koruma altına alınmış bir bina olmasıyla dikkat çeken Haşimoğlu Rasim Bey Konağı Kurtuluş Savaşı'nda resmi karargah binası olarak da kullanılmış olması sebebiyle günümüzde turistlerin en çok dikkatini çeken noktalardan biri haline gelmiştir. Şehrin mimari anlayışını daha yakından anlayabilmek için de tercih edebileceğiniz ve mutlaka görme şansı yakalamanız gereken Haşimoğlu Rasim Bey Konağı 4 mevsim boyunca konuklarına kapılarını açmaktadır.

Ardahan Hakkında
Nüfus:92.481
Telefon Kodu:478
Plaka Kodu:75
Paz
0,81°
Pzt
2,28°
Sal
6,09°
Ardahan
22 May Çrş, Bulutlu
4,23°
Prş
8,02°
Cum
7,26°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery