Artvin Otobüs Bileti

Artvin

Artvin Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Artvin

Artvin Şehir Rehberi

Artvin otobüs bileti ile gezme ve görme şansı yakalayacağınız Artvin, Karadeniz bölgesinin en doğu ucunda yer almaktadır. Güneyinde Erzurum, doğusunda Ardahan ve batısında Rize ile pek çok turistik şehre komşu bir lokasyonda bulunur. Şehrin kuzeydoğu kısmı ise Gürcistan ile ve Kuzeybatıda Karadeniz ile sınır komşusudur.

Artvin, Türkiye'nin en uç kuzeydoğu ucunda yer almaktadır, bu nedenle batıdaki büyük şehirlerden oldukça uzaktadır. Ama şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Bölgeye giden yollar çok virajlı olsa da güvenlidir. İstanbul'dan Artvin'e gitmek isterseniz Karadeniz kıyısını kullanabilirsiniz. Doğu Karadeniz'in Artvin'in bulunduğu bölgesi oldukça engebeli ve yüksek bir arazidir. Özellikle kış mevsiminde bu yolu kullanırken dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Yollar ne kadar iyi olursa olsun, hava koşulları zorlayıcı bir hal alabilir.

Artvin'e otobüs bağlantıları Türkiye'nin birçok yerinde bulunabilir. Artvin otogarı şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta ve Artvin - Erzurum yolu üzerinde yer almaktadır. İstanbul, İzmir gibi şehirlerden Artvin'e otobüsle gitmek, Türkiye'nin en uzun otobüs yolculuklarından birini yapmanızı sağlar.

Artvin ili sınırları içinde havalimanı bulunmamaktadır. Bir uçağın Artvin'e gitmesinin en kısa yolu Gürcistan sınırındaki Batum’da yer alan havalimanına uçmaktır. Batum Havalimanı, Artvin-Hopa'ya transfer sağlayan ayrı bir terminale sahiptir. Batum'a normal iç hat uçuşu olarak bilet alıp ardından ücretsiz transferle Artvin-Hopa'ya gidebilirsiniz. Sınır noktasında pasaport sahibi olmak gerekli değildir.

Artvin Cam Teras

Artvin'de gezilecek yerler listesindeki en ilgi çekici noktalardan biri olan Cam Teras, Hatila Vadisi Milli Parkı Sıkıldım Kayası bölgesinde konumlanmaktadır. Hatila Körfezi manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz seyir terası sahip olduğu 490 metrelik rakımı ile de dikkat çekmektedir. 220 metre yüksekliğinde, 7 metre uzunluğunda ve geniş terası yılda 25.000 ziyaretçi almaktadır.

 Türkiye'nin en yüksek cam terasına sahip olan bu yer, bir restorana sahiptir ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için eşsiz bir seçenek olabilir.

Boçka Karagöl Tabiat Parkı

Dünyanın ve Türkiye'nin en önemli doğa harikalarından biri olan Karagöl Yaylası, Artvin'e 55 km Borçka merkeze ise 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Boçka Karagöl görenleri adeta kendine hayran bırakmaktadır.

2002 yılında tabiat parkı olarak tescil edilen Karagöl Tabiat Parkı oldukça geniş bir alana sahiptir. Binlerce bitki ve hayvanın bulunduğu parkta doğa ile iç içe keyifli ve sakin bir gün geçirebilirsiniz. Park ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamasa bile etrafında yemek yiyebileceğiniz ya da kahve içerek dinlenebileceğiniz pek çok sosyal tesis, restoran ve kafe yer almaktadır.

Gölün iskelesinde harika fotoğraflar çekebilir ya da gölde kano kiralayarak göl turunda unutulmaz anlar geçirebilirsiniz.

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin otobüs bileti fırsatları ile görme şansı yakalayacağınız Hatila Vadisi, doğal güzellikteki kanyonu ve yemyeşil manzarasıyla görenleri adeta kendine hayran bırakmaktadır. Artvin merkeze sadece 10 km uzaklıkta bulunan vadiye ulaşım da oldukça kolay olması sebebi ile de şehrin en turistik bölgelerinden biri olarak biliniyor. Vadiye şehir merkezinden minibüsler ve araçlarla kolayca ulaşılabilir ya da tabelaları takip ederek kendi aracınızla vadiye gelebilirsiniz.

Bu doğa harikası vadi 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli park ilan edildiği günden beri korunmakta olan milli park, Akdeniz iklimine sahip olduğu için rafting gibi su sporları için de uygundur.

Binlerce endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan vadi, yürüyüş ve doğa fotoğrafçılığı için Türkiye’nin en kıymetli lokasyonlarından biridir.

Altıparmak Tabiat Parkı

Artvin Tabiat Harikaları Milli Parklarından biri olan Altıparmak Tabiat Parkı, Artvin merkeze 26 km uzaklıkta konumlanmaktadır. Yusufeli bölgesi sınırları içerisinde yer alan tabiat parkı 2013 yılında milli park ilan edilmiş ve o tarihten bu yana koruma altında tutulmaktadır.

Milli parkta eşsiz güzelliğe sahip akarsular, bir buzul gölü ve tarihi eserler bulunmaktadır. 21.000 metrekarelik bir alan üzerinde yer alan tabiat parkı, doğa sporları yapmak için de uygundur. Tunca Deresi'ni ve buzul gölleri bölgeye ziyarette bulunan turistlerin mutlaka incelemeleri gereken yapıların arasında yer almaktadır.

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Artvin ili ile çevrili Borçka'da yer alan ve konum olarak da eşsiz bir güzelliğe sahip olan Tabiatı Koruma Alanı Camili Gorgit, doğal harika ormanı ve yerli bitkileri ile doğa ile baş başa kalınabilecek en rahat yerlerden biridir.

"Yaşlı Orman" olarak da bilinen ve asırlık ağaçların bulunduğu tabiat parkı 490 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Borçka ilçesine 45 km uzaklıkta yer alan tabiat parkına bölge merkezinden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilmektedir.

Kafkasör Yaylası

Artvin ili yaylaları ve doğal olarak temiz havası ile ünlü olan şehirlerden biridir. Artvin’e turistik bir ziyarette bulunan herkesin mutlaka görmesi gereken yaylaların başında ise Kafkasör Yaylası gelmektedir. İl merkezine sadece 8 km uzaklıkta bulunan doğa harikası yayla, yemyeşil doğası ve temiz havasıyla görenlerin bir daha asla unutamayacağı bir manzara sunmaktadır. Bunun yanı sıra Kafkasör Yaylası, Artvin halkının en çok ziyaret ettiği yaylalardan biri olması ile meşhurdur.

Yaylaya şahsi aracınızla gelebileceğiniz gibi minibüs ya da taksi ile de şehir merkezine kolayca ulaşım da sağlayabilirsiniz. Her yıl haziran ayında Kafkasör şenliğinin yapıldığı yaylada belediye tarafından yaptırılan bir dinlenme alanı da yer almaktadır.

Yemyeşil doğanın tadını çıkarmak ve kendinize güzel zamanlar yaratmak istiyorsanız Kafkasör Yaylası sizin için eşsiz bir seçenek olacaktır. Uzun yıllardır boğa yetiştiriciliği ile uğraşan Artvin halkı, boğa güreşlerini başlatarak etkinlik haline getirmiştir. Siz de dönem dönem yaylada yapılan boğa güreşi etkinliklerini izleme fırsatı bulabilirsiniz.

Şehirden 15 dakika uzaklıkta olduğu için günübirlik yaylaya rahatlıkla gidebilirsiniz. Ancak dilerseniz yaylada belediye tarafından yaptırılan 80 kişilik ahşap bungalovlarda da geceleyebilirsiniz. Kamp yapmak için de uygun olan yayla, özellikle bayramlarda sırtlarında çadırlarla gelenlerle dolup taşıyor.

Maral Şelalesi

Artvin'in en popüler şelalelerinden ve doğal güzelliklerinden biri olan Maralı Şelalesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Yeryüzü cenneti olarak da bilinen ve bu sebeple oldukça popüler olan şelale, Borçka ilçesine bağlı Maralköy köyünde yer almaktadır. Bu şelale, Artvin'de gezilecek yerler listelerinde de mutlaka bulunan bir bölgedir.

Köy merkezinde yer alan camiye 7 km uzaklıkta olan şelaleye şahsi aracınız ile yaklaşık 6 km’lik bir yol ile gidebilirsiniz. Ancak şelaleye ulaşmak için son 1 km’lik yolu yürüyerek tamamlamalısınız. Bu yürüyüş esnasında dik yokuşların yer aldığını söylemek gerekir, ancak şelalenin manzarası bütün yorgunluğunuzu alacak bir güzelliğe sahiptir.

65 metre yükseklikten akan şelale, gür sesi ve heybetli doğanın güzelliklerine bir kez daha hayran kalmanızı sağlar. Etrafı bol kayın ve ladin ağaçlarıyla çevrili olan şelalede temiz doğal havayı soluyabilirsiniz.

 Şelalenin yeri yağışlı bir yer olduğu için yağmurluk ile giderseniz çok daha konforlu bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca şelale yolunda yürüyüş yaptığınız için yanınıza su, yiyecek gibi temel ihtiyaçlarınızı koyabileceğiniz bir sırt çantası almanız da mantıklı olacaktır.

Özetle Artvin, doğal güzellikleri ile hayran bırakan ve Türkiye’de doğa tatili yapmak isteyenlerin ilk seçeneklerinden biri olan şehirlerin arasında yer alır. Siz de bu şehre Artvin Otogarı ile ulaşabilirsiniz. 4-5 günlük bir gezi, Artvin’i gezmeniz için yeterli olacaktır. Bu şehre gidilecek en ideal aylar ise mayıs ile ağustos arasıdır.

Artvin Hakkında
Nüfus:34.007
Telefon Kodu:466
Plaka Kodu:8
Sal
18,67°
Artvin
29 May Çrş, Bulutlu
17,57°
Prş
16,53°
Cum
16,02°
Cmt
16,31°
Paz
14,84°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery