Bilecik Otobüs Bileti

Bilecik

Bilecik

Bilecik Şehir Rehberi

Bilecik'te gezilecek yerler çeşitli sebepler dolayısıyla bu şehre ziyarette bulunacak pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin en küçük illerinden biri olmasına rağmen dört coğrafi bölgede de toprak sahibi olması nedeniyle ilgi çekici bir şehirdir. Bunun yanı sıra küçük bir şehir olmasına rağmen tarihinin oldukça etkileyici olduğunu da dile getirmek gerekir. Bilecik, büyük bir imparatorluk haline gelen ve üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu'nun temellerinin atıldığı şehirdir. Osman Bey'in 1299'da Belekoma Kalesi'ni ve Yarhisar'ı fethetmesi ile tarihin akışının değiştiği topraklar günümüzde Bilecik olarak adlandırılmaktadır.

Dirilişin ve kurtuluşun beşiği olan Osmanlı sancağı, Marmara bölgesinin güneydoğu kesiminde yer alan Şeyh Edebal'in yurdu Bilecik olarak anılır; Marmara, Karadeniz, Ege Denizi ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktada yer almaktadır. Kuzeyde Sakarya, güneyde Kütahya, doğuda Bolu ve Eskişehir, batıda Bursa yakınlarında yer alır.

Bilecik'e karayolu ulaşımı oldukça kolaydır. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerden Bilecik Otogarı ulaşımı sağlanabilir.

Şeyh Edebali Türbesi

Bilecik denilince akla ilk gelen yer kuşkusuz Şeyh Edebali'nin türbesidir. Bu türbenin şehir için adeta bir sembol olduğunu dile getirmek gerekir. Ahilik geleneği içinde yetişen ve bir Ahilik şeyhi olan Edebali, bir İslam ilahiyatçısı ve din alimi olarak Osmanlı devletinin kuruluş yıllarına damgasını vurmuştur.

Şeyh Edebali, aynı zamanda Osmanlı devletinin kurucusu olan Osman Gazi'nin kayınpederi ve akıl hocasıdır. Bu nedenle Şeyh Edebali, Osmanlı İmparatorluğu'nun manevi kurucusu olarak kabul edilir.

Bilecik'in fethinden sonra buraya defnedilen Şeyh Edebali’nin türbesi hem Türk geleneği hem de İslamiyet için büyük değer taşımaktadır. Şeyh Edebali'ye ait olan türbenin kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte; Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Şeyh Edebali'nin türbesinde kendisi dışında muhtemelen kendi neslinden olan altı büyük, dört küçük olmak üzere toplam on kişiye ait on türbe bulunmaktadır. Türbe su deposu odası dahil üç farklı odadan oluşmaktadır.

Türbenin hemen yanında Osman Gazi'nin eşi Bala Hatun ve annesinin mezarlarının bulunduğu küçük bir türbe daha vardır. Her iki mezarın da yapım sürelerinin birbirine çok yakın olduğu tahmin edilmektedir. Türbenin bulunduğu alanda ayrıca yiyecek-içecek servisi yapılan bir çay bahçesi, hediyelik eşya tezgâhları ve ihtiyaçların karşılanması için tuvalet ve mescid gibi alanlar bulunmaktadır.

Ayrıca mezar alanında Bilecik'in fethinin 3D teknolojisi kullanılarak anlatıldığı bir sergi salonu bulunmaktadır. Sergi salonuna giriş ücreti alınmamaktadır.

Bilecik Müzesi

Bilecik otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız Bilecik Müzesi, şehre yapılan ziyaretler esnasında mutlaka görülmesi gereken kültürel yapılardan biridir. Bilecik merkezde yer alan müze ilk olarak 1874 yılında jandarma binası olarak iki katlı olarak yapılmıştır. 1921 yılında Yunan işgali tarafından fethedilen ve tamamen yıkılan yapı, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra aynı temel üzerine yeniden inşa edilmiştir. İki katlı binanın alt katı hapishane, üst katı adliye olarak uzun yıllar hizmet vermiştir.

Yapının ayrıca odalar, koğuşlar, hücreler, depolar ve hamamlardan oluşan iki ayrı avlusu vardır. Bir avlu sanıklara, diğeri ise hükümlülere tahsis edilmiştir. 1995 yılına kadar Kurtuluş Savaşı sırasında bir hapishane olarak kullanılan yapı, 1996 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildikten sonra restore edilmiş ve 2007 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

Yaşayan Kent Müzesi

Bilecik'teki en yeni müzelerden biri olan Yaşayan Kent Müzesi, şehrin en ilgi çekici kültürel yapılarından biri olarak bilinmektedir. Bilecik'in tarihi dokusunu, gelenek ve göreneklerini anlamak ve kültürel dokuyu yaşamak için en uygun yer olan bu müzenin 2007 yılında açıldığı bilinmektedir.

Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan müze, iki katlı bir binada inşa edilmiştir. Merkezden otobüsle ya da yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu müze, merkezi bir konumda bulunmaktadır.

Balmumu eserler ile etkileyici sergi salonlarına kadar mutlaka görülmesi gereken Yaşayan Kent Müzesi Bilecik'te gezilecek yerler listelerinin başında yer almaktadır.

Küçükelmalı Tabiat Parkı

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde bulunan Küçükelmalı Tabiat Parkı, Bilecik'e geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken doğal güzelliklerin başında gelmektedir. Bozcaarmut gölü yolu üzerinde yer alan tabiat parkı, yılda ortalama 100.000 kişinin ziyaret ettiği eşsiz bir mesire yeri olarak bilinmektedir.

Piknik masalarından mangallara kadar piknikte ihtiyacınız olan her şeye sahip olan park, çocuklu aileler içinde idealdir. Tabiat parkının 3,5 km uzunluğundaki gölünde yürüyüş yapmak da oldukça keyifli bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra parkın içerisinde çocuklar için özel bir oyun alanı da yer almaktadır.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Salonu şehre ziyarette bulunanların mutlaka görmesi gereken noktaların arasında yer almaktadır.  Küçük bir şehir olmasına rağmen kültürel yerleri ile ilgi çeken Bilecik’te yer alan bu kongre merkezi, Bilecik otobüs bileti ile ulaşabileceğiniz bir lokasyonda bulunmaktadır. İl merkezindeki yer alan Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Salonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2013 yılında yaptırılmıştır.

İçeride sinema ve tiyatro salonundan evrensel sergi salonuna, 650 kişilik kongre merkezinden çok geniş bir terasa kadar pek çok sosyal alan yer almaktadır. Kentte konserlerden sergilere kadar kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği kültür merkezini ziyaret edebilir, etkinlikleri izleyebilir böylelikle Bilecik gezinizi oldukça verimli bir hale getirebilirsiniz.

Söğüt Çaltı Kaplıcası

Bilecik'te gezilecek yerlerden biri de Söğüt'teki Çaltı kaplıcasıdır. Kaplıca suyu banyo yapmak ve içmek için kullanılan ve sağlık açısından faydaları sebebiyle turistlerin en ilgisini çeken noktalardan biridir.

Söğüt Çaltı kaplıca suları; mide hastalıkları, cilt ve romatizmal hastalıklar, nevralji, polinörit ve kadın hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık problemi için adeta şifa kaynağıdır. Bu sebeple sağlık turizmi açısından da en ilgi çekici yerlerden biri olduğunu dile getirmek gerekir.

Kaplıcanın etrafında konaklama imkânı bulabileceğiniz çok sayıda tesis bulunmaktadır. Dolayısıyla siz de gezinizi bu alanlarda konaklayarak uzatabilir ya da günübirlik bir gezi ile kaplıcaların tadını çıkartabilirsiniz.

İnhisar Mağarası

Doğayı keşfetmeyi sevenler için en ilginç ve gizemli yerlerden biri olan mağaralar, ülkemizin doğal kaynaklarla dolu şehirlerinin çoğunda bulunur. Bilecik'in en ünlü mağaralarından biri olan İnhisar Mağarası, tam olarak turizme açık olmasa da doğa severlerin neredeyse tamamının bildiği bir mağaradır. Bilecik İnhisar Mevkii Mağarası, yöreden 1.9 km uzaklıkta bir yamaçta yer almaktadır.

170 metre uzunluğunda ve 40 metre yüksekliğinde olan mağaranın alanı oldukça geniştir. 350 metre yükseklikte bir tepe üzerinde yer alan mağaranın binlerce yarasa kolonisine ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. İnhisar'dan 1 km sonra Eskişehir yolunu takip ettiğinizde tabelalar sizi mağaraya ulaştıracaktır.

Sofular Yaylası

Şehirden kaçmak ve doğa ile iç içe sakin zamanlar geçirmekten hoşlanıyorsanız Sofular Yaylası, Bilecik il sınırları içerisinde mutlaka görmeniz gereken bölgelerden biridir. Geçmiş yıllarda göçebeler tarafından kullanılan Sofular Yaylası, günümüzde en popüler festival ve sırt çantalı gezi noktalarından biri olarak bilinmektedir. İl merkezine 25 km uzaklıkta bulunan yayla, yemyeşil doğası ve manzarası ile görenlerin bir daha unutamayacağı eşsiz bir manzara sunmaktadır.

1600 metre yükseklikteki yayla eşsiz manzarası ile görenleri kendine hayran bırakırken, her yıl temmuz ayında düzenlenen festivaller Bilecik gezinizi çok daha eğlenceli hale getirmenizi sağlar. Bilecik otogarı ardından şehir merkezine gidebilir ve toplu taşıma araçlarını kullanarak yaylaya ulaşabilirsiniz.

Bilecik Hakkında
Nüfus:81,723
Telefon Kodu:228
Plaka Kodu:11
Bilecik
22 May Çrş, Bulutlu
27,98°
Prş
16,7°
Cum
11,93°
Cmt
11,51°
Paz
11,93°
Pzt
11,67°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery