Bitlis Otobüs Bileti

Bitlis

Bitlis

Bitlis Şehir Rehberi

Bitlis’te gezilecek yerler keyifli bir gezi yapmanız için size yardımcı oluyor. Tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Bitlis, ziyaretçileri için unutulmaz anlar yaşamasına fırsat veriyor. Tarihi kaleler ve özellikle İslami eserleri birlikte öne çıkan Bitlis, Doğu Anadolu bölgesinde bulunuyor. Kentin güney kısmında Siirt, batı kısmında Muş, kuzey kısmında Ağrı ve doğusunda ise Van Gölü yer alıyor. Bitlis’te irili ufaklı pek çok göl  de yer alıyor. Bu yüzden doğa fotoğrafçılığı sevenler de yılın farklı dönemlerinde şehri ziyaret ediyor. Ayrıca bölgede dağ tırmanışları, kayak turizmi ve pek çok etkinlik de ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşamasına imkan veriyor.

Bitlis otobüs bileti ile bölgeye yapacağınız ziyaretinizden çok keyif alabilirsiniz. Ancak gitmeden önce bölgenin iklim özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Karasal iklim özelliklerinin baskın olduğu bölgede kışlar çok soğuk ve sert geçiyor. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında ise geziniz için uygun iklim koşullarını sağlayabilirsin. Bunun yanında kış aylarında özellikle kar tatili yapmak istiyorsanız yine şehir beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

Tarihi Bitlis Evleri

Bitlis için görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda tarihi evleri yer alıyor. Kültürel ve mimari geziler yapmayı sevenler için uygun olan bu evler tarihsel yaşanmışlığı en güzel şekilde keşfedebileceğiniz bir alan olmayı başarıyor. Mimari yapısıyla kenti gezen herkesin dikkatini çeken bu evler basamak şeklinde olan labirentli yapıları ile birlikte yerleşim düzeniyle öne çıkıyorlar. Bu evler, tek bir noktada olmayıp bölgenin farklı yerlerine dağılmış durumdalar. Kent merkezinde apartmanlar ile bu anlayış değişiyor olsa da özellikle köylerde tarihsel evleri gezme imkanınız yer alıyor.

Bitlis Çarşısı

Bitlis Otogarı gibi yerlere yakınlığı ile öne çıkan çarşı, bölgenin kültürel ve ticari dokusunu en iyi şekilde hissedebileceğiniz alanların başında geliyor. Tarihsel olarak da çok eski kökenlere dayanan çarşıda pek çok dükkan yer alıyor. Günümüzde yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte aktif halde olan ticari dükkan sayısı azalmış olsa da kentte görmeniz gereken yerler arasında önemli bir alternatif olmayı sürdürüyor. Özellikle bölgede yetiştirilen pek çok doğal ve organik ürünü burada yer alan dükkanlardan temin edebilirsiniz.

Etnografya Müzesi

Bitlis’in bulunduğu bölge özellikle Anadolu Medeniyetleri’ne ev sahipliği yapması açısından tarihsel olarak zengin bir bölgeyi oluşturuyor. Bölgenin tarihine, geleneklerine, kültür ve göreneklerine yönelik pek çok eseri bulabileceğiniz müze böylece tarihi yapıyı öğrenmek isteyenler için ideal bir seçenek sunuyor. İki katlı şekilde hizmet veren binada, sadece eski Bitlis yaşamına değil, aynı zamanda geçmiş medeniyetlerin eserlerine de denk gelebilirsiniz. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine dair bölgede çıkarılan önemli günlük yaşama dair eserler sergileniyor. Girişin ücretsiz olması da önemli avantaj sağlıyor.

Kaplıcalar

Bitlis otobüs bileti ile termal tatil de yapabilirsiniz. Bitlis, yeraltı sularının zenginliği ile birlikte şifalı sulara ulaşım açısından önemli kolaylıklar sağlıyor. Volkanik arazi üzerine kurulmuş olan Bitlis’te yeraltı suları da zengin yapıları ile şifa sunuyor. Özellikle pek çok hastalık ve romatizma şikayetlerine iyi gelebilen kaplıcalar, bunun yanında sadece zihnini dinlendirmek isteyenlere de rahatlama fırsatı veriyor. Bölgede pek çok kaplıca bulunuyor ve başlıcaları şu şekilde; Güroymak Çukur Kaplıcası, Nemrut Gülsuhan Kaplıcaları, Gülsuhan Termal Tesisleri, Bingöl Üniversitesi Termal Kaplıca Tesisleri, Bingöl Üniversitesi Termal Kaplıca Tesisleri, Grand Yüksel Otel ve Arap Köprüsü Kaplıcası.

Kayak Merkezi

Bitlis kış sezonunda da ziyaretçilerini çekmek için farklı alternatifler sunmayı başarıyor. Bunlardan birisi de kayak merkezi olarak öne çıkıyor. Üstelik bölgede birden fazla kayak merkezi yer alıyor. Çirtkaya Kayak Merkezi, bölgenin en meşhur olanlarından birisi. Şehir merkezinde yer alması sebebiyle de ulaşım açısından önemli kolaylık elde edebilirsiniz. Kayak merkezinin içinde kademi olarak yerleştirilmiş parkurlar ve kar teleferiği de bulunuyor. Ayrıca tesis yakınında pek çok otel ve pansiyon seçeneği de yer alıyor. Dilerseniz uzun süreli konaklama dilerseniz günübirlik konaklama için bu alanları tercih edebilirsiniz.

Bölgedeki bir diğer kayak merkezi de Tatvan Kayak Merkezi. Şehir merkezine yaklaşık olarak yarım saat mesafede bulunan Tatvan’da yer alan kayak merkezi, aralık ayından mart ayına kadar faaliyette bulunuyor. Özellikle bölgedeki en uzun kayak pistine sahip olmasıyla öne çıkan alanda Van Gölü manzarası da size eşlik ediyor.

Adilcevaz Sahili

Bitlis’te gezilecek yerler arasında keyifle dolaşacağınız sahil de bulunuyor. Bitlis şehir merkezine yaklaşık olarak 90 kilometre uzaklıkta bulunan Adilcevaz ilçesi, Van Gölü’nün yanında olduğundan adeta bir deniz kasabasına gelmişsiniz gibi hissettiriyor. Van Gölü’nün büyüklüğü göz önüne alındığında burada saatler süren sahil yürüyüşü yapabilirsiniz. Yılın her dönemi çok hoş manzaralara tanık olacağınız sahil çeşitli su sporları için olanaklar da sunuyor.

Tatvan

Adeta Bitlis kadar ünlü olan Tatvan’a Bitlis Otogarı üzerinden doğrudan kalkan araçlar ile ulaşmanız mümkün. Şehir merkezine yaklaşık yarım saat mesafeye sahip olan ilçe, bölgenin de en kalabalık ilçelerinden birisi olma unvanını taşıyor. Nemrut Dağı’nın eteklerine kurulu olan ilçede pek çok doğal güzelliği keşfedebilirsiniz. Van Gölü’nün de yanına kurulmuş olması sayesinde uzun bir sahil kesimine sahip olması yine ilçe gezinizi güzelleştirecek detaylar arasında yer alıyor. Ayrıca ilçeden doğrudan Van’a hareket eden vapur seferleri de düzenleniyor. Bu sayede vapur ile Van’a geçiş yapabilirsiniz.

Hizan

Bitlis otobüs bileti ile geleceğiniz kent merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz Hizan, özellikle doğal yapısı ile sizi karşılıyor. Tarihi evleri ve bahar aylarında ortaya çıkan yemyeşil doğasıyla birlikte bölgede büyük keyif alacağınız geziler yapabilirsiniz. Özellikle tarihi Hizan Camii’ni mutlaka görmelisiniz.

Nemrut Gölü

Doğal güzellikleri ile öne çıkan bir alana kurulu olan Bitlis’te Nemrut Gölü’nü de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Volkanik krater gölü olması sebebiyle rakım açısından 2 bin küsur seviyede yer alıyor. Tatvan’a 15 km uzaklıkta yer alması sebebiyle ulaşım açısından da zorluk çekmeden göle ulaşabilirsiniz. Arazide sıcak ve soğuk olacak şekilde iki ayrı göl bulunuyor. Sadece görmek için değil aynı zamanda çeşitli su sporlarını da yapmak için göle gidebilirsiniz.

Nemrut Dağı

Bitlis’te mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi de Nemrut Dağ. Özellikle yürüyüş ve tırmanış seviyorsanız bu dağ etkileyici görünümü ile birlikte keyif ve heyecan dolu anlar yaşamanıza fırsat tanıyor. Dağın tepesine çıkmayı başarırsanız burada yer alan not defterine de adınızı kaydedebilirsiniz. Dilerseniz eteklerinde eşsiz doğa manzarasını seyredebilir veya uygun yerlerde kamp yapabilirsiniz.

Van Gölü

Her ne kadar ismini Van’dan alıyor olsa da Van Gölü’nün büyük bir kısmı Bitlis’te de bulunuyor. Tatvan ilçesinin kıyı şeridinde yer alan Van Gölü, tam bir görsel şölen sunuyor. Ayrıca Tatvan’da Urartu’lardan kalma pek çok tarihi yapıya da denk gelebilirsiniz. Ayrıca bölgede Ermenilerden kalan tarihi kiliseler de bulunuyor. Van Gölü üzerinde yapılan keşif turları sayesinde tekne ile gölü daha yakından keşfedebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz balık açısından da zengin olan bu gölde balık tutabilir, çeşitli su sporlarını da yapabilirsiniz.

Bitlis Hakkında
Nüfus:70.344
Telefon Kodu:434
Plaka Kodu:13
Bitlis
29 May Çrş, Güneşli
21,94°
Prş
14,5°
Cum
16,2°
Cmt
14,46°
Paz
12,7°
Pzt
13,5°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery