Burdur Otobüs Bileti

Burdur

Burdur

Burdur Şehir Rehberi

Burdur otobüs bileti fırsatları ile Burdur şehrini ziyaret etmek isteyenler çok daha rahat ve çok daha konforlu ulaşımlar gerçekleştirebiliyor. Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur, etkileyici gölleri, doğal güzellikleri ve tarihi hazineleri ile turistlerin ilgisini çeken son derece sakin ve aynı zamanda da huzurlu bir şehirdir. Göller Bölgesi olarak bilinmekte olan Burdur Gölü ile Dalaman Çayı ortasında bulunan dünyaca ünlü bembeyaz kumsalı ile Salda Gölü, eşsiz manzarası ve üst düzey kamp alanları ile en çok merak edilen ve mutlaka uğranan destinasyondur. Sagalassos antik kenti ve Burdur'un bin yıllık İnsuyu Mağaraları, turistik geziler için en çok uğranan yerler arasında. Geziler için de popüler olan Burdur Gölü, yaklaşık 300.000 su kuşu türüne ev sahipliği yapmakta olan, ülkenin en derin ve tuzlu göllerinden biridir. Şehir, Akdeniz'de yer almasına rağmen, karasal iklime tabidir. Tarım ve aynı zamanda da hayvancılık faaliyetlerinin yaygın olduğu kent arazisinin %25'ini ekilebilir arazi oluşturmaktadır. Süt ürünleri kalitesi ile de önemli bir yere sahip olan Burdur, yöresel kebap ve et yemeklerinde yeni tatlar denemek isteyen gezginlerin de ilgisini çekmektedir.

Burdur’a Ne Zaman Gidilir?

Burdur, Akdeniz bölgesinde olmasına rağmen rakımının yüksek olmasından dolayı karasal bir iklimin hâkimiyetindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yer yer yağışlıdır. Ağustos ayı yılın en sıcak ayıdır, ancak en çok yağış Aralık ayında görülür. Temmuz, ortalama 23,5°C sıcaklık derecesi ile yılın en sıcak dönemini yansıtır, ancak bu Ocak ayında 2,7°C'ye düşer. Kışın yağışların çoğu kar şeklinde gelir. Denize yakın bir konumda bulunan Burdur, yağışlı ve ılık bir iklime sahipken, Tefenni kuru ve soğuktur. Burdur'u ziyaret etmek isteyenler için en ideal mevsimler ilkbahar ve yaz mevsimi olacaktır. Tarihi ve doğal zenginlikleriyle dikkat çeken Burdur, son yıllarda en çok ziyaret edilen şehirlerden biri haline geldi. Çünkü Türkiye'nin Maldivleri olarak da bilinen Salda Gölü burada bulunuyor. Burdur'a ilk kez geliyorsanız yılın en sessiz zamanını ilkbaharı seçmeniz önerilir. Burdur'a seyahatinizi planlarken bu eşsiz yerde olup bitenleri de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Salda Gölü Bisiklet Festivali, her yıl 18-21 Ağustos tarihleri ​​arasında düzenleniyor. Eylül ayında Kültür Festivali'nde yerel halkla tanışın ve Göl Festivali'nde eğlence dolu bir gün geçirin. Üstelik tüm bunlar ve çok daha fazlasını sunmakta olan şehre Burdur otobüs bileti fırsatları ile daha avantajlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Burdur Gezilecek Yerler

Burdur’da gezilecek yerler bir hayli fazla olması ile bu şehre gerçekleştirilen ziyaretleri çok daha dolu ve keyifli kılmaktadır. Hem doğal güzelliklerin hem de tarihi güzelliklerin bulunduğu bu şehirde pek çok festival ve etkinlik de sık sık düzenlenmektedir. Gerek konum itibariyle ideal bir konumda olması gerekse pek çok değerli göle ev sahipliği yapması ile de Burdur mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirler arasında önemli bir yere sahiptir.

Salda Gölü

Burdur’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk sırada Salda Gölü yer alır. Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, havzası kapalı bir göl olarak bilinir. Yani yağışla beslenen yer altı suları ve diğer akarsular gölden akmaz. Tektonik kraterde oluşan gölün alanı 44 kilometrekare. 184 metre derinliğe ulaşmış olan Salda Gölü, sit alanı olup Türkiye'nin en derin, göllerinden biridir. Yemyeşil ormanları kapsamakta olan alüvyonlu bir ovada yer alan gölün, yüksek oranda magnezyum ve buna ek olarak soda içermesi nedeniyle gölün suyunun cilde iyi geldiği söylenmektedir. Salda Gölü, doğal güzelliği ve Mars'ın bir zamanlar neye benzediğine dair ipuçları vermesiyle bilime ilham kaynağı olmuş ve insanların ilgisini çekmiştir. Kalker gibi kayaçlardan oluşmuş olan göllerin yüzeyinde yüksek miktarda magnezyum oluşur. Yüksek miktardaki magnezyum ise bu eşsiz göle beyaz bir renk verir ve gölün muhteşem renklerini üretir.

İnsuyu Mağarası

Ülkemizde ilk kez turizme açılan İnsuyu Mağarası 597 metre uzunluğa sahip olması ve derinliği ile mutlaka görülmesi gereken bir mağaradır. Gazlı maden suyundan yapılan askılar ve dikitler çok eşsiz bir manzara oluşturuyor. Uzun bir süre kapalı kalan mağara ziyarete yeniden açıldı ancak doğal görünümünden uzaklaştırmak için içeride çok sayıda inşaat çalışması yapıldı. Maalesef mağaranın içindeki göl tamamen kurumuştur. Burdur çevresinde yetersiz sulama, inşa edilen barajlar, tektonik hareketler ve kötü bir şekilde yapılan restorasyon sonucunda mağara eski görünümünü kaybetmiştir. Ancak tüm bunlara rağmen görülmeye değer yerlerden biri olmayı sürdürmektedir. Burdur'a sadece 13 km uzaklıkta bulunan mağara yazın bile oldukça serindir, bu yüzden girerken hazırlıklı olmak gerekir. Burdur Otogarı üzerinden bu mağaraya ulaşım sağlamak ise son derece kolaydır.

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi, tarihi Buroğlu Medresesi'nin kütüphane binasında yer almaktadır. Birinci, ikinci ve bahçe teşhir alanlarından oluşan müzede Sagalassos, Kuvira, Cremina gibi antik kentlerden pek çok değerli eser sergileniyor. Burdur gezilecek yerler listelerinin başında gelen Arkeoloji Müzesi, tarih severlerin bir hayli ilgisini çekiyor. Arkeoloji Müzesi, Sagalassos antik kentinin kazılarından elde edilen orijinal eserlerin yanı sıra aynı bölgede bulunan birçok tarih öncesi tarihi eseri sergiliyor. Müzede sergilenen diğer eserler de bir hayli ilgi çekiyor. Hacılar Höyük'ün 1957-1960 yılları arasında Burdur'da yaptığı kazılarda ortaya çıkan buluntular Helenistik, Roma ve Frig dönemlerine ait çok sayışa eserden oluşuyor. Marcus Aurelius'un baş ve ayak heykelleri, Sagalassus'un sınır taşı ve imparator Valerian'ın bronz heykeli Burdur Arkeoloji Müzesi'nin en ilgi çekici eserleridir.

Serenler Tepesi Tabiat Parkı

Burdur kentine ve Burdur Gölü'ne hakim seyir noktası olarak bilinmekte olan Serenler Tepesi, Burdur'a gelindiğinde mutlaka görülmesi gerekli olan eşsiz yerlerden biridir. Bu yer; şehrin en üst noktasında ve şehrin yukarısında yer alan, tabiat parkı içindeki restoranları ve dinlenme alanlarıyla en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Yöre halkı manzaranın ve pikniklerin tadını çıkarır. Serenler tepesine gelip manzara eşliğinde eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Karacaören Barajı

Burdur, Antalya ve Isparta halkının huzurlu ve sessiz vakitlerin tadını çıkarmak için geldikleri yerlerden biri olarak ön plana çıkan Karacaören Barajı, hangi yönden geldiğinize bağlı olarak yolunuz üzerindeki en iyi durulacak yerlerden biri. Burdur karayolunun 44 km doğusunda yer alan baraj 1989 senesinde yapılmıştır. Antalya ili ve çevresinin su ihtiyacını gidermekte olan bu baraj, Aksu Nehri üzerinde bulunmaktadır. Çok popüler olmasa da rasathane terasından manzaranın tadını çıkarmak için ideal bir yer ve araba ile giderseniz mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Lavanta Bahçesi

Isparta ve Burdur'un en ünlü cazibe merkezlerinden biri olan Lavanta Bahçeleri, Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunuyor. Lavanta Bahçeleri, yabancı ve Türk turistler arasında dünyaca ünlü Fransız lavanta bahçeleri kadar popülerdir. Burada lavanta kokulu yürüyüşler yapmak kendinizi cennetten bir köşede gibi hissettirir. Butik oteller ve misafirhanelerle dolu lavanta bahçeleri, harika fotoğraflar çekebilmek için de idealdir. Köylülere destek olmak ve sevdiklerinizi memnun etmek için burada toplanan lavantalardan üretilen hediyelik eşyalar da satın alabilirsiniz. Burdur Otogarı üzerinden buraya kolayca ulaşabilirsiniz. 

Burdur Hakkında
Nüfus:111.984
Telefon Kodu:248
Plaka Kodu:15
Burdur
22 May Çrş, Bulutlu
26,49°
Prş
20,38°
Cum
14,18°
Cmt
14,8°
Paz
17,09°
Pzt
17,77°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery