Çanakkale Otobüs Bileti

Çanakkale

Çanakkale

Çanakkale Şehir Rehberi

Çanakkale otobüs bileti ile Çanakkale kentine ziyaret etmek isteyenler daha konforlu ve daha ideal yolculuklar gerçekleştirebilmektedir. Çanakkale, kuzeybatı Anadolu'da bulunmakta olan ve derin bir tarihi ile ön planda olan bir şehirdir. Asya ve Avrupa kıtaları üzerinde kurulmuş olan şehir, tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1915-16'da Gelibolu Yarımadası'ndaki büyük deniz ve kara muharebelerinin ardından İtilaf Devletleri'nin Türklere yenilmesi Çanakkale'nin öneminin farkına varılmasını sağlamıştır. Çanakkale'nin bulunmakta olduğu bölge tamamen farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir bölge olarak kabul edilmiştir. İnsanlığın yerleşik hayatından yazılı tarihin doğuşuna kadar burada pek çok medeniyet bulunmuştur.

Tarihin hızlı akışı içinde binlerce yılda farklı ellerden geçmiş olan bölge, mimarisine ve aynı zamanda da hala yaşayan kültürüne bu kültürlerin izlerini en iyi şekilde yansıtmayı başarmaktadır. Tıpkı Anadolu’nun diğer yerleri gibi Çanakkale de Neolitik dönemde (MÖ 8000-5500) yerleşim görmüştür. Çanakkale, iki kıtada farklı iklim özelliklerine sahip olan bir şehirdir. Şehrin güneydoğusundaki Türkiye'nin Kaz Dağları, 1994 senesinde milli park olarak koruma altına alındı. Şehrin yaklaşık %55'i ormanlarla çevrilidir. Yağışların fazla olması nedeniyle şehirde çok çeşitli bitkiler yetişebiliyor. Bu nokta birçok botanikçinin dikkatini çekmiştir. Homeros'un İlyada destanında adı geçen Truva ve daha pek çok eşsiz yer burada ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamaktadır. Çanakkale otobüs bileti ile sizler de tüm görülmesi gereken yerleri yakından keşfetme şansını elde edebilirsiniz.

Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir?

Çanakkale şehri konumu itibariyle geçiş iklimlerine tabidir. Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinden etkilenen şehrin iklimi genellikle ılımandır. Bununla birlikte, kuzeydeki konumu nedeniyle de kış sıcaklıkları sene içerisinde güneydekinden çok daha düşük olabilmektedir. Edremit Körfezi Akdeniz iklimi etkilerini yansıtırken, Gelibolu Yarımadası ve merkez bölgesi daha soğuk bir iklime sahiptir. Balkanlardan gelen soğuk hava dalgaları da şehrin iklimi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olarak bilinir. Bu şehirde yıl boyunca neredeyse çok az kar vardır, ancak ilkbaharda özellikle çok yağmur yağar. Kar, şehri yılda sekiz günden fazla kaplamaz. Çanakkale kıyılarındaki sıcaklık seviyeleri, iç kesimlerdekinden farklıdır. Yıl boyunca en düşük sıcaklık derecesi eksi 10 derece, en yüksek sıcaklık derecesi ise 38 derecedir. Yıllık ortalama sıcaklık derecesi ise 14,7 santigrat derece ve nem oranı %72,6'dır. Şehrin en düşük sıcaklıkları Şubat ayında yaşanmaktadır.  En yüksek sıcaklıklar ise Ağustos ayında yaşanmakta. Çanakkale rüzgârlı bir şehirdir ve Aralık, Ocak ve Şubat ayları boyunca son derece yağışlıdır, bu nedenle iklimi nedeniyle ilkbahar ve yaz ayları şehirde konaklamak için ideal zamanlar kabul edilebilir.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale’de gezilecek yerler ile unutulmayacak tatillerin tadını çıkarabilirsiniz. Hem tarihi ve kültürel açıdan hem de doğal güzellikler açısından bir hayli zengin olan bu şehir sizlere geniş bir gezi listesi sunmaktadır.

Mermer Burnu

Mermer Burun, adını akvaryumu andırmakta olan berrak sularından alıyor ve Çanakkale'nin en ünlü turistik noktalarından biri olan Bozcaada'da kesinlikle denize girilebilecek en değerli yerlerden biri. Turkuaz suları ve göz alıcı kaya oluşumlarıyla çevrili Mermer Burnu, zengin bir su altı çeşitliliği nedeniyle dalış turlarının da değişmez destinasyonlarından biri. Bozcaada merkezden 2 saat sürmekte olan bir doğa yürüyüşü ile Mermer Buruna ulaşabilirsiniz. Ayrıca buraya ulaşmak için her gün 11.00, 14.00 ve 17.00 saatlerinde minibüslere binebilirsiniz. Mermer Burun kayalıklarında, sık yürüyüş parkurlarında ve donanımlı kamp alanlarında havluyla güneşlenebilir, muhteşem deniz ve kayalık manzaralarını seyredebilir veya tüplü dalış yaparken balık sürüleri arasında yüzebilirsiniz.

Bigalı Kalesi

Birbirinden güzel kaleleriyle ünlü bir şehirden bahsederken Bigalı Kalesi’ne değinmemek olmaz. Gezinizde kesinlikle görmeniz gerekli olan en değerli kalelerden biri de ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Bigalı Kalesi. III. Selim döneminde yapımına başlanmış olan bu eşsiz kale Çanakkale Boğazı'nı çevreleyen değerli kalelerden biridir. Çanakkale Savaşı esnasında tüm düşman gemilerinin boğazı geçmesini engellemek ve boğazı emniyete almak için iki kale arasındaki bölge çelik ağla kapatılmıştı. Boğaz'ın en güzel manzaralarını kale surlarından yakalayabileceğiniz Bigalı Kalesi'ni mutlaka sizler de keşfedin. Burada ayrıca pek çok fotoğraf da çekebilirsiniz.

Çanakkale Kordon

Çanakkale Kordonu, şehrin en popüler cazibe merkezlerinden biridir ve Çanakkale'nin merkezinde güzel deniz manzarası eşliğinde keyifli bir akşam yürüyüşü sunar. Yerli ve de yabancı turistlerin Çanakkale'de ilk uğrak noktası olan Çanakkale Kordonu, kentin en ünlü simgelerinden biri olan Truva Atı'na da ev sahipliği yapıyor. Bu eşsiz yer çiçekler, güzel gün batımları ve aynı zamanda Çanakkale Boğazı manzaraları ile çevrilidir. Aynı zamanda en popüler yerlerden de biridir. Çanakkale Kordonu'nu gezdikten sonra dilediğiniz zaman deniz manzaralı kafe ve restoranların keyfini çıkarabilir, Çanakkale Boğazı'na bakan çay bahçelerinde dinlenebilir veya gün batımında romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Gelibolu Tarihi Alanı

Gelibolu Savaşı'nın Gelibolu Tarihi Alanı, önemli cazibe merkezlerinden biridir. Bölgenin kara sınırını, Gelibolu Yarımadası'nda Saroz Körfezi'ndeki Ese Limanı ile Çanakkale Boğazı'ndaki Akvas İskelesi arasında çizilen çizgi oluşturmaktadır. Gelibolu Yarımadası'nda Çanakkale Savaşları'nda şehit düşen ordular için burası kesinlikle Çanakkale de gezilecek yerler listesine dâhil edilmelidir.

Büyük Kemikli Burnu

Çanakkale'nin gerçek saklı cennetlerinden olarak kabul edilen Büyük Kemikli Burnu, bozulmamış doğal güzelliği ve binlerce yılda doğal olarak oluşan etkileyici kaya oluşumlarıyla dikkat çekiyor. Eceabat ilçesine bağlı Anafartalar köyüne yürüyüş mesafesinde bulunan Büyük Kemikli Burnu, kristal berraklığındaki suları, etkileyici su altı kaya oluşumları ve kaya oluşumları ile Çanakkale'de yüzmek ve dalmak için kesinlikle en güzel yerlerden biri. Huzurlu bir atmosfer de sunmayı ihmal etmeyen ve sarp kayalıklarla çevrili olan bu yerde doğa yürüyüşü yapabilir, yüzebilir, güzel manzaranın ve temiz havanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bölgede işletilen balık çiftliğ ise hem Çanakkalelilerin hem de turistlerin güzel manzara eşliğinde taze balıkları tatmak için gittikleri yerlerden biridir. Üstelik Çanakkale Otogarı üzerinden buraya kolayca ulaşım gerçekleştirilebilmektedir.

Troya Müzesi

Troya Müzesi 2018 senesinde iyarete açılmıştır. Birçok efsaneye konu olan Truva Antik Kenti ve etrafında yapılmış olan kazılarda ortaya çıkarılan binlerce eserin bulunduğu bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 3.000 m2'lik sergi salonu, 11.200 m2'lik kapalı alanı ve muhteşem taş eserlerin sergilenmekte olduğu bahçesi ile eşsiz müze Çanakkale'de tarih ve arkeoloji tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Neolitik Çağ'dan Tunç Çağı'na ve Demir Çağı'na kadar Troya Müzesi'nin koleksiyonunda çizelgeler, çizimler, heykeller, seramikler, kaplar, silahlar, madeni paralar gibi birçok eser yer almaktadır. Müzeye Çanakkale merkezden dolmuşlarla rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kaz Dağları

Kaz Dağları geniş bir ormanı olarak bilinir ve son derece önemli bir yere sahiptir. Burası Alplerden sonra dünyanın oksijen bakımından en zengin bölgesidir. Kaz Dağları'nın mitoloji alnındaki adı ise İda'dır. Bölge dağlık konuma sahip olması nedeni ile paha biçilemez bir bitki örtüsü sunmaktadır. Bu, bitki örtüsü ise yüksek olan bir oksijen üretim hızı ile sonuçlanır. Ege Denizi'ne bakmakta olan geniş dağlık alanda karasal ve okyanusal iklimler birlikte bulunur. Burada pek çok değerli eşya ve yapı da yer alır. Çanakkale Otogarı üzerinden eşsiz Kaz Dağları’na sizler de ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. 

Çanakkale Hakkında
Nüfus:541.548
Telefon Kodu:286
Plaka Kodu:17
Çanakkale
29 May Çrş, Bulutlu
22,84°
Prş
16,47°
Cum
16,9°
Cmt
18,08°
Paz
19,75°
Pzt
22,79°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery