Eskişehir Otobüs Bileti

Eskişehir

Eskişehir

Eskişehir Şehir Rehberi 

Eskişehir otobüs bileti ile ulaşılabilecek bu şehir, Venedik benzeri mimarisi ile eşsiz bir havaya sahiptir. Şehri ikiye bölen Porsuk çayı gibi oldukça ilgi çekici sembolleri olan Eskişehir, her yaştan insanın kendine dair izler bulabileceği bir kenttir.

Üç farklı üniversitesi ve gezilecek sayısız yeri ile Eskişehir hem yaz hem de kış boyu turistlerin adeta akınına uğramaktadır. 

Porsuk Çayı

Eskişehir’e gelenlerin ilgisini en çok çeken yapılardan bir tanesi doğal bir oluşum olan Porsuk Çayı olmaktadır. Şehri ikiye bölen ve tüm şehir boyunca uzanan görüntüsü, etrafında bulunan çimleri ve köprüleri ile Porsuk Çayı için Eskişehir’in sembolü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Eskişehir büyük pek çok şehre yakınlığı sebebiyle de dikkat çekmektedir. Bu şehirde her mevsim tur araçlarını görmek mümkündür. Yalnızca yerli değil, yabancı turistlerin ilgisini de çekmekte olan Eskişehir’de pek çok tarihi yer de bulunmaktadır.

Porsuk Çayı ziyaretiniz esnasında çayın etrafında bulunan kafelerde kahvaltı edebilir, eşsiz porsuk manzarasının tadını çıkartarak kahvenizi içebilirsiniz. Bunun yanı sıra yol boyu uzanan kitapçılarda vakit geçirmekte, Eskişehir’e gelenlerin mutlaka gerçekleştirmesi gereken aktivitelerden biridir. Talep eden konuklar Porsuk Çayı’nda yapılan gondol turlarına da katılabilir. 

 

Odunpazarı Evleri 

Tarihle dolu nostaljik bir şehir merkezi olan Odunpazarı, Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin başında gelmektedir. Bu yerleşim için, şehre gelen turistlerin ilgisini en çok çeken yer demek yanlış olmayacaktır. Evler, çarşılar, sokaklar, türbeler, müzeler, insanlar ve tarihi eserler Eskişehir'i mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri haline getirmektedir.

UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan Odunpazarı, özünü korurken turizm açısından da oldukça gelişmiştir. Şehrin güneyindeki tepelere kurulmuş bu tarihi bölgede Osmanlı mimarisini yansıtan birçok ev bulunur. Odunpazarı’na özgün karakterini kazandıran ve yüzyıllar öncesinden günümüze Osmanlı mimarisini destekleyen tarihi evlerin oldukça iyi şekilde korunduğu görülmektedir. Rengarenk cumbalı pencereleriyle Odunpazarı evlerinin gerekli restorasyon çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır.

Yenilenen evlerde hala yerleşim var, ancak çoğu restoran, kafe, müze ve dükkan olarak kullanılıyor. Dar sokaklarda iki üç katlı evler sıralanıyor. Odunpazarı’nın geleneksel evleri turizm açısından oldukça etkileyici bir atmosfer yaratıyor ancak bölgede daha pek çok yer var. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atluhan El Sanatları Çarşısı, Balmumu Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Çağdaş Cam Müzesi, Şelale Parkı, Osmanlı Evi, Odunpazar'ında gezilmesi gereken yerlerin arasında bulunur. Buraya geldiğinizde tarihi müzeleri ziyaret etmeyi unutmamalısınız. 

Eskişehir Bal Mumu Müzesi ve OMM

Eskişehir tarihi Odunpazarı evleri ile ünlü hale gelse de, bölgede bulunan müzeler ve sergiler de kesinlikle gezilmesi gereken yerlerin arasında bulunmaktadır. Odunpazarı evlerinde bulunan Bal Mumu Müzesi ve Odunpazarı Modern Müzesi’nin (OMM) önünde adeta sıra olmaktadır. 

Eskişehir’in belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen öncülüğünde kurulan Bal Mumu Müzesi, çeşitli sanatçıların bal mumu heykellerinin koleksiyonunu misafirlerine sunmaktadır. Dünyadaki bal mumu müzelerinin en güzel örneklerinden biri olan bu müze, misafirlerin yoğun ilgisini kazanmaktadır. 

2018 yılında açılan Odunpazarı Modern Müzesi ise günümüzde en çok talep gören müzelerin arasında bulunmaktadır. Çeşitli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan müzenin mimari yapısı da oldukça dikkat çekmektedir. 

Sazova Parkı 

Eskişehir'de gezilecek öncelikli yerlerden biri de Sazova Parkı olarak bilinmektedir. Parkın resmi adı Bilim, Sanat ve Kültür Parkı'dır, ancak halk arasında bu park Sazova Parkı olarak bilinir ve anılır. Merkezi bir konumda bulunan Sazova Parkı, Yeni Eskişehir Stadı'nın hemen yanındadır. Parka giriş ücretsizdir, ancak özel etkinliklere ve aktivite alanlarına giriş ayrı bir ücret gerekebilir. 400.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulan Sazova Parkı, oldukça yeni bir yapıdır. Park, Eskişehir'in en popüler ve çekici yerlerinden biri olarak 10-15 yıldır ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Sazova Parkı'nın diğer birçok parktan farklı özelliklere sahip olduğu söylenebilir. Bu açıdan bakıldığında Sazova Parkı ülkemizdeki ender parklardan biridir. Başta çocuklar olmak üzere her yaştan insana hitap eden park, zengin kültür, sanat, bilim ve eğlence alanları ile dikkat çeker. Park içerisinde ziyaret edilebilecek alanlar arasında Sabancı Uzay Evi, Bilim Deney Merkezi, Esminyatürk, Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Japon Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Yapay Gölet, Oyun Alanı, Korsan Gemisi, Masal Kalesi bulunmaktadır. Parkta ayrıca restoranlar ve büfeler bulunmaktadır. Hatıra eşyası arayanlar için park içerisinde bolca alışveriş imkanı da mevcuttur.

Kentpark 

Eskişehir otobüs bileti ile ulaşabileceğiniz Kentpark’ın çok önemli bir özelliği bulunmaktadır. Türkiye'nin ilk yapay plajına sahip olan Kentpark, hem yerel halkın hem de turistlerin adeta akınına uğramaktadır. Ağırlıklı olarak kendi sınırları içindeki yapay plajıyla tanınan Kent Park, Eskişehir'de gezilecek yerler listesinin başında gelmektedir. Yapay kumsalda gerçek deniz kumu bulunmaktadır. Yaz aylarında Porsuk Çayı’nın kıyısındaki sahilde yer bulmak çok zor hale gelmektedir. Plajın ortasında da olimpik bir adet havuz da yer almaktadır.

Parkın toplam alanı 300.000 metrekaredir. Açık havuz ve yapay plajın yanı sıra, parkın diğer önemli alanları arasında kafe ve restoranlar, hediyelik eşya dükkanları, yapay göletler ve at çiftlikleri yer alır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi 

Eskişehir'de gelen ziyaretçilerin kesinlikle uğraması gereken yerlerden biri de bu şehirde bulunan hayvanat bahçesidir. Başta çocuklar olmak üzere her yaştan gezginin ilgisini çeken hayvanat bahçesi, 2017 yılından bu yana hayvan sever ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin gözdesi olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi oldukça büyük ve birçok bölüme sahip olması sebebiyle de dikkat çeker. Papağan Evi ve Tropikal Merkez, Japon Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası, kesinlikle görülmesi gereken bölümlerinin arasında gelmektedir. 243 hayvan türüne ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi hem eğitici hem de eğlenceli bir yapıdır. Siz de bu hayvanat bahçesinde daha önce hiç görmediğiniz hayvanlarla tanışabilir ve keşif anının tadını çıkarabilirsiniz.

Eti Arkeoloji Müzesi 

Eskişehir tarihi yerleri, müzeleri ve şehir mimarisi ile oldukça dikkat çeken bir şehir olarak bilinmektedir. Öğrenci dostu olması sebebiyle sıklıkla anılan ve popüler hale gelen bu şehrin, gezilecek pek çok farklı bölgesi mevcuttur. Eti Arkeoloji Müzesi, şehri geziniz sırasında ziyaret edebileceğiniz bir diğer müzedir. 

1974 yılında ziyarete açılan Eti Arkeoloji Müzesi, Neolitik dönemden günümüze kadar olan süreci gözler önüne sermektedir. Müze, 22.500 civarında esere ev sahipliği yapıyor olması nedeniyle Türkiye'nin en önemli müzelerinden biri olarak bilinmektedir. Arkeoloji meraklılarının ilgisini çeken bu müzede Bizans, Roma, Helenistik, Selçuklu, Osmanlı, Hitit ve Frig dönemlerine ait objelerin yanı sıra Neolitik döneme ait eserler de mevcuttur. Bakır Çağı'nı ve ardından Bronz Çağı'nı görebilir, heykel ve mimari eserlere inceleyebilirsiniz. Müzenin içerisinde Eskişehir ve çevresindeki antik kazılarda bulunan eserler de sergilenmektedir. 

Eskişehir'de gezilecek yerler oldukça uzun bir listeye sahiptir. Tarihi yapılardan, modern müzelere uzanan bu yerlerde keyifli bir gezi geçirebilir ve unutulmaz deneyimler yaşayabilirsiniz. Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği bilinen Eskişehir’i deneyimlemek için en ideal zamanın ise bahar ve yaz ayları olduğu bilinmektedir. 

Eskişehir Hakkında
Nüfus:-
Telefon Kodu:-
Plaka Kodu:-
Eskişehir
24 Tem Çrş, Güneşli
19,2°
Prş
20,58°
Cum
19,34°
Cmt
17,41°
Paz
17,78°
Pzt
20,37°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery