Gümüşhane Otobüs Bileti

Gümüşhane

Gümüşhane

Gümüşhane Şehir Rehberi

Gümüşhane Otogarı ile ulaşabileceğiniz bu şehir, Karadeniz’in en önemli şehirlerinden biridir. Sahip olduğu sembolik yapılar ve gezilecek yerleri ile mutlaka görülmesi gereken şehir, tarihin çok büyük bir kısmında en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Antik İpek Yolu rotasında yer alan Gümüşhane bu özelliği ile bugüne dek çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğanın güzelliğin gözler önüne seren mağaraları, şelaleleri başta olmak üzere doğal güzellikleri ve hem yaz hem de kış aylarında tatil yapmayı mümkün hale getiren çok sayıda turistik noktası ile keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk seçenekleri arasında gelmektedir.

Doğal ve tarihi bir tur gerçekleştirmek isteyenlerin yaz aylarında gittikleri Gümüşhane, içerisinde yer alan çok sayıda termal ve kapıca ile kış tatili içinde uygun bir şehirdir.

Kadırga Yaylası

Gümüşhane yaylaları ile ünlü şehirlerin arasında gelmektedir. Kürtün ilçesinde yer alan Kadırga Yaylası ise, Gümüşhane şehrine gelen turistlerin mutlaka görmesi gereken yaylalardan biri olarak bilinmektedir. Şahsi aracıyla yolculuk yapmak isteyenlerin şehir merkezinden yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk ile ulaşacakları Kadırga Yaylası her yıl temmuz ayında yapılan şenlikleri ile dikkat çekiyor. Temmuz ayının 3. cuma günü başlayan şenlikler yaz boyunca devam etmektedir.

Doğa ile iç içe olmanın yanı sıra eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenler içinde ideal bir seçenek olan Kadırga Yaylası yalnızca turistler tarafından değil yerel halk tarafından da büyük bir ilgi görüyor.

Tomara Şelalesi

Gümüşhane otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız Tomara Şelalesi 40 ayrı kaynaktan dökülen su ile adeta görsel bir ziyafet sunuyor. Yalnızca Giresun’un ya da Karadeniz’in değil, Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken şelaleleri arasında bulunan Tomara Şelalesi halk arasında “Kırk Gözeler” adı ile de tanınıyor.

Şiran ilçesine bağlı olan Seydibaba Köyü’nde konumlanmış olan şelale 1380 metrelik yüksekliği ile dikkat çekiyor. 2011 senesinden bu yana tabiat parkı olarak anılan şelale 25 ve 15 metrelik yüksekliklerden aşağıya kendini bırakarak döküldüğü esnada ziyaretçilerine unutulmaz bir manzara sunuyor.

Yalnızca manzara izlemek için değil, pek çok eğlenceli aktivite içinde Tomara Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Park içerisinde yer alan yürüyüş parkurları doğa ile iç içe yürüyüşler yapmanıza imkan tanır. Bunun yanı sıra bisiklet turları ve fotoğrafçılık aktiviteleri içinde uygun olan şelale özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır.

Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Gümüşhane'de gezilecek yerler arasında bulunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, ışık ve suyun buluştuğu zirve olarak adlandırılmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak bilinen ve ziyaretçilerini adeta hayran bırakan bu park, dereler, şelaleler ve çok sayıda buzul gölünden oluşuyor.

Doğal güzellikleri ile unutulmaz bir manzara sunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Gümüşhane ilinin Torul ilçesinde konumlanıyor. Yüksek zirveleri ile dikkat çeken parkın en yüksek noktasının ise 3331 metre olduğu biliniyor. Doğanın güzellikleri ile huzur dolu bir gün geçirmek isteyenlerin ilk seçeneklerinden biri olan park, hem yaz hem de kış aylarında ziyaret ediliyor.

Gümüşhane Konakları

Gümüşhane doğal güzellikleri ile olduğu kadar, tarihi ve mimari yapıları ile de dikkat çekiyor. Bölgenin ve zamanın mimarisini en güzel şekilde gözler önüne seren Gümüşhane Konakları, şehrin tarihi açısından büyük bir öneme sahip. Konaklar içerisinde yer alan Abdi Bey Konağı ve Abdül Aziz Evi gibi yapılar hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Geniş bahçelerin içine iki ya da üç katlı şekilde dizayn edilmiş konaklar kerpiç ve ahşap taşlar kullanılarak inşa edilmiştir. Konakların kapılarında yer alan ahşap süslemeler ile dönemin mimarisini daha yakından tanımak isteyenler için eşsiz bir seçenek sunmaktadır.

Konaklara yaptığınız ziyaret esnasında bölgede hizmet veren restoranlarda yöresel yemekleri tadabilir, konaklama imkanlarından faydalanarak gezinizi çok daha kültürel hale getirebilirsiniz.

İmera Manastırı

Aziz John Prodromos Manastırı ya da bilinen adı ile İmera Manastırı bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında gelmektedir. Olucak Köyü’nde yer alan manastırın 1350 yılında inşa edildiği bilinir. Gotik dönemin mimari esintilerinden esinlenilmiş olan manastır, 2009 yılından beri 3.derece sit alanı olarak bilinmektedir.

2019 yılında yapılan restorasyon çalışması ile son halini almış olan manastır, Gümüşhane’de ayakta kalmayı başarmış en eski kiliselerden biri olması sebebiyle de dikkat çekmektedir.

Torul Kalesi Cam Seyir Terası

Zigana Tüneli ve Karaca Mağarası yolu üstünde yer alan Torul Kalesi, şehre gelenlerin mutlaka görmesi gereken yapılardan biri olarak bilinmektedir. Tarihinin Orta Çağ’a uzandığı bilinen bu kale, Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Savunma ve gözetletme kulesi olarak görev yapmış olan kale günümüzde bölgenin turistik olarak en dikkat çekici yapılarından biri olarak bilinmektedir.

Kaleye yakın zirvede kurulmuş olan seyir terası ise 240 metre yükseklikten şehrin manzarasını izleme imkanını konuklarına sunmaktadır. 50 kişiyi aynı anda taşıyabilecek kapasiteye sahip olan teras, Harşit Çayı başta olmak üzere şehirdeki çok sayıda güzelliği gözler önüne sermektedir.

Zigana Dağı Turizm Merkezi

Gümüşhane otobüs bileti ile ulaşabileceğiniz Zigana Dağı üzerine kurulu turizm merkezi kayak tatili yapmak isteyenlerin ilk seçenekleri arasında yer almaktadır. Trabzon ve Gümüşhane’yi birbirine bağlayan Zigana Geçidi üzerine bulunan dağ, bölgenin kış turizmi açısından en önemli noktalarından biridir.

Her yıl kasım ve nisan ayları arasında karlarla kaplı olan dağ, teleferik sistemine de sahiptir. Kış aylarında oldukça kalabalık olan turizm merkezi yaz aylarında da yayla olarak kullanıma devam etmektedir.

Libana İçmesi

Gümüşhane tarihi ve kültürel güzellikleri ile olduğu kadar kaplıcaları ve şifalı suları ile de dikkat çeken bir şehir olarak bilinmektedir. Turistik ve kültürel bir tur gerçekleştirmek isteyenlerin yaz aylarında gelmeyi tercih ettikleri bu şehir, kış aylarında sağlık turizmini tercih eden ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olmaktadır.

Libana İçmesi Gümüşhane’ye bağlı olan Haşere Köyü’nde yer almaktadır. Açıkta kaynayan Libana İçmesinin oldukça gazlı bir suya sahip olduğu bilinmektedir. Böbrek taşları başta olmak üzere çok sayıda hastalık için şifa olduğu bilinen su, lezzetli bir tada sahiptir. Rahatlıkla içilebilecek olan su midede meydana gelen hazımsızlık gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Gümüşhane Otogarı sayesinde ulaşma şansı yakalayacağınız Libana İçmesi özellikle kış aylarında pek çok konuğa ev sahipliği yapmaktadır.

Baksı Müzesi

Çoruh Vadisi’nde yer alan Baksı Müzesi, ismini Baskı adlı köyden almıştır. Müze içerisinde yer alan çok sayıda çağdaş sanat ve geleneksel el sanatı eserleri konukların ilgisini çekmektedir. Sanatçı ve eğitimci Hüsamettin Koçan’ın öncülüğünde kurulan müze günümüzde şehrin en önemli sanatsal yapılarından biridir.

30 dönümlük geniş bir alanı kaplayan Baksı Müzesi Gümüşhane'de gezilecek yerler listelerinde yer almaktadır. İçerisinde yer alan çok sayıda atölye, konferans ve sergi salonu, kütüphane ve konuk evi ile keyifli bir gezi imkanı tanıyan müze, 2005 yılından beri aktif olarak hizmet vermektedir. Geleneksel ve çağdaş sanatın bir arada kullanılması ile keyifli bir müze gezisi sunan Baksı Müzesi hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir.

Gümüşhane Hakkında
Nüfus:146.353
Telefon Kodu:456
Plaka Kodu:29
Gümüşhane
29 May Çrş, Güneşli
23,73°
Prş
13,62°
Cum
16,18°
Cmt
13,7°
Paz
11,83°
Pzt
11,99°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery