Karabük Otobüs Bileti

Karabük

Karabük

Karabük Şehir Rehberi

Karabük otobüs bileti aldıktan sonra şehirde keşfedilecek birçok yer için yola çıkılabilir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu evleri şehirde gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alır. Kültürel yapıları ve doğal güzellikleri ile uğranması gereken birçok yer bulunur. Safranbolu ile adını duyurmuş olan şehir, özellikle gezginlerin uğrak noktalarından biridir.

Safranbolu Evleri

Geleneksel Türk mimarisini en güzel şekilde yansıtan yapılardan biridir. Ziyaret sırasında 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı kent yaşamı görülür. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Safranbolu evleri, şehri için oldukça önemlidir. Toplum arasında konuşulanlara göre; inşaatı sırasında yumurta akı kullanılmıştır ve depreme oldukça dayanıklıdır. Safranbolu evleri, konak şeklinde inşa edilmiştir ve 800 tanesi koruma altına alınmıştır.

Evlerin dağılımı yazlık olarak kullanılan bağlar bölgesinde ve kışlık olarak kullanılan merkez kısmındadır. Beyaz boyaya sahip olan binalar, genellikle 2 ile 3 katlıdır. Evlerin konumları konusunda oldukça özenli davranılmıştır ve hiçbiri birbirinin manzarasını kapatmayacak şekilde konumlandırılmıştır. Safranbolu evleri haremlik ve selamlık şeklinde tasarlanmıştır. Safranbolu, Karabük’te gezilecek yerler arasında il sırada bulunur. Merkeze 5 kilometre uzaklıkta yer alan Safranbolu’ya ulaşım için toplu taşıma araçları tercih edilebilir. Safranbolu evlerini ziyarete gidecek kişiler, mutlaka fotoğraf çekebileceği cihazları yanında götürmelidir.

Yörük Köyü

Osmanlı mimarisi yansıtan en güzel örneklerden biri Yörük Köyü’dür. Köyün 700 yıllık tarihi bulunması nedeni ile Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Anadolu’ya göç eden Türkmenler tarafından 11. yüzyılda kurulan Yörük Köyü’nde Safranbolu evleri yer alır. Köyde bulunan Kasım Sipahioğlu Konağı 300 yıllık tarihi ile ziyaretçilerin ilgisini çeken yerler arasına bulunur. Konak, ücretsiz şekilde ziyaret edilebilir. Ahşaptan yapılmış konakta bulunan tavan işlemleri oldukça güzeldir. Köy ve çevresinde gezerken mola vermek için tercih edilebilecek duraklar bulunur. Bölgenin yöresel lezzetlerini denemek için oldukça ideal konumlardan biridir.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Safranbolu ziyareti sırasında Osmanlı Dönemi’nden kalan pek çok farklı eser ve yapı ile karşılaşılır. Öne çıkan yapılardan biri de Köprülü Mehmet Paşa Camii’dir. Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1662 yılında yapılan cami, Eski Cami yakınında yer alır. Camide görülen mimari, 17. yüzyıl Osmanlı çizgileri taşır. Köprülü Mehmet Paşa, Safranbolu’da yaşadığı yıllarda camiyi yaptırmıştır. Bugüne kadar iki kere restore edilen cami, genel yapısını korur. Cami avlusunda yer alan güneş saati oldukça dikkat çekici bir yapıdır. Güneş saatinde 06.40 ve 17.20 arasındaki saatleri doğru şekilde görmek mümkündür. Caminin kubbesi, miğfer şeklinde inşa edilmiştir. Bölgede bulunan tarihi camiler arasında önemli bir yere sahiptir.

Yenice Ormanları

Karabük’te bulunan Yenice Ormanları, sadece bölge için değil aynı zamanda Türkiye için oldukça önemlidir. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz ormanlık alan, şehirde görülmesi gerekilen konumlardan biridir. Bitki çeşitliliği ile öne çıkan Yenice Ormanları, pek çok farklı canlıya ev sahipliği yapar. Doğa içinde bulunan yürüyüş parkurları ile trekking severler ile oldukça ideal konumlardan biridir. Temiz havanın bol olduğu bir ortam içinde zaman geçirmek oldukça huzurludur. Arboretum bölgesinde oldukça eşsiz ağaç türlerini görmek mümkündür. Çekilen fotoğrafların atmosferi ile oldukça etkileyicidir. Yenice Ormanları’nda kamp yapılmasına izin verilen bölgeler bulunur. Belirlenen alanlar içinde çadır kurmak ve eşsiz bir deneyim yaşamak oldukça keyiflidir. İlkbahar ve sonbahar aylarında daha sakin olmasında dolayı, konaklama için tercih edilebilir. Kamp yerine ormanlık alana yakında bulunan tesisler tercih edilebilir. Karabük merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan ormanlara ulaşım için Karabük Otogarı üzerinden toplu taşıma araçları ile gelinebilir.

Mencilis Mağarası

Mencilis Mağarası aynı zamanda Bulak Mağarası olarak da bilinir. Karabük’te bulunan doğal güzellikler arasında yoğun ilgi görür. Mencilis Mağarası, Türkiye’de bulunan en uzun beşinci mağarasıdır. Mağara yaklaşık 6,5 kilometre uzunluğa sahiptir ve 400 metresi yürüyüşe uygundur. Mağaranın yaklaşık olarak 3 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilir, hidrolojik açıdan hala aktif bir mağaradır. Karsit erimelerden dolayı dikit ve sarkıtlar doğal olarak oluşmuştur. Mencilis Mağarası içinde akarsu ve göletler yer alır. Karabük otobüsbileti aldıktan sonra gezilecek yerler listesi hazırlanmalıdır ve Mencilis Mağarası’na listede yer verilmelidir. Yıl boyunca mağara içinde sıcaklık 15 derece civarlarındadır, nemli bir hava olmasından dolayı bronşit rahatsızlıkları ve astımı olan kişilere iyi geldiği söylenir. Safranbolu Eski Çarşı’dan yola çıkan araçlar ile mağaraya kolay şekilde ulaşım sağlanabilir.

Eğriova Göleti

Yenice Ormanları’nı ziyaret eden kişilerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Eğriova Göleti, Batı Karadeniz’de bulunan en yüksek tepede yer alır. Keltepe bölgesinde bulunan göletin uzunluğu 1 kilometre, derinliği ise 7 metredir. Balık tutmak için şehirde tercih edilen yerler arasında bulunur. Doğa içinde vakit geçirmekten keyif alan ziyaretçilerin uğraması gereken bir yerdir. Kamp yapmak için uygun alanlar bulunması, kamp severlerin uğrak noktası haline gelmesini sağlar. Akşamları yıldızları izlemek için oldukça elverişli bir bölgedir. Şehirlerin karmaşıklığından bunalan kişiler için oldukça huzurlu bir alandır. Eğriova Göleti çevresinde bulunan su kaynakları, oldukça temizdir ve tüketilebilir.

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu’da bulunan bir diğer doğal güzellik Tokat Kanyonu, Karabük’te gezilecek yerler listelerinde yer alır. Safranbolu bölgesinde en çok ilgi çeken yerlerden biridir. Yürüyüş parkuru yaklaşık olarak 9 kilometredir. Üç ayrı kanyonun birleşmesinden oluşan Tokatlı Kanyonu, doğa içinde vakit geçirmek isteyen kişiler için oldukça güzel bir konuma sahiptir. Kanyonda yer alan cam teras üzerinden eşsiz manzarayı izlemek unutulmaz anlar yaşanmasını sağlar. Yüksek bir alana yerleştirilmiş olan cam teras, 75 ton ağırlığı kaldırabilme kapasitesine sahiptir. Manzara karşısında yer alan kafe sayesinde keyifli zamanlar geçirilebilir. Tokatlı kanyonunu ziyaret etmek için her mevsim tercih edilebilir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık olur.

Hadrianapolis Antik Kenti

Bölgenin tarihi geçmişini görmek için uğranması gereken konumlardan biridir. Hadrianapolis Antik Kenti, Eskipazar ilçesinde yer alır. Antik kentten geriye kalan kalıntıların en yoğun olduğu bölge Budaklar Köyü’dür. Kentin M.Ö. 1. yüzyılda kurulduğu tahmin edilir. Erken Bizans ve Roma dönemine ait olan eserler bulunmuştur. Hadrianapolis Antik Kenti içinde üç adet Erken Bizans Dönem kilisesi de bulunur. Su sarnıçları, kaya mezarları, sütunlar, mahzenler, mozaikler ve freskler kent içinde bulunan dikkat çekici eselerdir. Antik Çağ’da hac merkezleri arasında bulunan antik kent, kazı çalışmaları ile yeni yerleri keşfedilemeye devam edilir.

Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu’da yer alan müze, Karabük ve çevresinde bulunan yerlerin tarihini en iyi şekilde ziyaretçilere tanıtır. Hükümet Konağı olarak kullanılan bina, restore edildikten sonra müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Şehrin kültürel zenginlerini ve değerlerini sergileyen müze içinde 300’den fazla eser bulunur. Osmanlı Dönemi’nden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar olan süreç ile ilgili olan eserler müzede yer alır. Karabük Otogarı aracılığı ile Safranbolu’ya geçilerek müze ziyaret edilebilir. Müzenin arka tarafında bulunan Tarihi Saat Kulesi görülmesi gereken yapılardan biridir.

 

Ordu şehir rehberi ve Ordu otobüs bileti için tıklayınız.

Karabük Hakkında
Nüfus:231.333
Telefon Kodu:370
Plaka Kodu:78
Karabük
26 May Paz, Bulutlu
14,15°
Pzt
13,22°
Sal
12,59°
Çrş
13,9°
Prş
15,24°
Cum
14,9°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery