Muş Otobüs Bileti

Muş

Muş Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Muş

Muş Şehir Rehberi

Muş otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir, Çavuş Dağı’nın Kuzeydoğu eteklerine kurulmuştur. Doğu Anadolu’nun tarihi ve doğal güzelliklerini bir arada sunan ve bu sebeple mutlaka görülmesi gereken şehirlerin arasında bulunan Muş, bugüne dek pek çok farklı egemenliğe ev sahipliği yapmıştır. Anadolu’nun kapısını Türklere açan ve bu sebeple Türk tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan Malazgirt Savaşı’nın kazanıldığı topraklara ev sahipliği yapması ile de dikkat çeken Muş, Bingöl, Diyarbakır ve Erzurum gibi pek çok büyük ile de komşu konumda bulunmaktadır.

Gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok farklı yeriyle turistlerin oldukça ilgisini çeken bir şehri olan Muş, hem yaz hem de kış aylarında ziyaret edilmektedir. Tarihi ve kültürel atmosferiyle dikkat çeken bu şehri ziyaret etmek için en uygun zamanın ise ilkbahar ve yaz ayları olduğu bilinmektedir.

Bingöl Dağları

Muş'ta gezilecek yerler listelerinin başında gelen Bingöl Dağları, Doğu Anadolu Bölgesi’nin sonmuş yanardağı olarak bilinmektedir. Bir kısmı Erzurum ve Bingöl'de bir kısmının ise Muş sınırları içerisinde yer alan bu dağ, görenlere bir daha asla unutamayacakları eşsiz bir manzara sunmaktadır. Varto bölgesinden ulaşabileceğiniz Bingöl Dağları’nın yaklaşık olarak 3193 metre yüksekliğe sahip olduğu bilinmektedir.

Bilican Dağları

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken ve özellikle yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken Muş şehri, sınırları içerisinde yer alan çok sayıda dağ ve doğal güzellik ile Türkiye’nin popüler turizm noktalarından biridir. Liz ve Bulanık Ovaları arasında yer alan Bilican Dağları, yılın yaklaşık olarak 10 ayı karla kaplanmaktadır. Bu görüntü ile unutulmaz bir manzara sunan ve şehre gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bu dağın etrafında yer alan meşe ağaçları da manzaraya eklenmekte ve böylelikle konukları adeta bir göz ziyafeti sunulmaktadır. 2950 metrelik zirvesiyle dikkat çeken Bilican Dağları, Muş ziyaretiniz esnasında mutlaka uğramanız gereken noktalardan biridir.

Hamurpet Gölü

Hamurpet ya da Akdoğan adı ile bilinen göl, volkanik oluşumlu iki farklı göl ile meydana gelmektedir. Özellikle doğa fotoğrafçılığı sevenlerin oldukça ilgisini çeken bu göl, eşsiz manzaraları ile doğa içerisinde keyifli bir gün geçirmeyi mümkün hale getirmektedir. Varto’nun kuzeybatısında yer alan göl, özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yapmaktadır.

Muş Otogarı ile ulaşma şansı yakalayacağınız bu nokta yaz aylarında piknik gibi doğa aktiviteleri için eşsiz bir seçenek olarak bilinmektedir. Doğa ile iç içe kalmak isteyenlerin çadır kampı gibi aktiviteler de yapabilecekleri bu göl, oldukça keyifli bir manzara sunar.

Muş Ovası

Türkiye’nin en büyük ovalarından biri olmasıyla dikkat çeken ve yaklaşık olarak 1650 km2’lik alanı kaplayan Muş Ovası, 80 km uzunluğu ve 30 km genişliği ile oldukça dikkat çekicidir. Üç tarafı dağlarla çevrili ova, Muş şehrinde mutlaka görülmesi gereken noktaların arasında yer almaktadır. Her yıl Mayıs ayında gelincikler ile adeta bezenen ova, doğaseverlerin Muş şehrinde mutlaka görmeleri gereken noktalardan biri olarak bilinmektedir.

Güzeldağ Kayak Merkezi

Doğal güzellikleriyle dikkat çeken ve bugüne dek egemenliği altına girdiği pek çok farklı kültür ile tarihi bir gezi yapmayı mümkün hale getiren Muş şehri, turizm açısından da oldukça önemli olan pek çok farklı noktaya sınırları içerisinde ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarının oldukça sert ve soğuk geçtiği bilinen bu şehirde yer alan Güzeldağ Kayak Merkezi, şehrin turistik açıdan en dikkat çekici yapılarından biri olarak bilinmektedir. Şehir içerisinde yaşanan dondurucu soğuğu turistik bir noktaya çevirmek adına özel olarak tasarlanmış olan kayak merkezi kar yağışını eğlenceli bir hale getirmektedir. Muş şehrine yapacağınız seyahat kış aylarında gerçekleşecek ise mutlaka görme şansı yakalamanız gereken bu kayak merkezi, hem profesyonel hem amatör kayak sporcuları için pistler bulundurmaktadır.

Murat Vadisi

Muş otobüs bileti ile ulaşma şansı yakalayacağınız bu şehir doğal güzellikleriyle oldukça dikkat çekicidir. Keyifli vakit geçinmek isteyenler için sayısız valisi bulunan bu şehirde mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerin arasında Murat Vadisi gelmektedir. Şehrin kuzeybatısından başlayan vadi, kuzey ve güney olmak üzere 2 koldan derin bir boğazı andırmaktadır. Adeta eşsiz bir manzara sunan ve devamında il sınırlarının dışına çıkacak kadar büyük bir alanı kaplayan vadi keyifli bir gezi gerçekleştirmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Malazgirt Kalesi

Oldukça gösterişli bir görüntüye sahip olan bu kale ilçeyi çevreleyen birbirine paralel 2 farklı surdan meydana gelmektedir. Yapım tarihi farklı kaynaklara göre değişiklik gösterse de, İslamiyet’in ilk döneminde başlayan ve ardı arkasına devam eden pek çok farklı savaşa ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Tarihi ve kültürel gezilerden hoşlananların mutlaka görmesi gereken bir yapı olan Malazgirt Kalesi günümüzdeki haline ulaşımı ve pek çok farklı restorasyon çalışmasından geçmiştir. Günümüzde de çeşitli onarım çalışmaları yapılan kale yerli ve yabancı turistler için şehirdeki en popüler noktalardan biridir.

Ulu Camii

Muş şehrinin Din turizmi açısından en önemli noktalarından biri olarak bilinen Ulu Camii, Moloz taşından inşa edilmiştir. Etkileyici bir mimariye sahip olan ve oldukça köklü bir geçmişi bulunan bu cami dikdörtgen bir plana sahiptir. Ana mekan ve orta kubbesi ile dikkat çeken cami yanlarda besik tonoz örtülü olması ile de mimari açıdan pek çok araştırmaya konu olmaktadır. Bu günkü haline ulaşana dek pek çok farklı restorasyon çalışmasından geçmiş olan caminin farklı zamanlarda onarım çalışmaları geçirdiği bilinmektedir.

Geleneksel Muş Evleri

Muş kültürünü daha yakından tanımak ve şehrin tarihi dokusunu yakından incelemek isteyenler için eşsiz bir seçenek olan geleneksel muş evleri kendine ait mimarisi ile oldukça dikkat çekicidir. Farklı renk ve mimari tarzlarda üretilmiş olan bu evlerin mimarları tam olarak bilinmese de geleneksel muş evlerinin muş şehrine gelen turistlerin en ilgisini çeken noktalardan biri olarak bilinmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça dikkat çekici bir noktalanan geleneksel muş evleri 4 mevsim boyunca ziyaret edilebilir.

Muş Arak Kilisesi

Muş'ta gezilecek yerler arasında bulunan bu kilise karaçavuş dağlarının doğu doğrultusunda yer alan zirvenin üzerine kuruludur. Zirvenin eteklerinde yer alan köy kiliseye adını vermiştir. 200 ila 250 metre arasında değiştiği bilinen bir çan kulesine mevcut olan kilise muş şehrinde mutlaka görülmesi gereken noktaların arasında gelmektedir. Etkileyici bir görselliğe sahip olan ve bu sebeple hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken yapı 4 mevsim boyunca konuklarına kapılarını açmaktadır.

Künav Mağarası

Muş Otogarı ile Görme şansı yakalayacağınız bu mağara 3 km uzunluğa sahiptir. 35 metre civarında ve 2 kattan oluşmakta olan mağara alt katından geçen su ile dikkat çekmekte ve böylelikle turistik olarak mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri haline gelmektedir. İlk çağlarda yerleşim yeri olarak kullanıldığına dair izlere rastlanan ve böylelikle pek çok araştırmanın konusu olmayı başarmış bu mağara muş şehrinde mutlaka görülmesi gereken noktalardan biridir.

Muş Hakkında
Nüfus:411.216
Telefon Kodu:436
Plaka Kodu:49
Muş
26 May Paz, Yağmurlu
10,74°
Pzt
11,65°
Sal
13,78°
Çrş
16,36°
Prş
16,04°
Cum
16,9°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery