Niğde Otobüs Bileti

Niğde

Niğde

Niğde Şehir Rehberi

Niğde otogarı ile görme şansı yakalayacağımız bu şehir İç Anadolu Bölgesi'nin Güneydoğusunda yer almaktadır. Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan ve gezilecek yerleriyle dikkat çeken neydi bugüne dek pek çok farklı imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Yerleşik yaşamın günümüzden 10.000 yıl öncesine dayandığı bilinen bu şehir, keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak pek çok farklı turistik noktaya sahiptir.

Şehir içi ulaşımın oldukça geliştiği bilinen ve bu sebeple turistik gezilerin çok daha keyifli olmasını sağlayan Niğde karasal iklime sahip olan bir şehirdir. Etrafı yüksek dağlarla çevrili olan ve kuzeyden gelen soğuk rüzgarlara açık olması nedeniyle sert iklim özelliklerinin gözlemlendiğini de şehri yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Bu sebeple Niğde üzerinde yapacağınız turistik geziler için en uygun mevsimin bahar ve yaz ayları olduğunu dile getirmek mümkün olacaktır.

Niğde Saat Kulesi

Niğde otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir tarihi ve kültürel yapıları ile oldukça keyifli bir gezi sunmaktadır. Niğde şehrinde mutlaka görülmesi gereken yapıların birey olarak bilinen Niğde saat kulesi ise şehirde günümüze kadar gelmeyi başarmış en eski tarihi yapılardan biri olarak dikkat çekmektedir. Tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmeyen ancak 19 yüzyıl eserlerin özelliklerini taşıyan Niğde Saat Kulesi, günümüzdeki haline gelene dek çeşitli bakım ve restorasyon çalışmalarından geçmiştir.

Niğde Müzesi

Köklü tarihiyle dikkat çeken ve şehirde yapılan pek çok farklı kazı çalışmasından çeşitli eserlerin elde edildiği Niğde, mutlaka görülmesi gereken yapıların arasında Niğde Müzesini bulundurmaktadır. Niğde'de yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkartılmış olan eserlerin sergilenmesi amacıyla kurulmuş olan bu müze il merkezinde konumlanması sebebiyle de dikkat çekmekte ve hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini görmektedir. Bugünkü haline gelene dek çeşitli restorasyon çalışmalarından geçmiş olan müze keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan biri olarak bilinmektedir. Çok sayıda esere ev sahipliği yapan ve böylelikle Niğde tarihi hakkında daha detaylı bilgiler öğrenebilmeniz konusunda sizlere yardımcı olan bu müze, 17.00’a kadar hizmet vermeye devam etmektedir.

Çiftehan Kaplıcaları

Niğde gezilecek yerler arasında bulunan Çiftehan Kaplıcaları Ulukışla ilçesinin Çiftehan kasabasında yer almaktadır. Niğde merkezine yalnızca 80 km uzaklıkta yer alan ve İç Anadolu ile Akdeniz Bölgesi geçişinde bulunan kaplıcalar 950 metrelik yüksekliği ile oldukça dikkat çekicidir. Kaplıcalar içerisinde yer alan suyun tamamen renksiz ve berrak olması misafirlerin dikkatini çeken etkenlerden biri olmaktadır. Kaplıca suyunun içerisinde yer alan sülfat sodyum kalsiyum ve klorür pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Roma Havuzu

Niğde'ye 24 km bor ilçesine ise yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta yer alan roma havuzu Kleopatra'nın süt banyosu yaptığı havuz olarak bilinmesi sebebiyle de dikkat çekmektedir. Roma dönemine ait en iyi eser ve işçilik yerden biri olarak bilinen bu havuz Trajan ve Hadrian döneminde inşa edilmiş ve dikdörtgen bir plana sahiptir. Düzgün kesme taşlar ve mermerden yapılmış olan roma havuzu içerisinde kaynayan suyu ve kemerleri vasıtasıyla Kemerhisar kentine kadar ulaşmaktadır.

Kayardı Bağları

Niğde'nin yukarı kayabaşı mahallesinde yer alan kayardı bağları, merkeze oldukça yakın bir konumda olması sebebiyle de dikkat çekmektedir. Niğde şehri için en önemli yerlerden biri olan ve en ünlü yeşil alanlardan biri olarak bilinen bu bölge, eşsiz ve unutulmaz manzaralar sunmaktadır. Bağlar içerisinde yer alan mimari yapılar Niğde tarihini daha yakından anlamak isteyenler için eşsiz birer seçenek sunmakta ve doğa ile ilgilenenlerin keyifli bir gün geçirmelerini mümkün hale getirmektedir.

Aladağlar Milli Parkı

Niğde kayseri ve alanı sınırları içerisinde yer alan bu park 1995 yılından itibaren milli park ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Eşsiz güzelliklerini jeolojik yapısı ve unutulmaz manzarası ile oldukça ilgi gören ve yalnızca yerli değil yabancı turistlerin de ilgisini çeken Aladağlar Milli Parkı 54.524 hektarlık oldukça geniş bir alana yerleştirilmiştir. Kendine ait bitki örtüsü gölleri sulak alanları ve hayvan varlığı ile oldukça dikkat çekici bir park olan Aladağlar Milli Parkı Niğde geziniz esnasında mutlaka görmeniz gereken noktalardan biri olarak bilinmektedir.

Çinili Göl

Niğde otogarı ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir özellikle doğal güzellikleri ile oldukça dikkat çekicidir. Ulukışla ilçesi sınırları içerisinde yer alan çinili göl ise Bolkar Dağlarındaki buzul göllerin en bilineni olması sebebiyle dikkat çekmekte ve yalnızca yerli değil yabancı turistlerin de ilgi odağı olmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 2.600 m olan çinili göl trekking gibi doğa sporlarını sevenlerin vazgeçilmez adresi olmakta ve bu sebeple oldukça dikkat çekmektedir. Ölçülebilen derinliğinin 100 m olduğu bilinen bu göl halk arasında dipsiz göl olarak da anılmakta ve karaya çalan renginden dolayı gölün dibini görmek mümkün olmamaktadır.

Narlıgöl

Niğde il sınırları içerisinde bulunan çok sayıda göl olsa da en dikkat çekici olanlarından biri narlı göl olarak bilinmektedir. Gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından biri olan ve aynı zamanda Kapadokya bölgesindeki tek krater gölü olma özelliği taşıyan narlı göl yanardağ hareketlenmesi sonucunda lavların dışarı akması ile meydana gelmiştir. Volkanik kökenli ve içerisinde bulundurmasına rağmen soğuk ve tatlı bir suya sahip olanlarla göl içerisinde bulunan sazlık alanlar ve balık çeşitliliği ile de oldukça dikkat çekicidir.

Niğde Kalesi

Niğde otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağız bir de şehrinin yer aldı Alaaddin tepesine kuruludur. İnşa edildiği tarih bilinmemesine rağmen milattan önce sekizinci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve en eski tarihi yapılardan biri olması sebebiyle de şehre gelen turistlerin ilgisini en çok çeken noktalardan biri olarak bilinen Niğde Kalesi yapımında moloz ve kesme taş kullanılmış bir kaledir. Bunun yanı sıra kale duvarlarının altında Arap ve Bizans dönemine ait pek çok farklı kalıntı bulunması da kaleye duyulan ilgiyi artırmış ve bu konuda yapılan pek çok farklı araştırma olmasına neden olmuştur.

Aksaray

Niğde yakınında bulunan ve Niğde geziniz esnasında yakın mesafe sebebiyle kolaylıkla görme şansı yakalayacağınız Aksaray tarihi ipek yolunun en önemli merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Orta Anadolu Bölgesinde yer alan ve bugüne dek pek çok farklı uygarlığı bünyesinde barındırmış olan Aksaray’ın oldukça köklü bir tarihi geçmişe sahip olduğu da bilinen bilgilerin arasındadır. Anadolu'nun kalbinde yer alan şehir Kapadokya'nın oldukça yakın bir mesafesinde bulunması sebebiyle tatil için en sık tercih edilen yerleşim yerlerinin başında gelmektedir.

Niğde gezilecek yerler ve doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında mutlaka görmeniz gereken ve gezinizi çok daha keyifli hale getirecek olan Niğde doğal güzellikleri ile eşsiz bir deneyim yaşamanızı mümkün hale getirecektir. Siz de Niğde’de yapacağınız gezi sayesinde keyifli deneyimler yaşayabilir ve doğal güzellikler ile bezili muhteşem anılar biriktirebilirsiniz. Bunun yanı sıra şehrin civarında pek çok farklı popüler il ve ilçede bulunmaktadır.

Niğde Hakkında
Nüfus:230.776
Telefon Kodu:388
Plaka Kodu:51
Pzt
18,83°
Sal
15,83°
Niğde
22 May Çrş, Güneşli
15,36°
Prş
15,34°
Cum
16,04°
Cmt
12,6°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery