Osmaniye Otobüs Bileti

Osmaniye

Osmaniye

Osmaniye Şehir Rehberi

Osmaniye otobüs bileti alarak Türkiye’nin sekseninci şehrine yola çıkılabilir. Bölgenin en eski yerleşim yeri olan Osmaniye, M.Ö. 3000 yıllarından başlayan bir tarihe sahiptir. Farklı devlet ve beyliklere ev sahipliği yapan şehir, Ceyhan Irmağı Havzası’nda yer alır. 19. yüzyılın sonlarında kaza olarak yönetilen Osmaniye, Cumhuriyet sonrasında il olmuştur.

Kadirli Ala Camii

Kadirli Alacami Roma, Bizans ve Türk mimarisinden izler taşır. Kadirli ilçesinde 2. yüzyılda Romalılar tarafından manastır olarak yapılmış bir yapıdır. 5. yüzyılda yapıya ek olarak bir de kilise inşa edilmiştir. Kilise, Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu olan Kasım Bey tarafından babası adına camiye çevrilmiştir. Alaüddevle Mescidi adı verilmiş, caminin üzeri kurşun ile kaplanmıştır. Kars-zül Kadiriye Sancak defterinde bölge Ala Mescit Mahallesi olarak geçer. 1865 ve 1921 yılları arasında cami ve medrese olarak hizmet veren bir yapıdır. Yapı içinde bulunan odalar köylerden gelen öğrenciler için açılmıştır. Ala Camii, eski eser olarak tescil edildikten sonra kanunlar doğrultusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne mülkiyet verilir.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye ilinin Kadirli ilçesinde yer alan park, Ceyhan Nehri kıyısında bulunur. Karatepe Aslantaş Milli Parkı, 7891,5 hektarlık bir alanı kapsar. Alanda oldukça zengin bir bitki örtüsü bulunur. Park, 1958 yılında koruma altına alınmıştır. Park içinde kamp, trekking ve piknik yapmak mümkündür. Yerli halk tarafından yoğun ilgi gören park, şehre ziyarete gelen misafirler tarafından da uğrak yerler arasında yer alır. İlkbahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık olan bir yerdir.

Kamp yapmak için Aslantaş Baraj Gölü’nün karşı tarafı tercih edilebilir. 1958 yılında Türkiye’nin en büyük 2. parkı olmuştur. Park oluşturulduktan sonra karaca ve turaç kuşu gibi çeşitli kuş türlerinin hayatları kurtarılmıştır. Nesli tehlikede olan hayvan ve bitkiler için ev sahipliği yapan bir parktır. Türkiye’de bulunan ilk açık hava müzesi olan Karatepe Aslantaş Açıkhava Müzesi bu alan içinde bulunur. Osmaniye’de gezilecekyerler arasında doğa ile iç içe bir yerdir. Ceyhan Nehri’nin güzelliği ile şahit olunan manzara oldukça etkileyicidir.

Haruniye Kalesi

Abbasi Halifesi’nin uç beyi Faraç Bey tarafından Harun Reşit adına 785 ile 786 yıllarında yapılmıştır. Düziçi ilçesinde yer alan kale, Kurtlar Köyü Dumanlı Yaylası’nda yer alır. Nurdağları’nda bulunan Arap kaleleri arasında oldukça önemlidir. Memlüklerin hakimiyetine geçen Haruniye Kalesi, Doğu Kilikya’nın idari merkezi olmuştur. Harun Reşit Kalesi olarak da adlandırılan bir tarihi yapıdır. Askeri olarak büyük öneme sahip olan kaleye Türk Mücahitleri yerleştirilmiş ve iskan edilmiştir. Bizans İle Abbasi sınır çatışmaları sırasına önemli bir üs olarak kullanılan kale, 2010 yılında restore edilmiştir. Haruniye Kalesi etrafında bulunan tesislerde çeşitli aktiviteler yapılabilir. Osmaniye ziyareti sırasında ziyaret edilebilecek tarihi yapılar arasında yer alır.

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Kırmıtlı Kuş Cenneti, Ceyhan Nehri üzerinde yer alan Devlet Su İşleri Regülatörü ve Osmaniye Kadirli yolu üzerinde yer alır. Birçok tür kuşun göç yolu üzerinde yer alan bölge, doğal güzelliklere sahiptir. Ağaçlar, sazlıklar ve göletler ile çevrelenmiş bir alandır. Kuşların beslenme, üreme ve barınması için oldukça uygun bir bölgedir. Nesli tehlikede bulunan yaklaşık 200 kuş türü, Kımıtlı Kuş Cenneti’nde yer alır. Alaca Yalıçapkını, Gece Balıkçılı, İzmir Yalıçapkını, Sığır Balıkçılı, Küçük Ak Balıkçılı, Mahmuzlu Kız Kuşu, Küçük Balaban, Karabaşlı Kiraz Kuşu, Kızıl Sırtlı Örümcek Kuşu, Saz Delicesi, Arap Bülbülü ve Karabaşlı Martı gibi birçok farklı kuş türü bulunur. Osmaniye Otogarı hizmetlerinden toplu taşıma araçları kullanılarak, Kırmıtlı Kuş Cenneti’ne gidilebilir.

Kastabala Hierapolis Antik Kenti

Bahçe, Kazmaca ve Kesmeburun köyleri arasında yer alan antik kent, Ceyhan Nehri’nin yakınlarında konumlanır. Kilikia bölgesinde keşfedilen yüzey buluntuları, M.Ö. 2000 ile Roma İmparatorluğu ve Geç Roma dönemleri arasında bir tarihe sahiptir. Kent merkezinde bulunan yapılar, şehir planlamacılığı açısından sütunlu cadde yerleşimini belirtir. Eğimli arazide, tonoz ve duvarlar kullanılarak düz teraslar oluşturulmuştur. Kastabala Hierapolis Antik Kenti’nde yamaca oturtulan ızgara planlı bir yapılaşma görülür. Kamu yapıları kentin orta kısımlarında konumlandırılmıştır. Kiliseler, tiyatro, dükkanlar ve hamam plana uygun şekilde parsellerde inşa edilmiştir. Antik kentte yer alan Orta Çağ kalesi, savunma amacına uygun şekilde kayalık tepelerin üzerinde yer alır. Osmaniye otobüs bileti aldıktan sonra gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olunması daha verimli bir seyahat yapılmasına katkıda bulunur.

Şarlak Şelalesi

Kadirli ve Sumbas ilçelerinde yer alan Şarlak Şelalesi, doğal güzellikleri ile oldukça etkileyici bir bölgedir. Antalya ilinin Manavgat ilçesinde yer alan Manavgat Şelalesi’ne benzer yapıda olan şelale daha küçük hali şeklinde görülür. Şelalenin yüksekliği 5 metre, uzunluğu ise 25 metredir. Kesiksuyu Çayı üzerinde yer alan şelale, Balıklar Deresi’ne dökülür. Şarlak Şelalesi etrafında bulunan sosyla tesisler sayesinde doğa içinde keyifli zamanlar geçirilebilir. Piknik yapmak için tercih edilebilecek ideal konumlardan biridir. Şelalenin üzerinde bulunan kalıntılar incelendiğinde geçmiş zamanlarda su değirmeni olduğu düşünülür. Şelale, koruma altına alınmıştır ve ziyarete açılmıştır. Bölgede bulunan en güzel doğa turizmi noktalarından biridir. Şelalenin çevresinde bulunan maki ormanlarında yürüyüş yapmak, rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Osmaniye Kaplıcaları

Osmaniye’de gezilecek yerler listelerinde bulunan Osmaniye Kaplıcaları, şifalı suları sayesinde oldukça popülerdir. Düdül Dağı eteklerine bulunan kaplıca, doğa içinde olduğu için kaplıca suyunun yanında oldukça huzurlu bir atmosfere sahiptir. Osmaniye’de bulunan doğal güzelliklerden biri olan kaplıcalar, oldukça güzel manzaralara da şahit olunmasını sağlar. Yılın her ayı tercih edilebilecek Haruniye Kaplıcası, 32 derece sıcaklıkta bir suya sahiptir. Kaplıca suyunda; magnezyum, bikarbonat, sülfür, kalsiyum ve sülfat açısından oldukça zengindir. Termal sular içinde litre başında; 332 miligram karbondioksit, 4 miligram florür içerir. Sular aynı zamanda radyoaktif özelliğe sahiptir. 6 ile 7 arasında pH değeri bulunan suların, çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği bilinir. Kas ve kemik rahatsızlıklarında, sinir, deri ve kadın hastalıklarında, aynı zamanda karaciğer, mide, safra kesesi ve bağırsak hastalıklarında olumlu etkileri görülür.

Dumanlı Yaylası

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde yer alan Dumanlı Yaylası, doğa manzarası ile oldukça etkileyicidir. Sislerin yoğunlukta olduğu bölgede, kamp oldukça yaygın şekilde yapılır. Doğa içinde sakin zamanlar geçirmek için tercih edilebilecek bir yerdir. Sonbahar aylarında ormanlık alan ve bitki örtüsü oldukça renkli bir görüntü sunar. Doğada zaman geçirmekten hoşlanan ve fotoğrafçılık ile ilgilenen kişiler için oldukça elverişli bir yayladır. Yürüyüş yaparken, temiz havanın tadını çıkartmak mümkündür.

Düldül Dağı

Amanos Dağları’nın en yüksek zirvesi Düldül Dağı’dır. Denizden yüksekliği 2448 metre olan dağın sahip olduğu manzara oldukça büyüleyicidir. Şehrin en görkemli doğal yapısı olan Düldül Dağı, görülmesi gereken yerlerden biridir. Dağın zirvesine ulaşım için teleferik kullanılabilir ve yüksek yerlerde karşılaşılan manzara unutulmaz bir deneyim yaşanmasını sağlar. Şehrin manzarasını en net şekilde izlemek için Düldül Dağ’ı tercih edilebilir. Osmaniye Otogarı üzerinden Düziçi ilçesine ulaşım kolay bir şekilde sağlanabilir. Şehrin sayısız doğal güzelliklerinden biri olan Düldül Dağı, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görür.

 

Düzce şehir rehberi ve Düzce otobüs bileti için tıklayınız...

Osmaniye Hakkında
Nüfus:274.420
Telefon Kodu:328
Plaka Kodu:80
Pzt
25,72°
Sal
26,16°
Osmaniye
24 Tem Çrş, Güneşli
25,47°
Prş
26,57°
Cum
26,06°
Cmt
25,32°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery