Tunceli Otobüs Bileti

Tunceli

Tunceli

Tunceli Şehir Rehberi

Tunceli otobüs bileti fırsatları ile sizler de Tunceli şehrine kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilme şansına sahip olabilirsiniz. Doğu Anadolu bölgesinde yukarı Fırat bölümünde bulunmakta olan Tunceli kuzey ve batı kesimlerde Munzur dağları ile doğu kesiminde ise Bingöl dağları ile çevrilidir. Şehrin güneyinde ise Keban baraj gölünün bulunduğu bilinmektedir. Türkiye’nin az nüfusa sahip olan şehirlerin den biri olarak Tunceli yüzölçümü açısından bakıldığında da Türkiye’nin en küçük ili olarak kabul edilmektedir. 

Tarihi geçmişi kalkolitik çağlara kadar uzanmakta olan şehir bu nedenle tarih boyunca çok sayıda kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hem sahip olduğu tarih ile hem de zengin turistik yerleri ile ideal seyahat deneyimleri sunmakta olan Tunceli özellikle de mayıs aylarında ziyaret edilmelidir. Şehre Mayıs gibi ilkbahar aylarında ziyaret etmeyi tercih ettiğinizde hem yemyeşil doğanın tadını da yükseğe çıkarabilir hem de dilediğiniz doğa raporunu çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Tunceli otobüs bileti fırsatlarını kolayca göz atarak sizler de bu şehri hemen ziyaret edebilirsiniz.

Bağın Kaplıcası (Dedebağ)

Tunceli'de gezilecek yerler söz konusu aldığımda sahip olduğu önemli yer ile ilgi çekmekte olan bu kaplıca şehrin Mazgirt ilçesine bağlı olan Dedebağ köyünde bulunmaktadır. İlçe merkezine de yaklaşık olarak 65 km uzaklıkta konumlandığı bilinen kaplıcanın suyunun sodyum sülfatlı ve ayrıca karbonatlı oldu bilinmektedir. Bu nedenle de kaplıca suyunun romatizma hastalıkları başta olmak üzere çeşitli kadın hastalıklarına ve cilt hastalıklarına son derece iyi geldiği bilinmektedir. Kaplıcanın bulunduğu alanın içerisinde çok sayıda konaklama tesisi ve yeme içme işletmeleri bulunmaktadır. Tamamen dik yamaç üzerine kurulu olan kaplıcalar muhteşem manzaralar sunmayı da ihmal etmeyerek tüm ziyaretçilerin hem şifalı sulardan faydalanmasını hem de mükemmel manzaralara tanıklık edebilmesini sağlamaktadır.

İn Delikleri

Yaklaşık 20 adet odadan oluşmakta olan bu yerin kim tarafından yapıldı net bir şekilde bilinmemektedir. 3 katlı bir yapı şeklinde birbirinden farklı niteliklere sahip olan odalardan oluşan yerde büyük pencereler ve uzun koridorlar da bulunuyor. Su gereksiniminin eksiksiz bir şekilde karşılanabilmesi adına ayrıca kayalar arasından akarsuyun aktı ve ayrıca odalara buradan su sağlandığı da gözlemleniyor. 2 kısımdan oluşmakta olan yarın ilk kısımda merdiven ile çıkabilmek mümkün olurken ikinci kısım son derece dar olduğu için ne yazık ki oraya tam olarak giriş yapılamıyor. Tamamen ilginç gezi deneyimleri ile bir arada olmak için ziyaret edilmesi gereken bu yer, yabancı turistlerin de bir hayli ilgisini çekiyor.

Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Vadisi Milli Parkı, 42.000 hektarlık bir alanı kaplamakta olan bir parktır ve bölgenin 1971 senesinden beri milli park olarak nitelendirildiği biliniyor. Çok sayıda endemik bitki türüne ve hayvan turlarına ev sahipliği yapmakta olan bölge şehir merkezine de son derece yakın bir mesafede bulunuyor. Türkiye’nin büyük milli parkları arasında da kendine yer edinmiş olan bölgede çok sayıda akarsu kaynaklarını ve ayrıca gözeleri yakından görebilmek mümkün. Toplam 1.518 bitki taşıdığını yakından incelemek ve meşe ormanları ile kaplı olan alanlarda enfes doğa yürüyüşleri gerçekleştirmek için burası mutlaka ziyaret edilmelidir. Özellikle de bahar ve yaz aylarında buraya gitmeyi tercih ettiğinizde doğanın tadını doyasıya çıkarabilir ve sevdiklerinizle son derece keyifli vakitler geçirebilme şansına sahip olabilirsiniz.

Kepir Yaylası

Tunceli’de gezilecek yerler söz konusu olduğunda adından sıkça söz ettirmeyi başaran bu yayla, 3.377 m yüksekliğe sahip olarak son derece ilgi çekici bir görünüm sunmaktadır. Tertemiz sulara sahip olan dereler, yemyeşil çay yerler ve buzul gölleri bulunmakta olan yaylada özellikle de yaz aylarında muhteşem manzaralar sizleri kucaklar. Yayla yatamam olarak ulaşabilmek için doğru yürüyüş süreçlerinden geçmeniz gerekse de karşılaşacağınız eşsiz manzaralar bu zorlu süreçlere değecektir. Üstelik fotoğraf çekmeyi seviyorsanız burada bol bol fotoğraf çekinebilir ve doğanın tadını doyasıya olacak bir şekilde çıkarmanın keyfini sürebilirsiniz.

Rabat Vadisi

Yem yeşil ağaçlarla kaplı orman manzaralarını seven biriyseniz bu vadi tam size göre. Yeşeren her türlü tonuna kesinlikle rastlayabileceğiniz bu yerde çok sayıda dağ ve şelale de bulunmakta ayrıca tarihi köprüler de görenleri hayrete düşürmektedir. Ben başka bir floranın hakim olduğu yerde bol bol fotoğraf çekmek ve doğanın tadını doyasıya çıkarmak mümkün olmaktadır. Üstelik vadinin çeşitli dağ sporları için de son derece elverişli olduğu bilinmektedir. Sizler de daha sporları ile ilgileniyorsanız mutlaka burada dağ sporlarını deneyimlemeniz önerilmektedir.

Mercan Vadisi ve Mercan Deresi

Doğa yürüyüşleri yapmak ve doğa sporları ile zaman geçirmek için ideal olan yerlerden biri olarak bu yer yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Ayrıca burada çok sayıda kamp ve piknik gibi etkinlikler de düzenlenmekte hem yerli halk hem de yabancı turistler burayı sık sık ziyaret etmek istemektedir. Bitki örtüsü bakımından da oldukça zengin olduğu bilinen yerde budun göllerinin oluşmuş olduğu da bilinmektedir. Burayı seyahat planlarınıza dahil ederek hem dört bir yanı karlarla kaplı olan gölleri gezebilir hem de göllerde yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

Dereova Şelalesi

20 m yüksekliğe sahip olduğu bilinen şelalenin 3 farklı kaynaktan dökülen sular ile meydana geldiği bilinmektedir. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında bambaşka manzaralara görünmekte olan şelale tüm çevresine serinlik katmayı da başarmaktadır. Ayrıca kış ayları geldiğinde şelaleden akmakta olan sular sarkıt ve dikitler oluşturarak adeta buzul tabakaları meydana getirmektedir. Çevresel tamamen meşe ormanları ile kaplı olan şelalenin piknik ve doğa yürüyüşü gibi etkinlikler için yaygın bir şekilde tercih edildiği bilinmektedir. Sizler de hem yaz aylarında hem de kış aylarında burayı yakından keşfederek doğanın tadını çıkarabilir ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Burada bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmemeniz önerilir. Tunceli Otogarı üzerinden kısa süreler içerisinde buraya ulaşabilmeniz de mümkün olmaktadır.

Kırk Merdiven Şelaleleri

Şehir merkezine yaklaşık olarak 71 km uzaklıkta bulunmakta olan şelaleler adeta görsel şölen sunmakta ve yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Her mevsimde bambaşka güzellikler sunmakta olan şelaleler özellikle de bol oksijenli temiz havası ile insana huzur vermektedir. Yaz aylarında şelalelerin çevresinde çok sayıda ağaç yaşam ermekte ve birbirinden farklı çiçek türlerine burada rastlanmaktadır. Hem yorgunluk ve strese atmak hem de huzurlu vakitler geçirmek için mutlaka uğranması gereken yerde yürüyüş gerçekleştirebilir bol temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Tam bitki türlerini ve çiçek türlerini yakından inceleyerek farklı deneyimler kazanabilir ve gördüğünüz her şeyi fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Her ne kadar ilkbahar ve yaz aylarında daha yaygın bir şekilde ziyaret edilmekte olsa da bu yer kış aylarında da son derece etkileyici, güzel manzaralar sunmaktadır. Bu nedenle sizler yolunuz şehre hangi mevsimde düşerse düşsün burayı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.  Üstelik Tunceli otogarı üzerinden bu bölgeye ulaşım gerçekleştirmek için çeşitli toplu taşıma araçları ve taksiler bulunmaktadır

 

Tunceli Hakkında
Nüfus:86.527
Telefon Kodu:428
Plaka Kodu:62
Pzt
14,38°
Sal
16,82°
Tunceli
22 May Çrş, Güneşli
15,37°
Prş
17,12°
Cum
15,54°
Cmt
15,67°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery