Zonguldak Otobüs Bileti

Zonguldak

Zonguldak

Zonguldak Şehir Rehberi

Zonguldak otobüs bileti fırsatlarıyla görme şansı yakalayacağınız bu şehir, Türkiye’nin Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Batı Karadeniz bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olması ile dikkat çeken ve kendine ait özellikleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Zonguldak, Türkiye’nin Karadeniz ülkeleri ile deniz ticareti yapabilmesini mümkün hale getiren bir konuma sahiptir. Liman kentte olması ile dikkat çeken Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu ve Düzce illeri ile komşu konumda bulunmaktadır. Sahip olduğu eşsiz konumu sayesinde Zonguldak geziniz esnasında farklı şehirleri görme şansı yakalayabilir ve böylelikle gezinizi çok daha keyifli bir deneyim haline getirebilirsiniz.

 

Zonguldak Maden Müzesi

Şehrin kendine ait tarihi ve kültürü Zonguldak'ta gezilecek yerler listesinin oldukça uzun olmasını sağlamıştır. Bu listenin başında yer alan Zonguldak Maden Müzesi, taş kömürü madenciliğinin izlerini daha yakından tanımak isteyenler için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Taş kömürü madenciliği şehrin en önemli üretim kaynaklarının başında gelir. Bu sebeple müze şehir için oldukça sembolik ve önemli bir yere sahiptir. 2016 yılından beri hizmet vermekte olan müze içerisinde teşhir salonları, toplantı salonları, depo ve idari birim odalarına yer vermektedir. Müzede yer alan fuaye alanında ise kömür ve şehir ilişkisini ele almakta olan bir tanıtım videosu konukları işletilmekte böylelikle Zonguldak tarihini daha yakından tanımak mümkün hale gelmektedir. Bunun yanı sıra müze içerisinde kömürle ilgili her şeyi bulmak mümkün olurken iş güvenliği, sosyal bakım ve sağlık ile ilgili malzemelerin bulunduğu bir bölüm olduğunu da dile getirmek gerekir.

Filyos Plajı

Kendine ait eşsiz konumu ve Karadeniz'in en güzel yerlerinden biri olması ile dikkat çeken Zonguldak, konuklarına unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.  Siz de talep ettiğiniz herhangi bir mevsimde planlayabileceğiniz Zonguldak tatilinde sevdikleriniz ile unutulmaz anlar yaşayabilir ve böylelikle Zonguldak tarihini daha yakından tanıdığınız eşsiz bir tatile imza atabilirsiniz. Eğer Zonguldak tatilinize yaz aylarında planladıysanız ve Karadeniz’in görülmeye değer eşsiz plajlarında vakit geçirmek istiyorsanız, mutlaka Filyos Plajını ziyaret etmelisiniz. Çaycuma’ya oldukça yakın konumda bulunan ve özellikle yaz aylarında şehrin tüm kalabalığına ev sahipliği yapan bu popüler en meşhur plajlardan biri olarak bilinmektedir. Eğer tatilinizi uzatmak ve plajda daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız Filyos Plajı’nın etrafında bulunan tesislerde konaklama imkanı sağlayabilirsiniz.

 

Değirmenağzı Plajı

Zonguldak Otogarı ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir kendine ait tarihi ve kültürü ile dikkat çekiyor olsa da, sahip olduğu eşsiz plajlarını da kesinlikle göz ardı etmemek gerekir. Değirmenağzı Plajı ise Zonguldak şehrinin en sakin plajlarından biri olarak bilinir. Yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz bu plaj tertemiz ve masmavi bir denize sahiptir. Görenlerin adeta hayran kaldığı bu plajda sakin bir gün geçirmek mümkündür. Manzarası ile görenleri kendine hayran bırakan Değirmenağzı Plajı’na geldiğinizde mutlaka gün batımını izlemelisiniz. Bunun yanı sıra tatilini çadır yaparak geçirmek isteyenler için de iyi bir seçenek olan Değirmenağzı Plajı, merkeze yakın bir konumda bulunuyor olması sebebiyle tercih edilmektedir.

 

Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Zonguldak otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız Kozlu Ilıksu Kaplıcası, Zonguldak’ta yer alan en önemli kaplıcalardan biridir. 27 derece sıcaklığa sahip termal suyu hem direkt olarak tüketilmeye hem de banyoda kullanılmaya uygundur. Tüketildiği takdirde mide, bağırsak ve karaciğere oldukça şifalı olduğu bilinen Kozlu Ilıksu Kaplıcası termal suyu, şehirde her mevsim kalabalık olan turistik noktalardan biri olarak bilinmektedir. Siz de kaplıcalarda vakit geçirmek istiyorsanız talep ettiğiniz herhangi bir mevsim Zonguldak tatili planlayabilir ve böylelikle vücut ağrılarına iyi gelecek ve kendinizi çok daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacak bir tatili mümkün hale getirebilirsiniz.

 

Deniz Feneri

Zonguldak kendine ait tarihi ve kültürel dokusu ile görenleri adeta hayran bırakan ve bu sebeple her yıl yalnızca yerli değil yabancı turistlere de kapılarını açmakta olan bir şehir olarak bilinmektedir. Görenlerin bir daha unutamadığı pek çok eşsiz manzara ile doğal güzellik sunmakta olan Zonguldak şehrinde mutlaka görülmesi gereken sembolik yapılardan bir diğeri ise Deniz Feneri olarak bilinmektedir.

Deniz Feneri, Zonguldak merkez sınırları içerisinde yer almakta ve merkeze yalnızca 2 km mesafede bulunmaktadır. Denizden 53 metre yükseklikte yer alması ile dikkat çeken ve inşa edildiği 1908 yılından beri varlığını korumayı başaran deniz feneri 9 metre yüksekliğe sahiptir. 1985 yılından bu yana elektrikle çalıştırıldığı bilinen fener, inşa edildiği ilk yıllarda 2 kız kardeşin sorumluluğunda olsa da, son yıllarda uydular aracılığı ile kontrol edilmekte ve böylelikle bakımı için herhangi bir kişiye ihtiyaç duymamaktadır.

 

Veysioğlu Köyü Anıt Ağacı

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesine bağlı olan Veysioğlu Köyü, içerisinde yer alan palamut ve meşe ağaçları ile dikkat çekmektedir. 2010 yılından beri köy içerisinde bulunan ağaçlar anıt ağaç olmaları sebebiyle koruma altına alınmış ve tescillenmiştir. Periyodik aralıklarla bakımları ve düzenlemeleri yapılan ağaçlar görenleri adeta hayran bırakan eşsiz bir görüntüye sahiptir. Anıt ağacının ise 500 yaşında olduğu bilinmekte ve kendine ait bu özelliği ile de oldukça dikkat çekmektedir.

 

Fetih Çınarları

Zonguldak gezinizi ne şekilde planladığınıza göre gezmeniz gereken yerlerinde değişkenlik göstereceğini dile getirmek yanlış olmaz. Eğer gerçekleştirdiğiniz turistik gezilerin doğa ile iç içe yerleri sizlere sunmasını ve böyle yerlerde vakit geçirmeyi talep ediyorsanız Zonguldak gezmeniz esnasında mutlaka görmeniz gereken yerlerin arasında Fetih Çınarları bulunmaktadır. Ereğli ilçesinde yer alan ve yaklaşık 600 yıllık tarihi ile dikkat çeken 6 adet çınar, İstanbul’un Fethi ile birlikte dikilmiştir. Dikildiği dönem İstanbul'dan gelen taşlar ile koruma altına alınan ve günümüzde Fetih Çınarları olarak bilinen bu çınarlar Zonguldak şehrinde mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerin arasında gelmektedir.

 

Göldağı Tabiat Parkı

Bulunduğu mevkiden adını alan Göldağı Tabiat Parkı, sahip olduğu 13.64 hektarlık geniş alan sayesinde Zonguldak içerisinde doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyenler tarafından tercih edilen ilk noktalardan biri haline gelmiştir. Merkeze yalnızca 22 kilometre mesafede yer alan ve Zonguldak'ta gezilecek yerler listelerinin başında bulunan bu park özellikle çocuklu aileler tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Çocuklu ailelerin haricinde Zonguldak tatiliniz esnasında kamp yapmak ve doğayla baş başa kalmak istiyorsanız Göldağı Tabiat Parkı sizlere eşsiz bir fırsat sunacaktır.

Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası, Zonguldak’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 3350 metrelik uzunluğu ile dikkat çeken ve Türkiye'nin en uzun 10. mağarası olarak bilinen Gökgöl Mağarası, merkeze oldukça yakın bir konumda bulunuyor olması sebebiyle de seyahat eden turistler tarafından tercih edilmektedir.

Zonguldak Otogarı ile görme şansı yakalayacağınız bu mağara konuklarına kapılarını açtığı 2001 yılından beri şehirde en sevilen turistik noktalardan biri olarak bilinmektedir. Ancak mağara içerisinde sıcaklık ve nem oranı birçok farklı etken dolayısıyla değişkenlik göstermez. Bu gibi özellikleri sebebiyle astım hastalığı gibi solunum yollarında herhangi bir problem olan konukların mağara içerisine girmesi önerilmemektedir.

Zonguldak Hakkında
Nüfus:598.796
Telefon Kodu:372
Plaka Kodu:67
Pzt
21,32°
Sal
21,92°
Zonguldak
24 Tem Çrş, Güneşli
21,36°
Prş
21,11°
Cum
22,98°
Cmt
20,24°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery