Adnan Menderes Havalimanı Uçak Bileti

Adnan Menderes Havalimanı

Adnan Menderes ulaşım seçeneklerine göz atmadan önce, havaalanı hakkındakı bazı temel bilgiler hakkında fikir sahibi olmanız sizler için çok daha faydalı olacaktır. Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden ve ihracat-ithalat merkezlerinden biri olan İzmir, İstanbul ve Bursa'dan sonra üçüncü büyük ihracat ilidir. Bu nedenle İzmir, trafiğin yoğun olduğu şehirlerden biridir. Öte yandan İzmir Adnan Menderes havalimanı, 2011 yılında yolcu trafiği açısından ülkemiz havalimanları arasında 4. sırada yer almaktadır.

Türkiye'de havayolları arasındaki rekabet, son yıllarda düşük maliyetli havayollarında seçeneklerin artmasına neden olmuştur. Bu nedenle hava yolculuğunun popülaritesi önceki dönemlere göre önemli ölçüde artmıştır. Bu durum göz önüne alındığında, havalimanındaki hava trafiğindeki artışı hesaba katmak için kapsamlı bir çalışmanın gerekli olduğu düşünülmektedir. Adnan Menderes Havaalanı mevcut kapasiteyi en iyi şekilde kullanarak;

  • havalimanının hizmet verebileceği uçak ve yolcu sayısını artıracak,
  • seyahat, yaklaşma ve bekleme sürelerini azaltacak,
  • bölge ekonomisinin büyümesini destekleyecek,
  • yeni yakın havalimanları açma ihtiyacını azaltacak politikalar izlemektedir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Gaziemir ilçesinde yer almaktadır. Adını Türkiye'nin eski Başbakanı Adnan Menderes'ten almıştır. Adnan Menderes ulaşım; Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, Onur Air ve SunExpress tarafından sıklıkla kullanılan bir havalimanıdır. Havalimanının 4 numaralı kapısında güvenlikten geçtikten sonra iç ve dış hatlarda Buffet, Starbucks, Gloria Jean's, Cafe İzmir, Burger King ve Beer Port gibi birçok restoran ve barı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yurtdışına seyahat ediyorsanız, Duty Free mağazalarında çikolata, alkol, parfüm gibi çeşitli ürünler satın alabilirsiniz. Diğer mağazalardan bazıları Eski Çarşı, Desa, Alsancak ve DNR. Kalkıştan önce vaktiniz varsa iç hatlarda bulunan Comfort Lounge'dan da yararlanabilirsiniz.

Günlük gazete okuyabileceğiniz, rahat koltuklarda vakit geçirebileceğiniz ve ücretsiz ikramların tadını çıkarabileceğiniz bu mekanın keyfini çıkarmak için giriş ücretini ödemeniz yeterli. THY CIP salonu, Business Class ve First Class yolcuları için ücretsizdir. Dış hatlar gidiş terminali'nin asma katında restoran bulunmaktadır. Ayrıca atıştırmalık arayanlar için bar ve kafe bulunmaktadır. Kiosklar ve fast food zincirleri de biniş kapısının yanında yolculara hizmet veriyor. Ücretsiz Wi-Fi, dış hatlar gidenler terminalinde de mevcuttur. Ayrıca bir ilk yardım kliniği ve 7/24 umumi mescit bulunmaktadır.

İzmir Havalimanı’ndan Şehir Merkezine / Şehir Merkezinden İzmir Havalimanı’na Ulaşım

Toplu taşıma, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan şehir merkezine kolay ulaşım sağlar. Metroya kolayca erişebilir ve şehir merkezine veya doğrudan otelinize gidebilirsiniz. Her saat başı kalkan Havaş servisleri ve istasyonun önünden 7/24 çalışan Adnan Menderes taksi ile de şehir merkezine ulaşım sağlanıyor.

Ulaşım söz konusu olduğunda, İzmir'in ulaşım altyapısı onu eşsiz bir turizm merkezi haline getiriyor. Havalimanından şehir merkezine her saat başı hareket eden Havaş otobüsleri, 7/24  taksiler, halk otobüsleri ve metro ile şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir içi ulaşım, Adnan Menderestaksi ve minibüsler, dolmuşlar, halk otobüsleri, taksiler ve tramvaylar gibi çeşitli toplu taşıma araçları sunmaktadır. Tüm bunlar nispeten düşük ücretlere tabi tutulmaktadır.

 

Şehir Merkezi- Havalimanı Otobüs ile Ulaşım

Adnan Menderes uçan hava yolları noktasından şehir merkezine ulaşım için halk otobüsleri oldukça ekonomik bir yoldur. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan otobüs servisi (200, 202 ve 204 numaralı) İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT tarafından sağlanmaktadır. 200 numaralı otobüsle Mavişehir'e ulaşabilir, 202 numaralı otobüsle Alsancak ve çevresine, 204 numaralı otobüsle Bornova ve çevresine gidebilirsiniz. Otobüse binmeden önce Kent Kart almanız gerekmektedir. Bu kart aynı zamanda trenler için de geçerlidir.

Şehir Merkezi- Havalimanı İzban ile Ulaşım

Adnan Menderes Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşmanın en süratli ve ergonomik yolu İzban trenleridir. Trenlerin hareket etmiş olduğu durak terminalin derhal dışında, kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Durakta bulunan büfeden bir Kent Kart satın alabilir ve kent merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İzmir Havalimanı'ndan İzmir şehir merkezine yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. İzban trenleri şehir merkezinden ve havalimanından her 10 dakikada bir hareket etmektedir. İlgili yerlerden 2, 3 veya 5 biniş sağlayan Kent Kartını kolayca satın alabilirsiniz.

Şehir Merkezi- Havalimanı Havaş ile Ulaşım

Havaş Otobüsü haftanın her günü Adnan Menderes uçan hava yolları noktasından İzmir şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır. Havaş'ın servisleri ile şehir merkezine gitmek için iyi bir seçenek. Havaş'ın servisleri sabahın erken saatlerinden itibaren şehir merkezine ulaşım sağlıyor ve gece geç saatlere kadar devam ediyor. Havaşı kullanarak hem şehir içinde hem de şehir dışında Alsancak, Karşıyaka, Kuşadası, Alaçatı, Çeşme, Aydın, Söke ve Manisa gibi birçok yere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Mart-Ekim ayları arasında Havaş'ın servisleri ile Çeşme'den havalimanına ulaşım da sağlanmaktadır.

Şehir Merkezi- Havalimanı Taksi ile Ulaşım

Adnan Menderes uçak bileti fırsatlarıyla ulaştığınız havaalanında bulunan taksiler ile de kolayca şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama Acenteleri

Adnan Menderes uçak bileti ile şehire ulaştıktan sonra; özellikle şehirde birkaç gün geçirmeyi veya çevredeki kasabaları gezmeyi planlıyorsanız, İzmir'de araba kiralamak da oldukça iyi bir fikirdir. Bir arabayı önceden rezerve edebilir ve havaalanı araç kiralama ofisinden teslim alabilirsiniz. Dönüş uçuşunuzdan birkaç saat önce aracınızı havalimanındaki kiralama ofisine teslim edebilirsiniz. İzmir'de trafik yoğun saatler dışında genellikle sorunsuzdur, bu da araba kiralamanın daha karlı olmasının bir başka nedenidir.