Amerika Birleşik Devletleri Uçak Bileti

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri Ülke Rehberi
Amerika Birleşik Devletleri

Amerika uçak bileti ile kolayca ulaşabileceğiniz; 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ile  büyük mücadelelerin ardından Temmuz 1876'da kurulmuş demokratik, federal ve anayasal bir cumhuriyettir. Dünyanın dört bir yanından gelen göçmen nüfusuyla Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir. Yoğun bir şekilde göç almaya devam eden bu ülke, bu nedenle herhangi bir gelişmiş ülkenin en yüksek nüfus artış hızına sahiptir. Bu özellikleri ile demografik çeşitlilik açısından dünyanın en zengin ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri'nde İspanyolca, İngilizce'den sonra en çok konuşulan dildir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla dünyanın tek süper gücü haline gelen ülke, günümüzde birçok yönden cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. 

Doğuda Atlantik Okyanusu'ndan batıda Pasifik Okyanusu'na kadar 500 km genişliğindeki Amerika Birleşik Devletleri, kuzeyde Kanada ve güneyde Meksika ile sınır komşusudur. Amerika Birleşik Devletleri'nin anakaradan uzak 2 eyaleti vardır. Bunlardan ilki, yüzölçümü bakımından ABD'nin en büyük, nüfus yoğunluğu bakımından en küçük eyaleti olan ve 1867'de Rusya'dan 7,2 milyon ABD dolarına satın alınan Alaska eyaletidir. Diğeri, anakaradan 3.200 km uzaklıktaki Pasifik Okyanusu'ndaki adalar da dahil olmak üzere Hawaii eyaletidir.

Amerika Yemek Kültürü

Amerikan yemeği denilince akla direkt fast food kültürü gelmektedir ancak bu yaklaşım pek doğru değildir. Ülke, çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olması ve birçok farklı kültürden bir nüfusa sahip olması nedeniyle zengin ve çeşitli bir yemek kültürüne sahiptir. Ülkenin kuzeydoğu kesiminde İngiliz yemek kültürünün etkisi görülürken, güney kesiminde daha çok İspanyol ve Meksika mutfağı bulunuyor. Bunun dışında ülkede hatırı sayılır bir nüfusa sahip olan İtalyan, Çin ve Japon mutfağının ülkenin hemen her bölgesinde yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Yani Amerika'da dünyaca ünlü ve farklı mutfaklardan yemekler sunan farklı restoranlarda çok farklı lezzetler deneyimleme imkanı vardır. Ülke, iki okyanus üzerinde binlerce kilometrelik sahil şeridine ve çok zengin bir deniz ürünleri mutfağına sahiptir.

Amerika’ya Hava Yolu Ulaşımı

Amerika Birleşik Devletleri yüzölçümü olarak çok fazla büyük bir ülke olduğu için hangi bölge ve eyalete gideceğinize önceden karar vermelisiniz. Çünkü ABD'de iç hat uçuşları bile bazen pahalı olabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu bölgesinin en işlek havalimanı olan John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı'na uçuyorsanız, Amerika uçak bileti fırsatlarını mutlaka incelemeli ve karşılaştırmalar yapmalısınız. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nin yolcu trafiği açısından en yoğun havalimanı, Atlanta'daki Hartsfield Jackson Atlanta Havalimanı'dır. 

Amerika’da Gezilecek Yerler 

Farklı iklim özellikleri ve kültürel çeşitliliği ile de öne çıkan Amerika Birleşik Devletlerin’de gezip görülmesi gereken pek çok yapı vardır. Tüm bu yapılara ve hatta daha fazlasına Amerika gidiş dönüşuçak bileti ile kolayca ulaşabilir ve seyahatinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Özgürlük Heykeli

New York, Liberty Adası'nda bulunan bina, Amerika'nın en değerli sembolü olma özelliğine sahiptir. Bu dünyaca ünlü anıt, ünlü mimarlar Frederic Auguste Bartholdi, Gustave Eiffel, Richard Morris Hunt ve Eugène Violet-le-Duc'un ortak çalışması tarafından 1875 ve 1886 yılları arasında inşa edilmiştir. 93 metre yüksekliğindeki anıt, pek çok kişinin düşündüğünün aksine, Amerikalıların değil, Fransızların eseri. Fransızlar, bakırdan yaptıkları "Özgürlük Anıtı"nı, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluşunun 100. yıldönümünü anmak için Amerika Birleşik Devletleri'ne bağışlanmıştır. Heykelin başında, yedi kıtayı simgeleyen 7 keskin boynuzlu, sağ elinde meşale, sol elinde ise kitap tutan, göğsüne yaslanmış bir taç vardır. Turizme açık olan yapı, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, dünyada özgürlüğün sembollerinden biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir.

Empire State Binası

Bu yapı, New York'un önemli simgelerinden biri olan 381 metre yüksekliğindeki bir gökdelendir. Ünlü mimarlar William F. Lamb ve Gregory Johnson tarafından ortaklaşa tasarlanan bina 102 katlıdır. 1930 ve 1932 yılları arasında  tamamlanan bina, yaklaşık 40 yıl boyunca dünyanın en yüksek binası ünvanını korumuştur. Tuğla ve çelikten inşa edilen Empire State Binası, New York'un iş hayatında önemli bir yer tutuyor. Onlarca ofis, şirket ve işletmeye ev sahipliği yapan binayı her yıl milyonlarca kişi ziyaret etmektedir. Binayı ziyarete gelen turistler, şehrin turizmine önemli katkılar sağlamakta, tüm şehri doyasıya seyretme fırsatı bulmaktadır. Yani bu bina Amerika gidiş dönüş uçak bileti ile görülmesi gereken yerler listenizin başında mutlaka olmalıdır.

Times Meydanı

Burası sadece New York'un değil, tüm Amerika'nın en hareketli meydanlarından biri. Broadway Bulvarı ile 7. Cadde'nin kesiştiği noktada yer alır.100 yılı aşkın bir süredir Amerika Birleşik Devletleri'nde yılbaşında binlerce kişiyi ağırlayan ve havai fişeklerle insanları sevindiren meydan, geleneğini bugüne kadar devam ettiriyor. Kusursuz Tet atmosferi her yıl, özellikle de yılın başında yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmiştir. New York'un nabzının attığı Times Meydanı, Amerika'ya yapılan birçok gezinin sebebi olabilir. 

Yellowstone Ulusal Parkı

1872'de milli park ilan edilen bölge, dünyanın ilk milli parkı olarak tescillenmiştir. Montana eyaletinde bir şehir olan Yellowstone, bu milli park sayesinde dünyaca ünlü bir bölge haline geldi. Yaklaşık 900 hektarlık geniş bir alana sahip olan milli parkta irili ufaklı yüzlerce gayzer ve şelale bulunuyor. 1000'den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan park, ayı, kuş, sürüngen, çakal, geyik, balık gibi hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Bölge, doğa severler tarafından düzenli olarak ziyaret edilmekte ve yılda yaklaşık 5 milyon ziyaretçiye ulaşmaktadır. Yellowstone Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki cazibe merkezleri arasında önemli bir yerdir. Amerika'daki havalimanları ile buraya kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Central Park

Amerika'daki havalimanları aracılığıyla ulaşılır olan bir diğer yapı Central Park, 3.15 kilometrekarelik bir alanı kaplayan devasa bir halka açık parktır. Manhattan, New York'ta yer almaktadır. 1857'den beri açık olan park, yıllık 25 milyonluk inanılmaz bir  ziyaretçi potansiyeli ile ülkenin en popüler halka açık parkıdır. Onlarca dizi, dizi ve filme ev sahipliği yapan Central Park, New York'un belli başlı semtlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Central Park, New York gibi büyük bir metropolde, modern binalar arasında, ağaçlar, çimenler, çiçekler ve yapay göller arasında her gün on binlerce insanı temiz hava solumaya getirir. Bu muhteşem, dünyaca ünlü park kesinlikle ABD seyahat planınızda olmalıdır.

Thousand Adaları

Ontario Gölü'nün kuzeydoğu köşesinde yer alan Lawrence, Acanada ve Amerika Birleşik Devletleri sınırında bulunan 1864 küçük adadan oluşan harika bir doğa harikasıdır.

Chrysler Binası

Amerika'daki hava yolu firmaları aracılığıyla kolayca ulaşılan ve 1928 ile 1930 yılları arasında yapılan anıt tam olarak 320 metre boyundadır. William Van Alen tarafından tasarlanan gökdelen yapısı 77 katlıdır. Yerli ve yabancı birçok şirket ofisine ev sahipliği yapan Chrysler Binası, New York'un en ünlü binalarından biridir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yüksek yapılardan biridir ve New York'un neredeyse her yerinden kolayca görülebilir. Art Deco mimarisinin en özgün parçalarından biri olan Chrysleri, görkemiyle görenleri adeta büyülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ülke Merkezi
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery