Belarus Uçak Bileti

Belarus

Belarus Ülke Rehberi
Belarus

Belarus (Beyaz Rusya)

Belarus (Beyaz Rusya) uçak bileti alarak dünyanın en şirin ülkelerinden birisini ziyaret edebilmek mümkündür. Belarus aynı zamanda Beyaz Rusya ismi ile de bilinmektedir. Beyaz Rusya ismi ile bilinen bu ülke Avrupa Kıtası'nda yer alır. Beyaz Rusya uzun yıllar boyunca SSCB hakimiyeti altında yaşamıştır. 1991 yılında SSCB'nin dağılması ile birlikte Beyaz Rusya bağımsız olmuştur. Beyaz Rusya'nın başkenti ise Minsk olarak belirlenmiştir. Belarus'un komşuları arasında Rusya federasyonu ve Polonya bulunmaktadır.

Belarus Hakkında Bilgi, Gezilecek Yerler, Ne Yenir?

Belarus (Beyaz Rusya) uçak bilet al işlemi sayesinde kısa süre içerisinde Belarus'a uçabilmek mümkündür. Belarus Avrupa'nın hem en güzel ülkelerinden biri hem de en çok turist çeken ülkelerinden biri olmayı başarmıştır. Ülkenin başkenti olan Minsk aynı zamanda Belarus'un başkentidir. Minsk ayrıca Belarus’un en büyük ve en kalabalık şehri olarak bilinir. Belarus çok fazla yükselti görülen bir ülke değildir. Ülke daha çok sahip olduğu göller ve nehirler ile dikkat çeker. Ülkede sert karasal iklim hakimidir. Sert karasal iklimin etkisi nedeniyle Belarus’ta kışları dondurucu soğuklar görülür. Dondurucu soğuklara ek olarak ülkede kar yağışı da oldukça fazladır. Sert karasal iklim etkisinde olan bu ülkede yazları da serin geçer.

Sert karasal iklimin görüldüğü bu ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi olarak yaz ayları gösterir. Yaz aylarında ülkeyi ziyaret ederek hem daha serin havalara tanıklık edebilmek hem de ülkenin doğal güzelliklerini keşfedebilmek mümkündür. Belarus gezisi sırasında gezilip görülmesi gereken pek çok tarihi ve doğal Yapı vardır. Tarihi ve doğal yapıları ek olarak ülkenin mutfağı da oldukça gelişmiştir. Ülkeye özgü yemeklerin büyük çoğunluğu patates kullanılarak elde edilir. Bu nedenle Belarus gezisi sırasında Draniki ismi verilen ve patatesten elde edilen mücver mutlaka tadılmalıdır.

Ayrıca ülkeye özgü olan ve pancardan elde edilen çorba da mutlaka Belarus gezisi sırasında yenilmelidir. Belarus denize kıyısı olan bir ülke olmamasına rağmen içerisinde binden fazla göl bulunur. Ülkede ayrıca 3'te nehir bulunduğu için tatlı su balıklarını ülkede yiyebilmek mümkündür. Belarus gezisi sırasında gezilmesi gereken ilk yer Belarus ulusal kütüphanesidir. Dünyada en fazla esere sahip olan kütüphanelerden biri olan bu kütüphane pek çok el yazması eserin incelenebilmesi nedeniyle dikkat çeker. Belarus gezisi sırasında ziyaret edilmesi gereken bir diğer yer ise KGB merkezidir.

KGB merkezi Belarus'un istihbarat birimi olarak açıklanabilir. KGB merkezliğini ziyaret ederken fotoğraf çekmemeye dikkat etmek gerekir. Belarus gezisi sırasında ülkenin yaşadığı yıkıma tanıklık edebilmek için pek çok müzede ziyaret edilebilir. Belarus özellikle 2 Dünya savaşı sırasında Almanya tarafından yıkıma uğratılmıştır. Almanya'nın Belarus'a yaptıklarını görebilmek ve ülke tarihini tanıklık edebilmek için şehir merkezinde yer alan savaş ve barış müzesi mutlaka görülmelidir. Savaş ve barış müzesi ziyaret edilerek Belarus'un yıllar boyunca yaşadıklarını görebilmek mümkündür. Minsk gezisi sırasında Aziz Simon ve Helena kilisesi de mutlaka görülmelidir. Bu kilise kırmızı tuğlalar kullanılarak inşa edilmiştir. Bu nedenle kilisenin biz diğer adı ise kızıl kilisedir.

Kilis'e ziyaret edilerek Katolik camiasının en önemli kiliselerinden birisini gezebilmek mümkündür. Belarus gezisi sırasında ülkenin başkentinde yer alan botanik bahçeleri de ziyaret edilebilir. Botanik bahçeleri ziyaret edilerek pek çok bitki türünü inceleyebilmek ve kaliteli şekilde vakit geçirebilmek mümkündür. Belarus gezisi sırasında gezilmesi gereken bir diğer önemli yer ise gözyaşı adasıdır. Svislac nehri kıyısında yer alan gözyaşı Adası şehrin görülmesi gereken yapılarından birisidir. Gözyaşı Adası içerisinde bir adet şapel de bulunur. Bu şapel Afganistan'da hayatını kaybeden kişilerin anısına dikilmiştir. Gözyaşı Adası ve adada yer alan bu şapel ülkede en çok ziyaret edilen turistik mekanlar arasında bulunur.

Havalimanlarına Nasıl Gidilir?

Belarus (Beyaz Rusya) uçak bilet al işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler ülkede bulunan havalimanlarını tercih edebilirler. Ülkenin başkentinde yer alan Minsk Ulusal Havalimanı yıl boyunca en fazla seferin gerçekleştirildi havalimanı olması ile dikkat çeker. Minsk Ulusal Havalimanı şehir merkezine yaklaşık olarak 40 kilometre mesafede bulunur. 1982 yılı itibariyle uçuşlarını düzenlendiği bu havalimanı ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin tercih edebileceği havalimanları arasında yer alır. Belarus her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir ülkedir. Ülkeyi ziyaret eden turistlerin büyük bir çoğunluğu bu havalimanına iniş yapar.

Belarus'a Ulaşım

Belarus'a gidebilmek için uçak bileti alınabilir. Belarus (Beyaz Rusya) uçak bileti ile İstanbul'dan Belarus'un başkentine direkt uçuşlar gerçekleştirilebilir. Havalimanında indikten sonra şehir merkezine ulaşabilmek için ise ülkede bulunan toplu taşıma araçları tercih edilebilir. Şehir merkezi ile havalimanı arasında yolculuk yapılabilmesi için en çok tercih edilen toplu taşıma araçları otobüslerdir. Otobüsler kullanılarak hem havalimanından şehir merkezine yolculuk yapılabilir hem de ülke içerisinde birçok noktaya ulaşılabilir. Havalimanı ile şehir merkezi arasında yolculuk yapmak isteyen kişiler ayrıca oteller tarafından hizmete sunulan servisleri de kullanabilirler. Kullanılan bu servisler sayesinde havalimanı ile şehir merkezi arasında daha keyifli şekilde yolculuk yapılabilir.

Belarus'a Uçuşu Olan Havayolları

·         Türk Hava Yolları

·         Lufthansa

·         Air Baltic

Sık Sorulan Sorular

Belarus'u Ziyaret Etmek İçin En Uygun Zaman Dilimi Hangisidir

Belarus sert karasal iklimin görüldüğü ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi şehrin daha serin olduğu yaz aylarıdır. Aralık ile şubat ayları arasında şehir eksi derecelerin altına düşmektedir. Buna ek olarak ülkede kış aylarında çok fazla kar yağışı görülür. Kış sporları ve kayak yapmak isteyen kişilerin ülkeyi ziyaret etmek için Aralık ile şubat ayları arasında tercih etmeleri önerilir. Ülkede yer alan tarihi ve doğal güzellikleri keşfetmek için ise temmuz ile ağustos ayları tercih edilebilir.

Belarus Nerede Yer Alır?

Belarus ya da Beyaz Rusya Kuzey Avrupa'da yer alan bir ülkedir. Ülke Polonya Litvanya Letonya ve Rusya federasyonu tarafından çevrilmiştir.

Ülkenin Resmi Para Birimi Nedir?

Beyaz Rusya’nın resmi para birimi olarak Beyaz Rusya rublesi benimsenmiştir.

Ülkede Türk Temsilcilikleri Bulunur Mu?

Ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişiler ülkede Türk temsilciliğinin bulunup bulunmadığını merak ederler. Beyaz Rusya'nın başkenti olan Minsk'te Türkiye temsilciliği yer alır. Ülkeyi ziyaret eden kişiler bir sorunla karşılaşmaları durumunda bu temsilciliği ziyaret edebilirler.

Ülkede Hava Durumu Nasıldır?

Belarus sert karasal iklimin görüldüğü bir ülkedir. Şehrin ortalama sıcaklığı 9 derece olarak gösterilir. Belarus sert karasal iklimin etkisi nedeniyle kışları oldukça yağışlı geçen bir ülkedir. Kar yağışına ek olarak ülke oldukça soğuktur ve kışları eksi derecelerin altında sıcaklığa sahiptir. Sert karasal iklimin etkisiyle ülkede yazları da oldukça serin geçer.

Belarus Nesiyle Meşhurdur?

Belarus nesi ile meşhurdur sorusuna cevap olarak patates gösterilebilir. Ülkeye özgü yemeklerin büyük çoğunluğunda patates kullanılması nedeniyle Belarus denilince akla patates gelmektedir. Patatese ek olarak mantar da belarus'un meşhur ürünleri arasında yer alır.

Belarus Gezisi Sırasında Hediyelik Olarak Neler Alınabilir?

Belarus gezisi sırasında hediyelik olarak keten ürünler alınabilir. Keten kullanılarak üretilen gömlekler ve masa örtüleri Belarus gezisi sırasında alınabilecek hediyelik eşyalardır.

Belarus Pahalı Bir Ülke midir?

Belarus pahalı bir ülke olarak tanımlanabilir. Ülkede konaklamak ve yemek yiyebilmek için belirlenen ortalama fiyatlar Türkiye'ye göre oldukça yüksektir.

Belarus'un Denize Kıyısı Var Mıdır?

Belarus'un denize kıyısı yoktur. Bu nedenle ülke denize kıyısı olmayan en büyük ülkelerden birisi olması ile dikkat çeker.

Belarus'a Nasıl Gidilir?

Belarus'a gidebilmek için İstanbul'dan gerçekleştirilen direkt uçuşlar tercih edilebilir. Ayrıca Türkiye'deki şehirlerden Rusya ve Ukrayna'ya da yolculuk yapabilmek mümkündür. Rusya ve Ukrayna'ya yolculuk yaptıktan sonra karayolu ile Belarus'a gidilebilir.

Belarus'a Uçuş Bilgileri

·         
Hedef Havalimanı: Minsk Ulusal Havalimanı

·         Gidilecek Havalimanı IATA Kodu: Minsk Ulusal Havalimanı MSQ

·         Gidilecek Şehir Adı: Minsk

·         Hizmet Veren Hava Yolları: Türk Hava Yolları

·         Lufthansa

·         Air Baltic 

·         Popüler Havayolu Şirketi: Türk Hava Yolları

Belarus Ülke Merkezi
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery