Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uçak Bileti

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ülke Rehberi
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri uçak bileti aracılığıyla kolayca ulaşılabilen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), petrol rezervleri açısından dünyanın altıncı en zengin ülkesidir. Ülke, Arap Yarımadası'nın batı kesiminde, doğuda Umman ve güneyde Suudi Arabistan ile sınır komşusudur. Ülke, batıda Katar ve kuzeyde İran ile deniz sınırlarını paylaşmaktadır. 1971'de İngilizlerin Basra Körfezi'nden çekilmesiyle birlikte "Birleşik Arap Emirlikleri" olarak yedi emirlikten oluşan bir federasyon kurulmuştur. Bu emirlikler Abu Dabi, Dubai, Ajman, Fujaira, Re'su al-Haimma, al-Sharika ve Ummu al-Gayevin'dir. Abu Dabi, ülkenin başkenti ve Dubai'den sonra en büyük ikinci emirliktir.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin siyasi sistemi 1971 anayasasına dayanmaktadır ve bu nedenle emirlikler kendi emirlikleri içinde mutlak güce sahiptir. Birleşik Arap Emirlikleri'ne anayasal monarşi veya cumhuriyet denilemez. Emirler içlerinden birini federasyona başkanlık etmek üzere seçerler ve bu kişi anayasal hükümeti uygulamak zorunda değildir. 30 yıldır petrol üreten Birleşik Arap Emirlikleri, kaynakların keşfinden önce küçük, yoksul devletlerden oluşmaktaydı. Petrol üretimi ile ülke yaşam standardı yüksek bir ülke konumuna gelmiştir.

Lüks ve ihtişam ülkesi BAE, son 10 yılda turizmi teşvik etmek için devlet destekli birçok etkinliğe ve festivale ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Müzikten spora, eğlenceden alışverişe kadar çeşitli alanlarda düzenlenen festivaller, bu ülkeye yapacağınız ziyareti daha da renkli hale getirebilir. Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki en eski festivale Dubai Alışveriş Festivali denir. 1996 yılından bu yana Ocak ve şubat aylarında düzenlenen festivale dünyanın dört bir yanından alışveriş yapanlar akın ediyor. Festival kapsamında düzenlenen geçit törenleri ve sokak gösterileri de alışveriş günlerini güzelleştiriyor, alışveriş çok daha keyifli  hale geliyor. 

Son derece prestijli bir etkinlik olan Dubai Maratonu, temmuz ayında binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Birçok yarışmacının yarıştığı maraton, pahalı kıyafetlere düşkün sporcuların mutlaka görmesi gereken etkinliklerden biridir. Öte yandan dünyanın en önemli at yetiştirme merkezlerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri, Nisan ayı boyunca Dubai'de benzeri görülmemiş at yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Dubai Desert Classic, çölün egzotik atmosferinde düzenlenen özel bir golf turnuvasıdır. Mart ayında Dubai'de düzenlenen etkinlik, dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı ülkedeki bir diğer prestijli turnuva olarak öne çıkmaktadır.

Sanat odaklı festivalleri, mayıs ayında düzenlenen Abu Dabi Uluslararası Caz Festivali, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir hafta boyunca binlerce müzikseveri ağırlıyor. Uluslararası Film Festivali, Kasım ayında Dubai'de, Ortadoğu ve Avrupa filmlerinin gösterildiği, ayrıca etkinlikler kapsamında katılmak isteyeceğiniz yer. Bölgenin çağdaş sanat alanındaki en iddialı etkinliği olarak kabul edilen Sharjah Bienali, her yıl daha da fazla sanatseveri ülkeye çekiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Havalimanları

En sık ziyaret edilen havalimanları Abu Dabi, Al Ain, Dubai ve Sharjah şeklindedir. Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) veya İstanbul Havalimanı'ndan (IST)  direkt uçuşlar Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi Uluslararası Havalimanı'nda (AUH) son buluyor ve yaklaşık 4 buçuk saat sürüyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin en çok ziyaret edilen şehri  Dubaidir. Şehirde bulunan Dubai Uluslararası Havalimanı (SXB) yıl boyunca çok yoğundur. Aynı şekilde  Al Ain Uluslararası Havalimanı (AAN) ve Sharjah Havalimanı (SHJ) da ülkenin hava trafiğinde önemli rol oynuyor. Bu lokasyonları ziyaret etmek isteyen yolcular aktarmalı uçuşları tercih edebilirler. Birleşik Arap Emirlikleri uçak bileti fırsatı bu noktada oldukça kolaylık sağlamaktadır. 

Birleşik Arap Emirlikleri Gezilecek Yerler

Birleşik Arap Emirlikleri gidiş dönüş uçak bileti fırsatlarıyla gezilip görülebilecek Birleşik Arap Emirlikleri’nde pek çok yer ve yapı vardır. Tarihi ve turistik açıdan da oldukça gelişmiş olan Birleşik Arap Emirlikleri her yıl yerli yabancı pek çok turisti ağırlamaya devam etmektedir.

Burç Halife

Birleşik Arap Emirlikleri gidiş dönüş uçak bileti fırsatlarıyla ulaşacağınız bu ikonik yapı, Dubai'nin  Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki dünyaca ünlü cazibe merkezlerinden biridir. 163 katlı ve 828 metre yüksekliğindeki Burç Halife, bu rakamlara göre dünyanın en yüksek gökdeleni seçilmiştir. Bina 2000-2010 yılları arasında kurulmuş olup, yaklaşık 3.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 

İlk olarak "Burj Dubai" olarak bilinen son derece ünlü binanın yetenekli mimarları Adrian Smith, Marshall Strabala gibi isimler olmuştur. 1,2 milyar dolara inşa edilen Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binası olarak otel, iş merkezi ve restoran gibi çeşitli amaçlara hizmet etmektedir. Ayrıca, son teknoloji bir asansöre sahip bu devasa gökdelenin tepesine çıkarak bölgeyi görme şansınız da olmaktadır.

Şeyh Zayed Camii

Şeyh Zayed Camii, ülkenin eski cumhurbaşkanlarından Şeyh Zayed'in 2004 yılında vefat etmesinin ardından inşa edildi. Mimarı Yusef Abdelki'nin yaptığı cami, 2015 yılında tamamlanarak hizmete açıldı. 2007. Cami 115 metre yüksekliğe sahip olup 2 bin 12 metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük camilerinden biridir. Caminin kuleli irili ufaklı 82 kubbesi vardır. Devlet yetkililerinin ülkeyi ziyaret ettiği en önemli yerlerden biri haline gelen Şeyh Zayed Camii, Birleşik Arap Emirlikleri'ndekihavalimanları aracılığıyla kolayca ulaşılır olan turistik yerlerden biridir.

Büyük Cami

Dubai'de bulunan harika bir camidir. Dubai Müzesi yakınında bulunan Ulu Cami, şehirdeki dini ve kültürel yaşamın merkezi olarak kabul ediliyor. Orijinal yapı 1900 yılında inşa edilmiş ve 1998 yılında yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilmiştir. Ali Bin Abi Taleb Caddesi üzerinde bulunan Ulu Cami, deniz fenerini andıran 70 metrelik kulesiyle ünlüdür.  Müslüman turistlerin şehri ziyaret ederken ilgi odağı haline gelen binaya gayrimüslimlerin girmesine izin verilmiyor. Sadece bu muhteşem yapıyı dışarıdan gördüklerinde fotoğraf çekebilirler. Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki tarihi yerlerden biri olan İslam Mimarisi mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki havalimanları aracılığıyla ulaşılan bu yer; şehirde Şeyh Zayed Caddesi üzerinde bulunan büyük bir iş merkezidir. Dubai Şeyhi Rashid bin Said al Maktoum'un emriyle oluşturulan bina, ağırlıklı olarak ticari amaçlarla kullanılan ünlü bir kompleks. Birçok ülkenin konsolosluklarının ve ünlü şirketlerin ofislerinin bulunduğu bina 1978 yılından beri hizmet veriyor. Şehrin simgelerinden biri haline gelen Dubai Dünya Ticaret Merkezi, görkemi ve mimarisiyle Birleşik Arap Emirlikleri geziniz sırasında ziyaret etmek isteyeceğiniz yerlerden biridir.

Safa Park

Ülke şehri Dubai'de bulunan güzel bir şehir parkıdır. Al Hadika Caddesi üzerinde bulunan park, 1975 yılında kurulmuştur. 1984 yılında genişletilen park, sonrasında daha da geliştirilmeyi başarmış bir yapıdır. Parkta insan yapımı 3 göl var ve burada 200'e yakın kuş türü yaşıyor. Yaklaşık 17.000 ağaç ve çiçeğe ev sahipliği yapan Safa Park'ın dört girişi bulunuyor. Dubai'nin günlük gelişimi nedeniyle, yüksek binalar parka gittikçe yaklaşıyor.

Emirates Kuleleri

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki hava yolu firmaları sayesinde sık sık ziyaret edilebilen bir diğer yer de Emirates Kuleleri’dir. 355 ve 309 metrede, bir zamanlar dünyanın en yüksek 50 yapısı arasında yer alan Emirates Kuleleri, 45 derecede üst bölümlerinin panoramik manzarasını sunuyor. Göller, şelaleler ve bahçelerle 570.000 metrekarelik bir alanı kaplayan kuleler, Dubai'nin en popüler modern yapıları arasında yer alıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ülke Merkezi
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery