Esenboğa Havalimanı Uçak Bileti

Esenboğa Havalimanı

Esenboğa ulaşım seçeneklerine göz atmadan önce; Esenboğa Havaalanı’na ev sahipliği yapan Ankara şehri hakkında ve Esenboğa Havaalanı hakkında önemli temel bilgiler hakkında fikir sahibi olmanızda fayda var. 

Ankara şehri, Orta Anadolu’nun kuzeyinde, Sakarya ve Kızılırmak Nehirlerinin ortasında bulunmaktadır. Yüzölçüm sıralamasına göre Türkiye’nin üçüncü şehri olan Ankara’da karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Ankara şehrinin deniz seviyesi yüksekliği ise yaklaşık 840 metre civarlarındadır. Ankara aynı zamanda kalabalık nüfusu ile de dikkat çeken ve milyonlarca öğrenciye ev sahipliği yapan bir şehir olma özelliğine sahiptir. Başkent olma özelliği ile de bürokrasinin adeta kalbi niteliğindedir. 

Ankara’da 365 gün boyunca birbirinden farklı pek çok sosyokültürel, sanatsal faaliyetler ve sportif etkinlikler gerçekleşmektedir. Konserlerden tutun tiyatroya varana kadar bir sürü etkinliğe kucak açan Ankara bu yönüyle de canlı şehir olma özeliiğini sahiplenmiştir. Kent, Türkiye Cumhuriyeti’nin dışsatım piyasasında çoğunlukla ilk 5 sırada yer almaktadır. Aynı zamanda ülkenin gelir vergilerine bakıldığında da bu oranın bir kısmını tek başına Ankara üstlenmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara; Türkiye’nin en kalabalık 2. aynı zamanda dünyanın da en kalabalık 38. kenti olma özelliği taşımaktadır. Ankara’nın tarihine bakıldığında Hititler ve Hattiler’in bu şehrin ilk yerlileri olduğuna rastlanmaktadır. Ankara uygulamış olduğu kültür politikaları ile birlikte yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmeye çalışmaktadır. Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk evi gibi önemli yerleri ile de oldukça dikkatleri üzerine çeken Ankara şehri günden güne kendini geliştirmekte ve yenilemekte olan bir şehirdir. Bu nedenle de Esenboğa ulaşım seçeneklerine olan talep giderek artış göstermeye başlamıştır. 

Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan günde ortalama 280 uçak inip kalkıyor ve günde yaklaşık 40.000 yolcuya hizmet veriyor. Bir havalimanından beklenebilecek tüm imkanlara sahip olan Esenboğa Havalimanı, dünyanın farklı bölgelerinden 20'ye yakın havayoluna hizmet veriyor.

Anadolu'nun ulusal ve uluslararası siyasi ulaşım merkezi olan başkent Ankara, binlerce yıllık bir geçmişe sahip, coğrafi merkeze yakın olması nedeniyle hem konum hem de işlev açısından ülkenin kalbi konumunda. Yüzyıllar boyunca Batı ve Doğu uygarlıklarına ev sahipliği yapan Ankara, önemli bir ticaret ve sanayi şehridir ve siyasi ilişkilerin nabzını tutar.

Turizmdeki son gelişmelerle ülkemizin ilk izlenimi olan Esenboğa Havalimanı'nın iç ve dış hatlar terminali, özgün tasarımı ve mimarisiyle Ankara'yı temsil ediyor.Modern. TAV Havalimanları, otoparktan güvenlik kontrolüne, check-in'den kafeteryaya, uçakta gümrük girişleri dışındaki alışverişlere kadar başkentin her noktasında güler yüzlü ve deneyimli kadrosuyla hizmet veriyor. Esenboğa Havalimanı'nın Model BuildOperateTransfer ile inşa edilen İç ve Dış Hatlar Terminalleri, planlanandan bir yıl önce ve rekor sürede tamamlandı.  16 Ekim 2006 tarihinde hizmete başlayan 20 milyon yolcu kapasiteli Ankara Esenboğa Havalimanı'nın iç ve dış hatlar terminalleri 182.000 metrekare alan üzerine inşa ediliyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı, Türkiye'nin iç ve dış hatlar terminaline sahip "ilk" havalimanı  olmasının yanı sıra, Avrupa'nın en modern havalimanı olma ayrıcalığına sahiptir. Otoparktan istasyona kapalı bir köprü ile ulaşım imkanı, yolcuların olumsuz hava koşullarından etkilenmeden istasyon içinde seyahat etmelerini sağlıyor.

 

Terminalden çıkan her bagaj sıfır torba prensibine göre kontrol edilmekte, taranarak uçağa tam emniyetle yüklenmektedir, terminale gelen bagaj ise en son teknolojiler sayesinde 3 dakika içerisinde yolcu ile buluşturulmaktadır. Mimari tasarımın en önemli özelliklerinden biri istasyonun gün boyu doğal ışıkla aydınlatılmasıdır.

Ankara Esenboğa Havalimanı'nda 2007 yılında çevre dostu “Kojenerasyon Santrali” işletmeye alınmıştır. Kojenerasyon sistemi ile Türkiye'de Avrupa ülkelerine göre daha az kullanılmaktadır, İstasyon kendi elektriğini kendisi üretir ve olası elektrikten etkilenir. kesintileri minimuma indirmekte ve kaliteli hizmet misyonunu yolculara yansıtmaktadır. Kojenerasyon sisteminin devreye alınmasıyla birlikte doğal gazdan elektrik üretilirken daha ucuz ve  güvenli elektrik tercih edilmiştir. Ayrıca, CHP tesisinin atık ısı geri kazanım sistemi kışın terminal ısıtmayı, geri kazanım sisteminin ABS Chiller sistemi ise yazın terminal soğutmayı destekler. Sonuç olarak, ısıtma için doğal gaz, soğutma için  elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Sistem aynı zamanda ısıtma ve soğutma için gereken karbon ayak izini de azaltırken, sistemin verimliliğini de artırıyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Esenboğa Havalimanı, geçmişi 4.000 yıl öncesine dayanan Türkiye'nin başkenti Ankara'ya hizmet veren uluslararası bir havalimanıdır. Ankara'nın Çubuk ilçesinde, Esenboğa bölgesinde yer alan havalimanı, şehir merkezine 27 km. Her yıl 12 milyonu aşkın yurt içi ve yurt dışı yolcusu ile birden fazla bağlantı ile tüm dünyaya hizmet vermektedir. Havalimanı, iyi bir trafik altyapısı ile yılın çoğu ayında yolcu trafiği açısından yoğundur. Şehir merkezinin farklı bölgelerine ulaşımı sağlamak için iki hat arasındaki yolcu taşımacılığı direkt ve bağlantılı güzergahlar ile  kusursuz bir şekilde çalışmaktadır. Bu operasyon ile havalimanından şehir merkezine ulaşım birden fazla alternatif ile sağlanmaktadır.

Bunlardan ilki havalimanı servisi. HAVAŞ ve Belko Air'den kalkan otobüsler, havalimanı ile şehir merkezi arasında günlük olarak çeşitli servisler sağlıyor. Havalimanına varır varmaz şehir merkezine gitmek isteyen yolcular genellikle bu iki havayolunun otobüslerini kullanıyor. HAVAŞ otobüsü havalimanından otogara (Aşti) giderken, Kızılay, Ostim ve Batıkent gibi yerlere ulaşım sağlıyor.

Bir diğer alternatif ulaşım aracı ise Başkent Ankara'nın işlettiği toplu taşıma otobüsleridir. Aşti ve Kızılay bölgelerine iç ve dış hatlar geliş salonlarının çıkışından kalkan otobüsler ile ulaşılabilir. Uygun fiyatı nedeniyle tercih edilen otobüs ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Ankara'nın iş dünyasındaki önemli yeri, iş seyahatinde olanlar da Esenboğa Havalimanı'nı kullanmaya motive ediyor. Otel veya AVM gibi yerlere havalimanında beklemeden hızlı bir şekilde ulaşmak için özel transferler şarttır. Terminallerde araç kiralama hizmeti ve özel shuttle hizmeti veren firmalar, yolcu taşımacılığı için çeşitli araçlarla hizmet vermektedir. Başkente birkaç günlüğüne gelen ve yoğun ulaşım/iş trafiği olan yolcular için  araç kiralama en iyi ulaşım seçeneklerinden biridir. Havaalanı, yolcuların bir dizi yerel ve uluslararası araç kiralama şirketinden araç kiralamasına olanak tanır. Ayrıca Esenboğa taksi de iş seyahatinde olanlar için çoğunlukla tercih ediliyor.

Ankara Kent Kart Uygulaması

Ankara'da birkaç gün kalmayı planlıyorsanız ve şehir merkezindeki gezileriniz için toplu taşıma kullanmayı planlıyorsanız, bir toplu taşıma kartı satın alarak ulaşımınızı ekonomik bir şekilde sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine geldiğinizde kart işlem merkezleri ve kontör yükleme acenteleri aracılığıyla Ankara Kart satın alabilirsiniz. İhtiyacınıza göre 3, 5 ve hatta 10 binimlik kartlardan birini de seçebilirsiniz.

 

Ayrıca Ankara Kart mobil uygulaması ile şehirdeki otobüs güzergahlarını ve sefer saatlerini öğrenebilir, bulunduğunuz konumu kullanarak size en yakın Ankara Kart yükleme noktalarını bulabilir veya online bakiye yükleme işleminizi kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Şehir Merkezi – Havalimanı Otobüs ile Ulaşım

Esenboğa Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmanın en ekonomik  yolu şehrin toplu taşıma otobüsleridir. Aşti ve Kızılay bölgelerine Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen toplu taşıma otobüsleri ile ulaşılabilir. Otobüsler hafta içi ve hafta sonu 00:00-23:00 saatleri arasında Ulus Meydanı ve Kızılay'dan geçerek Aşti durağına kadar yarım saatte bir hareket etmektedir. Otobüsler, iç  ve dış hatlar için karşılama katının çıkışından hareket etmektedir. Havalimanından şehir merkezine yolculuk 23 numaralı otobüs güzergahı ile yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Şehir Merkezi – Havalimanı Taksi ile Ulaşım

Esenboğa taksi, havalimanının yolcu trafiğinden uzaklaşmak ve servis beklemeden hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşmak için ideal bir alternatif ulaşım aracıdır. Yurt içi ve yurt dışı karşılama katlarının çıkışından 7/24 hizmet veren taksi ile şehir merkezine ulaşmak sadece 30 dakika sürüyor. Havalimanındaki ana taksi işletmecisi olan Esenboğa Taksi, yolculuk öncesi rezervasyon imkanı da sunuyor.

Şehir Merkezi – Havalimanı Havaş ile Ulaşım

Bir diğer alternatif toplu taşıma aracı ise Esenboğa uçan hava yolları ile Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali arasında transfer sağlayan HAVAŞ Shuttle'dır. HAVAŞ otobüsü, iç ve dış hat uçuşları için uygun ve güvenli bir ulaşım aracıdır. Haftanın her günü 02:30-23:15 saatleri arasında yarım saatte bir kalkan otobüsler, iç ve dış hatlar biniş katlarının dışında yer almaktadır. Havalimanından otogara seyahat süresi trafik yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 50 dakikadır.

Şehir Merkezi – Havalimanı Belko Air ile Ulaşım

Genel Müdür Ankara EGO tarafından işletilen Belko Air Shutboards, şehir merkezine giden HAVAŞ otobüsüne benzer şekilde konforlu ve güvenli ulaşım sağlıyor. Ankara şehir merkezindeki Terminal / Ulus, Otogar (Aşti), Kızılay ve Batıkent bölgelerine Belko Air'den otobüsle ulaşabilirsiniz. 3 ayrı güzergahta hizmet veren Belko Air otobüsleri haftanın her günü 05:00-00:00 saatleri arasında yarım saatte bir hareket etmektedir. Esenboğa uçan hava yolları yakınından kolayca Belko Air otobüslerini kullanabilirsiniz.

Şehir Merkezi – Havalimanı Özel Transfer ile Ulaşım

Esenboğa uçak bileti aracılığıyla havaalanına geldiğinizde servis beklemek istemiyorsanız ve koşuşturmacadan uzaklaşıp hızlı bir şekilde özel bir arabaya binip gideceğiniz yere gitmek istiyorsanız iyi bir fikirdir. oteller veya şehrin farklı bölgeleri. Havalimanından Ankara'nın farklı bölgelerine trafik yoğunluğuna bağlı olarak özel araçla yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca taşınma hizmetlerinde sabit fiyatların tercih edilmesinde büyük payı vardır.

Esenboğa Havalimanı'na birden fazla kişi ile geliyorsanız ve çok fazla bagajınız varsa, stres yaşamadan çeşitli araçlarla rahatça seyahat edebilirsiniz. Aynı şekilde şehir merkezinden havalimanına dönüşte de trafik sıkışıklığı yaşamadan hızlı bir şekilde uçağınıza yetişebilirsiniz.

Ankara'da birçok firma taşınma hizmeti vermektedir. Ancak biz sizin için fiyat ve verilen hizmetin kalitesine göre araştırma yaptık. Aşağıda sıralanan firmalar transfer ücretleri açısından ortalama bir fiyata sahiptir. 

 

Şehir Merkezi – Havalimanı Araç Kiralama Acenteleri

Esenboğa uçak bileti fırsatları ile her yıl pek çok kişi Ankara’ya gerek gezi amaçlı gerekse iş seyahati amacıyla kolayca ulaşıyor. Bazı günlerde özellikle kalabalık bir durumda olan havaalanından şehir merkezine ulaşım konusu da kişiler için epey bir sorun haline geliyor. Ancak taksi, havaş gibi seçeneklerin kalabalık olması durumunda seyahat planınıza ve bütçenize uygun araç kiralayarak bu sorunu kolayca çözebilme fırsatına sahipsiniz. Seyahat sürenize göre; günlük, haftalık hatta aylık araç kiralayabilirsiniz.

Esenboğa uçak bileti fırsatları ile Ankara'ya iş için geliyorsanız ve toplu taşıma otobüslerini kullanmak istemiyorsanız, şehir içinde araç kiralayabilir ve kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yolcuların araç kiralamaları için yurt içi ve yurt dışı birçok acentenin ofisleri bulunmaktadır. Bütçenize ve tercihlerinize göre seçebileceğiniz geniş bir araç yelpazesi sunan acenteler, iç ve dış hatlar terminallerinde ayrı ayrı konumlanmış durumdadır.