Gaziantep Havalimanı Uçak Bileti

Gaziantep Havalimanı

Gaziantep Havalimanı ulaşım fırsatlarına göz atmadan önce; şehrin havaalanı ve şehrin genel yapısı hakkında fikir sahibi olmanızda fayda var. Türkiye'nin altıncı, Güneydoğu Anadolu'nun ise en büyük şehri olan Gaziantep; Nüfusu, ekonomik potansiyeli, kültürel zenginliği, tarihi dokusu ve kentsel statüsü ile kentsel bir kenttir. Anadolu'nun ilk kolonilerinden Mezopotamya ile Akdeniz bölgesinin kesiştiği noktada bulunan kent, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Buradan geçen tarihi İpek Yolu nedeniyle medeniyetlerin uğrak yeri olmuş ve tüm tarihi dönemlerde kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini korumuştur. Gaziantep'teki tarihi eserlerin çeşitliliği şehrin kültürel zenginliğinin bir göstergesidir.

İç ve dış hatlar terminali bulunan Gaziantep Havalimanı ilk olarak 1976 yılında hizmete girmiştir. İç hatlar ve dış hatlar sivil uçuşlarda uzmanlaşan Gaziantep Havalimanı, 1993 yılında dış hat uçuşları yapmaktadır. Havaalanında iki pist bulunmaktadır. Raylardan biri acil durumlar için ayrılmıştır. Aynı zamanda havalimanında uçaklar için otopark, yolculara hizmet veren 400 araçlık otopark ve havalimanında itfaiye istasyonu bulunuyor. Türkiye'nin tarihi şehirlerinden biri olan Gaziantep Havalimanı'nın iç ve dış hatlar terminalinde; 1 adet CIP salonu, 1 VIP salonu, 16 adet check-in kontuarı bulunmaktadır. Gaziantep Havalimanı, hızlı ve güvenli uçuşları ile her yıl çok sayıda yolcuya hizmet vermektedir. Gaziantep Havalimanı ulaşım konusunda da kendini günden güne geliştirmektedir.

Güneydoğu Anadolu'nun önemli ticaret ve sanayi şehirlerinden biri olan Gaziantep, birçok ulaşım kanalına sahiptir. 1976 yılında kurulan ve yolcu uçağının artan popülaritesi ile hizmete başlayan Gaziantep Havalimanı, günümüzde birçok şehre uçuş organize eden filolara sahiptir. Türkiye'nin en önemli havalimanlarından biri olan söz konusu havalimanı hem yurt içi hem de yurt dışı çok çeşitli seyahatleri kolaylaştıracak en son teknoloji ve işlevlerle donatılmıştır. Türkiye'nin birçok önemli noktasına iç hat uçuşları sunan Gaziantep Havalimanı, yolcularına en iyi hizmeti verebilmek için THY, Onur Air, Pegasus ve diğer markaları terminal bünyesinde ağırlamaktadır. Gaziantep Havalimanı uçakbileti satın alırken; bu seçenekleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hizmet kalitesi DHMİ tarafından günümüze kadar geliştirilmiş ve 1993 yılında uluslararası hatlarda hizmete açılmıştır. Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir gibi önemli iç hat seferlerine ev sahipliği yapan havalimanında Pegasus, Onur Air, AnadoluJet, XL Airways Germany, Atlasjet ve SunExpress gibi markalarla güçlü bir filo altyapısına sahip. Frankfurt, Almanya'nın Düsseldorf, Stuttgart ve Schonefeld gibi şehirlerine uluslararası uçuşlar da sergileniyor. 

Tarifeli ve tarifesiz uçuşlara hizmet veren 3000 × 48 boyutlarında 1 adet iç ve dış hat pisti bulunmaktadır. Uçuşlar bu pistlerde günde 24 saat çalışır. Öte yandan, apronda 10 adet uçak park yeri bulunmakta olup, 2006 yılından bu yana yılda 4 milyonun üzerinde yolcu kapasiteli yeni bir yurt içi ve yurt dışı uçak fabrikası faaliyet göstermektedir. 585 araçlık otoparkı bulunan havalimanı, bu ortamda yolcu hizmetleri de veriyor. En son teknolojik ekipmanlarla donatılmış itfaiye istasyonu 2011 yılında hizmete girmiş olup, tüm görevleri yerine getirerek daha güvenli bir havalimanı konsepti sağlamak amacıyla operasyonlar devam etmektedir.

Şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Gaziantep Havalimanı, yolcuların şehir merkezine  farklı ulaşım imkanları sağlıyor. Gaziantep Havalimanı'na varış ile birlikte HAVAŞ servis otobüsleri, Gaziantep Havalimanı taksi, kişisel transferler ve araç kiralama hizmetleri ile  şehir merkezine yolcu ulaşımı sağlanmaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda HAVAŞ servisleri ekonomik olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Uçak inişlerini takip eden HAVAŞ otobüsü ile şehir merkezine ulaşım kolay ve zahmetsizdir. HAVAŞ otobüsünü beklemek istemeyen yolcular, pick-up binasının çıkışında bulunan taksi ile şehir merkezine hızlı bir şekilde ulaşabilirler. Tüm bu ulaşım araçlarının yanı sıra, Gaziantep'te kişi sayısına göre özel transfer hizmeti satın almanız veya kalış süresine göre araç kiralamanız da iyi bir seçim olacaktır. 

Şehir Merkezi - Havalimanı Havaş ile Ulaşım

Gaziantep Havalimanı uçan hava yolları aracılığıyla ulaşacağınız Gaziantep Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlayan toplu taşıma otobüsleri veya şehir içi minibüsleri bulunmamaktadır. Ancak HAVAŞ servis otobüsü ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Uçak iniş saatlerine göre hareket eden HAVAŞ otobüsleri, ekonomik olmaları nedeniyle taksi ve kişisel ulaşımda nispeten sık kullanılmaktadır. Havalimanından şehir merkezine uzaklığı 20 km olup, HAVAŞ ile yolculuk süresi trafik yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 35 - 40 dakikadır.

Şehir Merkezi – Havalimanı Taksi ile Ulaşım

Gaziantep Havalimanı'na vardığında HAVAŞ servisini beklemek istemeyenler için Gaziantep Havalimanı taksi 7/24 ulaşım sağlıyor. İç  ve dış hatlar geliş salonlarının çıkışında bulunan taksiler, Gaziantep'in farklı bölgelerine ulaşım için iyi bir seçenek olabilir. Havalimanı taksileri, açılış ücretine ek olarak kilometre başına ücretlendirilir. Bu nedenle  taksiye binmeden önce şoföre gideceğiniz yeri bildirmenizi ve ondan fiyat bilgisi almanızı tavsiye ederiz. Ancak Gaziantep'in bazı bölgeleri için sabit bir ücret tarifesi vardır. Taksi durağında bu ücretlerin bir işaretini görebilirsiniz.

Şehir Merkezi – Havalimanı Araç Kiralama Acenteleri

Gaziantep Havalimanı uçan hava yolları aracılığıyla ulaşacağınız Gaziantep'te birkaç gün kalmayı planlıyorsanız ve gezi amaçlıysa, araba kiralamak iyi bir seçenek olacaktır. Böylece havalimanında beklemeden aracınıza ulaşabilir, doğrudan otelinize veya diğer bölgelere hızlı ve konforlu ulaşımın keyfini çıkarabilirsiniz. Gaziantep Havalimanı'nda araç kiralayabileceğiniz ulusal ve uluslararası acenteler bulunmaktadır. Geliş salonunda bulacağınız araç kiralama kontuarlarından bütçenize ve tercihlerinize göre araç kiralayabilirsiniz.  Gaziantep Havalimanı uçak bileti satın alarak siz de bu seçeneklere kolayca göz atabilirsiniz.