İtalya Uçak Bileti

İtalya

İtalya Ülke Rehberi
İtalya

İtalya uçak bileti, mükemmel yapılara sahip ve mutlaka görülmesi gereken ülkelerden olan İtalya ülkesine ulaşmanızı kolayca sağlar. İtalya; Güney Avrupa'da, İtalyan yarımadasında bulunur. Akdeniz'in en büyük iki adası olan Sicilya Adası ve Sardunya Adası İtalya'ya aittir. Başkent Roma, yüzyıllardır Batı medeniyetinin merkezi, mimaride Barok üslubun doğuşuna tanıklık eden ve antik çağlardan beri Katolik Kilisesi'nin merkezi olmuştur. İtalya demokratik bir cumhuriyettir ve dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında bulunur. 

Ülke nüfusunun çoğu yerli halktan, yani İtalyanlardan oluşurken; Yavaş yavaş Romanyalılar, Kuzey Afrikalılar, Arnavutlar, Çinliler, Ukraynalılar, Asyalılar (Çinliler hariç), Latinler ve Afrikalılar ve diğer ırklar ülke nüfusunun diğer unsurlarını oluşturmuştur. Hıristiyanlığın Katolik mezhebi, İtalya'daki en popüler inançtır. İslam, Musevilik, Hinduizm ve Budizm gibi inanışlar da ülkede mevcuttur. Para birimi euro'dur. İtalya, Türk pasaportu sahiplerinden vize talep etmektedir.

İtalya, beşi özerk olan 20 bölgeye ayrılmıştır. Ülke, zengin tarihi ve kültürü sayesinde her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. İsterseniz ülkenizin kuzey kesiminde, Alplerde kayak yapabilir, isterseniz Sardunya sahilinde denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla ilk altın çağını antik Roma'da yaşayan İtalya'da Venedik Cumhuriyeti, Cenova Cumhuriyeti, Papalık Devleti, Lombard Ligi, Krallığı gibi irili ufaklı ülkeler de yaşamıştır.

İtalya, çeşitli nedenlerle Avrupa'yı ve dünyayı seyahat etmek isteyenlerin başında geliyor. Yüzyıllar boyunca Avrupa kültürünü şekillendiren, Rönesans'ı doğuran ve besleyen ve şimdi moda, sanat ve müzelerin başkenti olan İtalya, Vatikan'ı barındırdığı için dünyadaki milyonlarca Katolik için özel bir anlam taşıyor. Aynı zamanda İtalya mutfağı çok zengin bir mutfaktır. Bu mutfağın zenginliği, büyük bölgesel çeşitlilikten ve çok çeşitli lezzetler içermesinden kaynaklanmaktadır.

İtalya Uçak Bileti 

İtalya’da İtalya uçak bileti fırsatları ile ulaşabileceğiniz pek çok havalimanı bulunmaktadır. İstanbul Havalimanı'ndan  uçuşlar iki ila üç saat sürmektedir. Roma Fiumicino-Leonardo da Vinci Havalimanı (FCO), yaklaşık 39 milyon yolcu ile ülkenin en yoğun havalimanıdır. Milano'ya hizmet veren Malpensa Havalimanı (MXP), 19 milyon yolcu ile listenin en yoğun ikinci havalimanı olma özelliğine sahiptir. Milano'daki bir diğer iniş noktası olan Linate Havalimanı (LIN), 9 milyon kişi kapasiteli bu iki havalimanını takip ediyor. Liste, Venedik Marco Polo Havalimanı (VCE), Katanya Fontanarossa Havalimanı, Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı ve Napoli Uluslararası Havalimanı ile devam etmektedir.

İtalya’da Gezilecek Yerler

Lezzetli yemekleri, köklü Roma İmparatorluğu ve tarihi, sanatı ve dünyanın hemen her yerinde bulabileceğiniz estetik anlayışı, ülkesi, doğası, şarabı ve kısacası İtalya'yı eşsiz kılan tüm özellikleriyle büyüleyici bir ülkeyi İtalya gidiş dönüş uçak bileti fırsatları aracılığıyla kolayca ziyaret edebilir ve tüm bunların tadını çıkarabilirsiniz.

Kolezyum (Colosseo)

Roma'da görmeniz gereken ilk yapı ünlü Kolezyum'dur. Kentin ve hatta ülkenin görsel simgelerinden biri olan bu yapı, esas olarak Romalıların eğlencesi için gladyatör maçlarının yapıldığı yerdir. Bu nedenle bu yapıyı modern stadyumların en eski versiyonlarından biri olarak düşünebilirsiniz.

Cinque Terre

Cinque Terre resimli kartpostallarıyla ünlüdür ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir. Milli park olarak belirlenen Cinque Terre, nefes kesici manzaraları,  romantik bölgeleri, plajları ve  daha fazlasıyla İtalya'nın eşsiz tatil yerlerinden biridir. Cinque Terre, 5 arazi-toprak anlamına gelir ve ünlü İtalyan Rivierası'na bakan sarp kayalıklara kurulmuş beş ayrı köyden oluşur. Her köyün farklı bir atmosferi, cazibe merkezleri vardır.

Como Gölü

İtalya gidiş dönüş uçak bileti ile kolaylıkla ulaşabilir olan Como Gölü, Milano'nun kuzeyinde, İsviçre sınırında yer almaktadır. İtalya'nın üçüncü büyük gölü olarak bilinen Y şeklindeki göl, Como, Tremezzo, Menaggio, Bellagio, Varenna, Lecco gibi onlarca farklı kasaba ile çevrilidir. Milano şehir merkezine 50-60 km uzaklıktaki Como Gölü'ne trenle veya Centrale, Cadorna ve Porta Garibaldi tren istasyonlarından araç kiralayarak ulaşabilirsiniz.

Como Gölü içinde ve çevresinde ziyaret edilecek birçok küçük kasaba olduğundan rota tamamen size kalmış olacaktır. Her şehri bir güne sığdırmak imkansız olduğu için önce Bellagio, Varenna ve Menaggio'yu ziyaret etmenizi önerilmektedir. Her kasabanın güzel bir göl manzarasına sahip olduğu, sokaklarda kaybolmaya uygun ve oldukça huzur dolu olduğu söylenebilir.

Siena

Floransa nedeniyle genellikle ihmal edilen şehirlerden biri olarak anılır. Ama burada yapılacak çok şey vardır ve şehri ziyaretiniz sırasında Siena'ya haksızlık yapıldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Siena, tarihi merkezi ile tanınır. İtalya'daki en önemli ve ünlü tarihi binalardan bazılarına sahip olduğu bilinmektedir. Buradaki orta çağ mimarisinin yanı sıra Siena başlı başına bir cazibe merkezidir. Dolayısıyla İtalya'daki havalimanları fırsatları ile mutlaka rotaya eklenmesi gereken bir şehirdir. Şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri de Siena Katedrali. Bu görkemli yapı, ülkedeki en eski dini yapılardan ve Avrupa'nın en ünlü kiliselerinden biridir. Siena Katedrali'nin yanı sıra Piazza del Campo adlı meydan da şehrin merkezidir. Burada bir turist olarak ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi kolayca bulabilirsiniz. Otel, lezzetli İtalyan yemekleri sunan restoranlar, kafeler ve tarihi binalarla çevrilidir.

Torino

Kuzeydeki ana sanayi şehirlerinden biri olan Torino, Milano'dan nispeten daha küçüktür. Bu şehrin başlıca turistik yerlerini yürüyerek kolayca keşfedebilirsiniz. Kemerli meydanlar, sokaklar ve merkezi kraliyet sarayı şehre farklı bir hava katıyor. Orta çağ bölgesini, Roma bölgelerini ve Art Nouveau'nun en güzel örneklerini seveceksiniz. Eski tarihi binalar ve sokaklar arasında dolaşırken birbirinden lezzetli kafe ve restoranlarla karşılaşacaksınız.

Sardunya

Bu gizemli Akdeniz adası en çok göz alıcı Costa Smeralda'sı ile bilinmesine rağmen, bundan çok daha fazlasıdır. Sardunya Özerk Bölgesi olarak da bilinen Sardunya adası, Cagliari'nin başkenti La Maddelena adaları ve çeşitli doğal güzellikleri ile ünlüdür. Ne yazık ki Sardunya adasını görmeye ve devam edelim demeye ehil değilsiniz. Burası geniş çaplı bir gezi ile görülebilir. Cagliari'ye yeni gitseniz bile en az 1 güne ihtiyacınız olacaktır. Emerald Coast Costa Smeralda, dünyanın her yerinden ünlülerle tanınır. Pek çok lüks tekneyi görebileceğiniz ve aradığınız ünlüleri görebileceğiniz bir yerdir. İtalya'daki havalimanları aracılığıyla bu bölgeye kolayca ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Orvieto

Son zamanlarda adından sık sık  söz ettiren Orvieto, büyük bir volkanik höyüğün üzerinde yer alan bir uçurum köyüdür. Zirveye çıkıp şehrin güzel manzarasının tadını çıkarabilir ve İtalya'daki o kartpostal fotoğraflarından birini çekebilirsiniz. Orvieto'nun en ünlüsü şüphesiz Orvieto Katedrali'dir. 800 yıllık bu gösterişli kiliseyle Orvieto, son yıllarda günübirlik turlarla en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiştir.

Pisa Kulesi

İtalya hava yolu firmaları ile mutlaka ulaşılması gereken Pisa Kulesi, İtalya'dan gelen kartpostallarda gördüğünüz eğik kuledir. Pek çok hikayeye, tartışmaya ve efsaneye ev sahipliği yapan bu kule, İtalya'da günübirlik ziyaretler veya geziler sırasında görülebilen ve geçilebilen yapılardan biridir. Ama mümkünse bireysel olarak Pisa'ya gidilmesi daha da keyifli olacaktır. Pisa bu eğik kuleden daha fazlasıdır. İtalyan kültürünü en iyi şekilde deneyimleyebileceğiniz yer burasıdır. İnşaattan sonra, bataklık altına batmaya başlayınca kule eğilmeye başlamıştır. Ancak böyle talihsiz bir kule, dünyanın en ikonik yapılarından biri olarak kabul edilir.

İtalya Ülke Merkezi
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery