Ağrı Otobüs Bileti

Ağrı

Ağrı Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Ağrı

Ağrı Şehir Rehberi

Ağrı otobüs bileti fırsatları sayesinde, pek çok kişi eşsiz güzelliklere sahip olan Ağrı kentine daha konforlu ve daha güvenli bir şekilde ulaşım gerçekleştirebiliyor. Ağrı kentinde gezilip görülmesi gereken ve yakından keşfedilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Daha ideal gezi planları gerçekleştirebilmek için ise Ağrı kenti hakkında genel bilgiler hakkında fikir sahibi olmak gerekli oluyor. 

Doğu Anadolu bölgesinde ve İran sınırında yer almakta olan Ağrı, adını tarih boyunca birbirinden çeşitli birçok efsaneye konu olan Ağrı Dağı'ndan alıyor. Ağrı, Hitit dönemlerini dahi kapsayan derin bir tarihe sahip olmakla birlikte Türk tarihinde de önemli bir yer tutmaktadır. Ağrı'nın tarihi mirasında Selçuklu sarayları ve medreseleri önemli yer tutar. Kültür turizminin yanı sıra şehrin kayak pistleri de bölgenin turizm değerine önemli katkılar sağlıyor. Türkiye'nin deniz mesafesi söz konusu olduğunda en yüksek şehirlerinden biri olan Ağrı, 11.376 kilometrekare yüzölçümüne sahip. 549.435 nüfusa sahip olan Ağrı kentinde 2015 nüfus sayımına göre bu nüfusun %58'i kent ve ilçe merkezlerinde yaşamaktadır. Tarım ve hayvancılık kentin en önemli geçim kaynakları olarak kabul ediliyor. Yoğun sulak alanlar, pirinç ve çavdar gibi su mahsullerinin büyümesini kolaylaştırarak, bölgeyi bu mahsullerin yetiştirilmesi için önemli kılmaktadır.

Tarım faaliyetleri genel olarak Murad Suyu sulak alanlarında yoğunlaşmaktadır. Madencilik şehrin ana gelir kaynaklarından biridir. Türkiye'nin asbest, kükürt ve pomza rezervlerinin geniş kapsamlı bir bölümü Ağrı’da bulunmaktadır. Arkeolojik araştırmalar, Urartu döneminde bu bölgede çok sayıda kale ve yolun inşa edildiğini göstermektedir. Ağrı’nın bu dönemde değerli bir ticaret ve askeri merkez olduğu tahmin ediliyor. Bu şehrin Türkiye tarihinde de son derece değerli ve önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'da Türklerin ilk yerleştiği yerlerden biri olarak da biliniyor. Moğolların geçici olarak işgal ettiği Ağrı’da 1514 yılına kadar Selçuklular ve Anadolu beyliği hüküm sürdü. Yavuz Sultan Selim döneminde 1514 yılında Çaldıran Savaşı'ndan sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Rusya tarafından ele geçirildi, ancak 1921'de Sovyetler Birliği ile yapılan bir anlaşmayla Türk topraklarına dahil edildi. Kente adını veren Ağrı Dağı da gezilecek yerlerden biridir. 

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan yüksek dağlar hem doğal hem de tarihi sit alanı olarak kabul ediliyor. Bunun Tevrat'ın Büyük Tufan bölümünde bahsedilen Ağrı Dağı olduğu sanılmakta ve Nuh'un Gemisi'nden bir parçanın bulunduğu rivayet edilmektedir. Ağrı Dağı’na ek olarak Ağrı’da gezilecek yerler oldukça çok sayıdadır. Ağrı otobüs bileti fırsatları ise, bu gezilecek yerleri yakından keşfetmek isteyenlere rahat ve konforlu ulaşımlar vadetmektedir. 

Ağrı’ya Ne Zaman Gidilir?

Soğuk hava niteliklerini taşımakta olan Ağrı kentine seyahat etmeden önce hava koşullarını kontrol etmek çok önemlidir. Karasal iklim nedeniyle şehirde oldukça soğuk kışlar ve oldukça ılık yazlar yaşanır. Gezmek isteyenler için ilkbahar ve aynı zamanda sonbahar ayları son derece idealdir. Ağrı’yı tam olarak gezmek, tüm lezzetlerini tatmak ve rahatça gezmek isterseniz 3-4 gün planlayıp şehrin güzelliklerinin tadını sizler doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ağrı’da Gezilecek Yerler

Ağrı’da gezilecek yerler yukarıda da bahsedildiği üzere oldukça çok sayıdadır. Birbirinden çeşitli pek çok yer ve yapı, ziyaretçilerine unutulmayacak anlar vadetmekte ve keyifli vakitler sunmaktadır. 

Patnos 

Süphan Dağları'nın büyüleyici manzarası eşliğinde keşfedilebilen Patnos, özellikle de kış aylarında beyaz karlarla kaplı, doğal karlı zirvelerin muhteşem görüntülerini sunuyor. Bölgedeki en eski Urartu yapısı olan Anzavul Tepe'de, Urartu dönemine ait bir sarayın kalıntılarını içerdiğine inanılan Giriktepe bölgesini keşfedebilirsiniz. Kasabaya yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan tarih ve arkeoloji meraklılarının rehberli turlarla uğrak yeridir. Patnos'ta yüzlerce yıllık evlerin tadını çıkarabilirsiniz. Burada dağların yamaçlarında büyüleyici doğa manzarasını deneyimleyebilir, küçük bir restoranda rahatça dinlenebilir ve Ağrı’nın yöresel yemeklerinin tadına bakarak eşsiz lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. 

İshak Paşa Sarayı

Mehmet Paşa tarafından tasarlanmış olan İshak Paşa Sarayı, el yapımı etkileyici taş oymaları, büyüleyici kubbeleri ve tonozlu iç mekanlarıyla Türkiye’nin en güzel ve en değerli saraylarından biridir. Meraklılar ziyaret etmekten mutlaka keyif alacaklardır. Kalın duvarları ve türbeleri, camileri, avluları ve dış detaylarıyla adeta bir kale görünümündeki İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı'nın büyüleyici manzarasını da sunuyor. İshak Paşa Sarayı'nın salonlarını ve odalarını ziyaret edebilirsiniz. Bunlar bağımsız olarak veya yıl boyunca düzenlenen rehberli turların bir parçası olarak keşfedilebilir. Ağrı Otogarı üzerinden bu eşsiz saraya kısa süreler içerisinde ulaşım gerçekleştirilebilir. 

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı, yamaçlarındaki tarihi hazineler ve bozulmamış doğal güzelliği ile ünlüdür. Ülkemizin en büyük buzuluna ve Türkiye'nin en yüksek dağına ev sahipliği yapan eşsiz yer zengin flora ve fauna çeşitliliği ile doğa tutkunlarını büyülüyor. El değmemiş güzelliği Ağrı Dağı Milli Parkı tarafından korunan dağ, 88 hektarlık bir alanı kaplar ve özellikle ilkbahar ve yaz aylarında keyifli doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışı, kampçılık ve aynı zamanda da dağcılık gibi etkinliklerin merkezi konumundadır. Deniz seviyesinden 2241 metre yükseklikte bir balık gölü bulunan tur, dağın eteğindeki her yıl çok sayıda insanı kendine çeken büyüleyici İshak Paşa Sarayı gibi yerleri keşfediyor. Karla kaplı zirveleri, buzul gölleri ve yazın en sıcak günlerinde bile erimeyen tarihi hazineleriyle Ağrı Dağı, ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Tarih, kültür, doğa ve fotoğraf tutkunları için adeta bir cennettir.

Eleşkirt

Şehir merkezine yalnızca 40 km uzaklıkta bulunan ilçelerden biri olan Eleşkirt, yüzlerce yıl öncesine dayanan etkileyici ve büyüleyici tarihi hazineleriyle keşfedilmeye kesinlikle değer yerlerden biri. Urartu döneminden kalma Toprakkale’yi ziyaret edebilir veya 1684 yılında molozdan ve kesme taştan inşa edilen ve şimdi sit alanı olarak korunan Toprakkale Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. Bu nedenle kentin başlıca kış turizm merkezlerinden biri olan Güneykaya Kayak Merkezi'ne sadece 6 km mesafedeki Eleşkirt, kışın kar yürüyüşü ve tırmanış için en popüler duraklardan biri.

Murat Nehri

Ağrı kentinde gezilip görülecek yerler söz konusu olduğunda, Murat Nehri ve eşsiz güzelliğinden bahsetmeden geçmek olmuyor. Murat Nehri, her yıl pek çok sayıda turisti ağırlayan bölgelerden biridir. Fırat'ın uzun bir kolu olan 722 km uzunluğundaki Murat nehri, Diyadin ilçesinden başlar ve batıya doğru uzanır. Murat Nehri, her köşesi bozulmamış doğal güzelliğe sahip popüler bir mesire yeridir. Dinlenme alanları, yürüyüş yapılacak geniş parkurları, balık çiftlikleri ve yazlık bahçeleri, doğayla iç içe dinlendirici bir gün yaşayabilmek için son derece ideal bir mekandır. 

Murat Nehri'nde kano ve kayıkla gezilebilir, onlarca metre yükselen sarp kayalıklarıyla dikkat çeken Diyadin Boğazı'nı da görebilirsiniz. Balığın bol olduğu nehirlerde balık tutmaya giderek ya da balık tutarak harika vakit geçirebilirsiniz. Burada üstelik birbirinden eşsiz fotoğraflar da çekinebilir, unutulmayacak anlarınızı ölümsüzleştirebilmiş olmanın keyfini de doyasıya sürmeye devam edebilirsiniz. Sizler de bu eşsiz noktayı gezi planınıza dahil edebilirsiniz. Ağrı Otogarı üzerinden sizler de bu noktaya kolayca ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. 

Ağrı Hakkında
Nüfus:-
Telefon Kodu:-
Plaka Kodu:-
Cum
18,6°
Cmt
17,14°
Paz
16,01°
Pzt
18,27°
Sal
20,72°
Ağrı
24 Tem Çrş, Yağmurlu
20,0°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery