Bayburt Otobüs Bileti

Bayburt

Bayburt Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Bayburt

Bayburt Şehir Rehberi

Kalabalık olmayan nüfusu ve yüksek yaşam kalitesiyle dikkat çeken bu şehir, Bayburt Otogarı ile kolaylıkla ulaşılabilecek bir şehir olarak bilinmektedir. Hafta sonu kaçamakları ya da kış tatilleri için oldukça yaygın şekilde tercih edilen Bayburt, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinin kuzeyinde yer almaktadır. Trabzon, Rize, Erzurum ve Erzincan gibi pek çok şehre oldukça yakın bir konumda bulunan ve bulunduğu konum sayesinde bu şehirlere komşu sayılabilecek olan Bayburt, gezilmesi ve görülmesi gereken birçok farklı turistik noktaya sahiptir. 

Baksı Müzesi

Bayburt kendine ait tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehir olarak bilinmektedir. Eğer siz de Bayburt gezinizde bu şehri daha yakından tanımak ve köklü tarihine tanık olmak istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Baksı Müzesi gelmektedir. Yalnızca Bayburt içinde değil, Türkiye için çok önemli bir yere sahip olan bu müze tasarımı ve bulunduğu konum sebebiyle oldukça büyük bir ilgi görmektedir. 

2005 yılında çalışmalarına başlanan ve 2010 yılında konukları için kapılarını açan müze içerisinde ana sergi salonu ve kütüphane gibi birçok bölüme sahiptir. Siz de müze içerisinde yer alan eserler ile şehrin tarihini daha yakından tanıyabilir ve sanat ile iç içe keyifli bir gün geçirebilirsiniz. 

Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi

Bayburt otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir kültürel açıdan oldukça zengindir. Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi de, şehirdeki en önemli kültürel yapılardan biri olarak bilinmektedir. Dönem dönem farklı kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan ve şehrin en kaliteli kültür sanat etkinliği merkezlerinden biri olarak bilinen bu müze şehir merkezine yaklaşık olarak 40 km mesafede yer almaktadır. 

2015 yılından bu yana kapılarını misafirlerine açan ve şehrin kültürel anlamda oldukça önemli bir dokunuş yapan Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi farklı dönemlerde sanatçılara ağırlamakta ve bu gibi zamanlarda halk tarafından yoğun bir ilgi görmektedir. 

Yakupabdal Tabiat Parkı

Bayburt'ta gezilecek yerler arasında bulunan Yakupabdal Tabiat Parkı, şehir merkezine yalnızca 60 km mesafede bulunması ile dikkat çeken turistik noktalardan biridir. Şehre gelen turistler tarafından oldukça sık şekilde tercih edilmesinin yanı sıra yerel halk tarafından da büyük bir ilgi gören Yakupabdal Tabiat Parkı, özellikle yaz aylarının hafta sonu günlerinde büyük bir kalabalığa ev sahipliği yapmaktadır. 

Doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olarak bilinen ve sizlere huzurlu ve sakin bir gün vaat eden Yakupabdal Tabiat Parkı 2014 yılından itibaren tabiat parkı olarak kabul edilen ve koruma altına alınmış parklardan biridir. 

Kop Dağı Kayak Merkezi

Türkiye kış turizmi açısından oldukça zengin bir ülkedir ve pek çok yabancı turist kış aylarında kayak gibi sporlar ile ilgilenmek istedikleri takdirde Türkiye'nin farklı illerine turistik gezilerde bulunur. Pek çok insan kış turizmi denildiği takdirde farklı şehirleri düşünüyor olsa da Bayburt şehrinde kış turizmi açısından Türkiye'ye en çok destek veren şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Bayburt’ta yer alan Kop Dağı’na kurulmuş kayak merkezi Bayburt ve Erzurum’un kesiştiği noktada yer almaktadır. 3000 metrelik rakıma sahip olan ve oldukça yüksek bir alanda yer alması sebebiyle de dikkat çeken bu kayak merkezi şehir merkezine yaklaşık olarak 43 km mesafede bulunmaktadır. 

Kayak sporu ile profesyonel ya da amatör şekilde ilgilenen herhangi birinin kendi uzmanlığına uygun bir kayak alanı bulabileceği bu merkezde teleferik ve kar sörfü gibi birçok farklı aktivite bulunmaktadır. Merkez etrafında yer alan tesisler kış tatilini uzatmak ve konaklama gerçekleştirmek isteyen misafirler için oldukça eşsiz bir seçenek sunar.

Çoruh Nehri

Bayburt otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir, tarihi açıdan olduğu kadar doğal güzellikleri ile de dikkat çeken ve mutlaka görülmesi gereken birçok farklıdoğal güzelliğe sahip olan bir şehir olarak bilinmektedir. Gerçekleştirdiği turistik gezilerde doğal alanlar ile vakit geçirmekten hoşlanan ve doğa ile iç içe olmak isteyenler tarafından mutlaka tercih edilen Bayburt, içerisinde yer alan Çoruh Nehri ile dikkat çeken bir şehir olarak bilinmektedir. 

Çoruh Nehri, yalnızca Bayburt için değil Türkiye için en önemli doğal miraslardan biridir. Ülkemizden Gürcistan denizlerine dökülmekte olan nehir 431 kilometrelik uzunluğa sahiptir. Dünya üzerinde en hızlı akan nehirlerden biri olması ile dikkat çeken ve Mayıs ayında derinliği 500 metreküpe kadar ulaşmakta olan Çoruh Nehri, 3 farklı baraja ev sahipliği yapmaktadır. 

Rafting gibi su sporları ile ilgilenenlerin mutlaka uğraması gereken bir nokta olan Çoruh Nehri, birçok farklı eğlenceli ve heyecan dolu aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz bir noktada bulunmaktadır. Bunun yanı sıra nehir etrafında bulunan alanlara kamp kurabilir ve böylelikle Bayburt tatilinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. 

Sırakayalar Şelalesi

Pek çok insan yeni bir şehre gittiği zaman gittiği şehre dair tüm güzellikleri görmek ister. Ancak yeni bir şehre yapacağınız gezi öncesinde herhangi bir plan yapmadıysanız talep ettiğiniz tüm noktaları görme şansı yakalamanız oldukça zor olacak ve bu durum gezinizin verimli geçmesini engelleyecektir. Bu gibi bir problem yaşamak istemediğiniz için, Bayburt geziniz öncesi bu şehirde gezilmesi gereken yerler hakkında araştırma yapmanız çok daha mantıklı olacak ve böylelikle ulaşmak istediğiniz noktaların birbirine yakınlığı ile ilgili bilgi sahibi olmamız da söz konusu hale gelecektir. 

Bayburt'ta gezilecek yerler listelerinin başında bulunan ve doğa ile iç içe olmak isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken Sırakayalar Şelalesi, suyun dinlendirici sesiyle insanları stresten uzaklaştırmakta ve kendilerine dönmelerini sağlamaktadır. Bu sebeple meditasyon ile ilgilenen konukların mutlaka uğraması gereken ve sizlere unutulmaz bir deneyim sunacak olan bu şelale adını bulunduğu Sırakayalar köyünden almaktadır. 

Aydıntepe Yaylası

Doğa ile iç içe olmaktan hoşlananların tercih edebilecekleri bir diğer alternatif Aydıntepe Yaylası olarak bilinmektedir. Türkiye’nin en güzel ve en yeşil yaylalarından biri olması sebebiyle dikkat çeken Aydıntepe Yaylası, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık misafir gruplarına ev sahipliği yapmaktadır. 

Ancak bu durumda yaylanın yalnızca yaz aylarında tercih edildiğini düşünmek doğru olmayacaktır. Kış aylarında yağan kar ile birlikte eşsiz bir manzaraya sahip olan ve insanların içini ısıtan bu yayla, Bayburt şehrinde mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerin arasında yer almaktadır. 

Aslan Dağı Mesire Alanları

Bayburt düşük sayıda nüfusu ve güvenli bir şehir olması ile dikkat çeken şehirlerin arasında gelmektedir. Bu şehirdeki yaşam kalitesinin oldukça yüksek olduğuna bilinen bir gerçektir. Huzurlu ve güvenli bir tatil gerçekleştirmeniz için sizlere imkan tanıyan Bayburt şehri içerisinde mutlaka görülmesi gereken bir diğer nokta ise Aslan Dağı Mesire Alanları olarak bilinmektedir. 

Özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen ve belediye tarafından özel olarak düzenlendiği bilinen bu mesire alanına Bayburt Otogarı sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Alan içerisinde yer alan çocuk parkları ve yürüyüş parkurları gibi pek çok farklı nokta, doğa ile iç içe ve keyifli bir gün geçirebilmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. 

Bayburt Hakkında
Nüfus:85.042
Telefon Kodu:458
Plaka Kodu:69
Cum
14,64°
Cmt
14,93°
Paz
13,71°
Pzt
16,06°
Sal
17,03°
Bayburt
24 Tem Çrş, Güneşli
15,39°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery