Çankırı Otobüs Bileti

Çankırı

Çankırı Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Çankırı

Çankırı Şehir Rehberi

Çankırı otobüs bileti fırsatları ile sizler de Çankırı şehrine rahat ve konforlu yolculuklar gerçekleştirebilirsiniz. Hititlerden Osmanlı İmparatorluğu'na kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Çankırı, Orta Anadolu'nun değerli olan jeopolitik ve aynı zamanda da tarihi alanlarından biridir. Ankara ve Karadeniz'in komşu olduğu en önemli şehirlerden biri olan Kastamonu, tarihin önemli sayfalarından da biridir, şehir geniş tarihi mirasa sahiptir. Anadolu'nun en eski yerleşim yerleri arasında bulunmakta olan kentin tarihi M.Ö. 7.000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Hititler döneminde başladığına inanılan Çankırı topraklarında Frigler, Kimmerler, Persler, İskenderler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüştür. Tarihsel açıdan bakıldığında Kaya Mezarları, Çankırı Tarihi Evleri ve Hüyük Yeraltı Şehri bu kentin en önemli tarihi mekânları arasındadır. Tuz mağaraları ise tarihin Hititlere kadar uzandığına inanılan ve sağlık amacıyla kullanılmakta olan eşsiz doğal güzelliklerden biridir.

Mağara içindeki nem neredeyse sıfır olduğu için mağaradaki canlıların uzun süreler boyu rahatsız edilmeden kalabildikleri söyleniyor. Çankırı şehri genel olarak standart bir Anadolu şehri görünümündedir. Bu nedenle de bu şehrin çok hareketli ve dinamik olan bir gece hayatı yoktur. Şehir merkezi nispeten küçüktür ve bu nedenle çok aktif değildir. Bu nedenle Çankırı kentine ziyaret planlama isteği içerisinde olanlar için ayırt edici bir özellik, şehrin doğal, kültürel ve tarihi güzelliğidir. Bu nedenle de en fazla iki günlük bir gezi planlamanız yeterli olacaktır. Üstelik bu kente geldiğinizde yılın belirli dönemlerinde düzenlenen Çankırı festivali gezinizi daha da keyifli bir hale getirecek. Örneğin, Haziran ayındaki Yapraklı Yağlı Güreş Festivali ve Mahru Köyü Yağlı Güreş Festivali, ata sporlarına ilgi duyanlar için çok eğlenceli bir dönemin habercisi olacaktır. Yaz aylarında ayrıca bir kiraz ve kavun festivali düzenlenir ve bu festivale dâhil olarak renkli koşuşturmanın tadını çıkarabilirsiniz. Çankırı otobüs bileti fırsatları ile bu şehre kolayca ulaşabilirsiniz.

Çankırı’da Gezilecek Yerler

Çankırı’da gezilecek yerler hem tarihi açıdan hem de kültürel açıdan önemli bir yere sahiptir. Tarih ve kültür meraklılarının ilgisini çekecek pek çok yer ve yapıya ev sahipliği yapmakta olan bu şehirde tüm her yeri keşfedebilmek için en az iki gün boyunca konaklamanız önerilir. Yılın her döneminde ziyarete açık olan pek çok yerde unutulmayacak anlar yaşamanız ise son derece keyiflidir.

Çankırı Kalesi

Şehrin kuzey kısmında yer almakta olan Çankırı Kalesi, şehre ve tarihi geçmişine bakan şehrin simge yapılarından biridir. Kalenin MÖ 1200 yıllarında Hititler döneminde yapıldığı sanılmakla birlikte üzerinde herhangi bir yazıt bulunmadığı için kalenin net bir şekilde ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Ocak taşı ve tuğla malzemeden yapılan kale, Romalılardan Osmanlı'ya kadar birçok uygarlık tarafından kullanılmıştır. Yaklaşık 100 yıl öncesine kadar aktif kullanımda olan kale, sahibi her değiştiğinde tekrarlanan onarım ve genişletmelerden geçiyordu. Ne yazık ki, bugün kaleden sadece kale parçaları kalmıştır. Son yıllarda kale ve çevresinin ağaçlandırılmasıyla aydınlatılan kale, günün hemen hemen her saatinde yöresel bir mesire yeri olarak da hizmet veriyor. Camla çevrili seyir terası, ziyaretçilerin güzel manzaranın tadını çıkarabileceği bir alandır.

Sakaeli Kaya Mezarları ve Peri Bacaları

Şehir merkezine 1 saat uzaklıkta bulunan bu yer kesinlikle Çankırı’da gezilecek yerler arasında ayrı bir öneme sahip. Bu eşsiz yer yüzyıllara dayanan tarihiyle yılın hemen hemen her döneminde ziyaretçilerini karşılıyor. Eski çağlarda doğal yırtıcılardan ve çeşitli doğal afetlerden tam anlamı ile korunmak için yüksek mağaralara yerleşen insanlar bu mağaraların üzerine yaşam alanları ve mezarlar inşa etmişlerdir. Roma ve Bizans dönemlerinde yapıldığı sanılan kaya mezarları günümüzde de görülebilmektedir. Peri bacaları ve kaya mezarları değişken yüksekliklere sahiptir. Bu eşsiz yer ayrıca su kaplı bir zemine ve 27 basamaklı bir mağaraya sahiptir. Kızılırmak Nehri'ne de su sağlayan Debrez Nehri'nin kıyısındaki peribacaları eşsiz manzaralar sunmaktadır. Çankırı’da gezilecek yerler listenize mutlaka burayı eklemeniz önerilir.

Hüyük Yer Altı Şehri

İl merkezine 55 km, ilçe merkezine ise 11 km uzaklıkta olan Hüyük Yeraltı Şehri, şehir merkezine giderken kaçırılmaması gereken son derece ilginç bir alandır. 2005 yılında keşfedilen ve tescil edilen yeraltı şehri, bu kentin tarihi mekânları arasında yerini almıştır. Kentte 25-30 kişinin yaşamasına yetecek kadar konuta sahip olduğu da söyleniyor. Kesin tarihi kaynaklar yok ama araştırmalar MS 3. ve 5. yüzyıllarda inşa edildiğini gösteriyor. Doğal koşullar nedeniyle girişin yasak olduğu zamanlar olabilir, ancak şehri ziyaret ettiğinizde kesinlikle uğrayın.

İstiklal Yolu

İstiklal Yolu, Kastamonu'dan Ankara'ya kadar uzanan 340 km yolu kapsıyor. Milli Mücadele yıllarında Tekâlif-i Milliye Emirleri ile birlikte Anadolu'nun her bir köşesinden toplanmış olan cephanelik ve aynı zamanda erzak yardımları bu yoldan geçmiştir. Tarihsel olarak bir hayli değerli kabul edilmekte olan bu yol, 2018 yılında milli park statüsü almıştır. Genci yaşlı herkesin dâhil olduğu Büyük Taarruz ‘un ve Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki tarihi olayların yansımasını da en iyi şekilde yapan yolun savaşı farklı bir yöne çevirmek için de kullanıldığı bilinmektedir. Bugün bu şehrin anıt park olarak geliştirdiği yolun bir bölümü şehre gelen yerli ve yabancı tüm turistlerin ziyaretine açıktır. Özellikle de Kurtuluş Savaşı sırasında konumunun önemi nedeniyle savaşın tüm seyrini değiştirmiş olan kilit coğrafi nokta bu yoldur. Bu şehrin ne anlama geldiğini daha net bir şekilde anlamak için İstiklal Yol'u ziyaret etmenizi öneririz. Yol, 2009 yılından bu yana her Ekim ayında İstiklal Yolu Yürüyüşü'ne de ev sahipliği yapıyor. Bu ayda gerçekleşen bir geziyle birleştiğinde, bu ilham verici yürüyüşe katılma fırsatını sizler de bulacaksınız.

Akbaş Köyü Köprüsü

Şehrin Çerkeş semtindeki köprü, ocaklardan çıkarılan taş ve moloz taştan inşa edildi. Tarihi kaynaklara göre, Çerkeşli Hacı Gökmen'in isteği üzerine Safranbolu'nun ünlü Rum ustalarına inşa ettirilmiş olan bu köprü, 20. yüzyılın başında yapılmış. Dere boyunca uzanan yemyeşil ağaçların arasındaki son derece görkemli köprü, güzelliği ile ziyaretçilerin ilgisini çekecek. 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olmasına rağmen ihtişamıyla karşılamakta bu etkileyici köprü özellikle mimariye ilgi duyan turistlerin gezilecek yerler listesinde olması gereken yerlerden biridir. Üstelik buraya Çankırı Otogarı üzerinden kolayca ulaşılabilmektedir.

Taş Mescit

Selçukluların ülkemize bıraktığı tarihi kalıntılardan biri de Taş Mescit. Tarihi kaynaklara göre oyma taştan dikdörtgen yapıya sahip olan bu mescit, 1235 senesinde I. Alaeddin Keykubat döneminde Cemaleddin Feru tarafından yaptırılmıştır. Cemaleddin Feru'nun türbesi de aynı binada yer almaktadır. Ne yazık ki, binanın pek çok kısmı günümüze ulaşamamıştır. Bu yapı aynı zamanda Cumhuriyet dönemine kadar uzanan işlevi ile Mevlevihane olarak da kullanılmıştır. Bugün ilham verici semboller ve eczane sembolleri için motifler de içeren Taş Mescit, restore de edilmiştir. Ancak üniversite ile bağlantılı tarihi binalar zaman zaman ziyarete kapatılabiliyor. Çankırı Otogarı üzerinden dolmuşlar ve şehir içi otobüsler ile sizler de bu mescidi ziyaret edebilirsiniz. 

Çankırı Hakkında
Nüfus:192.428
Telefon Kodu:376
Plaka Kodu:18
Çankırı
29 May Çrş, Bulutlu
22,71°
Prş
17,2°
Cum
14,57°
Cmt
13,61°
Paz
18,76°
Pzt
20,12°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery