Denizli Otobüs Bileti

Denizli

Denizli Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Denizli

Denizli Şehir Rehberi

Denizli otobüs bileti fırsatları ile pek çok kişi Denizli şehrine oldukça kısa süreler içerisinde ve son derece rahat ve konforlu bir şekilde ulaşabiliyor. Pek çok tarihi ve doğal güzelliği bünyesinde barındırmakta olan Denizli şehrinde böylelikle gezilip görülmesi gereken pek çok yer ziyaretçilerini bekliyor. Gezilip görülecek yerler hakkında detaylara değinmeden önce Denizli şehrinin genel yapısından söz etmek ise, daha ideal gezi planları oluşturabilmeye büyük oranda yardımcı oluyor. 

Ege Denizi ile Akdeniz arasında adeta bir köprü görevi görmekte olan Denizli'nin toprakları 12 bin 134 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. 2017 verilerine göre 354m yükseklikteki şehirde 1 milyondan fazla insan yaşıyor. Ayrıca Denizli'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan birçok antik kent bulunmaktadır. Arkeolojik araştırmalar, Denizli'de MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan kalıntılarla ilk yerleşimi ortaya çıkardı. Hititlerin yıkılmasıyla Lidya ve Pers egemenliğine giren kent, Roma İmparatorluğu'na katılma sürecine girmiştir. Roma ikiye bölündü ve 1077'de Bizans'ın hakimiyetindeki topraklar Türklerin eline geçti. Yaklaşık 200 yıl Türkler ile Bizans arasında gidip gelen topraklar 1288 yılında Germiyanoğulları tarafından fethedildi. 

1391'de Osmanlı İmparatorluğu'na devredildi, ancak Ankara Savaşı'ndan sonra Timur, Denizli'yi Germiyanoğulları’na geri verdi. Ancak 26 yıl sonra bu eşsiz bölgede mutlak Osmanlı hakimiyeti sağlandı. İç karasal iklime sahip olan Denizli, yılda yaklaşık olarak 589 mm yağış almaktadır. Temmuz ve ağustos aylarında ortalama sıcaklık 26 santigrat derece iken Ocak ayında sıcaklık 6 santigrat derece civarındadır. Denizli sınırları içerisinde yukarıda da değinildiği üzere UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan birçok eser bulunmaktadır. Türkiye'nin simgelerinden biri olan Pamukkale travertenleri bunların başında gelmektedir. Bir kireç taşı türü olan travertenleri dolduran su, jeotermal alanlardan gelmektedir ve sağlığa son derece faydalıdır. Ayrıca Frigler'den kalma olduğuna inanılan Hierapolis Antik Kenti de bulunmaktadır. Şehirde bir tiyatro, nekropol, Apollon tapınağı ve antik bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Denizli'de mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer ise Akhan Kervansarayı. Batıdaki son Anadolu Selçuklu kervansarayı olan bu yer 1253 yılında inşa edilmiştir. Beyaz cilalı taştan inşa edilen sarayın asırlık bir tarihi vardır. Denizli otobüs bileti fırsatlarına göz atarak sizler de tüm bu noktalara ve çok daha fazlasına ulaşım gerçekleştirebilme imkanına sahip olabilirsiniz. 

Denizli’ye Ne Zaman Gidilir?

Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında bir köprü görevi görmekte olan ve Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyan, ancak konumu gereği yılın belirli dönemlerinde karasal iklim özelliği gösteren kentte kış ayları genel olarak yağışlı geçmektedir. Denizli'de antik kentler, şelaleler ve özellikle Pamukkale'nin travertenleri yakından keşfedilmek isteniyorsa özellikle Pamukkale'nin travertenleri geliyorsa, havanın güzel, yağışın az olduğu dönemlerde Denizli en doğru adrestir. Mayıs ve haziran ayları bölgeyi ziyaret etmek için ideal aylardır.

Denizli’de Gezilecek Yerler

Gezilecek çok yeri olan Denizli, tarihi ve doğal güzellikleri ile tüm ziyaretçilerini kendine çekmektedir. Tarihi milattan önceye kadar uzanan bir şehrin doğal güzelliğine tanık olun ve efsaneleriyle Türkiye'nin dört bir yanına ün kazandıran mağaraları ziyaret edin. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan şehirde gezilecek ve görülecek çok yer var. Denizli’de gezilecek yerler, ziyaretçilerine unutulmayacak anlarına yenilerini ekleme fırsatı sunmakta ve bu nedenle her yıl pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

Pamukkale Travertenleri

Denizli'de gezilecek yerler söz konusu olduğunda hiç şüphesiz listelerin ilk sıralarında Pamukkale Travertenleri yer alıyor. Pamukkale Travertenleri, Denizli merkeze sadece 18 km uzaklıkta bulunan büyüleyici manzaralar sunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan eşsiz yer, kalsiyum oksit açısından zengin termal sulardan oluşuyor. Ayrıca Roma döneminde Pamukkale travertenlerinin çevresine inşa edilmiş olan çok sayıda antik havuz ve antik tiyatro gibi tarihi hazinelerde bulunuyor. Sizler tüm bunlara ek olarak 15’ten fazla mineral zengini kaplıcayı da görebilirsiniz.  Traverten her yıl yüz binlerce insanı kendine çekiyor. Sizler bu eşsiz bölgede balon turu yapabilir, gün batımında en güzel fotoğrafları çekebilirsiniz.

Sarayköy Kaplıcaları

Coğrafi yapısı ve son derece zengin yer altı kaynakları ile Türkiye'nin değerli ağlık turizmi merkezlerinden biri de Sarayköy Kaplıcaları. Denizli'nin en çok ziyaret edilen kaplıcalarından biri olan Sarayköy Kaplıcaları; şehir merkezine çok yakın, yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Lüks kaplıca otellerinden sağlıklı yaşam tesislerine ve aile havuzlarına kadar tüm seçenekler son derece gelişmiş turizm kaplıca alanında yer almakta olup hem otel servisleri hem de minibüsler ile rahatlıkla ulaşılabilmektedir.  Ayrıca bölgenin ünlü Sarayköy kaplıcalarının çamur banyolarını da deneyebilirsiniz. Kaplıcalar binlerce yıldır bozulmamış doğal güzellikleriyle şifa veriyor. Ayrıca cilt rahatsızlıklarından sindirim sistemine kadar onlarca rahatsızlık için şifalı sular mevcuttur.

Denizli Teleferik

Şehir merkezine 30 dakikalık bir minibüs yolculuğu mesafesindeki Babaş Mahallesi'nden kalkan Denizli Teleferiği ile unutulmaz bir yolculuğa çıkmalısınız. Büyüleyici doğal güzelliğin panoramik fotoğrafları teleferikten çekilebilir. 8 kişilik 24 kabin sunan bu teleferik, Bağbaşı Yaylası'na 7 dakikada ulaşıyor. 

Bağbaşı Yaylası

Yayla kültürü açısından gelişmiş bir niteliğe sahip olan Denizli, onlarca güzel yaylayı bünyesinde bulunduruyor. Şehrin en çok ilgi çeken ve her yıl binlerce yerli yabancı turisti ağırlayan yaylardan biri de Bağbaşı Yaylası. Bu eşsiz yer oldukça gelişmiş turizm olanaklarına sahiptir. Yaylada, etrafı çam ormanlarıyla çevrili bungalovlardan, orman villalarına, yöresel et ve sebzelerin servis edildiği kır lokantalarından çadırlara kadar birçok seçenek bulunuyor. Gençlerin ve çocukların eğlenceli vakit geçirebileceği macera parkurları da bulunan ve serin yaz havasında eğlenmek için Denizli'nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Bağbaşı yaylası büyüleyici bir şehir yürüyüşü sunuyor. Temiz hava yılın yorgunluğunu üzerinizden kesinlikle atacaktır.

Işıklı Gölü

Denizli'nin Çivril ilçesi sınırları içinde yer alan Işıklı Gölü, Türkiye'de ender görülen büyüleyici bir manzara sunuyor. Bu eşsiz göl, engebeli dağlarla çevrili Çivril Ovası'nda bulunan bir tatlı su gölüdür. Menderes Nehri, Aksay Nehri ve yeraltı suları suyu sağlamaktadır. Ak kuyruklu kartallar, sakallı akbabalar ve sakallı atmacalar da dahil olmak üzere onlarca kuş çeşidine ev sahipliği yapmakta olan doğal cennet, her mevsim Türkiye'nin dört bir yanından binlerce insanı doğa yürüyüşleri için adeta kendine çekiyor. Şimdi bir su kuşları barınağı olan Işıklı Gölü, adını gün doğumu ve gün batımında suyun rengarenk parıltısından alıyor. Uçsuz bucaksız sazlıkları, ender kuş türleri, endemik bitkileri ve sevimli canlılara ev sahipliği yapması ile bu göl, zengin canlılarla tanışabileceğiniz, çocuklarınızla doğanın tadını çıkarabileceğiniz özel yerlerden biri. Denizli Otogarı üzerinden sizler de bu eşsiz yere kısa süreler içerisinde ve kolayca ulaşabilirsiniz. 

Hierapolis Antik Kenti

Denizli'nin en çok ziyaret edilen tarihi hazinesi, Pamukkale travertenlerinin hemen yanında etkileyici bir yapı olan Hierapolis Antik Kenti, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. 2000 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan antik kente ulaşım gerçekleştirmek için Denizli otogarı üzerinden dolmuşa, minibüse veya bir taksiye binebilir ve kolayca ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. 

Denizli Hakkında
Nüfus:-
Telefon Kodu:-
Plaka Kodu:-
Paz
35,07°
Pzt
28,42°
Sal
29,35°
Denizli
24 Tem Çrş, Bulutlu
28,75°
Prş
29,29°
Cum
26,5°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery