Elazığ Otobüs Bileti

Elazığ

Elazığ Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Elazığ

Elazığ Şehir Rehberi

Elazığ otobüs bileti fırsatlarıyla ziyaret edilen bu şehirde, pek çok doğal güzellik ve pek çok tarihi yapı sizleri bekliyor. Harput Kalesi’nin yer aldığı tepenin yamaçlarına kurulmuş olan bu eşsiz kent; deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1.067 m yükseklikte konumlanıyor. Milattan önce 2 binli yıllarda bölgeye yerleşmiş olan ilk topluluk Hurriler bölgeye hakimiyet kurmuş olan da ilk topluluktur. Daha sonrasında da pek çok medeniyet ve pek çok topluluk tarafından hakim olunmuş olan bu bölgede her döneme ve her devire ait kalıntılara rastlamak son derece mümkündür. 11 adet ilçeye sahip olan Elazığ, yaklaşık 550.667 kişilik bir nüfusa sahiptir. Elazığ otobüs bileti çok daha rahat ve konforlu bir şekilde ulaşacağınız bu eşsiz şehirde unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz. Bu şehri tamamıyla keşfetmek ve her bir yerini yakından inceleyebilmek için şehre en az 1-2 gün ayırmanız çok daha ideal olacaktır.

Elazığ’a Ne Zaman Gidilir?

Başlangıçta Elazığ kentinde karasal iklim etkileri yaygın şekilde görülürken, Keban barajının yapımından sonra bölgede Akdeniz iklimi hakim olmaya başlamıştır. Bu nedenle de Doğu Anadolu bölgesini oluşturan diğer illere göre bu il çok daha yüksek sıcaklık ortalamasına sahiptir. Kış ayları yağışlı geçmekte olan bu şehir Temmuz ve ağustos aylarından itibaren ise yüksek sıcaklıklara sahip oluyor. Bölgeye ziyarette bulunmak için kış ayları ve sıcak yaz ayları kesinlikle önerilmiyor. Bu aylar yarın da bölgeyi sonbahar ve bahar aylarında ziyaret etmeniz çok daha ideal olacaktır. Bu sayede hem yüksek sıcaklıklardan hem de soğuk havalardan etkilenmeden keyifli ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Elazığ Gezilecek Yerler

Elazığ'da gezilecek yerler kültürel açıdan tüm beklentileri karşılıyor ve bölgeye hakimiyet kurmuş olan tüm toplulukların ve tüm yaşayanların en derin izlerini yansıtmayı başarıyor. Yalnızca kültürel açıdan değil doğal varlıklar açısından da bir hayli zengin olan Elazığ, bu sayede unutulmayacak seyahat deneyimleri yaşatmayı da ihmal etmiyor. Her bir köşesi tarih ve kültür dolu olan, şehir merkezine yakın konumlandırılmış pek çok doğal güzelliğe sahip olan bu şehirde unutulmayacak günler geçirebilirsiniz.

Harput Kalesi

Elazığ'da gezilecek yerler söz konusu olduğunda Harput Kalesi hiç şüphesiz başta geliyor. Oldukça eski bir tarihe sahip olan ve Süt Kalesi olarak da anılmakta olan bu kale, pek çok efsaneye de konu olmuştur. Kalenin Süt Kalesi olarak da kabul edilmesinin Sebebi ise efsaneye göre kalenin inşa aşamalarında su yerine süt kullanılmış olması. Kalenin yapım tarihine gelince, çeşitli araştırmalar sonucunda Urartular tarafından kalanın milattan önce sekizinci yüzyılda yapıldığı söylenmektedir. O dönemlerden bu günlere kadar yapısını koruyarak sağlam bir biçimde günümüze ulaşmış olan kale, Cumhuriyet döneminde çeşitli onarım çalışmalarından da geçmiştir. Planı dikdörtgen bir yapıya sahip olan ve 2 kısımdan meydana gelen bu kalede dış surlar bir hayli etkileyici görünüm sunuyor. Zamanda yolculuk yapmak ve kültürel miras değerlerini yakından inceleyebilmek için burası kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Elazığ Kapalı Çarşı

Elazığ kentinin önemli ticaret merkezlerinden biri olarak kabul edilen bu yer hem şehir yerlileri tarafından hem de şehre ziyarette bulunan turistler tarafından bir hayli seviliyor. 2013 senesinde doğal yapısı aynen korunarak tekrardan onarılmış olan ve yenilenmiş bu yer, kalabalık ve samimi bir atmosfere sahiptir. Üstelik bu eşsiz çarşı içerisinde yöreye ait olan pek çok ürünü görebilir ve satın alabilirsiniz. Elazığ mutfağını en iyi şekilde yansıtan doğal ürünlerden sevdiklerinize alabilirsiniz.

Karakoçan Golan Kaplıcaları

Aynı adı taşıyan Karakoçan ilçesine yaklaşık olarak 18 km uzaklıkta bulunan bu kaplıcalar yılın her mevsiminde yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlamaya devam ediyor. Hem doğal zenginliklere hem de şifalı termal sulara ev sahipliği yapmakta olan bu kaplıcaların pek çok hastalığa ve rahatsızlığa da iyi geldiği biliniyor. Romatizma ağrılarından eklem ağrılarına, cilt hastalıklarından kadın hastalıklarına varana kadar pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen sulardan bu eşsiz yerde en iyi şekilde yararlanılabiliyor.

Çırçır Şelalesi

Elazığ şehrinin doğal güzellikleri arasında etkileyici görünümü ve doğası ile ön plana çıkmakta olan Çırçır Şelalesi, Dünya’nın en genç şelalesi. Keban Barajı ve suları ile oluşturulmuş olan Çırçır Şelalesi, görenleri etkilemeyi de başarıyor. Gizli bir cennet şeklinde de anılmakta olan bu şelaleyi ziyaret etmek özellikle de yaz aylarında hem serinletici hem de ferahlatıcı oluyor. Çevresinde pek çok alabalık tesisi de bulunmakta olan bu yerde nefis balıklar deneyebilir ve doğal güzelliklerin keyfini doyasıya sürebilirsiniz.

Saklıkapı Kanyonu

Elazığ kentinin Baskil isimli ilçesine bağlı olan Akuşağı Köyü’nde bulunan kanyon, görenler, doğal oluşumu ile büyülüyor. Bu doğa harikası kanyon karstik oluşumlara, flora ve faunaya sahiptir. 4 kilometre uzunluğundaki bir alanı kaplamakta olan bu yerin diğer ucu Fırat Nehri’ne kapı aralıyor. Ulaşım seçenekleri bir hayli fazla olan kent merkezinden buraya ulaşmak da son derece kolay oluyor.

Elazığ Kültür Park

Yapımı 2015 yılında tamamlanmış olan bu eşsiz park hem şehir için hem de Güneydoğu Anadolu Bölgesi için bir hayli önemli bir yere sahip. Çok sayıda sosyal tesise ve eşsiz peyzaj mimarisine sahip olan parkta keyifli ve kaliteli vakitler geçirebilmek son derece mümkün oluyor. Geniş bir arazi üzerine kurulmuş olan bu parkta 9 tane kafe ve şık bir restoran da bulunuyor. Ayrıca burada geniş kapasiteli bir amfi tiyatro da bulunuyor ve bu amfi tiyatro pek çok etkinlik ve pek çok konsere ev sahipliği yapıyor. Hafta sonu da dahil olmak üzere saat 00:30’a kadar hizmete açık olan parkta unutulmayacak vakitler geçirebilirsiniz. Üstelik Elazığ Otogarı üzerinden bu parka kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Hazar Gölü ve Plajı

Elazığ şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta konumlanmış olan Hazar Gölü ve Plajı, Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Hem mavi rengini hem de yeşil rengini en iyi şekilde yansıtmakta olan bu yerde uzun bir sahil şeridi bulunmakta ve keyifli vakitler sunmaktadır. Tuzsuz ve sodasız suya sahip olan Hazar Gölü, halk arasında Hazar Denizi adı ile de anılmaktadır. Günümüzde daha popüler bir hale gelmiş olan göl ve plajların çevresinde çeşitli işletmeler de hizmet vermektedir. Burada su sporları da düzenli bir şekilde yapılmakta ve yaz aylarının nabzı adeta bu şehirde burada atmaktadır.

Hazar Baba Kayak Merkezi

Kış turizmi söz konusu olduğunda giderek daha popüler bir hale gelmiş olan Hazar Baba Kayak Merkezi, 1997 yılından beri hizmet vermektedir. Pek çok konaklama seçeneğine, tesise ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaparak kış aylarını çok daha verimli kılan bu yere eğer Elazığ seyahatinizi kış aylarında planlıyorsanız mutlaka uğrayın. Burada unutulmayacak vakitler geçirebilir ve kayak sporlarının keyfini sürebilirsiniz. Üstelik bu kayak merkezi şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunduğu için Elazığ Otogarı üzerinden dahi kısa sürede ulaşabilmek mümkün.

Elazığ Hakkında
Nüfus:421,726
Telefon Kodu:424
Plaka Kodu:23
Paz
13,13°
Pzt
17,3°
Sal
16,74°
Elazığ
29 May Çrş, Bulutlu
19,05°
Prş
21,53°
Cum
20,52°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery