Erzurum Otobüs Bileti

Erzurum

Erzurum Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Erzurum

Erzurum Şehir Rehberi

Erzurum otobüs bileti fırsatları ile ulaşacağınız bu kent, Evliyalar Beldesi ve Dadaşlar Diyarı isimleri ile de anılıyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık ikinci şehri olan Erzurum, yüz ölçümü konusunda da Türkiye’nin şehirleri arasında 19.sırada yer almaktadır. Tarih öncesi çağlardan bu yana pek çok siyasi olaya şahitlik etmiş olan Erzurum, aynı zamanda farklı kültürlere ve medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Gerek coğrafi yapısı gereği gerekse doğal güzellikleri açısından zengin olması ile her daim önemli bir yere sahip olan Erzurum, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam etmektedir. Geçim kaynakları aynı durum şehrinde tarım ve hayvancılık olarak bilinmektedir. Sıradağlar ve aynı zamanda yaylalar ile çevrili olan sınırları, Erzurum şehrini daha da çekici kılmaktadır.

Erzurum’a Ne Zaman Gidilir?

Kış turizmi söz konusu olduğunda ön planda olmayı başaran Erzurum, kış tatili yapmak istiyorsanız mutlaka kış aylarında gitmeniz gereken bir yerdir. Bu şehirde en keyifli zaman kış aylarında geçmektedir. Karasal iklim yapısının hakim olduğu bu kentte kışlar oldukça uzun sürmekte ve sert geçmektedir. Bu nedenle de kış aylarının çok daha keyifli geçebilmesi adına pek çok eğlence ve etkinlik her geçen gün daha fazla düzenlenmektedir.

Bu şehirde yazlar ise sıcak geçmektedir. Kış aylarında özellikle de çeşitli festivaller kapsamında pek çok misafire kapılarını ayarlamakta olan Erzurum, unutulmayacak kış tatilleri deneyimleri sunmaktadır. Erzurum’u ziyaret etmek için kış sezonu dışında Mayıs ayın tercih etmek ideal olacaktır. Mayıs ayı havaların tam ısınmadığı ancak sert soğuklarında artık geçtiği aydır. Erzurum şehrinin tümüyle keşfedebilmek istiyorsanız, bu şehre en az 3 gününüzü ayırmanız önerilir. Sizler de Erzurum otobüs bileti fırsatlarına göz atarak bu şehre biletinizi kısa sürede satın alabilirsiniz.

Erzurum Gezilecek Yerler

Her mevsim bambaşka güzelliklere sahip olan bu kentte, gezmeniz ve görmeniz gereken yerler birbirine epeyce yakın. Erzurum'da gezilecek yerler ile pek çok yeri sizler de keşfedebilirsiniz. Milli mücadele ruhunu hissetmekten tutun kış turizminin tadını çıkarmaya varana kadar bu şehirde birbirinden değerli vakitler geçirebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda, Palandöken başta geliyor. Sert bir iklime sahip olan Erzurum, eşsiz kayak merkezi ile kış turizmi açısından da önemli bir yere sahip. 3.125 m yüksekliğine sahip olan Palandöken Dağı eteklerinde, bu kayak merkezi her yıl yerli ve yabancı pek çok kişiyi ağırlamaya devam ediyor. 1993 senesinde açılmış olan bu yer, kış turizmini daha da eğlenceli ve keyifli kılmak için çok fazla etkinlik de düzenlemeye devam ediyor. Çeşitli festivaller, kayak pistleri, teknik olanaklar ve teleferik gezileri burada geçirilen tüm vakitleri çok daha değerli kılıyor. Kış sporlarını gerçekleştirmek için de özelliklere sahip olan bu yer yıl boyunca hem yamaç paraşütlü hem dağcılık hem de paintball gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Rehberli turlar da düzenlenen bu yerde yürüyüşlere çıkmak ve dağların zirvelerini keşfetmek bir hayli keyifli oluyor.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi, dünyanın üçüncü büyük şelalesi olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Eşsiz bir manzara sunmakta olan 48 metre yüksekliğinde, 21 metre genişliğindeki Tortum Şelalesi'ni mutlaka keşfedin. İlkbahar ve yaz aylarında özel olarak düzenlenen fotoğraf ve doğa turları ile yılın geri kalanını bu eşsiz güzelliğe sahip olan yerde geçirin. Diğer seçenekler arasında dinlenme alanları, bakımlı yürüyüş parkurları ve Tortum Şelaleleri çevresindeki tırmanma alanları yer almaktadır. Tortum Şelalesi, Tortum Gölü'nün en popüler trekking parkurlarından biridir. Heyelanların oluşturduğu Tortum Gölü, bölgenin aynı zamanda önemli doğa sporları merkezlerinden de biridir. Kalabalıktan uzakta, Tortum Şelalesi'nde dinlendirici bir pikniğin keyfini çıkarabilir veya manzaralı terasta kartpostallar kadar güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Çifte Minareli Medrese

Erzurum'un ikonik yapılarından biri haline gelmiş olan ve 13. yüzyıl Selçuklu döneminden kalma bir şaheser olan Çifte Minareli Medrese, büyüleyici mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Hatuniye Medresesi olarak da bilinen devasa Medrese, ünlü Selçuklu Sultanlarından Alaeddin Keykubad'ın kızı olan Hundi Hatun tarafından yaptırılmıştır. Geleneksel Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Çifte Minareli Medrese, Orta Asya kartal ve yılan sembolleri, çarpıcı çiçek desenleri ve el yapımı olan taş oymalarıyla bezenerek tarihi bir hava vermektedir. Tarihi medreselerin taş bina dershanelerini de ziyaret edebilirsiniz. Bu medrese iki katlı, açık avlulu olarak tasarlanmış ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Turkuaz çinilerle süslenmiş büyüleyici Taç Giyme Kapıları ve Minarelerin harika fotoğraflarını sizler de çekin.

Yakutiye Medresesi

Özgün mimarisini koruyan ve uzun yıllar boyunca dini eğitim merkezi olarak hizmet veren tarihi medrese, daha sonrasında onarım aşamalarından geçmiş ve etnografya müzesi olarak hizmete açılmış. Orta Asya Türk kültürünün insan, çift başlı kartal ve Hayat Ağacı gibi sembollerinin son derece eskiye dayanan kültürü yansıtan yüzlerce etnik grubu ile büyüleyici taş kabartmalara yerleştirildiği Yakutiye Medresesi'nin içini ziyaret edin. Erzurum tarihi kalıntılarını da burada keşfedebilirsiniz. Her gün 08:00-17:00 saatleri arasında açık olan Yakutiye Medresesi, Selçuklu ve İslam mimarisinin en etkileyici örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Sizler de Erzurum gezilerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olan bu yeri mutlaka gezi listelerinize dahil etmelisiniz.

Üç Kümbet

Anadolu'nun en güzel türbelerinden biri olarak kabul edilen Üç Kümbet, Erzurum'un yaygın bir biçimde ziyaret edilen ikonik yapılarından biridir. 12. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar uzanan uzun bir zaman diliminde inşa edilmiş olan en büyük türbe Emir Saltuk'a aittir ancak diğer kubbelerin başka birine ait olup olmadığı henüz bilinmiyor. Kesme taştan sekizgen biçimli ve ikonik koni biçimiyle etkileyici manzaralar sunan Üç Kümbet, sağlam mimarisiyle eski zamanlardan beri yıkılmadan ayakta duruyor. Orta Asya Türk takvimindeki ay, at ve buna ek olarak yılan gibi sembollerle bezeli ve sanat eserini andıran eşsiz taş oymalara sahip kubbeyi rehberli bir tura çıkarak da keşfedebilirsiniz. Erzurum merkeze kolayca ulaşabileceğiniz en yakın tarihi yerlerden biri olan bu kümbetler, Yakutiye semtinde Cumhuriyet Caddesi'ne yürüme mesafesindedir.

Lala Paşa Camii

Osmanlı döneminin en etkileyici eserlerinden biri olan Lala Paşa Camii, Erzurum'un merkez ilçesinde, Yakutiye'ye yürüme mesafesinde güzel bir konuma sahiptir. Lala Paşa Camii, Eminönü ve Fatih camilerine benzer bir mimari tarzda inşa edilmiştir. Özenli bir şekilde tasarlanmış 28 pencere, dini motifli dekorasyon ve efsanevi kuleleri ile bu camiden görünen manzaralar da adeta nefes kesici. Osmanlı dönemine ait olan taş oymaları ile ön planda olan ve mimari açıdan döneminin tüm özelliklerini yansıtmayı başaran Lala Paşa Camii, Erzurum tarih ve inanç gezilerinin de başlıca noktalarından biridir. Erzurum Otogarı üzerinden sizler de buraya ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kapı

Birçok tarihi anıtsal kapısıyla Erzurum'da yakından görmeniz gereken görkemli kapılardan biri de 1865-1877 yılları arasında yapılan İstanbul Kapısı. Kenti saldırılardan korumak için inşa edilen bu kapı, kesme taştan tasarlanmıştır. Buraya Erzurum Otogarı üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Erzurum Hakkında
Nüfus:758.279
Telefon Kodu:442
Plaka Kodu:25
Cmt
14,21°
Paz
8,91°
Pzt
8,51°
Sal
9,31°
Erzurum
29 May Çrş, Güneşli
10,85°
Prş
11,47°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery