Isparta Otobüs Bileti

Isparta

Isparta Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Isparta

Isparta Şehir Rehberi

Isparta otobüs bileti fırsatları sayesinde her yıl pek çok yerli ve yabancı turist bu şehre kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebiliyor. Türkiye’nin güneybatı kısmında ve Akdeniz bölgesinin de kuzey kısmında bulunmakta olan Isparta şehri yaklaşık olarak 9.000 kilometrelik yüz ölçümüne sahiptir. Güney kısmında Antalya batı tarafında ise Burdur bulunan şehir toplam 12 ilçeden oluşur. Oldukça bereketli topraklara sahip olan bu şehir tarih boyunca farklı medeniyetler tarafından yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. Bu nedenle de bu şehirde gezilip görülmesi gerekli olan çok sayıda tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır.

Isparta’ya Ne Zaman Gidilir? 
Akdeniz bölgesinde yer almakta olan Isparta konumu itibarıyla karasal iklim ve Akdeniz iklimi etkilerini göstermektedir. Yaz aylarının son derece sıcak ve kurak geçmekte olduğu bu şehirde, kış ayları ise serin ve aynı zamanda yağışlı geçer. Şehrin Güney bölümünde Akdeniz iklimi etkileri daha fazla görülürken kuzeye doğru gidildikçe karasal iklim etkileri hissedilmektedir. Isparta otobüs bileti fırsatlarından yararlanmak için ve bu şehirde eşsiz geziler gerçekleştirmek isteyenler için en ideal zamanlar ilkbahar ayları olan nisan ve mayıs ayları olacaktır. Bu sayede hem sıcak havadan hiçbir şekilde bunalmadan hem de serin ve yağışlı havalardan etkilenmeden geziler gerçekleştirmenin keyfini sürebilirsiniz. 

Isparta’da Gezilecek Yerler

Isparta'da gezilecek yerler hem doğal güzellikler hem de tarihi kalıntılardan oluşmaktadır. Aynı zamanda gül ve lavanta kokularıyla adeta çevrelenmiş bir konumda bulunan Isparta’da lavanta bahçelerinin tadı da doyasıya çıkarılabilmekte ve bu bahçeler gören herkesi büyülemektedir. Uzun yıllardan beridir hem görselliği hem kokusuyla ihtişamlı bilinen gül bahçelerine de ev sahipliği yapıyor. Geçmişin izlerini en iyi şekilde yansıtmakta olan bu şehir tamamıyla gezebilmek istendiğinde bu şehre en az 3 gün ayırmak çok daha ideal oluyor. Her bir köşesinde eşsiz manzaralar bulunan ve ziyaretçilerin unutulmayacak anılarına yenilerini eklemesine fırsat sunan bu şehri sizler de rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Akpınar Köyü Seyir Terası

Isparta'da gezilecek yerler söz konusu olduğundaAkpınar Köyü Seyir Terası başta geliyor. Şehir merkezine yaklaşık olarak 7 kilometre uzaklıkta bulunan bu köy hem Eğirdir Gölü’nü hem de görülmeye değer Barla ve Anamas Dağları’nı keyifli bir şekilde izleme fırsatı sunuyor. Yürüyüş parkurları da bulunan bu yerde, yürüyüş esnasında pek çok antik kent kalıntısına da denk gelebilirsiniz. Kısa molalar vermek, unutulmayacak dağ yürüyüşleri gerçekleştirmek ve buna ek olarak göl manzarasının tadını çıkarmak için burası kesinlikle ziyaret edilmelidir. 

Can Ada
Eğirdir Gölü ile Yeşilada Gölleri arasında yer almakta olan Can Ada, sadece piknik alanları olarak değerlendirilmekte olan ve eşsiz manzaralara tanıklık etmeye yardımcı olan sevimli bir adadır. Atatürk’ün Eğirdir Gölü ziyareti esnası sırasında 1933 yılında bu eşsiz yer Atatürk’e hediye edilmiştir. Daha sonrasında ise bu ada Atatürk’ün mirasçılarına geçmiş, son olarak Eğirdir Belediyesi tarafından devralınmıştır. Çadır kampı yapmak ve karavanlarda konaklamak için de ideal bir yer olan bu ada özellikle de bahar ve yaz aylarında hem bölge halkı tarafından hem de şehir dışından gelen ziyaretçiler tarafından mutlak uğrak noktası olarak kabul edilmektedir. 


Eğirdir Gölü
Bilindiği üzere Eğirdir Gölü Türkiye’nin 2. Büyük tatlı su gölüdür. Doğal içme suyu havzasına sahip olan bu göl biyolojik çeşitliliği ile de yalnızca ülke çapında değil dünya çapında ünlüdür. 454 kuş türü bu göl çevresinde bulunmaktadır ve bu nedenle bu yerin önemli daha fazla artmaktadır. Ayrıca burada balıkçılık, içme suyu ve tarım gibi önemli ihtiyaçların karşılanıyor olması da gölün başlıca geçim kaynaklarından biri olarak değerlendirilmesine imkan tanır. Çok sayıda plaj ve konaklama seçeneklerine ev sahipliği yapan Eğirdir Gölü’nün çevresinde unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz.

Kovada Gölü
Eğirdir İlçesi’ne yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kovada Gölü hem yaban hayat çeşitliliği açısından hem de flora zenginliği dolayısıyla kentin görülmeye değer yerlerinden biridir. Gölün çevresi milli park olarak ilan edilmiştir ve ekonomik açıdan da bu göl büyük katkılar sağlamaktadır. Hem Isparta ilinin hem de Burdur ilinin elektrik ihtiyacının bir kısmı bu göl tarafından sağlanmaktadır.  Doğa fotoğrafçılığı, kamp, kuş gözlemciliği ve tırmanış gibi çeşitli aktiviteler için göl çevresi oldukça elverişlidir. Ayrıca gölde çok sayıda balık türünün yaşamakta olması da burada balık tutmak isteyenlerin beklentilerini tam anlamıyla karşılamaktadır. Milli park içerisinde uzun bir yürüyüş parkuru bulunmakta ve bu parkurdan yüksek tepelere ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Sizler bu yüksek tepeye ulaşarak gölün fotoğraflarını tepeden çekebilirsiniz. 

Yazılı Kanyon 
Yazılı Kanyon 1989 tarihinde milli park olarak ilan edilmiştir. Sütçüler ilçesi sınırında bulunmakta olan yazılı kanyon ülkenin keşfedilmeyen cennetlerinden biridir. Çok sayıda yürüyüş yollarına ve oksijen açısından zengin atmosfere sahip olan bu kanyon unutulmayacak anlar yaşamak için kesinlikle ziyaret edilecek yerler listesine dahil edilmelidir. Buradaki ziyaretleriniz esnasında bitki örtülerini yakından inceleyebilir, doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilir ve dağ tırmanışları deneyimleri ile de bir arada olabilirsiniz.

Lavanta Vadisi

Son dönemlerde adını lavanta üretimiyle bir hayli duyurmayı başarmış olan Isparta pek çok köyde lavanta üretimlerini devam ettirmektedir. Özellikle de Temmuz ve ağustos aylarında yaygın bir şekilde ziyaret edilmekte olan bu vadi hem sunduğu koku ile hem de eşsiz lavanta manzaraları ile gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Bölgede üretimi gerçekleştirilmekte olan lavantalar ülkenin dört bir yanına da gönderilmektedir, böylece buradaki güzel koku deneyimi ülkenin her yeriyle paylaşılmaktadır. Burada kaliteli fotoğraflar çekebilir, tıpkı bir masalın içerisindeymiş gibi zaman geçirebilirsiniz.  Üstelik Isparta Otogarı üzerinden buraya ulaşım gerçekleştirmek son derece kolaydır.

Zindan Mağarası

Isparta ilinin Aksu ilçesine yaklaşık olarak 5 dakikalık mesafede bulunmakta Zindan Mağarası 765 metre uzunluğa sahiptir. İçerisinde pek çok asma köprü bulunan ve aydınlatma seçenekleriyle rahat bir şekilde keşfedilebilen bu yer oldukça dikkat çekicidir. Ayrıca bu mağaranın içerisinde ve girişinde eski medeniyetlerin izlerini yansıtmakta olan pek çok motif de yer almaktadır.

Pınargözü Mağarası

Güçlü bir su kaynağına ev sahipliği yapmakta olan Pınargölü Mağarası, çevresindeki ormanlar ve eşsiz manzaralar ile mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan mağaralardan biridir. Ayrıca bu mağara Türkiye’nin en soğuk suyuna ev sahipliği yapmakta ve en uzun geçit de burada bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 16 kilometrelik kısmına girilebilen mağara aslında daha uzun olarak bilinir. Hatta bu sayede Avrupa’nın en uzun mağaraları arasında da kendine yer edinmiştir. 

Kızıldağ Milli Parkı

1840 metre yükseklikte konumlanmış olan bu park hem sedir ormanları hem de eşsiz gölü ile doğa ile baş başa keyifli ve huzurlu vakitler geçirebilmek için tercih edilebilmektedir. Bol oksijenli havası çeşitli göğüs hastalıkları ve astım hastalığında şifa kaynağı olarak bilinir. Ayrıca burada çok sayıda ağaç ve bitki türü yaşamaktadır. 1988 senesinde Kızıldağ Milli Parkı doğal sit alanı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca parkın içerisinde çok sayıda dağ evi de bulunmaktadır. Isparta otogarı üzerinden buraya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Isparta Hakkında
Nüfus:418.780
Telefon Kodu:246
Plaka Kodu:32
Isparta
29 May Çrş, Yağmurlu
22,99°
Prş
13,51°
Cum
15,19°
Cmt
19,49°
Paz
21,95°
Pzt
23,43°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery