Kastamonu Otobüs Bileti

Kastamonu

Kastamonu

Kastamonu Şehir Rehberi

Kastamonu otobüs bileti almadan önce Karadeniz’in eşsiz güzelliklerine sahip olan şehri tanımak gerekir. İki yüksek tepe arasında bulunan Kastamonu, Gökırmak Nehri'nin etrafına kurulmuştur. Şehre gelindiği zaman tarihi yapısını kaybetmemiş olan geleneksel evleri oldukça dikkat çeker. Kastamonu sokaklarında farklı binaları görülebilir. Şehrin her sokağın başında tarihi bir hamam, bedesten, türbe, cami ya da mezarlık görmek mümkündür. Karadeniz bölgesinde yer alan şehir sahip olduğu bitki örtüsü ile eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Kızılırmak'ın en büyük kollarından olan Gökırmak şehrin içinde yer alır. Denizden yüksekliği 774 metre olan şehrin farklı bölgelerinden farklı iklimleri görmek mümkündür.

Anadolu'da bulunan en eski şehirlerden biridir. Antik Çağ ve Türk İslam dönemlerinden kalma birçok farklı tarihi eser bulunur. Gezilecek tarihi ve kültürel yerler olduğu kadar doğal güzellikleriyle de oldukça etkileyici bir şehirdir. İnşaatında çivi kullanılmadan yapılan Mahmut Bey Camii burada bulunur. Türkiye'de Kent Tarihi Müzesi ilk defa Kastamonu merkezinde kurulmuştur. Kendine has yöresel lezzetleri ile ziyaretçilere keyifli vakit geçirten şehirlerden biridir.

Kastamonu Kalesi

Kastamonu'da gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan Kastamonu Kalesi, şehir için önemli yapılardan biridir. Tarihi ve kültürel olarak değerinin büyük olduğu kale şehrin sembollerinden biridir. Bizans döneminde 2. yüzyılda Komnenoslar tarafından inşa edilmiştir. Kalenin yüksekliği 112 metredir. Günümüze korunmuş olarak gelen kule ve burçlar Candaroğulları ve Osmanlı Döneminde yapılmıştır. Şehrin tam tepesinde bulunması ile konumu ziyaretçilerin ilgisini çeker. Kış mevsiminde kar yağışı ile karenin büründü manzara oldukça etkileyicidir. Kalenin tarihi yapısını görmek aynı zamanda şehrin manzarasını net bir şekilde bakabilmek için uğranması gereken yerlerden biridir.

Kastamonu Saat Kulesi

Belediye Meclisi ve Vilayet Meclisi’ne danışan Abdarruhman Paşa, Kastamonu şehrinde bir saat alınması gerektiğini iletir. Karar onaylandıktan sonra belediye ücreti karşılar ve İstanbul'dan saat siparişi verilir. 26 Ağustos 1885 yılında Kastamonu Saat Kulesi için adım atılmıştır. Saat günümüzdü aktif olarak çalışmaya devam eder, 2002 yılında bazı ufak bakım ve tadilatlardan geçmiştir. Kastamonu kalesi tam karşısında bulunan kule şehrin manzarasına bakmak için oldukça doğru konumlardan biridir. Saat Kulesi'ne ulaşmak için biraz merdiven çıkmak gerekir. Kalenin yakınında bulunan kafede dinlenip şehrin güzel manzarasını izlerken aynı zamanda bir şeyler yiyip içilebilir.

Pompeipolis Antik Kenti

Kastamonu ilinin Taşköprü İlçesi'nde bulunan antik kentin kazı çalışmaları hala devam eder. Arkeologlar, Pompeiopolis Antik Kenti'ni Efes Antik Kenti ve Zeugma benzeri bir antik kent olarak değerlendirir. Zımbılı Tepesi olarak adlandırılan antik kent için yapılan arkeolojik çalışmalar Kastamonu Arkeoloji Müzesi tarafından gerçekleştirilir.

Antik kent M.Ö. 64 yılında Romalılar tarafından kurulmuş ve Paphlagonia eyalet merkezi olarak kullanılmıştır. Arkeolojik çalışmalar yapılırken Roma döneminden eserleri rastlanılmış ve en eski kalıntılara ulaşılmıştır. Antik kentin bulundu bölge iki tepeden oluşur. Yüksek olan tepe akropol olarak kullanılırken tepelerin etrafında bulunan düzdü kalan Pompeiopolis için yerleşim alanı olmuştur. Kente isim verilirken Pompeius'un Şehri anlamına gelen Pompeiopolis adı verilmiştir.

Kent, Marcus Aurelius ve Lucius Verus hükümdarlığındayken Sebaste adı ile anılmıştır. Paphlagonia’nın başkenti olan Sebaste için basılmış olan sikkeler, sadece Marcus ve Lucius imparatorluk dönemlerinde görülür. Bölgede yapılan kazı çalışmalarında bulunan mozaik döşemeler oldukça iyi durumdadır. Kastamonu Otogarı ardından Taşköprü’ye gelmek için kolay şekilde yeni bir araç bulunabilir. Kültürel ve tarihi olarak büyük öneme sahip Anadolu miraslarından biridir. Kastamonu ziyaretinde yer verilebilir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Geçmiş tarihte birçok farklı uygarlığı ev sahipliği yapmış olan Kastamonu arkeolojik çalışmalar sonrasında oldukça zengin bir müzeye sahip olmuştur. Günümüzde müzenin bulunduğu bina İttihat ve Terakki Cemiyeti binası olarak 1914 ile 1917 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimar Kemallettin Bey, binanın mimari yapısını çizmiştir. Geçmiş tarihte farklı amaçlar için kullanılmış olan bina zamanında İstiklal Mahkemesi olarak da görev yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk 1925 yılında Şapka ve Kıyafet İnkılabı ile ilgili nutku burada söylemiştir. Kastamonu için manevi olarak önemi olan yapılardan biridir. Müze içerisinde bulunan sergide Pompeiopolis Antik Kenti'nde bulunan birçok eseri görmek mümkündür. Aynı zamanda Romalılardan kalma ve şehrin genelinde yaşamış olan uygarlıkların hepsinden geriye kalan eserler burada sergilenir.

Nasrullah Camii

Osmanlı imparatorluğu, Kastamonu bölgesinde anıtsal olarak ilk defa Nasrullah Camii'yi inşa etmiştir. Nasrullah Kadı tarafından yapılan cami içinde köprü ve şadırvan bulunur. 1506 yılında inşa edilen cami geçmiş tarihte önemli olaylara şahit olmuştur. Mehmet Akif Ersoy, milli mücadele için destekleyici konuşmalarını bu cami de yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi açısından önemli bir yere sahip olurken aynı zamanda Kastamonu en büyük camisi olma özelliğine sahiptir. Şehrin merkezinde bulunan cami Kastamonu ziyaret edenlerin ilgisini çeken yerlerden biridir. Kastamonuotobüs bileti aldıktan sonra seyahat için plan yapılmalıdır. Kastamonu'da geçilecek günleri en verimli şekilde değerlendirmek için plan yapılması önemlidir. Gezilecek yerler listesine Nasrullah Meydanı'nda yer alan cami eklenmelidir.

Küre Dağları Milli Parkı

Şehir merkezine belli bir uzaklıkta bulunan Küre Dağları Milli Parkı, batı Karadeniz bölgesinde yer alır. Kastamonu ve Bartın arasında yer alan park Küre Dağları üzerindedir. Doğu ve batı doğrultusunda uzanan park 2000 yılında Milli Park unvanı kazanmış ve koruma altına alınmıştır. Küre Dağları Milli Parkı, 33.753 hektarlık bir alanı kaplar. Doğa harikası olan bu park görülmeye değen yerlerden biridir. İnternet üzerinden araştırılma yapıldığı zaman uluslararası listelerde adını görmek mümkündür. Dört mevsim ayrı güzel bir görüntüye sahip olan park için Kastamonu ziyaretinde vakit ayırılması gerekir. Doğanın içinde benzersiz bir deneyim yaşamak ve huzurlu zaman geçirmek için en ideal konumlardan biridir. Kastamonu’da gezilecek yerler listesinde yer alır.

Çatak Kanyonu

Çatak Kanyonu, şehrin Azdavay ilçesinde bulunur. Merkezden 7 kilometre uzakta bulunan kanyona gitmek için yaklaşık 6 kilometre araç ile 1 kilometre ise yayan şekilde devam eder. Kanyona ulaşmak için yürünecek kısımda yürüyüş parkuru bulunur. Büyüleyici manzaraya sahip olan kanyon 1200 metre yüksekte bulunur. Kanyon için yakın zamanlarda çalışmalar yapılmaya başlanmış ve turistlerin daha çok ilgisini çekmeye başlamıştır. Kanyonun tepesinde bulunan cam teras oldukça güzel bir manzaraya bakar. Kış aylarında yürüyüş oldukça zor olsa da kanyonda oluşan manzara ayrı bir güzelliğe sahiptir.

Gideros Koyu

Karadeniz ikliminin hakim oldu Kastamonu şehrinde dört mevsim ayrı bir deneyim yaşamak mümkündür. Kışın karlı dağlar da yürüyüş yaparken yaz aylarında kollarında denizin tadını çıkartılabilir. Sessiz ve sakin bir yaz tatili isteyenler için oldukça ideal konulardan biridir. Gideros Koyu yeşil ve mavinin bir arada bulunduğu eşsiz bir manzaraya sahiptir. Koyun çevresinde bulunan pansiyon ve otellerde konaklamak mümkündür. Doğal güzelliğini korunduğu koy insanı büyüleyecek bir manzaraya sahiptir. Batı Karadeniz bölgesinde bulunan koy, yaz aylarında unutulmaz anlar yaşanmasına yardımcı olur. Karadeniz'in bitki örtüsünü denizin kenarında görmek oldukça etkileyicidir. Ormanlık alanlar içinde bulunan deniz etkileyici bir manzaraya sahiptir. KastamonuOtogarı üzerinden Cide ilçesine gelmek mümkündür. Cide ilçesinde yer alan koy yaz tatili için değerlendirilebilecek sakin yerlerden biridir.

Kastamonu Hakkında
Nüfus:151.500
Telefon Kodu:366
Plaka Kodu:37
Kastamonu
29 May Çrş, Bulutlu
20,29°
Prş
10,28°
Cum
10,69°
Cmt
11,64°
Paz
13,99°
Pzt
15,48°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery