Nevşehir Otobüs Bileti

Nevşehir

Nevşehir Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Nevşehir

Nevşehir Şehir Rehberi

Nevşehir otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir Anadolu Bölgesinde hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerden biri olması sebebiyle oldukça dikkat çekicidir. Sınırları içerisinde yer alan çok sayıda turistik konuma ev sahipliği yapan ve böylelikle hem yaz hem de kış aylarında en çok tercih edilen turizm şehirlerinden biri olarak bilinen Nevşehir bugüne dek pek çok farklı egemenliği ev sahipliği yapmasıyla da bilinmektedir. Özellikle şehir içerisinde yer alan Kapadokya Bölgesi yalnızca bu şehrin değil Anadolu Bölgesinin en çok dikkat çeken turistik yapılarından biri olarak ele alınmaktadır.

Hem yaz hem kış aylarında ziyaret edilebilecek olan Nevşehir özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yapmakta ve keyifli bir seyahat imkanı sunmaktadır.

Nevşehir Kalesi

Nevşehir merkeze bağlı olan eski mahallede bulunmakta olan bu kale inşa tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen mimarisi ile oldukça dikkat çekici bir yapı olarak bilinmektedir. Sağlam bir bazalt kaya üzerinde kurulu olan kale 12 yüzyılda Selçuklular döneminde Bağdat Kervanyolunun korunması amacıyla inşa edilmiş ve o günden bu yana hala varlığını sürdürmektedir. Osmanlı dönemi de dahil olmak üzere pek çok farklı dönemde restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş olan bu kale günümüzde varlığını sürdüren en eski tarihi yapılardan biri olarak bilinmektedir.

Peribacaları

Nevşehir gezilecek yerler listelerinin başında olan ve mutlaka görülmesi gereken peri bacaları özellikle Kapadokya bölgesinde bulunmakta ve turistik olarak oldukça dikkat çekmektedir. Yalnızca Kapadokya'nın değil Nevşehir'in en önemli simgesi olarak bilinen ve doğal oluşum olması sebebiyle de dikkat çeken peribacaları görenlere unutulmayacak bir manzara sunmaktadır. Oldukça eski bir tarihe sahip olan ve bu sebeple de oldukça dikkat çekici bir yapı olarak bilinen peri bacalarında yaz aylarında vakit geçirmenin keyifli olduğu bilinmektedir.

Üç Güzeller

Üç güzeller olarak bilinen bu yapı 2 büyük bir küçük olmak üzere 3 farklı peri bacasından oluşmaktadır. Bölgenin sembolik yapılarından biri olarak bilinen ve özellikle doğa fotoğrafçılarının en çok ilgisini çeken noktalardan biri olan Üç Güzeller hakkında anlatılan efsaneler ile de oldukça dikkat çekicidir. Normal zamanların haricinde düğün gibi özel günler için de fotoğraf çekimlerinde mekan olarak kullanılan Üç Güzeller muhteşem manzaralar sunması sebebiyle tercih edilmektedir.

Nevşehir Müzesi

Nevşehir otogarı ile görme şansı yakalayacağınız bu şehir doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapıları ve kültürel turistik gezileri imkan tanıyor olması sebebiyle de dikkat çekmekte ve böylelikle Anadolu Bölgesinin en çok tercih edilen turistik bölgelerinden biri haline gelmektedir. Nevşehir Müzesi ise Nevşehir tarihini daha yakından tanımak ve içerisinde yer alan koleksiyonlar ile kültürel olarak daha keyifli bir gün geçirmek isteyenlere mutlaka tercih etmesi gereken noktalardan biri olarak bilinmektedir. Arkeolojik ve etnografik olmak üzere 2 farklı bölümden oluşan ve pek çok farklı koleksiyon ile sanat eserine ev sahipliği yapan müzeye giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Kapadokya Sanat Ve Tarih Müzesi

Kapadokya sanat ve tarih müzesi ya da bebek müzesi olarak da bilinmekte olan bu müze Ürgüp'e yaklaşık olarak 10 km mesafede yer almaktadır. Türkiye'nin ilk el yapımı bebek müzesi olmasıyla dikkat çeken ve bu sebeple yabancı turistler tarafından da oldukça büyük bir ilgi gören bu müzenin içerisinde yaklaşık olarak 3.000 adet el yapımı bebek yer almaktadır. Bebeklerin her birinin tarihi yansıtıyor olması ve üzerinden anlatılan efsane ile destanlar müzeyi çok daha eğlenceli ve keyifli hale getirmektedir.

Avanos Asma Köprü

Nevşehir otobüs bileti ile görme şansı yakalayacağınız Avanos Asma Köprü bir diğer adıyla sallanan tahta köprü olarak da bilinmektedir. Kızılırmak üzerine kurulu olan bu köprü çelik halatlarla tutturulmuş ve diğerleri çok az temas etmesi sebebiyle üzerinden yürürken sallanmaya neden olmaktadır. Bu gibi sebepler dolayısıyla halk tarafından sallanan köprü adını almış olan Avanos Asma Köprü üzerinden daha fazla kişi geçtiğinde daha yoğun bir sallantı meydana getirmekte ve bu durumda konuklara keyifli ve eğlenceli dakikalar yaşatmaktadır.

Göreme Milli Parkı

Tarihi bir milli park olma özelliği taşıyan göreme milli parkı Nevşehir Avanos ilçeleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 40 kilometrelik geniş bir alanı kapsayan ve her yıl yerli yabancı binlerce turisti ağırlayan bu park oldukça köklü bir geçmişe sahip olması sebebiyle de dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra doğal güzelliğiyle de dikkat çeken ve sunduğum manzaraları ile unutulmaz bir gün geçirmeniz mümkün hale getiren park içerisinde manastır kilise şapel ve şarap yapımı mekanları yer almaktadır. Geçmişin izlerini daha yakından görme şansı yakalayacağınız bu park, Nevşehir geziniz esnasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Güzelyurt Yeraltı Şehri

Manastır vadisinin girişinde bulunan yeraltı şehri Bizans döneminden kaldığı bilinen tarihi bir yapıdır. Girişte bir ahır yer almakta ve bu alanda yer alan merdivenler üst kata çıkmanız konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Tarihi bir yapı olmasıyla dikkat çeken ve Nevşehir geziniz esnasında mutlaka görmeniz gereken Güzelyurt Yeraltı Şehri, bölgede birçok farklı yeraltı şehri bulunsa da en popüleri olarak bilinmektedir.

Damsa Baraj Gölü

Nevşehir gezilecek yerler arasında bulunan bu göl Mustafa Paşa'nın 5 km kadar güneydoğusunda yer almaktadır. Damsa Çayı üzerinde bulunan bu göl Ürgüp'e 17 km mesafede konumlanıyor olması sebebiyle de şehre gelen hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça büyük bir ilgi görmektedir. Tahmini olarak 1965 ile 1971 yılları arasında yapıldığı düşünülen baraj, 1390 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermesi sebebiyle de oldukça işlevsel bir kullanım sunmaktadır.

Soğanlı Vadisi

Nevşehir sınırları içerisinde pek çok vadi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekici şehirlerden biridir. Soğanlı Vadisi şehir içerisinde yer alan diğer vadilere göre daha az popüler olsa da içerisinde yer alan kubbeli kaya kiliseleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yapı olarak bilinmektedir. 25 kilometrelik bir alana sahip olan ve içerisinde yaklaşık olarak 15 kiliseye yer veren soğanlı vadisinin, bez bebeklerin ortaya çıktığı yer olarak da bilinmesi popülerliğini arttıran etkenlerden biridir.

Zelve Açıkhava Müzesi

Avanos ilçesinin yaklaşık olarak 6 km güneyinde yer alan ve son derece geniş bir vadiye yayılmasıyla dikkat çeken Zelve Açıkhava Müzesi, içerisinde yer alan koleksiyonların yanı sıra hediyelik eşyalar alabileceğiniz küçük dükkanlar ile de keyifli bir gün geçirmeniz konusunda sizlere yardımcı olmaktadır.

Nevşehir bölgesine daha yakından tanımanızı ve tarihi konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmanızı mümkün hale getiren özel Zelve Açıkhava Müzesi içerisinde pek çok farklı koleksiyon ve buna bağlı olarak çok sayıda sanat eseri bulunmaktadır.

Nevşehir otogarı  ile görme şansı yakalayacağınız yer ve açık hava müzesi gibi pek çok farklı kültürel ve doğal güzellik Nevşehir gezinizi çok daha keyifli hale getirecek ve sizlere bir daha asla unutamayacağınız eşsiz deneyimler kazandıracaktır.

Nevşehir Hakkında
Nüfus:310.011
Telefon Kodu:384
Plaka Kodu:50
Cmt
25,88°
Paz
22,73°
Pzt
23,06°
Sal
26,19°
Nevşehir
24 Tem Çrş, Güneşli
25,22°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery