Şanlıurfa Otobüs Bileti

Şanlıurfa

Şanlıurfa Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Şanlıurfa

Şanlıurfa Şehir Rehberi

Şanlıurfa otobüs bileti fırsatları ile bu şehre ulaşım gerçekleştirmek hem son derece konforlu oluyor hem de oldukça güvenli bir şekilde seyahat edebilme imkanınız bulunuyor. Doğu kısımda Mardin, batı kısımda Antep ve kuzey kısımda da Adıyaman şehirleri ile çevrilmiş olan Şanlıurfa Tayyip olduğu özel coğrafi konumu sayesinde tarihi Çağlar boyunca çok sayıda devlet ve beyliğin hüküm sürmüş olduğu topraklardan biridir. Çok sayıda devlet ve beyliğin hüküm sürmüş olduğu bu topraklar ayrıca değişik medeniyetlerin bir geçiş noktası olarak da tanımlanmaktadır.

Şehir sahip olduğu konum itibariyle hem Mezopotamya hem de Arap ülkeleri ve Avrupa kıtasındaki çeşitli yollara da adres olmuştur. Doğu’yu batı ile birleştirmekte olan şehir çok sayıda ticari ve askeri yola da sahip olmasıyla bilinir. Dünyanın ve aynı zamanda Türkiye’nin bölgesel kalkınma projeleri arasında öne çıkan Güney Anadolu Projesi’nin merkezi de bu şehirdir. Yüksek dağlar ve yüksek tepelerle çevrili olan şehir güney kısmına doğru gidildikçe alçalmaya başlamakta ve orada büyük ovalar bulunmaktadır. Sizler de birbirinden farklı pek çok yer ve yapıya ev sahipliği yapmakta olan şehirde oldukça değerli zamanlar geçirebilir, adeta zamanda yolculuk yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

Şehre ziyarette bulunmak isteyenlerin hava durumu hakkında bilgi sahibi olması da gezi planlarının daha doğru bir şekilde yapılabilmesine imkan tanıyacaktır. Yazları oldukça sıcak geçerken bu şehirde kışlar soğuk ve yağışlı bir şekilde geçmektedir. Karasal iklim özelliklerini tam olarak hisse ettirmekte olan şehirde gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının son derece fazla olduğu bilinmektedir. Şehirde yıl boyunca sıcaklık ortalamaları yaklaşık olarak 18 derece civarlarında seyretmeye devam etmektedir. Ocak ve şubat ayları şehirde yılın en soğuk zamanlarının yaşandığı dönemlerdir. Ayrıca kış aylarında hava sıcaklıkları oldukça düşük olmasına rağmen kar yağışı nadir gözlemlenir. Bahar ayları geldiği itibaren de şehirde sıcaklıklar yükselmeye başlar.

Bu nedenle özellikle de Nisan ve mayıs ayları Şanlıurfa’ya seyahat düzenlemek için ideal olan aylar olarak kabul edilir. Bu aylarda hava sıcaklıklarının 25 derece civarında seyretmekte olduğu gözlemlenmektedir. Yaz aylarında ise sıcaklıklar 35 dereceyi aşmaktadır. Hem yaz sıcaklarından etkilenmemek hem de kışın soğuk havasından etkilenmemek için şehri mutlaka bahar aylarında ziyaret etmenin daha doğru olduğunu tekrar belirtmek gerekir. Şehrin her bir köşesini keşfetmek için ise en az 4 gününde bu şehirde geçirmenizi öneririz. Sizler Şanlıurfa otobüs bileti fırsatlarına bakarak şehre konforlu bir şekilde ulaşabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa'da gezilecek yerler arasında ilk sıraya şehrin simgesel yapısı olarak da kabul edilen Şanlıurfa Kalesi konumlandırılıyor. Dambak isimli bir tepenin üzerinde bulunmakta olan kalenin geçmişi yaklaşık milattan önceki 10 bin yılına kadar dayanmaktadır. Kalenin Romalılar tarafından yapıldığı bilinmektedir ve kalenin üzerinde toplam 2 adet taş sütunlar bulunmaktadır. Bizans uygarlıklarına ve İslam uygarlıklarına ait olan çok sayıda tarihi eser burada bulunmaktadır. Ayrıca kalenin günümüze ulaşana kadar pek çok kez tadilat ve onarım sürecinden geçtiği bilinmektedir. Heybetli görünümünü tam olarak korumayı başarmakta olan kalede 5 adet kitabe de bulunmaktadır.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

1948 yılında oluşturulmasına karar verilen müze 1969 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir. İlk olarak müze fikri oluştuğunda çeşitli eserler Atatürk ilkokulunun deposunda toplanmış müzenin yapımı sona erdikten sonra da tüm bu eserler korunaklı bir şekilde müzeye taşınmıştır. Şehrin güven ayrıldı gerçekleştirilmiş olan pek çok kazı çalışmaları sonucunda çok sayıda eser elde edilmiş ve bu eserler müzeye bambaşka bir değer katmayı başarmıştır. Hem tarihsel bir yolculuk yapmak hem de birbirinden değerli olan eserleri yakından incelemek için mutlaka ziyaret etmeniz gereken müzede şehrin tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Müzeye girişler tamamen ücretsiz olmakla birlikte pazar günleri müzenin girişinin kapalı olduğu bilinmektedir.

Şanlıurfa Mutfak Müzesi

Şanlıurfa kentinin mutfak kültürünü kudretli bir şekilde yansıtmayı başaran bir de de çok sayıda eşya ve obje bulunmaktadır. Tarihi özelliğe sahip olan evlerin müzeye dönüştürülmesi sonucu meydana gelmiş olan bu yerde ayrıca geniş bir avlu ve 2 adet de su kuyusu bulunmaktadır. Kentin tarihine ve kültürüne yakından bakmak ve mutfak kültürüne dair olan pek çok özelliği keşfetmek için ziyaret edebileceğiniz müzede birbirinden farklı fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Halepli Bahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa’da gezilecek yerler listelerinde mutlaka yer edinen Halepli Bahçe Mozaik Müzesi, yapılan altyapı çalışmaları esnasında keşfedilmiş ve daha sonrasında da kapsamlı arkeolojik kazı çalışmalarından geçirilmiştir. Kazı çalışmaları esnasında çok sayıda mozaik yapıya ve ayrıca villaya rastlanmıştır. Dünyanın neresine giderseniz gidin eşine benzerine rastlayamayacağınız mozaikler hem malzemeleri açısından hem de teknik açıdan oldukça değerli kabul edilmektedir. Çok sayıda ünlü mozaiği keşfetmek ve verimli zaman geçirmek için mutlaka burayı ziyaret etmeniz önerilmektedir.

Göbeklitepe

Tarihsel zamanların en büyük ibadet yerlerinden biri olan Göbeklitepe sahip olduğu derin bir geçmiş ile geçmişten izleri eşsiz bir şekilde yansıtmaktadır. Keşfedildiği zamanlardan bu yana çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından yaygın bir şekilde ziyaret edilmekte olan müzede gizli kalmış pek çok tarihi yönleri keşfedebilir ve çeşitli sorgulamaların da verimliliğinden faydalanabilirsiniz. Tarihi kaynaklara bakıldığında bölgenin 1983 senesinde tarlasını sürmekte olan bir çiftçi sayesinde keşfedildiği bilinmektedir. Tesadüf eseri bir ormanlık her şeyle karşı karşıya kalan çiftçi daha sonrasında olaydan yetkililere bahsetmiş ve Göbeklitepe’nin değeri anlaşılmaya başlanmıştır. 1995 senesinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda da burada çok sayıda eser keşfedilmiş ve eserlerin tamamı koruma altına alınmıştır. Oldukça önemli bir yere sahip olan geniş alanın ideal bir şekilde korunmuş olması taşlardaki kabartma detaylarının bile net bir şekilde görülebilmesine imkan tanımaktadır. Şanlıurfa Otogarı üzerinden bu eşsiz bölgeye sizler de kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirme şansı elde edebilirsiniz.

Siverek

Şehir merkezine yaklaşık olarak 31 km uzaklıkta bulunmakta olan ilçenin Türkiye’nin yüzölçümü açısından bakıldığında en büyük ilçesi olduğu bilinmektedir. Hem tarihi açıdan hem de turistlik açıdan önemli bir yere sahip olan ilçede hem yöresel tatları denemek hem de tarihi güzelliklerin tadını çıkarmak mümkün olmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle çok sayıda kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu yerde çok sayıda cami ve kale de bulunmaktadır.

Karacadağ Kayak Merkezi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan tek kayak merkezi burasıdır. Şehir merkezine biraz uzak olsa da Şanlıurfa Otogarı üzerinden kolay bir şekilde ulaşabilmekte olan kayak merkezinde 700 metrelik bir pist bulunmaktadır. Profesyonel kayakçılar ve amatör kayakçılar tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmekte olan bu yerde ihtiyaç duyulabilecek olan her şey de mevcut. Her geçen gün daha fazla geliştirilen ve kış turizmi açısından önemli bir yere sahip olan kayak merkezinde hem yöre halkı ile iç içe olabilir hem de yabancı turistler ile bir arada olabilirsiniz. Kış aylarında buraya ziyarette bulunacaksınız ekipmanlarınızı almayı unutmayın.

 

Nevşehir şehir rehberi ve Nevşehir otobüs bileti için tıklayınız...

Şanlıurfa Hakkında
Nüfus:2.115.256
Telefon Kodu:414
Plaka Kodu:63
Şanlıurfa
29 May Çrş, Güneşli
31,7°
Prş
24,74°
Cum
22,17°
Cmt
21,47°
Paz
26,25°
Pzt
27,32°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery