Uşak Otobüs Bileti

Uşak

Uşak Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Uşak

Uşak Şehir Rehberi

Uşak otobüs bileti fırsatları sayesinde Uşak şehrine hem konforlu yolculuklar hem de güvenli yolculuklar yapabilmek mümkün bir hale geliyor. Bu şehirde mutlaka gezilmesi ve görülmesi gerekilen yerlere tam olarak değinmeden önce şehir hakkında bazı genel bilgilere sahip olmak ideal seyahat planları oluşturabilmeniz açısından doğru oluyor.

Şehrin adeta Ege’yi ve Anadolu’yu birbirine bağladığı noktada bulunduğunu söylemek gerekir. Antik çağlardan bu yana yerleşim için gözde bir merkez şeklinde değerlendirilmiş olan şehrin tarihi milattan önce 4 binli yıllara varana kadar uzanıyor. Bu şehirde özellikle de bronz çağı dönemlerinde çok sayıda yerleşim yapılmış ve Hititlerin milattan önceki binli yıllarda bu kentte hüküm sürdüğü gözlemlemiştir. MÖ yedinci yüzyıllarda ise şehir artık tamamen Lidyalıların sınırları içerisine dahil edilmiştir. Lidyalıların topraklarda hüküm sürdüğü süreler boyunca değerli ticaret yolları da buradan geçmiş ve Lidyalılardan sonra şehir artık perslerin hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı dönemlerinde birden fazla gezgin şehri ziyaret etmiş ve pek çok gezgin tarafından da önemli eserlerde şehirden bahsedilmiştir. Gezginler şehrin ziyaretleri esnasında karşılaştıkları olayları ve gözlemledikleri durumları çeşitli eserlerinde anlatmayı tercih etmiştir.

Şehrin hava durumuna gelince şehirde karasal ikliminin etkilerinin gözlemlenmekte olduğu bilinmektedir. Ocak ve Şubat gibi kış ayları son derece uzun ve sert geçerken aynı zamanda şehirde kar yağışına da rastlanmaktadır. Bahar ve yaz aylarında ise şehirdeki sıcaklıklar artık yükselmekte ve yağış hiçbir şekilde gözlemlenmektedir. Şehre ideal bir şekilde keşfedebilmek açısından soğuk kış aylarını tercih etmek yerine ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmeniz önerilir. Şehre tam anlamıyla keşfetmek ve doyasıya gezmek için de en az 2 gününüzü bu şehre ayırmanız önerilmektedir. Sizler Uşak otobüs bileti fırsatlarına göz atarak şehre kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Tarihi Uşak Evleri

Uşak'ta gezilecek yerler arasında her zaman ilk sırada sayılmakta olan bu evlerin cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda yapıldığı bilinmektedir. O yıllardan bu yana yapısı hiçbir şekilde bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başarmış olan evler 2 katlı bir yapıdan oluşmaktadır ve genellikle evlerin ilk katları taştandır. Evlerin ikinci katlarında ise ahşap yapı tercih edilmesi evlerin Osmanlı mimarisinin örneği olduğunu da göstermektedir. Şehrin adeta simgesi haline gelmiş olan bu evlerden 86 tanesi kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığı ile koruma altındadır. Şehre ziyaretlerimiz esnasında mutlaka uğramanız gereken bu evleri görerek Osmanlı mimarisinin özellikleri hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Atatürk ve Kurtuluş Anıtı

Tankut Öktem tarafından tasarlandığı bilinen anıt şehrin merkezinde bulunmaktadır. 30 metre uzunluğa ve 17 m yüksekliğe sahip olan anıt 3 ana gruba ayrılmış olan çeşitli figürlerden oluşmaktadır. Görenleri adeta hayrete düşürecek güzelliğe sahip olan anıtın bulunduğu yerde ayrıca daha farklı pek çok figüre de rastlanmaktadır. Burada bulunan pek çok figür ve nesne kahramanlığı ve cesareti simgelemektedir. Sizler hem anıtı hem de çevresindeki tüm nesneleri yakından keşfetmek için seyahat planlarınıza buraya dahil edebilirsiniz. Ayrıca burada bol bol fotoğraf da çekebilirsiniz.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak’ta gezilecek yerler listelerinde her daim bulunan Uşak Arkeoloji Müzesi, 1970 yılından beri ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Çok sayıda tarihi eserin ve yapının sergilendiği müzede tarih boyunca vay olmuş olan imparatorların eserlerini ve pek çok taşı yakından inceleme fırsatı elde edebilirsiniz. Helenistik dönemi ve Roma dönemini yansıtmakta olan pek çok eser müzede sergilenmektedir. Müzeye giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Uşak kentinin tarihi hakkında çok daha detaylı bilgilere sahip olabilmek için ve zamanında yolculuk fırsatını elde etmek için mutlaka seyahat planlarını da buraya dahil etmeniz önerilmektedir. Üstelik müze içerisinde hoşunuza gıda ve ilginizi çeken tüm eserlerin fotoğrafını da çekebilirsiniz.

Uşak Kent Tarihi Müzesi

Çok sayıda eserin ve eşyanın sergilendiğini müzede hem modern sunumlar hem de anlatım teknikleri bir hayli ön plana çıkmaktadır. Uşak şehrinin tarihini yansıtan ve bu yörede yaşamış olan insanların yaşamını gözler önüne seren müze 11 odadan oluşmaktadır. Daha önceleri TEK binası olarak kullanıldığı bilinen müze, bu açıdan son derece önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de sokak aydınlatmalarının ilk bu şehirde başladığı bilinmektedir ve bu nedenle de TEK binasına ihtiyaç duyulmuştur. Müzeye giriş yaptığınızda karşınıza elektriğin gelişini anlatmakta olan bir hikaye sizleri karşılayacaktır.

Uşak Halı Kilim Müzesi

Bilindiği üzere bu kent önceleri geçimini halı ve kilim dokuma ile sağlamıştır. Bu önemli değere bir katkıda bulunmak ve bu değerleri yaşatmak amacıyla da bu müzenin oluşturulduğu bilinmektedir. Müzede tarihi çok eskilere dayanmakta olan çok sayıda halıyı ve kilimi yakından inceleyebilmek mümkün olmaktadır. Eşi benzeri dünyada hiçbir yerde bulunmayan dokumaları sahip kilimler ve halılar görenleri adeta büyümekte ve pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Ayrıca müzede çeşitli sanat eserleri ve tablolar da sergilenmektedir. 2 katlı bir yapıda faaliyetlerini sürdürmekte olan müzeyi sizler de mutlaka ziyaret etmeli ve gizemli motifleri yakından incelemelisiniz. Üstelik sizler müzeye Uşak Otogarı üzerinden oldukça kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Haamboğazı Kaplıcaları

Pek çok hastalığa da armağan olan şifalı sulara sahip kaplıcalar şehrin Banaz isimli ilçesinde bulunmaktadır. Termal turizm cenneti olarak değerlendirilmekte olan bu yerde 4 tane ana kaynak bulunmaktadır. Etrafı da tamamen çam ağaçlarıyla çevrili olan kaplıcaları ziyaret ederek sizler hem doğa ile iç içe zaman geçirebilir hem de kavgaların sularından şifalar anarak pek çok hastalığınıza çözüm üretebilirsiniz. Üstelik kaplıcaların içerisinde çok sayıda işletme ve konaklama seçeneği de bulunmakta olması kişilerin tüm ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılayabilmesine imkan tanımaktadır.

Çakkozlar Piknik Alanı

Geniş bir alanı kurulmuş olan bu piknik alanı bahar veya davalarında yöre halkının damar geçirmeyi en sevdiği yerlerden biridir. Bol yeşillikli ve bol işletmeli bu piknik alanında hem tüm ihtiyaçlarını giderebilir hem de kendi götürdüğünüz yiyecekleri geniş bir rekreasyon alanında dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Üstelik çocukların keyifli zaman geçirebilmesi için piknik alanında oyun parkı da bulunmaktadır. Sizler de şehre ziyaretleriniz esnasında mutlaka buraya uğramayı tercih ederek Aileniz ve sevdiklerinizle doğa ile iç içe zaman geçirmenin keyfini doyasıya olacak bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Ilıcak subaşı Parkı

Bu park da bu şehrin en sevilen parkları arasında bulunmaktadır. Parkın hem şehir merkezine son derece yakın olması hem de dinlenmek için ideal olması yılın hemen hemen tüm mevsimlerinde hem yöre halkı tarafından hem de turistler tarafından yaygın bir şekilde ziyaret edilmesini sağlamaktadır. Ailelerin ve kalabalık arkadaş gruplarının bir arada eğlenceli zamanlar geçirmekte olduğu farklardan biri olarak bu park geniş bir alanı kaplamakta olduğu için de çok daha konforlu vakitler geçirme imkanı sunmaktadır.  Parkın içerisinde hem spor sahaları hem yüzme havuzu hem de tenis kortu bulunmaktadır. Uşak Otogarı üzerinden sizler de buraya kolayca ulaşım gerçekleştirebilme şansına sahip olabilirsiniz.

 

Uşak Hakkında
Nüfus:349.459
Telefon Kodu:276
Plaka Kodu:64
Prş
25,04°
Cum
12,37°
Cmt
12,0°
Uşak
26 May Paz, Güneşli
12,35°
Pzt
13,17°
Sal
11,65°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery