Van Otobüs Bileti

Van

Van

Van Şehir Rehberi

Van otobüs bileti fırsatlarına detaylı bir şekilde göz atmadan önce şehir hakkında genel bilgilere sahip olmanızda fayda var. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan ve pek çok tarihe ve kültüre ev sahipliği yapmış olan Van şehri Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biridir. Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan şehrin geniş bir alanı kapladığı bilinmektedir. Turistik faaliyetler söz konusu olduğunda bir hayli gelişmiş olan şehir aynı zamanda tarım ve hayvancılık faaliyetlerini de etkili bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Şehirde çok sayıda tören ürünü yetişmekte ve Van Gölü çevresi de ılıman iklimi ile domates ve karpuz gibi besinlerin yetiştirilmesine imkan tanımaktadır.

Şehrin tarihine baktığımızda çok fazla medeniyete ait olan pek çok hikayeye rastlanmaktadır. Sayısız medeniyet ile etkileşim içerisine girmiş olan bu şehirde tüm medeniyetlerin izlerine rastlayabilmek son derece mümkündür. Şehrin zengin tarihini yansıtmakta olan çok fazla eser burada bulunmaktadır. Bu eserlerin her birinin yakından görmek ve gezmek için sizler de mutlaka Van otobüs bileti fırsatlarını incelemeyi düşünmelisiniz.

Şehrin iklimine bakıldığında şehirde tipik karasal iklim etkilerinin görüldüğü bilinmektedir. Yaz mevsimlerine sıcak ve kurak geçtiği bu şehirde kışlar ise son derece sert ve soğuk geçmektedir. Yılın yaklaşık olarak 150 günü sıcaklığın sıfır derecenin altında olduğu zamanları kapsar. Yaz aylarında ise toplam 20 gün sıcaklığın 30 derece üzerinde seyrettiği günlerdir. Kışın çoğunluğunda tüm araziler bembeyaz karlarla kaplamakta ve bu sayede şehirde yoğun kışlar geçmektedir. Genel olarak hava durumu özelliklerine bakıldığında bu şehre ziyaret etmek için en ideal zamanların bahar ve yaz ayları olduğu bilinmektedir. Şehre tam anlamı ile keşfedebilmek için şehre en az 3 gününüzü ayırmanız önerilmektedir.

Van Kalesi

Van'da gezilecek yerler söz konusu olduğunda akla ilk olarak Van Kalesi geliyor. Şehir merkezine yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta bulunmakta olan kalenin ikonik bir yapı alması şehrin simgesi haline gelmesini sağlamıştır. Kale üzerinde çok sayıda çivi yazılı bulunmaktadır. Sarp kayalıklar üzerinde bulunan kale, Urartu devletinin etkilerini günümüze eksiksiz bir şekilde taşımayı başarmıştır. Kızlarla şehre ziyaretlerini ve esnasında mutlaka bu kaleyi yakından keşfetmeyi düşünmelisiniz.

Van Müzesi

Temeli 1932 yılında Mustafa Noyan çabaları ile atılmış olan müze, bölgede gerçekleştirilmiş olan çeşitli kazı çalışmaları sonucu elde edilen tüm değerleri sergilemektedir. 2 kattan oluşmakta olan müzenin ilk katında arkeolojik keserler diğer katında ise etnografik eserler sergilenmektedir. Çok sayıda mezar taşına ve geniş taş koleksiyonlarına da burada rastlamak mümkündür. Ayrıca müze içerisinde çeşitli aletler ve kemiklerden oluşmakta olan buluntular ve Urartu dönemlerini yansıtmakta olan çanak çömlekler de bulunmaktadır. Müzenin taş eser odası olarak bilinen avlusunda ise neolitik dönemi yansıtmakta olan mağara resimleri ve çivi yazılı anıtlar bulunmaktadır. Müzeyi gezerken etnografik eserler odasında Van yöresini eşsiz bir şekilde yansıtmakta olan çok sayıda halıya ve gümüş kemere rastlayabilirsiniz.

Ayrıca burada çok sayıda küpe, kolye ve tütün tabakası gibi çeşitli ürünler de sergilenmektedir. Müzenin bu denli geniş bir alanı kaplaması ve bu denli değer görmesine nedenlerinden biri de edebi eserlere ve şark köşesine de ev sahipliği yapmakta olmasıdır. Çok sayıda edebi eser ve el yazması kuranı kerimler de müzede ziyaretçilere sergilenmektedir. Van’da gezilecek yerler listelerinize sizler de burayı dahil etmeyi düşünerek tüm bu eserleri ve çok daha fazlasını yakından inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Van Urartu Müzesi

Urartu devletinin inşa etmiş olduğu çok sayıda kaleler ve saraylardan elde edilmiş olan eserler bu müzede sergilenmektedir. 16 adet birbirinden farklı galeriden oluşmakta olan müze ziyaretçisine o dönemde yaşanan tüm olayları net bir şekilde aktarmayı hedeflemektedir. Ayrıca bu essiz modelini içerisinde çok sayıda önemli tarihi eser ve belge de bulunmaktadır. Sergi salonlarının yanı sıra müze teşhir ünitesi ve çocuk atölyesi gibi çeşitli atölyeler de burada bulunmaktadır. Tarih meraklılarının ilgisini bir hayli çekmeyi başaran müzeyi sizler de ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Cumhuriyet Caddesi

Bu cadde Van şehrinin ipek yolu semtinde bulunmaktadır ve şehrin her daim dinamik olan caddesi olarak bilinir. Her 2 tarafı da dükkanlarla ve kuyumculara dolu olan caddede aynı zamanda çok sayıda otel ve eczane gibi alanda bulunmaktadır. Yöre halkı tarafından yaz aylarının akşamlarında burada yürüyüş yapmak oldukça popüler olarak kabul edilmektedir. Şehrin hemen hemen tam merkezinde bulunmakta olduğu için caddeye dilediğiniz yerden kolay bir şekilde ulaşma şansına sahip olabilirsiniz. Üstelik yürüyüş yolunu da gezebilir ve burada bulunan paralarda dinlenerek günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Caddenin bitişiğinde ise sanat sokağı adlı bir sokak bulunmakta ve bu sokağın renkli yapısı oldukça ilgi çekmektedir. Sizler cadde üzerinde bulunan restoran ve kafelerden de yöresel yemekleri tatma şansına sahip olabilirsiniz

Van Kedisi Heykeli

Van şehrinin en önemli simgelerinden biri olarak kabul edilmekte olan heykel şehrin tam girişinde bulunmaktadır. 5 buçuk metre yüksekliğe sahip olan heykel özellikle de halk tarafından oldukça beğenilmektedir. Heykelin bir gözü mavi bir gözü sarı şeklinde yapılmıştır ve boynunda da ne der boncuğu bulunmakta olan bir tasma vardır. Sizler de şehre ziyaretlerimizde heykeli yakından görmeyi tercih ederek bu ikonik yapının önünde fotoğraf çekinebilirsiniz.

Erciş Doğancı Kaplıcası

Van ilinin Erciş ilçesine yaklaşık olarak 23 km uzaklıkta bulunan bu kaplıca hem yöre halkı tarafından hem de çevre illerden gelmiş olan ziyaretçiler tarafından yaygın bir şekilde ziyaret edilmektedir. Kaplıcaların sahip olduğu sularda bol sodyum klorür bulunması suyun hem kronik bel ağrılarına hem çeşitli eklem hastalıklarına hem de travma durumlarına iyi geldiğini göstermektedir. Aynı zamanda kadın hastalıkları ve spor yaralanmaları gibi hastalıklar için de kullanılabilmekte olan su bu kaplıcanın en önemli kaynağıdır. Ayrıca kaplıca çevresinde çok sayıda işletme ve konaklama seçeneği de bulunmaktadır. Her tarafı yer meşeli ağaçlar ile çevrili olan kaplıcada hem sağlıklı ve keyifli zamanlar geçirebilir hem de doğanın huzurunun tadını çıkarabilirsiniz. Van Otogarı üzerinden kaplıcaya dolmuşlar ve minibüslerle kolayca ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Van Gölü

Türkiye'nin en büyük gölü olarak kabul edilmekte olan bu göl aynı zamanda ulaşım yapılmış olan da tek göldür. Nemrut Dağı’nın patlaması sonucunda oluşmuş olan göl volkanik bir set gölü olarak bilinir. Hem tuzlu hem de sodalı olan göl 120 kilometrelik uzunluğa sahip olması ve mevsime göre yükselip alçalması ile muhteşem bir görünüm sunmaktadır. Halk arasında bu gölden Van denizi olarak da bahsedilmektedir. Göl tamamen sodalı bir yapıya sahip olduğu için hiçbir şekilde yoğunlaşma durumu meydana gelmemektedir. Ayrıca çok derin de olmadığı için gölde hem yüzmek hem de gölün şifalı suyundan faydalanabilmek mümkün olmaktadır. Şifalı kılların cilt hastalıkları dahil olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Van Otogarı üzerinden buraya ulaşmak son derece kolay ve konforlu olmaktadır.

Van Hakkında
Nüfus:1,141,015
Telefon Kodu:432
Plaka Kodu:65
Van
29 May Çrş, Güneşli
20,31°
Prş
15,27°
Cum
18,2°
Cmt
18,08°
Paz
16,16°
Pzt
16,77°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery