Yozgat Otobüs Bileti

Yozgat

Yozgat Bazlı Şirketler Tüm Şirketler
Yozgat

Yozgat Şehir Rehberi

Yozgat otobüs bileti, Yozgat şehrinde hem kolay bir şekilde hem de konforlu bir şekilde ulaşmaya yardımcı oluyor. Türkiye’nin iç Anadolu Bölgesi sınırlarında bulunmakta olan şehir yaklaşık 5.000 yıllık bir geçmişe sahip olması ile ön plana çıkıyor. Şehre ilk hükmetmiş olan topluluğun Hititler olduğu biliniyor. Daha sonrasında ise topraklarda hem Makedonyalıların hem Lidya krallığının hem Friglerin hem de Persler ’in hüküm sürdüğü biliniyor. Pek çok topluluğun da akın düzenlediği ancak artık 1408 yılında toprakların Çelebi Mehmet tarafından artık Osmanlı topraklarına dahil edilmiş olduğu biliniyor.

Yarı kurak niteliğine sahip olan karasal iklim etkilerinin rastlandığı şehirde ortalama yağış miktarı ise 538 mm olarak biliniyor. Temmuz ve ağustos ayları yılın en sıcak ayları olurken bu aylarda hava sıcaklıkları yaklaşık olarak 19 derecelerde seyrediyor. Sıcaklıkların ocak ayı geldiğinde ise- 2 derecelere kadar düşüş göstermekte olduğu gözlemleniyor. Şehre hem hava durumlarından hiçbir şekilde etkilenmeden gezmek hem de bahar ve dairelerinin tadını çıkarmak için şehre Mayıs ve haziran aylarında ziyaret düzenlenmesi öneriliyor. Özellikle bu aylarda bölgede çok sayıda festivalin gerçekleştiği de biliniyor. Sizler de bu festivallere katılmayı tercih ederek hem bölge hakkında çok daha detaylı bilgilere sahip olabilir hem de yöresel yemekleri deneyebilir ve yöre halkı ile iç içe olabilirsiniz.

Çok sayıda kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken çok fazla yer ve yapı bulunur. Bu şehri tam anlamıyla gezebilmek için şehre en öndeki gününüzü ayırmayı tercih edebilirsiniz. Üstelik şehre konforlu bir şekilde ulaşmak için de Yozgat otobüs bileti fırsatlarına göz atmanız yeterli olacaktır.

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat’ta gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk sıraya her zaman Yozgat saat kulesi yerleşiyor. Şehrin tam merkezinde bulunmakta olan saat kulesi Şakir usta tarafından yaptırılmış. Zemin katı ve çanları da dahil tam 7 kattan oluşmakta olan saat kulesi şehrin adeta simgesi olarak da kabul edilmektedir. Kulenin yapım aşamalarında kesme taş malzemeler tercih edilmiş ve bu sayede kulenin çok daha görkemli ve görünüme sahip olabilmesi mümkün hale getirilmiştir. Kuleye oluşturan her bir cephede birbirinden farklı görünüme sahip olan 4 farklı saat bulunmaktadır. Bu çevredeki tek saat kulesi olan bu kule bu nedenle önemli bir yere sahiptir. Üstelik saat kulesinin üst kısmında bulunmakta olan çanların her saat başı geldiğinde çaldığı bilinmektedir. Yöre halkı tarafından normal karşılanan bu durum özellikle ziyaretçiler için bir hayli şaşırtıcı olmaktadır. Sizler de şehre ziyaretleriniz esnasında mutlaka burayı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Yozgat Müzesi

Yozgat Müzesi 1871 yılında konut olarak daha sonrasında ise sanat okulu ve depo olarak kullanılmış. 1979 yılında artık kamulaştırılmasına karar verilmiş olan müze 1985 yılından bu yana müze adı altında faaliyetlerini sürdürmeye başlamış ve pek çok ziyaretçiyi ağırlamıştır. 2 katlı bir yapıya sahip olan müzede hem alkolik eserler hem de etnografik eserler sergilenmektedir. Evet pornografik eserlerin müzenin ikinci katında bulunduğu bilinmektedir. Bu müzeyi ziyaret edenler ayrıca 19 yüzyıl resim sanatı hakkında son derece detaylı bilgilere de sahip olabilmektedir. Sizler de seyahat listelerinize burayı dahil etmeyi düşünerek hem resim sanatı hakkında bilgi sahibi olabilir hem de şehrin bugünlere gelene kadar geçirmiş olduğu tüm tarihsel süreçleri yakın bir şekilde izleyebilirsiniz.

Müzenin tam tamına 2.02 adet etnografik esere ev sahipliği yaptığını da belirtmek gerekir. Ayrıca yöre halkını ve yöre yaşamını eşsiz bir şekilde yansıtmakta olan çok sayıda el yazması eser, mutfak eşyaları, ahşap malzemeler ve çok sayıda kilim de müzede bulunmaktadır. Müzenin İslami eserler olarak isimlendirilmiş olan salonun da ise daha çok tekke eşyalar ve bronz eşyalar bulunmaktadır. Yozgat’ta gezilecek yerler listelerinize mutlaka burayı da dahil etmeniz önerilmektedir.

Karslıoğlu Konağı

Şehrin tarihini ve kültürünü yansıtmayı başaran bu konak sayesinde ayrıca geleneksel ev mimarisine ait en güzel örnekleri de görmüş olabilirsiniz. Yapım aşamaları 1883 yılında tamamlanmış olan konak 3 kattan oluşmaktadır. Atatürk’ün bu şehri ziyaret ettiği esnada burada konaklamış olduğu bilinmektedir ve bu da konağın önemini çok daha fazla artırmaktadır. Daha sonraları kamulaştırılmasına karar verilmiş olan konak bir çeşit arkeolojik eserlerin sergilendiği müze haline dönüştürülmüştür. Konağın il iki katında Birbirinden farklı arkeolojik eserler yakın bir şekilde incelenebilir erken müze kısmında da kronolojik bir sıralama dahilinde çeşitli eserler sergilenmektedir. Bu da kişilerin tüm olaylara tarihi tarihine hakim olabilmesini ve hem konağın hem de şehrin tüm gelişiminin yakından incelenebilmesini sağlamaktadır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Türkiye’nin ilk milli parkı olarak bilinen Yozgat Çamlığı Milli Parkı, 264 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Kara tan tonlarından daha farklı ağaç turlarını varana kadar bu parkta çok sayıda ağaç türü yaşamaktadır. Ayrıca parkta 212 adette bitki türünün yaşadığı bilinmektedir. Bu bitki türlerinden 30 tanesi endemik bitkidir. Çok sayıda hayvan da bu parkta yaşamakta ve parkın zengin bitki örtüsü görenleri adeta büyülemektedir. Zengin bitki örtüsü üzerine yayılmış olan geniş rekreasyon alanı bahar veya dağları geldiğinde hem yöre halkı tarafından hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmekte ve kişiler orada keyifli zaman geçirmektedir. Ayrıca bu milli parkın çok sayıda kültür ve turizm faaliyetine de ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Sizler parkın içerisinde bulunan lokantada yöreye özgü lezzetleri tadabilir ve oyun sahalarında çocuklarınızın keyifli zaman geçirebilmesini sağlayabilirsiniz.

Akdağmadeni Ormanları

Bu armağanlar yemyeşil görünümlere sahiptir ve geniş bir alana yayılmıştır. Aynı adı taşımakta olan ilçenin içerisinde bulunan ormanlar havalar soğuduğunda tamamen sessiz ve sakin bir atmosfere bürünürken bahar ve yaz ayları geldiğinde oldukça neşeli bir atmosfere sahip olmaktadır. Yaban hayatını ve bol oksijenli havayı tam olarak sunmakta olan bu ormanlar yaz aylarında çok fazla küs tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca bu ormanlarda çeşitli doğa yürüyüşleri gerçekleştirmek, ağaç türlerini incelemek ve bol bol oksijeni içinize çekmek bambaşka bir deneyim olacaktır. Üstelik sizler Yozgat Otogarı üzerinden buraya toplu taşıma araçları ile veya taksiler ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şebekpınarı Piknik Alanı

Aydınlık ilçesinde bulunan Şebekpınarı Piknik Alanı, yöre halkının yaz aylarında zaman geçirmeyi en sevdiği yerlerden biridir. Zaman içerisinde yoğun talepten dolayı daha fazla düzenlenen ve geliştirilen bu yerde tüm ihtiyaçlar eksiksiz bir şekilde karşılanmaktadır. Doğa yürüyüşleri yapmak, piknik yapmak ve sakin ortamın tadını çıkarmak için burası son derece idealdir. Aileniz ve sevdiklerinizle şehre ye dağlarında gelmeyi tercih ederseniz mutlaka bu alana uğramanız ve burada bol oksijenli havanın tadını çıkarmanız önerilir. Ayrıca burada çocuklar için oyun parkı gibi alanlar da bulunmakta olduğu için çocuklu aileler tarafından da burası rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Üstelik buraya ulaşım gerçekleştirmek de son derece kolaydır. Sizler de Yozgat otogarı üzerinden buraya kısa süreli serisinde ulaşım gerçekleştirebilir ve doğal havanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Yozgat Hakkında
Nüfus:104.079
Telefon Kodu:354
Plaka Kodu:66
Pzt
16,64°
Sal
10,16°
Yozgat
29 May Çrş, Yağmurlu
11,07°
Prş
13,25°
Cum
10,89°
Cmt
13,65°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery