Bingöl Otobüs Bileti

Bingöl

Bingöl

Bingöl Şehir Rehberi

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılacak keyifli bir yolculuk için Bingöl otobüs bileti alınabilir. Sahip olduğu coğrafya ve insanı etkileyen doğal güzellikleri oldukça keyif vericidir. Dağları ve yayları ile kamp yapmayı seven kişilerin beğenisini kazanacak bir yapıdadır. Dağcılık gibi doğa sporları için oldukça geniş seçenekler sunar. Kış turizmi için sevilen bir merkeze sahip olması özellikle kış aylarında turistlerin ziyaret ettiği şehirlerden biridir.

Bingöl’e gitmek isteyen kişiler, kaç günlük plan yapması gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilir. İki gün gibi bir süre içinde şehirde verimli bir gezi düzenlenebilir. Kış aylarında karasal iklimin etkisini bu şehirde görmek mümkündür. Kış tatili yapmayı düşünmeyen kişiler, bahar ya da yaz aylarını tercih edebilir. Her mevsim farklı aktiviteleri tercih etmenin mümkün olduğu şehirde her mevsim ayrı keyifler alınır.

Hesarek Kayak Merkezi

Kış turizmi için ülkede tercih edilebilecek noktalardan biridir. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunur. Kayak Merkezi, 2500 rakımda bulunur, karasal iklimin hakim olduğu bölgede kar sporlarını yapmak oldukça keyiflidir. Merkez içinde bulunan kayak pisti yaklaşık olarak 1600 metredir. Hafta sonu yerli halkında tercih ettiği merkezlerden biridir. Kayak yapmak için oldukça güzel bir piste sahiptir. Hesarek Kayak Merkezi, misafirleri için farklı tesisler ile hizmet verir.

Kös Kaplıcaları

Yılın farklı zamanlarında doğal kaynak sularında rahatlamak isteyen kişiler, Bingöl’de gezilecek yerler listesine burayı eklemelidir. Termal turizm noktalarından biri olan Kös Kaplıcaları, her dönem ziyaretçilere açıktır. Kaynak suyu olarak yer altından gelen maden suları ile kaplıca keyfi yapmak için oldukça güzel konumlardan biridir. Suların şifalı olduğuna inanılır, farklı ağrı ve rahatsızlıklara oldukça iyi gelir. Günübirlik olarak ziyaret edilmenin mümkün olduğu kaplıcalarda konaklamak da mümkündür.

Kale Tepesi

Bingöl’e gelen turistlerin mutlaka şahit olması gereken manzaralardan biri kesinlikle bu tepede güneşin doğuşudur. Türkiye’de güneşin en güzel şekilde doğduğu konumlardan biridir. Bingöl’ün dağlarında yer alan Kale Tepesi, özellikle yılın Temmuz ve Ağustos aylarında en güzel zamanlarını yaşar. Bu bölgeden görülen manzara için şehir dışından pek çok insan akını buraya gelir. Güneşin doğuşunu, Türkiye’de pek çok farklı noktada çok güzel izleme fırsatı bulunur. Ancak burada şahit olunacak manzara, ressam tarafından hazırlanmış bir tablo hissiyatı verir. Güneşi izlemek için 3250 metre yüksekliğe çıkılacağı unutulmamalıdır. Şehir merkezinden buraya toplu taşıma araçları ile gelmek mümkündür. Yolun bir kısmını yürüyerek geçmek gerekiyor, ancak sonucunda izlenecek manzara buna değer.

Çır Şelalesi

Şehrin en popüler şelalesi, Çır Şelalesi’dir. Suyun aktığı taşın adından ismini alan şelale, 50 metre yükseklikten dökülür. Oldukça etkileyici bir görüntü sunar ve doğal güzelliği ile insanı etkiler. Ulaşımın oldukça kolay olduğu bir şelale olduğu için turistlerin sıkça uğradığı konumlardan biridir. Doğal bir arazi üzerinde bulunmasından dolayı daha dikkat çekici bir hal alır. Etrafında bulunan alanda piknik yapmak ya da kamp kurmak mümkündür. Keyifli ve huzurlu saatlerin geçirilebileceği bir yerdir. Şelaleyi ziyaret etmek isteyen kişiler, yaz aylarında gitmemeye özen göstermelidir. Yaz aylarında kuruyan şelaleyi görmek için en ideal zaman bahar ve kış aylarıdır. Kış aylarında, kar yağdıktan sonra şelalenin manzarası ayrı bir güzelliğe bürünür.

Sülbüs Dağı

Bingöl Otogarı ardından buraya yeni bir rota oluşturmak gerekebilir. Bingöl’e gelindiği zaman mutlaka görülmesi gereken konumlardan biridir. Sahip olduğu doğal manzaranın insanları büyülemesi oldukça normaldir. Sülbüs Dağı aynı zamanda efsanelere de konu olmuştur. Bireysel araç ya da toplu olarak kullanılan araçlar ile buraya gelmek mümkündür. Temmuz ayına kadar tepelerde bulunan karlar erimez. Dağ sporları ile ilgilenen kişilerin daha çok ilgisini çekecek bir yapıya sahiptir.

Toplum tarafından anlatılan rivayete göre; Sülbüs ve Starı adında iki kişi arasında geçen aşk bu dağda olmuştur. Yaşamları boyunca birbirine kavuşamayan çift beraber gömülmek ister. Aralarına giren cadı, daha sonra bir dağ olarak belirir ve çiftin kavuşmasını engeller. Halk arasında gezen rivayet sayesinde dağın daha fazla merak edilmesi sağlanır. Volkanik bir oluşum olan dağ, çevresi için oldukça verimlidir. Kar ile kaplı olmadığı dönemlerde ise yemyeşil görüntüsü ile oldukça etkileyici bir doğal yapı halini alır. Dağın aşağı kısımlarında bulunan yeşillik alanlarda vakit geçirmek mümkündür. Dağa tırmanmak isteyen kişiler, zirveye ulaştıklarında nefes kesici bir manzara ile karşılaşır.

Bingöl Ovası

Bingöl’de görülmesi gereken yerlerden biri kesinlikle burasıdır. Gözeler Köyü’nde yer alan ova, harika doğa manzarası ile turistlerin dikkatini çeker. Özellikle bahar aylarında gezi planı yapan kişiler, yemyeşil ovanın üzerinde bulunan kırmızı laleler için buraya gelebilir. Şehrin doğal güzelliklerinden biri olan Bingöl Ovası, eşsiz karelerin çekilmesine imkan sunar. Bingöl otobüs bileti alırken yapılan plan bahar ayları içindeyse listeye kesinlikle burayı eklemek gerekir.

İnsan etkisi olmadan kendiliğinden oluşan bir lale tarlasıdır. Doğal şekilde oluşan tarla, bahar günlerinde insanın içini ısıtan bir görsel ortaya çıkartır. Yeşil ve kırmızının bu kadar uyumlu olduğunu düşünmediğiniz bir manzaraya şahit olmak için ova ziyaret edilebilir. Bahar aylarında yerli halk tarafından da sıkça ziyaret edilen noktalardan biridir.

Yüzen Adalar Tabiat Anıtı

Şehirde en popüler olan konumlardan biridir. Yüzen Ada, şehre gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerler arasında bulunur. Doğanın oluşturduğu ve sonucuna hayran kalınan doğal oluşumlardan biridir. 300 metrekarelik alan üzerinde bulunan adacıklar, kara ile herhangi bir bağlantı içinde değildir. Bu sebeple isimleri Yüzen Adalar şeklinde kalmıştır. Yeşilliğin hakim olduğu bir arazi içinde yer alan gölün üzerinde yer alan adacıklar turistlerin ilgisini çekiyor. Adacıkların üzerine çıkıldığı zaman hareket ettiği ve herhangi bir bağlantısı olmadığı fark edilebiliyor. Doğa harikası olan alanlardan birisi olduğu için şehre gelen kişileri mutlaka ziyaretlerine burayı da ekler. Şehirden buraya ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Şehir merkezinden toplu taşıma araçları ile adaları görmeye gelebilirsiniz. Bingöl’degezilecek yerler arasında bulunan konumlardan biridir.

Zağ Mağarası

Şehrin farklı konumlarında pek çok farklı mağara bulunur. Zağ Mağarası, bu mağaralar arasında en ünlü olanlardan biridir. Şehirde bulunan etkileyici yapılardan ve manzaralardan biridir. Doğa yürüyüşü ile ulaşılabilen mağara, dik kayaların üzerinde bulunur. Mağaraya ulaşmak için biraz tırmanılması gerekir. Tırmanış sonrasında mağaradan görülen manzara oldukça güzeldir. Murat Nehri’ni gören bir manzaraya sahiptir. Neredeyse 300 metre yükseklikte bulunan mağara, 3 kattan oluşur.

Mağaranın her katında 26 adet oda bulunur. Katlar arasında merdiven, kapı ve bacalar yer alır. Zağ Mağarası içinde oturma odası, depo ve haremlik bulunur. Eski tarihlerden bugüne gelen bir yerleşim yeridir. MS 5. yüzyıl zamanlarından kalan mağara, Eski Bizans Dönemi’nde inşa edilmiştir. BingölOtogarı şehir merkezinde bulunur. Merkezden buraya gelmek için tercih edilebilecek otobüsler bulunur. Kolay şekilde ulaşımı sağladıktan sonra bu eşsiz manzaraya ve yapıya ziyaret gerçekleştirilebilir. Şehirde bulunan farklı tarihi ve doğal yapılar oldukça ilgi çekicidir. Gezi planı yapmak isteyen kişiler, konumlara göre bir sıralama yapabilir.

Bingöl Hakkında
Nüfus:165.867
Telefon Kodu:426
Plaka Kodu:12
Bingöl
26 May Paz, Yağmurlu
12,47°
Pzt
12,76°
Sal
13,27°
Çrş
17,69°
Prş
17,7°
Cum
17,39°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery