Erzincan Otobüs Bileti

Erzincan

Erzincan

Erzincan Şehir Rehberi

Erzincan otobüs bileti fırsatları ile kısa süreler içerisinde ulaşılabilmekte olan bu şehir uzun bir tarihe sahiptir. Tarihi boyunca en önemli ticaret yolları üzerinde yer almış olan bu şehir, pek çok kültür ve medeniyetin hakimiyeti altında kalmıştır. Her bir köşesi çeşitli hazinelerle dolu olan ve dört bir yanında mükemmel güzellikler bulunan şehirde doyasıya vakit geçirmek, adeta tarihi bir yolculuğa tanıklık edebilmek son derece mümkündür. Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almakta olan bu şehir, kuzeyde Giresun, güneyde ise Malatya ve Elazığ ile komşudur. Yukarı Fırat Bölümü’nü kapsamakta olan Erzincan şehri, yaklaşık 11 bin 974 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır.

İlk önce Urartular sayesinde medeniyetleşmiş olan Erzincan toprakları, daha sonrasında daha farklı pek çok kültürün ve medeniyetin de ilgisini çekmiştir. 7. Yüzyılın başlarında ise artık bölgeye Müslüman akımları başlamıştır. Araplar ve Bizanslılar arasında da birkaç kez el değiştirmiş olan şehir, tarihi değerlerini gezerken de en iyi şekilde hissettirebilmektedir. Sert kara iklimin hakim olduğu bu şehirde yıllık ortalama yağış miktarı 452 mm olarak bilinmektedir. En sıcak aylar bu şehirde temmuz ve ağustos aylarında yaşanırken, termometreler 23 dereceyi göstermektedir. Bu kenti ziyaret etmek için en ideal aylar ilkbahar ayları olarak kabul edilmektedir. Erzincan otobüs bileti fırsatlarından yararlanarak sizler de bu kente ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan’da gezilecek yerler gerek kentin tarihi yapısından dolayı gerekse coğrafi yapısından dolayı çok zengindir ve bu nedenle tüm ziyaretçiler unutulmayacak anlar ile bir arada olmaktadır. Her bir köşesinde farklı kültür ve medeniyetlerin izlerine rastlanan ve her bir köşesi doğal güzelliklerle dolu olan bu şehirde birbirinden keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Kemah

Şehir merkezine yaklaşık olarak 68 kilometre uzaklıkta bulunmakta olan bu ilçe hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikler açısından zengin bir yerdir.  İnanç Turu'nun ana duraklarından biri olan bu ilçe, şehrin en eski türbelerinden biri olan ve adını komutanlardan biri olan Sultan Melik'ten alan kaya üzerine inşa edilmiş Sultan Melik Camisi’ne de ev sahipliği yapıyor. Selçuklular döneminde Anadolu'yu fethetti ve 1450'den kalma bir mimari şaheser yaptırdı. Ayrıca bu eşsiz yerde Tarihi Selçuklu gözetleme kulesini de mutlaka ziyaret edin, mahallenin tarihi sokaklarında dolaşın, yerel el sanatları dükkanlarında alışveriş yapın ve Erzincan'ın en popüler yemeklerini tadarak rahatlayın.

Kemaliye

Dar sokaklarını sanat eseri gibi süsleyen şirin Kemaliye evleri ile çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamakta olan Kemaliye ilçesi, Erzincan'da keyifli bir gün geçirebilmek için en ideal yerlerden biri. Bazı tarihi konakların içini gezerek Erzincan’ın geleneksel yaşam biçimini yakından inceleyebilirsiniz. Buradaki çoğu yapının alt kısmı taş, üst kısmı ise ahşaptır. Türkiye'nin en geniş kanyonlarından biri olan, dört mevsim büyüleyici manzarasıyla ünlü Kemaliye, çevredeki restoranların ve kırların konforunu yaşayabileceğiniz Karanlık Kanyon'un devasa kayalıkları arasında unutulmaz bir doğa yolculuğu sunuyor. Sessiz ve huzurlu bir gün geçirmek için bu eşsiz yerin büyüleyici manzarasının tadını çıkarın.

Osmanlı ve Selçuklu mimarisini yansıtan Hidur Abdal Türbesi'ni, 17. yüzyıldan kalma Kemaliye Camii'ni ve eşsiz bir koleksiyona sahip Ali Demirsoy Tabiat Tarihi Müzesi'ni kaçırmayın. İlçede Osmanlı döneminden kalma etkileyici bir konakta yer alan Kemaliye Müzesi, halk kıyafetlerinden yerel ev eşyalarına varana kadar çok sayıda etnografik esere ev sahipliği yapıyor. Tarihi Kemaliye Çarşısı'nda yüzlerce yerel el sanatını inceleme fırsatı da ziyaretçilere sunuluyor.

Refahiye

Binlerce yıllık eski bir yerleşim yeri olan harabelerin uğrak bölgesinde, 18. yüzyılın başlarında inşa edilen ve masif taş mimari yapısı ile günümüze kadar ulaşan Kadıköy Kilisesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Hitit dönemi kutsal kayalarının muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz. Refahiye'de birçok efsaneye ve hikayeye konu olan Koror Mağaralarını rehberli bir turla ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında Erzincan'ın en sık ziyaret edilmekte olan yer bol oksijenli Dumanlı yaylasında serinletici bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu eşsiz yer, bozulmamış güzelliği ile ilişkilendirilen tabiat parkı ilan edilmiştir.

Tercan

Erzincan'da birçok tarihi hazineye ev sahipliği yapmış olan Tercan ilçesi, tarih gezileri için en popüler destinasyonlardan biri. Bölgede ayakta kalan en eski kiliselerden biri olan Ablenck Kilisesi, yuvarlak yapısı ve mimari şaheseri ile dikkat çekiyor. Büyüleyici Mama Hatun külliyesi ve Mama Hatun Türbesi koleksiyonculuğu için her yıl çok sayıda kişi bu ilçeyi ziyaret etmeyi tercih ediyor. Buranın diğer Anadolu külliyelerinden farklı olduğu en iyi şekilde gösterilmiştir. 100m yüksekliğindeki kayadan Urartu dönemine ait Pekerici Kalesi ve Persler döneminde yapıldığı söylenen Kefrenç Tapınağı'nı görebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Erzincan'da gezilecek yerler arasında bulunan tüm bu yerleri gezi listelerinize sizler de dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

Otlukbeli

Otlukbeli Gölü, dünyanın dört bir yanından doğa severleri kendine çeken Otlukbeli ilçesine Erzincan merkezden sadece 2 saatlik keyifli bir gezi fırsatı sunuyor. Otlukbeli Gölü, dinlenme alanları, yürüyüş parkurları ve gözetleme yerleri gibi birçok fırsat sunmaktadır. Otlukbeli Gölü 7500 metrelik bir alanı kaplar ve kırmızı traverten suyu içeren demirce zengin kaynaklara sahip olması nedeniyle dünyadaki tek traverten gölüdür. Bu yer   sizi 1473'te efsanevi Otlukbeli Savaşı'nda hayatını kaybetmiş olan kimseler için inşa edilen Otlukbeli Savaşı Şehitleri Anıtı'na da götürecek. 1741 metre rakımda bulunan Otlukbeli’nin temiz oksijenli havası, şifalı olan kaynak suyu ve yemyeşil yaylası onu yılın her döneminde ziyaret edilebilecek yerlerden biri yapıyor.

Karanlık Kanyon

Sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda dünyanın en büyük kanyonlarından biri olan Karanlık Kanyon, her doğaseverin mutlaka görmesi gereken doğa harikalarından biridir. Karanlık Kanyon, Kemaliye ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olup, her mevsim kaya tırmanışı, dağcılık ve kampçılık gibi aktivitelere açıktır. Karanlık Kanyon, adını yüzlerce metrelik karanlık duvarlardan almıştır. Karanlık Kanyon'un binlerce yıllık mağaralarını da keşfedebilirsiniz. Burada engebeli kayalıklara kuş bakışı doğa manzarasının keyfini çıkarabilir, yaz aylarında ise rafting veya kano yaparak heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Serin yaz havası için son derece ideal olan bu kanyon oldukça büyüleyicidir.

Ekşisu Mesire Alanı

İlkbahar ve aynı zamanda yaz aylarında en popüler doğa kaçamaklarından biri olup, doğayla iç içe bir vakitler geçirebilmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. 100.000 metrekarelik geniş bir yeşil alanda ve kent merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunmakta olan gezinti yolu, adını popüler doğal maden suyundan alıyor. Ayrıca Ekşisu Mesire Alanı'nın maden sularını tadarak da kendinizi dinlendirebilirsiniz. Ekşisu Mesire Alanı bağırsak ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Etkileyici göletler, süs havuzları, çam ormanı mesire alanı ve çocuk rekreasyon alanı eğlence dolu bir gün geçirmenizi sağlar.Erzincan Otogarı üzerinden üstelik buraya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ergan Kayak Merkezi

Bu eşsiz kayak merkezi, kent merkezine yaklaşık 17 kilometre kısa bir mesafede hizmet veriyor. 2662m, 2450m ve 1800m kayak pistleri, teleferik ve çeşitli aktiviteleri ile burası her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Erzincan Otogarı üzerinden dolmuşlar ve minibüsler ile buraya ulaşabilmek de mümkündür.

Erzincan Hakkında
Nüfus:223.633
Telefon Kodu:446
Plaka Kodu:24
Erzincan
29 May Çrş, Güneşli
25,27°
Prş
17,21°
Cum
18,31°
Cmt
15,36°
Paz
14,17°
Pzt
15,65°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery