Hakkari Otobüs Bileti

Hakkari

Hakkari

Hakkari Şehir Rehberi

Hakkari otobüs bileti almadan önce şehirde görülecek en güzel yerler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Seyahat boyunca, zamanı verimli şekilde kullanabilmek için plan yapılabilir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Hakkari, Şırnak ve Van ile sınır komşusudur. Tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirlerden biridir. Tarihi ve doğal zenginlikleri ile görülecek onlarca yer bulunur.

Karasal iklimin hakim olduğu bölgede yer almasına rağmen, sahil bölgesine inildiği zaman Akdeniz iklimini görmek mümkündür Kış mevsimi oldukça uzun yaşanır, Temmuz ayında başlayan yaz mevsimi oldukça sıcak günleri peşinde getirir. Bahar aylarında yağmur alan bir bölgede yer aldığı iççin Hakkari’ye Haziran ve Ekim ayları arasında ziyaret etmek daha uygundur. Yöresel lezzetlerin çeşitli olduğu şehirde belli duraklarda et ve çeşitli baharatların tadına bakılabilir.

Cennet Cehennem Vadileri

Muhteşem doğası ile insanı etkileyen şehirlerden biri olan Hakkari’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Cennet Cehennem Vadileri’dir. Dört mevsimi bir arada sunan iklimi ile 3 bin 500 rakımda bulunur. Vadinin bir kısmında yüz yıllık buzulları görmek mümkündür. Diğer kısımlara bakıldığı zaman çiçeklerin hakim olduğu bitki örtüsü bulunur. İki farklı görüntüyü bir arada sunan vadi, Hakkari’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Yüzlerce insan bu büyüleyici manzarayı görmek için vadiye gelir. Vadi’nin bazı bölgelerinde doğa yürüyüşü, tırmanış ve kamp gibi farklı aktiviteler yapılabilir. Doğa sporları içi oldukça müsait olan bölgelerden biridir. Eşsiz manzarası ile farklı bir deneyi yaşama fırsatı sunar.

Zap Vadisi

Hakkari’de popüler olan konumlardan biridir. Zap Vadisi yılın büyük bir çoğunluğunda karlar altında kalır. Vadinin zirvelerinde birçok mevsimde Akdeniz iklimini andıran görüntüler görülür. Mikro iklimi ile farklı bir bitki örtüsü hakimdir. İklim çeşitliliği olan vadide çeşitli meyveler yetişir. Dut, cennet hurması, ceviz, üzüm, nar ve üzüm gibi çeşitli lezzetli meyveler bulunur. Festival döneminde Hakkari’de olan kişilerin uğraması gereken noktalardan biridir. Vadi yamaç paraşütü yapmaya elverişlidir, festival dönemlerinde çeşitli etkinlikler düzenlenir. Dağ tırmanışı, ziblen, off-road, rafting ve paintball gibi keyifli etkinliklere katılmak mümkündür. Eşsiz vadi manzarası oldukça etkileyicidir.

Zap Suyu

Hakkari’de bulunan en büyük akarsuyu olan Zap Suyu, Zap Vadisi üzerinden yola çıkar. Kar, buzul ve yağmur sularının beslediği akarsu, özellikle yaz ve ilkbahar mevsimlerinde oldukça gürleşir. Kış mevsiminde soğuyan hava ile birlikte su seviyesinde azalmalar olur. Zap Suyu’nun uzunluğu 310 kilometredir, Türkiye sınırlarında ise 189 kilometre uzunluğa sahiptir. Çukurca’dan çıkan su, Irak sınırlarına kadar devam eder. Yolun sonunda ise Dicle Nehri’ne karışır. Akarsuyun çevresinde konaklama yapılmadığı için Türkiye’de bulunan en temiz sulardan biridir. Suyun hızı oldukça yüksektir, en hızlı akan su unvanı olduğu için belli mevsimlerde rafting yapmak için özel talepler oluşur. Hakkari Otogarı yolcuların akarsu bölgelerine ulaşımını sağlamak için imkanlar sunar.

Mergan Vadisi

Yaz aylarında Hakkari’ye gelmeyi planlayan kişiler, listesine mutlaka burayı eklemelidir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcağından kaçmak ve keyifli vakit geçirmek için ideal konumlardan biridir. Mergan Vadisi, bitki örtüsü ile yeşilin en güzel tonunu üstünde taşır. Vadiden akan suların soğukluğu ile yaz günlerinde ferahlatıcı bir mola vermek için harika yerlerden biridir. Yerli halkın bahar aylarında hayvancılık için tercih ettiği bir bölgedir. Şehir merkezinden Mergan Vadisi’ne ulaşım oldukça kolaydır. Vadiye düzenlenen turlar ile gruplar halinde gelmek mümkündür. Doğanın içinde insanı büyüleyen bir görsele bakmak için görülmesi gereken yerlerden biridir.

Seyithan Gölü

Yüksekova’da bulunan göl, Cilo Dağı’nın zirvesinde bulunur. Seyithan Gölü, bulunduğu konum gereği oldukça ihtişamlı bir manzaraya sahiptir. Berçelen Yaylası üzerinde yer alan göl, şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunur. Yaz mevsiminin sıcak günlerinde yerel halk, göl çevresine göç eder. Havalar soğumaya başlayana kadar bu bölgede konaklar. Gölün bulunduğu bölge kayak sporu ve dağcılık gibi doğa sporlarına oldukça müsaittir.

Meydan Medresesi

Meydan Medresesi, Hakkari otobüs bileti aldıktan sonra listeye eklenecek ilk tarihi yerlerden biridir. Şehrin Biçer mahallesinde bulunan Meydan Medresesi, giriş kapısında bulunan kitabede anlatılır. Kitabede yer alan bilgiler, 1700 ile 1701 yılları arasında yapıldığını söyler. Yer alan bilgiler arasında kimler tarafından yapıldığından söz edilmez, ancak Hakkari bölgesinde o dönemlerde bulunan yöneticilerden olan İzeddin oğlu İbrahim Bey tarafından yapıldığı düşünülür. Dikdörtgen planlı olan medrese, düz dama ve iki kata sahiptir. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izleri medrese yapısında görülür. Hakkari için oldukça önemli olan tarihi miraslardan biridir. Düzenli olan restorasyon çalışmaları yapılan medresenin korunmasına oldukça özen gösterilir. Medresenin güneyinde bulunan taçlı kapıdan içeri giriş yapılabilir.

 Kayme Sarayı

Şehirde bulunan bir diğer tarihi yapı; Kayme Sarayı, Bağlar köyü yakınında yer alır. Kitabesinde yer alan bilgiler doğrultusunda 1909 ile 1911 yılları arasında yapıldığı bilinir. Kitabede açık şekilde kimi yaptırdığından söz edilmese de tahminlere göre; Seyit Ubeydullah oğlu Seyit Muhammed Sıddık tarafından yapıldığı düşünülür. İki katlı şekilde inşa edilmiş olan saray, dikdörtgen yapıdadır. Kayme Saray’ın üst kısmı yıkılmış durumdadır, doğu ve güney duvarları ise korunmuş durumdadır. Restorasyon çalışmaları yapılan saray, ziyaretçilerin dikkatini çeken konumlardan biridir.

Hakkari Kilim Müzesi

Hakkari kültürünü en iyi şekilde yansıtan yerlerden biridir. Hakkari’de gezilecek yerler arasında bulunan Kilim Müzesi, el sanatını başarılı şekilde ziyaretçilere yansıtır. Hakkari Valiliği tarafından hazırlanmış olan proje bünyesinde üç ayrı atölye bulunur, atölyelerde bulunan 170 kişi, halı dokur. Atölyelerden çıkan halılar, şehir dışında satılır. Müzeyi ziyaret eden misafirler, dilerse halılardan satın alabilir. Hakkari gezisinden kalacak oldukça hoş bir hatıra olabilir.  

Şemdinli Taş Köprü

Şemdinli Deresi üzerinde yer alan Şemdinli Taş Köprüsü, ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmez. Farklı kaynaklardan elde edilen bilgiler ile Kayme Sarayı’nı yaptıran Seyit Muhammed Sıddık tarafından yapıldığı düşünülür. Köprü, 11 metre yüksekliğe ve 21 metre uzunluğa sahiptir. Taş köprünün inşasında moloz ve kesme taşlar kullanılmıştır. Köprü manzarası oldukça etkileyicidir, yüksek Hakkari dağları arasında bulunan dere üzerinde olması ziyaretçilere hoş bir görüntü sunar. Şemdinli ilçesinde bulunan Bağlar köyünde yer alan köprüye gitmek için merkezden ulaşım sağlanır. Hakkari’de görülmesi gereken yerlerden biridir, kolay şekilde ulaşım sağlanabilir.

Merga Bütan Kayak Merkezi

Kayak merkezi 2700 metre rakıma sahiptir, hem profesyonel hem de amatör kayakçılar için ideal merkezlerden biridir. Kayak merkezinde bulunan pistler, her seviyeden kayakçı için uygundur. Merga Bütan Kayak Merkezi’nde bulunan pistler; 2700 ile 3700 metre arasında değişen yüksekliklere sahiptir. Görülmesi gereken vadiler, kayak merkezinin pistlerini oluşturur. Cennet Cehennem Vadisi, Cilo Sat gölü, Berçelan Yaylası ve Bay Köyü gibi çeşitli pistleri bulunur. Yılın neredeyse yarısında kayak yapmak mümkündür. Türkiye genelinde kayak sezonunun en son kapatıldığı yerdir. Kayak sporları seven kişiler, mükemmel konumu ve sahip olduğu bazı özelliklerden dolayı özellikle burayı ziyaret eder. Hakkari Otogarı üzerinden direkt olarak geçiş yapılabilir. 

Hakkari Hakkında
Nüfus:276.287
Telefon Kodu:438
Plaka Kodu:30
Hakkari
29 May Çrş, Bulutlu
23,52°
Prş
12,23°
Cum
14,92°
Cmt
16,88°
Paz
13,48°
Pzt
13,29°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery