Hatay Otobüs Bileti

Hatay

Hatay

Hatay Şehir Rehberi

Hatay otobüs bileti; hem kardeşliğin hem de birlikteliğin şehri olarak bilinmekte olan Hatay şehrine rahta ve konforlu yolculuklar gerçekleştirme imkanı sunuyor. Türkiye’nin en güneyinde, Akdeniz bölgesinin ise doğu kıyılarında yer almakta olan Hatay Türkiye’nin en kalabalık 13. Şehri olarak bilinir.  15 adet ilçeye sahip olan Hatay insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olarak pek çok farklı medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle de bölgede gezilip görülmesi gereken çok fazla yer bulunmaktadır. Tunç Çağı’ndan sonra bölgeye Akat Beyliği hakim olmuştur, daha sonrasında ise Hititler, Urartular ve Perslerin istilasına uğramış olan bölge, son olarak Makedonların hakimiyeti altına girmiştir.

Hatay’a Ne Zaman Gidilir?

Bilinmekte olduğu üzere bu şehirde Akdeniz iklimi hakimdir, bu nedenle de şehrin yaz ayları oldukça sıcak ve aynı zamanda kurak geçerken, kış ayları ise aksine yağışlı ve ılık geçmektedir. Ancak yükseklik gibi nedenlerden dolayı iklim şartlarında değişiklikler meydana gelmesi söz konusu olabilir. Özellikle de Yayla Dağı bölgesinde ve buna ek olarak iç kesimlerde kış ayları diğer bölgelere kıyasla çok daha sert seyretmektedir. Yıllık sıcaklık ortalamasının 18 derece olduğu bilinmekte olan bu şehirde, kar yağışına çok rastlanmaz. Yıl boyunca donlu gün sayısı 7 günü geçmemektedir. Sizler de Hatay otobüs bileti fırsatları ile bu şehre ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız ideal bir gezi planı için bahar aylarında bu şehre ziyaret etmeniz çok daha ideal olacaktır.

Hatay Gezilecek Yerler

Hatay'da gezilecek yerler oldukça fazla sayıdadır. Hem üç büyük dini yansıtan hem de kardeşlik şehri olarak kabul edilmekte olan Hatay, birbirinden farklı tarihi güzelliklere sahiptir. Tarihi güzelliklere ek olarak bu şehirde çok sayıda, yayla, kaplıca ve plaj bulunmaktadır. Barış kenti olarak da seçilmiş olan bu şehirde birbirinden farklı dönemlere ait olan pek çok eseri görebilir, yaz aylarında deniz kum ve güneş üçlüsünün keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz. Bu şehre kadar gelmişken Hatay mutfağına ait olan birbirinden eşsiz lezzetleri de deneyebilirsiniz. Bu şehri tam anlamıyla keşfedebilmek için şehre en az 3 gününüzü ayırmanız önerilir.

Antakya

Hatay’ın hem en büyük merkez ilçesi olan, hem de birbirinden güzel tarih ve doğal alanlara ev sahipliği yapan Antakya ilçesi her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam etmektedir. Mimari yapısıyla ile de bir hayli ilgi çekmekte olan bu ilçe dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak bilinen ve içerisinde yaklaşık olarak 4000’li yıllara ulaşana kadar uzanmakta olan mozaikler bulunduran Hatay Arkeoloji Müzesi ile adeta zamanda yolculuk fırsatı sunmaktadır. Günümüzde bir hayli kutsal kabul edilmekte olan ve buna ek olarak Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Saint Pierre Kilisesi, bölgeye tamimiyle hakim olan bir tepeye inşa edilmiştir. Ayrıca ülkenin en eski ve en değerli camilerinden olan Neccar Camii de burada bulunmaktadır.

İskenderun

Şehrin Akdeniz kıyısına uzanmakta olan ve en büyük 2. İlçe olarak kabul edilen İskenderun gelişmiş turizme ve büyük limanı ile kesinlikle görmeye değer. Yaklaşık olarak 29 kilometrelik bir sahili bulunmakta olan İskenderun hem gün batımını izlemek, hem de eşsiz yürüyüşler gerçekleştirmek için kesinlikle ideal. Ayrıca bu ilçede İskenderun Deniz Müzesi de bulunmakta ve burada değerli pek çok yapı sergilenmektedir. Yaz aylarında sık sık tekne gezintileri düzenlenen bu ilçede eşsiz maviliğin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Pek çok olanak sunan çeşitli işletmelerdeki plajlar ile de unutulmayacak yaz tatilleri geçirebilirsiniz.  

Arsuz

Hatay’da gezilecek yerler listelerinde mutlaka dahil edilmesi gerekli olan bu ilçe pek çok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmakta, ziyaretçilerine keyifli bir gezi vaat etmektedir. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin yaz aylarında çok sık ziyaret ettiği bu yer Akdeniz sularının tadını çıkarmak ve muhteşem turlara katılmak için kesinlikle ziyaret edilmelidir. Üstelik Hz. Meryem’in bir dönem yıkandığına inanılmış olan ve kutsal olarak kabul edilen Meryem Ana Havuzu da burada bulunmaktadır. Burada pek çok konaklama seçeneğinin bulunması da herkesin kendi bütçesine uygun bir yerde konaklama gerçekleştirebilmesine yardımcı olmaktadır.

Samandağ
Hatay şehrinin bir başka gezilmesi tavsiye edilen ilçesi de Samandağ ilçesidir. Geçmişten günümüze pek çok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu ilçe, bu nedenle de tarihi hazinelerle doludur. Şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan bu ilçe doğal güzelliklerin ve plajların tadını çıkarabilmek için de kesinlikle ziyaret edilebilir. Özellikle de yaz aylarında ziyaret edilmesi önerilen bu ilçe Aziz Simeon Manastırı ve Seleucia Pieria Antik Kenti gibi önemli tarihi yerlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Payas
Kentin tarihi zenginliklerini bünyesinde bulunduran bu ilçe hem çok sayıda tarihi hazineye hem de pek çok sayıda plaja ev sahipliği yapmaktadır. Tarih ve kültür meraklılarının ilgilisini bir hayli çekmekte olan Payas Kalesi bu ilçenin aynı zamanda sembolü olarak da kabul edilir. Sarı Selim Camii de bu ilçede mutlaka yakından keşfedilmesi gerekli olan tarihi hazinelerden biridir. Tum bu yerleri sizler yakından keşfedebilir ve birbirinden güzel fotoğrafları buralarda çekebilirsiniz.

Erzin

Erzin ilçesi şifaları kaplıcalarıyla ünlü olan bir ilçedir. Bu şifalı kaplıcalardaki termal suyun kas ve eklem ağrıları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Şehir merkezinden ve Hatay Otogarı üzerinden kısa süreler içerisinde ulaşılabilmekte olan bu ilçede sağlıklı ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Pek çok kültür ve medeniyeti de ağırlamış olan bu ilçe bu nedenle tarihi açıdan da önemli bir yere sahiptir. Sizler bu ilçeyi ziyaret ederek tarihi hazineleri de keşfedebilir ve çeşitli rahatsızlıklarınıza iyi gelecek olan sularda kendinize şifa bulabilirsiniz. 

Hatay Uzun Çarşı

Hatay otogarı üzerinden kolay bir şekilde ulaşılmakta olan Hatay Uzun Çarşı şehrin tüm canlı ve enerjik atmosferini bünyesinde bulundurur. Hem yerli hem de yabancı turistler buraya yoğun ilgi göstermektedir. Tarihi İpek Yolu’nun da buradan geçtiği bilinir ve burada alışveriş yapılabilecek çeşitli alternatif dükkan ve hediyelik eşya satıcıları bulunmaktadır. 17. Yüz yılda yapılmış olan Kurşunlu Han bu çarşının adeta merkez noktasıdır ve bu hanın içerisinde de çok sayıda dükkan bulunmaktadır. Ayrıca bu çarşıya gelenler Hatay lezzetlerine de kolayca erişebilir. 

Eski Antakya Evleri

Hatay şehrinin geleneksel ve mimari yapısını gözler önüne sermekte olan Eski Antakya Evleri 350’ye yakın tarihi yapıta ev sahipliği yapmaktadır. Yüzyıllar boyunca hiçbir değişime uğramadan günümüze kadar ulaşabilmeyi başarmış olan evlerin yanı sıra restore edilme durumunda kalmış olan evler de burada bulunmaktadır. Kurtuluş Caddesi’nde de ilgi çekici örnekleri bulunan bu evler müze ve sanat galerisi gibi faaliyetlere de tanıklık etmektedir. Hem antika eşyalar hem de eski dönemleri yansıtmakta olan mobilyalar gelen ziyaretçilerin geleneksel bir yolculuk ile bir arada olmasına katkı sağlarken aynı zamanda da güzel fotoğraflar çekebilme imkanını ziyaretçilere sunmaktadır.

 

Hatay Hakkında
Nüfus:1.670.712
Telefon Kodu:326
Plaka Kodu:-
Hatay
22 May Çrş, Bulutlu
23,04°
Prş
21,64°
Cum
19,79°
Cmt
18,69°
Paz
19,58°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery