Şırnak Otobüs Bileti

Şırnak

Şırnak

Şırnak Şehir Rehberi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en doğu ucunda bulunuyor olması sebebiyle dikkat çeken Şırnak otobüs bileti fırsatları ile görülebilecek olan bu şehir Mardin, Siirt ve Hakkari gibi birçok farklı şehre konumu itibariyle komşu olarak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Irak ve Suriye ile de komşu olan ve Güneydoğu'nun medeniyetler beşiği olarak bilinmesi sebebiyle dikkat çeken Şırnak oldukça köklü bir geçmişe sahip olması sebebiyle her yıl binlerce turist tarafından tercih edilen turistik şehirlerden biri olarak bilinmektedir. İlkbahar ve yaz aylarında tercih etmeniz önerilen kış aylarında oldukça soğuk bir iklime sahip olduğu bilinen Şırnak, keyifli vakit geçirebilmeniz mümkün hale getirecek pek çok farklı olanağı ve gezilip görülmesi gereken noktaya sahiptir.

Kasrik Boğazı

Kartpostalları model olan eşsiz bir manzaraya sahip kasrik Boğazı, Cizre Şırnak karayolu üzerinde bulunan ve Şırnak şehrinde mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri olarak bilinen doğal yapıların arasında yer almaktadır. Kendine ait özellikleriyle dikkat çeken bu şehirde gezme şansı yakalayacağınız birçok farklı doğal yapı olduğunu ve doğal yapılar sayesinde eşsiz bir deneyim yaşayabileceğinizi dile getirmek kesinlikle yanlış olmayacağı gibi Kasrik Boğazı'nın özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmesi gerektiği önerilmektedir. Bulunduğu konum itibariyle en önemli geçiş toplumu özelliğini taşıyan ve eşsiz bir doğa manzarasına sahip olan Kasrik Boğazı doğal bir sit alanında ve 18 farklı bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra ev sahipliği yaptığı 141 farklı hayvan çeşidi ile de dikkat çeken kas boğazı kalabalık arkadaş grupları ve çocuklu aileler için de uygun bir gezi noktasıdır.

Zümrüt Kaplıcası

Şırnak'ta gezilecek yerler listelerinin başında bulunan kaplıcalar kendilerine ait özellikleri ile oldukça dikkat çekicidir ve birçok farklı hastalığa şifa olması sebebiyle her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilir. Şehir içerisinde yer alan birçok farklı kaplıca olduğunu dile getirmek mümkün olsa da özellikle zümrüt kaplıcası en popüler kaplıcalardan biridir. Ilıca Köyünde yer alan kaplıca 39 derecelik su sıcaklığı ile romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelen özelliklere sahiptir. Ancak bunların ailesinde de birçok farklı hastalığa şifa olması insanların şehir içerisinde en çok tercih ettikleri noktalardan bir tanesinin zümrüt kaplıcası haline gelmesini sağlamıştır.

Yılmaz Güney Parkı

Şehir içerisinde birçok farklı tarihi yer olduğunu dile getirmek mümkün olsa da doğal alanları ile de dikkat çeken bir şehir olan Şırnak'ta keyifli vakit geçirebileceğiniz ve doğa ile iç içe olabileceğiniz çok sayıda fark olduğunu dile getirmek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Doğayla iç içe keyifli bir gün geçirmek piknik yapmak ya da yürüyüş parkurlarında yürüyüş yaparak gezinizi daha sportif hale getirmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz yılmaz güney parkı ise özellikle bahar aylarında eşsiz bir manzaraya bilinmekte ve bu sebeple bahar ve yaz aylarında kalabalık arkadaş gruplarına ev sahipliği yapmaktadır.

Cudi Dağı

Şırnak otogarı ile ulaşma şansı yakalayacağınız bu şehir sizlere sunduğu olanaklar sayesinde unutulmaz bir deneyim yaşayabilmenizi mümkün hale getirecek birçok farklı özelliğe sahiptir. Şehir içerisinde bulunan doğal yapıların başında gelen ve mutlaka görülmesi gereken dağlardan biri olarak bilinen Cudi Dağı, sahip olduğu 2.114 metrelik yüksekliği ve eşsiz konumu sebebiyle dikkat çekmektedir. İslam dini açısından çok önemli bir yere sahip olan ve Şırnak denildiği anda akla ilk gelen yerlerden biri haline gelen bu da bugüne dek birçok farklı tarihi olaya tanıklık etmiş ve farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor olması sebebiyle de dikkat çeken yapılardan biri haline gelmiştir.

Küpeli Dağı

Şehir içerisinde gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok farklı doğal yer olduğunu dile getirmek yanlış olmayacağı gibi Şırnak gezinizden önce gerekli araştırmayı yapmamış olmak plansız hareket etmenize yol açabileceği gibi bu durum talep ettiğiniz tüm noktaları görmenizi engelleyecek bir faktör haline gelebilir. Eğer böyle bir problem yaşamak istemiyorsanız gezinizden önce gezilmesi gereken yerler hakkında araştırma yapmanız ve gezmek istediğiniz yerler hakkında not alarak belirli bir düzen aralığında gezmeye çalışmanız çok daha mantıklı olacak ve talep ettiğiniz tüm noktaları görünmenizi sağlayacaktır.

Şırnak ilinde mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerin arasında bulunan Küpeli Dağı Şırnak'ın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Gabar Dağı adıyla da bilinen ve Güneydoğu Toroslar üzerinde konumlanması sebebiyle unutulmaz bir manzaraya eşlik eden küpeli dağı, şehrin en önemli sembolik yapılarından biri olması sebebiyle de tercih edilen ve turistlerin oldukça ilgisini çeken noktalardan biri olarak bilinmektedir. Ardıç ve meşe ormanları ile kaplı olması sebebiyle dikkat çeken ancak güvenlik nedeniyle insan kullanımının sınırlı olduğu bilinen bu dağ Türkiye'nin en yabanıl parçalarından biri olarak bilinmekte ve sahip olduğu bu gibi özellikler yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğramasına yol açmaktadır.

Belkısana Kaplıcası

Şırnak otobüs bileti fırsatlarıyla görme şansı yakalayacağınız ve her ekonomik bittiği için uygun bir tatil imkanı sunmakta olan Şırnak Kaplıcaları ile ünlü bir şehir olarak bilinmekte ve kaplıcaların da yer alan suyun egzama gibi cilt rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok problem için şifa olduğu bilinmektedir. Dicle Irmağı kıyısında konumlanan Belkısana Kaplıcası ise şehirdeki en önemli kaplıcalardan biri olarak bilinmekte ve mutlaka görülmesi gereken bir nokta olarak ele alınmaktadır.

67 derecelik su sıcaklığı sebebiyle dikkat çeken ve başta egzama olmak üzere birçok farklı cilt rahatsızlığını mümkün olan en kısa süre içerisinde ortadan kaldıran bu kaplıca sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir noktadır. Sülfit ve kalsiyum açısından oldukça zengin olması sebebiyle tercih edilen ve yalnızca yerlerde il yabancı turistler tarafından da adeta akınına uğrayan bu kaplıca romatizma ve kadın hastalıkları gibi birçok farklı hastalığa şifa oldu bilinen bir su olarak ele alınabilir. Eğer tatilinizi uzatmak ve kaplıcalarda daha uzun süre vakit geçirmek istiyorsanız kaplıca etrafında bulunan tesislerde konaklama imkanı sağlayabilir böylelikle Şırnak tatilinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Mardin

Şırnak'ta gezilecek yerler oldukça uzun bir listeye sahip olsa da şehir etrafında bulunan ve komşu bir il olarak bilinen Mardin'de Şırnak geziniz esnasında konaklama şansı yakalayacağınız ya da günübirlik olarak bir gezi gerçekleştirebileceğiniz eşsiz bir alternatif olarak ele alınmaktadır. Birçok insan Mardin için güneydoğu Anadolu Bölgesinin en çok merak edilen şehri olduğunu düşünmektedir. Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan kendine ait mimarisiyle görenleri adeta hayran bırakan ve Türkiye'nin en kalabalık 26 şehri olan Mardin Şırnak geziniz esnasında konaklama şansı yakalayabileceğiniz bir konumda bulunuyor olması sebebiyle tercih edebileceğiniz bir alternatiftir.

Çok köklü bir geçmişe sahip olması sebebiyle görenlerin bir daha asla unutamayacakları eşsiz özelliklere sahip olan ve kendine ait mimarisi ile göz dolduran Mardin kartpostallara konu olabilecek kadar güzel bir şehir olarak bilinmektedir. Sizde  Şırnak otogarı sayesinde Mardin gibi şehirlere ulaşabilir ya da Şırnak içerisinde görülmesi gereken noktalar sayesinde eşsiz ve keyifli bir deneyim yaşamayı mümkün hale getirerek tatilinizin çok daha eğlenceli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

Mardin şehir rehberi ve Mardin otobüs bileti için tıklayınız...

 

Şırnak Hakkında
Nüfus:557.605
Telefon Kodu:486
Plaka Kodu:73
Pzt
26,28°
Sal
19,91°
Şırnak
29 May Çrş, Bulutlu
19,9°
Prş
21,7°
Cum
22,06°
Cmt
19,94°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery