Trabzon Otobüs Bileti

Trabzon

Trabzon

Trabzon Şehir Rehberi

Trabzon otobüs bileti fırsatları ile hem konforlu hem de güvenli bir şekilde ulaşılabilen Trabzon sahip olduğu özel coğrafi özel konum ile her daim tüm önemini korumuştur. Karadeniz Bölgesi’nin Samsun şehrinden sonra ikinci büyük şehri olarak bilinen Trabzon hem sahip olduğu hem yeşil doğa ile hem de tertemiz hava ile Karadeniz’in adeta incisi olarak kabul edilmektedir. 4.000 yıllık geçmişe sahip olan şehir hem bitki örtüsü bakımından hem de orman örtüsü bakımından son derece zengindir ve aynı zamanda da sahil şeridine sahiptir. Birbirinden güzel göller, yaylalar, mağaralar ve parklara ev sahipliği yapan şehirde aynı zamanda çok sayıda kilise ve cami de bulunmaktadır.

Hem yaz aylarında hem de kış aylarında ılıman Karadeniz iklimi etkilerini hissettiren şehirde gezip görmeniz gereken çok sayıda tarihi ve kültürel yapı bulunmaktadır. Sahip olduğu 4000 yıllık geçmiş ile pek çok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde hem kültürel etkinlikler gelişmiştir hem de sosyal ve tarihi alanlarda şehir tüm beklentileri eksiksiz karşılamaktadır. Şehrin mutfak kültürü de bir hayli ilgi çekicidir. Sizler de tüm uçsuz bucaksız yeşillikleri, ilgi çekici kültürel yapıları ve mükemmel mutfak kültürünü yakından görmek ve deneyimlemek için mutlaka Trabzon otobüs bileti fırsatlarına göz atmanız önerilmektedir.

Trabzon Kalesi

Trabzon'da gezilecek yerler söz konusu olduğunda akla ilk olarak bu kale geliyor. Şehrin araklı isimli semtinde bulunmakta olan bu kale hiç şüphesiz şehrin en ünlü sembollerinden biri. Yapıldığı günden bugüne gelene kadar tüm özelliklerini tam olarak korumayı başarmış olan kale şehrin en zirve noktalarından birinin üzerine konumlandırılmıştır. Tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip olan kale sahilden başlamakta ve yüksek tepelere doğru uzanmaktadır. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmekte olan kale 3 ana bölümden oluşmaktadır. Ayrıca kalenin yapımında antik kalıntılardan çıkarılmış olan taşların kullanıldığı bilinmektedir. Trabzon şehrinin Fethi gerçekleştikten sonra Karadeniz bölgesinden gelebilecek olan tüm saldırıları önlemek amacı ile Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan kale tamamen eski temeller üzerine inşa ettirilmiştir. Son derece görkemli bir yapıya sahip olan bu kaleyi mutlaka sizler de yakından keşfetmeyi düşünmelisiniz.

Boztepe

Boztepe Ortahisar ilçesinde bulunuyor ve şehir merkezine de son derece yakın bir konumda. Kolay bir şekilde ulaşabilmekte olan bu yer şehrin tüm mükemmel manzarasını adeta gözler önüne sermektedir. Şehri kuşbakışı bir şekilde izleyebilmek ve tüm atmosferini yakından hissetmek için gitmeyi düşüneceğimiz bu yerde çok sayıda kafe ve çay bahçesi gibi işletme de bulunmaktadır. Dört bir yanı ağaçlarla çevrili olan bu yerde hem sizlerin mükemmel bir doğa karşılıyor hem de özellikle de geceleri aydınlatma yapıldığında şehrin kavuştuğu başka görüntü eksiksiz bir şekilde izlenebiliyor.

Sümela Manastırı

Trabzon ilinin Maçka mahallesine yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken Sümela manastırı, sarp bir uçurumun üzerine inşa edilmiş olduğu için oldukça ilgi çekici görünmektedir. Yerli halk tarafından Meryem Ana olarak da isimlendirilmektedir olan bu manastır deniz seviyesinden tam 1500 m yükseklikte bulunmaktadır. Adeta dağları tünemiş bir görünümde olan manastır hem Rum Ortodoks kiliseleri olarak hem de manastır olarak kullanılan bir çeşit komplekstir. Bu yer hakkında çok fazla efsane de bulunmaktadır. Tarihi kaynaklara ve anlatılan efsanelere bakıldığında bu yerin önemi gerçekten de çok büyüktür. Sizler de seyahat planlarınızda buraya dahil edebilir ve yakından keşfetmeyi düşünebilirsiniz.

Atatürk Köşkü Müzesi

1.890 yılında bir çeşit yazlık kale olarak yaptırılmış olan bu yer tamamen çam ormanları içerisinde yer almakta olduğu için doğal bir atmosfer sunmaktadır. Hem büyük hem de gösterişli Avrupai konularına sahip olan yapıda rönesans dönemi mimari etkileri ve ayrıca Avrupa’nın mimari etkileri yakından görülmektedir. Köşkün yapımında dış cephesi için taş malzeme iç cephesi için ise Bağdadi tekniğine uygun olan çeşitli malzemeler tercih edilmiştir. Ayrıca köşkün zemininde antik çiniler kaplama olarak tercih edilmiştir. Trabzon’da gezilecek yerler listelerinize mutlaka burayı da dahil etmenizi ve yakından görmenizi tavsiye ederiz.

Kaostaki Konağı

Zeytinlik caddesi üzerinde bulunmakta olan bu konak 1900’lü yılların başlarında inşa edilmiştir. Tam mimari net olarak bilinmemekle birlikte konağın İtalyanlar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Milliyetçi Hareket dönemlerinde karargah niteliğinde kullanılmış olan konak daha sonra Atatürk’ün Trabzon’a ilk gelişinde latife hanım ile birlikte kalabilmesi için özel olarak döşenmiştir. Tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip olan konağın hem iç cepheleri hem de dış cephesi oldukça dayanıklı malzemelerden yapılmıştır ve görkemli görünüme sahiptir.

Çal Mağarası

8 km uzunluğuna sahip olan mera dünyanın en derin mağaraları arasında da yer almaktadır. Şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan mağaralar mükemmel görünüme sahip şelale ile ziyaretçileri karşılamaktadır. Ziyaretçilerin çeşitli gölleri, akarsuları, dikitleri ve ayrıca sarkıtları yakından keşfedebilmeleri için mağaranın bir kısmı özel bir şekilde ayarlanmıştır. Sizler de özellikle bahar ve yaz aylarında bu şehri ziyaret edecekseniz mutlaka buraya da uğramanızı tavsiye etmekteyiz.

Sera Gölü

1950 yılında tamamen heyelan sonucu ortaya çıkmış olan bu göl, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesi sınırlarında yer almaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunan gölge hem kültürsüz bir daya hem de geniş piknik alanlarına sahiptir. Özellikle de bahar ve yaz aylarında hem yerli halk tarafından hem de yabancı turistler tarafından yaygın bir şekilde ziyaret edilmekte olan bu yerde tekne gezisi yapabilmeniz ve balık restoranlarından çeşitli balıkların lezzetine bakmanız da mümkün olmaktadır.

Bedesten

Toplam 8 odadan oluşmakta olan bir çeşit kapalı çarşı olan bu yer tarihi çok eskilere dayanmakta olduğu için tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yere sahiptir. Aktık bir şekilde marangoz atölyesi olarak kullanılmakta olan bedesten daha sonra restorasyondan geçmiş ve bugünkü Kapalıçarşı haline dönüştürülmüştür. Tarihsel bir yolculuk yapmak ve eski zamanların mimari etkilerini yakından gözlemlemek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerde Trabzon kültürünü de tam olarak hissedebilirsiniz. Esnaf ile sohbet edebilir ve Trabzon geleneklerine hakim olabilirsiniz. Üstelik Trabzon Otogarı üzerinden buraya ulaşım gerçekleştirmeniz toplu taşıma araçları ile mümkün olmaktadır.

Vazelon Manastırı

Şehir merkezine yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta bulunan manastır şehrin güney kesiminde yer almaktadır. 270 yılında Yunanlılar tarafından yaratıldığı tahmin edilmekte olan eser çok fazla onarım sürecinden geçmiş olsa da bugünkü görünümü hala ilk yapımını temsil etmektedir. Kusursuz bir doğaya muhteşem tarihi yapıya ve etkileyici görünüme sahip olan manastır Trabzon ilinin en önemli değerlerinden biridir. Özellikle de tarih meraklılarının ilgisini bir hayli çekmekte olan yere sizler de gezi düzenlemeyi düşünebilirsiniz. Burada adeta zamanda yolculuk yapma fırsatı ile bir arada olabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Üstelik Trabzon otogarı üzerinden hem toplu taşıma araçları ile hem de özel araçlar ile buraya ulaşım gerçekleştirmek son derece kolay olmaktadır.

Trabzon Hakkında
Nüfus:818.023
Telefon Kodu:462
Plaka Kodu:61
Trabzon
29 May Çrş, Bulutlu
19,73°
Prş
17,0°
Cum
17,42°
Cmt
17,69°
Paz
18,34°
Pzt
18,34°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery