Aksaray Uçak Bileti

Aksaray

Aksaray

Aksaray

Aksaray uçak bilet al işlemi ile doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehri ziyaret edebilmek mümkündür. Aksaray iç Anadolu bölgesi’nde yer alır ve hem tarihi hem de doğal güzellikler ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Şehri ziyaret eden kişiler şehirde bulunan güzellikleri keşfederek ve şehre özgü lezzetleri tadarak eğlenceli bir gezi yaşayabilirler.

Aksaray Hakkında Bilgi, Gezilecek Yerler, Ne Yenir?

Aksaray uçak bileti alarak şehirde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri keşfedebilmek mümkündür. Aksaray İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır ve evliyalar şehri olarak bilinmektedir. Evliyalar şehri olarak anılan Aksaray Ayrıca dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birine de ev sahipliği yapar. Şehir hem doğası hem de tarihi kalıntıları ile hem yerli hem de yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir şehir olmayı başarmıştır.

Aksaray gezisi sırasında şehirde yer alan tarihi mekanları ziyaret etmek gerekir. Şehirde bulunan tarihi mekanlar arasında ilk sırada Aziz Gregorius Kilisesi yer alır. Bu kilise şehirde bulunan en eski yapılardan birisidir ve şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunur. Şehri ziyaret eden kişilerin 300’lü yılların sonunda inşa edilen bu kiliseyi görmeleri önerilmektedir. Kilise günümüzde camiye çevrilmiştir ve hem tarihi tanıklık etmesi hem de şehrin en eski yapılarından biri olması nedeniyle Aksaray gezisi sırasında herkesin görmesi gereken bir mekandır.

Aksaray gezisi sırasında şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen kişiler ilk olarak Ihlara vadisini ziyaret edebilirler. Ihlara vadisi sahip olduğu etkileyici manzarası ve doğal yaşam alanıyla dikkat çeker. Ayrıca Ihlara vadisi üzerinde pek çok dini yapıda yer almıştır. Bu vadiyi ziyaret eden kişiler etkileyici fotoğraflar çekebilecekleri gibi tarihi dini yapıları da görebilme şansını elde ederler.

Eğri Minare Aksaray’ı ziyaret eden kişilerin görmesi gereken bir diğer önemli yapıdır. Yapı hem tarihi özelliği hem de eğri minaresi ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Eğri minare adından da anlaşılacağı üzere eğri bir minareye sahiptir ve bu minaresi ile Pisa Kulesi’ne benzetilir. Şehri ziyaret eden kişiler bu kuleyi mutlaka görmeli ve kulenin fotoğraflarını çekmelidir.

Güzelyurt Evleri Aksaray gezisinin olmazsa olmaz mekanları arasında yer alır. Bu evler uzun yıllar boyunca Rum kökenli kişilere ev sahipliği yapmıştır. Daha sonrasında yaşanan nüfus mübadelesi sırasında buradaki Rumlar Yunanistan'a taşındığından Yunanistan’dan gelen Türkler ise bu evlere yerleştirilmiştir. Güzelyurt evleri hem tarihe tanıklık etmeleri hem de etkileyici görünümleri ile dikkat çeken mekanlardır. Bu evleri ziyaret eden kişiler evlerin içerisinde yer alan otellerde konaklayabilme ve kahvaltı yapabilme gibi pek çok faaliyeti de gerçekleştirebilirler.

Aksaray gezisi sırasında şehirde bulunan doğal güzellikleri keşfetmek isteyen kişiler Hasan Dağı’nda mutlaka ziyaret etmelidirler. Hasan Dağı sahip olduğu etkileyici manzarası ile özellikle doğa sporları yapmak isteyen ve doğa fotoğrafı çekmek isteyen kişilerin görmesi gereken yerler arasındadır. Bu dağı ziyaret eden kişiler kamp yapabilme ve daha yürüyüşü gibi faaliyetlere katılabilme şansına da elde ederler.

Aksaray’da gezilip görülmesi gereken pek çok tarihi ve doğal güzellik yer alır. Ancak gezi sırasında bölgeye özgü yiyeceklerin de mutlaka tadına bakılmalıdır. Aksaray gezisi sırasında buğdayın ve etin kullanıldığı yiyeceklerin mutlaka tadına bakılması gerekir. Aksaray’ı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin mutlaka dolma mantısının ve katıklı aşın tadına bakmaları önerilir. Ayrıca geziye tatlı bir ara vermek isteyen kişiler kalburabastı tatlısının mutlaka tadına bakmalıdır.

Havalimanına Nasıl Gidilir?

Aksaray uçak bilet al işlemi ile İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehri ziyaret edebilmek mümkündür. Aksaray ziyaret etmek isteyen kişiler şehirde hangi havalimanlarının bulunduğunu merak ederler. Ancak Aksaray’da yapımı tamamlanmış ve uçuşa hazır bir havalimanı yer almamaktadır. Bu nedenle şehri ziyaret etmek isteyen kişilerin Aksaray’a en yakın konumunda bulunan Kapadokya Havalimanı’na bilet almaları önerilir. Kapadokya Havalimanı adlı limana ulaşan kişiler havalimanından Kalkan servisler ve otobüsler sayesinde kısa süre içerisinde Aksaray’a ulaşabilirler. Aksaray’ı ziyaret etmek isteyen kişiler hava yolunu tercih etmedikleri durumda karayolunu tercih edebilirler. Aksaray bulunduğu konum nedeniyle her gün yüzlerce otobüs seferini düzenlendiği bir şehirdir. Şehri ziyaret etmek isteyen kişiler otobüs bileti alarak kısa süre içerisinde Aksaray’a ulaşabilme şansını elde ederler.

Aksaray uçak bileti almak isteyen kişiler Kapadokya Havalimanı için uçak bileti alabilirler. Bu Havalimanı ile Aksaray şehir merkezi arasında yaklaşık 80 kilometrelik bir mesafe bulunur. Havalimanı ile şehir merkezi arasında yolculuk yapmak isteyen kişiler havalimanından Kalkan servisleri kullanarak kısa süre içerisinde Aksaray’a ulaşabilirler.

Aksaray’a Ulaşım

Aksaray'a ulaşmak isteyen kişiler karayolunu ya da hava yolunu tercih edebilirler. Aksaray bulunduğu konum nedeniyle Ankara ve İzmir’den geçen otobüslerin merkezinde yer alır. Bu şehri ziyaret etmek isteyen kişiler günün farklı saatlerinde düzenlenen otobüs seferleri ile kısa süre içerisinde Aksaray’a ulaşabilirler. Şehri ziyaret etmek için karayolunu tercih etmek istemeyen kişiler Nevşehir’de bulunan havalimanına uçak bileti alabilirler. Nevşehir’de bulunan havalimanına inen kişiler havalimanında bulunan otobüsleri ve servisleri tercih edebilirler. Otobüsler ve servisler ile havalimanında Aksaray şehir merkezine Bir saat içerisinde ulaşabilmek mümkündür.

Aksaray’a Uçuşu Olan Hava Yolları

Aksaray Havalimanı bulunmadığı için şehri ziyaret etmek isteyen kişilerin Nevşehir’de bulunan havalimanına inmeleri gerekmektedir. Nevşehir’de bulunan havalimanına inmek isteyen kişilerin tercih edebilecekleri hava yolları ise şu şekilde açıklanabilir:

·         Türk hava yolları

·         Pegasus Airlines

Sık Sorulan Sorular

Aksaray’a Tren Bileti Alabilmek Mümkün Müdür?

Aksaray'a yolculuk yapabilmek için karayolu ve hava yolu haricinde bir ulaşım aracı bulunmaz. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için tren bileti alabilmek mümkün değildir.

Şehri Yaz Aylarında Ziyaret Etmek Doğru Bir Tercih Olur Mu?

Aksaray İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır ve bu nedenle kışları soğuk geçmektedir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi olarak yaz ayları gösterilir. Yaz aylarında şehri ziyaret ederek şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfedebilmek mümkün.

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşabilmek İçin Hangi Ulaşım Araçları Tercih Edilebilir?

Aksaray Havalimanı bulunmadığı için şehri ziyaret eden kişiler Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na iniş yaparlar. Bu havalimanından Aksaray şehir merkezine ulaşmak için ise havalimanından Kalkan servisler veya otobüsler tercih edilebilir. Ayrıca kiralık araçlar veya taksiler Havalimanı ile şehir merkezi arasında yolculuk yapabilmek için tercih edilebilecek ulaşım araçlarıdır.

Aksaray Gezisi Sırasında Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler Hangileridir?

Aksaray gezisi sırasında görülmesi gereken ilk doğal güzellik Ihlara vadisidir. Ayrıca Hasan Dağı da Aksaray’ı ziyaret eden kişilerin görmesi gereken bir diğer doğal güzelliktir.

Şehri Ziyaret Eden Kişilerin Tatması Gereken Yiyecekler Hangileridir?

Aksaray gezisi sırasında şehre özgü olan lezzetleri mutlaka tadına bakılmalıdır. Özellikle şehre özgü dolma mantısı mutlaka Aksaray’ı ziyaret eden herkesin yemesi gereken üründür.

Şehirde Katılabileceğiniz Şenlikler Var mıdır?

Aksaray gezisi sırasında ilginç etkinliklere katılmak isteyen kişiler ise şehirde düzenlenen uçurtma festivallerine katılabilirler. Yaz aylarında gerçekleştirilen bu festivallere katılarak kişilerin keyifli şekilde vakit geçirebilmesi hem de Aksaray halkı ile kaynaşabilmesi mümkündür.

Aksaray’da Geceleri Neler Yapılabilir?

Aksaray’da gece hayatı pek hareketli olmadığından şehri ziyaret eden kişiler geceleri kafelerde takılmayı tercih edebilirler. Bazı kafelerde canlı müzik de yapıldığında şehri ziyaret eden kişiler geceleri bu kafeleri ziyaret ederek keyifli şekilde vakit geçirebilmenin tadını çıkarabilirler.

Aksaray’da Şehir İçerisinde Yolculuk Edebilmek İçin Hangi Ulaşım Araçları Tercih Edilebilir?

Aksaray’da şehir içi yılbaşında kullanılabilecek ulaşım araçları arasında ilk sırada otobüsler bulunur. Otobüsler ile şehrin tamamını ziyaret edebilmek mümkündür. Şehir içi ulaşımda tercih edilebilecek bir diğer toplu taşıma araçları ise minibüslerdir. Minibüsler ile hem Aksaray’ın ilçelerini hem de Aksaray’ın köylerini gezebilmek mümkün olmaktadır.

Aksaray Gezisi Sırasında Nerede Konaklayabilmek Mümkündür?

Aksaray’ı ziyaret eden kişiler şehirde bulunan otellerde konaklayabilirler. Geziye çıkmadan önce yaptırılacak otel rezervasyonları sayesinde Aksaray gezisi sırasında konaklamayı daha uygun fiyata getirebilmek mümkündür.

Şehri Ziyaret Eden Kişiler Hediyelik Olarak Neler Getirebilirler?

Aksaray’ı ziyaret edecek olan kişilerin hediyelik olarak getirebileceği pek çok ürün bulunur. Özellikle halı çömlek gibi ürünler Aksaray gezisi sırasında alınabilecek hediyelik ürünlerdir. Geri dönüşünde yiyecek bir şey almak isteyen kişiler ise Aksaray saray helvası ya da Aksaray köpük helvasını tercih edebilirler.

Aksaray'a Uçuş Bilgileri 

·         Hedef Havalimanı: Kapadokya Havalimanı 

·         Gidilecek Havalimanı IATA Kodu: Nevşehir Kapadokya Havalimanı (NAV) 

·         Gidilecek Şehir Adı: Aksaray 

·         Hizmet Veren Havayolları: Türk Hava Yolları ve Pegasus Airlines 

·         Popüler Havayolu Şirketi: Türk Hava Yolları 

Pzt
24,98°
Sal
26,15°
Aksaray
24 Tem Çrş, Güneşli
25,74°
Prş
23,61°
Cum
25,19°
Cmt
22,07°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery