Buenos Aires Uçak Bileti

Buenos Aires

Buenos Aires

Buenos Aires

Buenos Aires bileti aldıktan sonra Güney Amerika bölgesinde görülmesi gereken yerlerden birine yolculuğa çıkılabilir. Arjantin’in başkenti olan şehir, ülkenin aynı zamanda en büyük şehridir. Sahip olduğu mimari yapısı ve samimi insanları ile seyahat planı yapan kişilerin rotasında yer alır. Özerk hükümet ile yönetilen şehir, farklı kültürlere şahit olmak için görülecek dünya şehirlerinden biridir.

Rio de la Plata Nehri yanında kurulan şehir, dünyaca ünlü olan aşkın ve tutkunun dansı tangonun doğduğu bölgedir. Şehir isminin anlamı güzel havalardır, yılın çoğunluğunda güzel bir hava hakimdir. Güney yarım kürede bulunan Paris olarak da tanımlanan şehir, bu tanımı oldukça hak eder. Sokaklarda bulunan binaların sahip oldukları tarzlar ve dünyanın en romantik şehirlerinden biri olması nedeni ile bu şekilde tanımlanır. Ministro Pistarini Havalimanı uçak bileti alan yolcular, yaklaşık 18 saatlik bir uçuş gerçekleştirir. Aktarmasız şekilde bu şehre ulaşmak mümkündür. Güney yarım kürede bulunduğu için Türkiye’de kış mevsimi yaşanırken Arjantin’de yaz mevsimi yaşanır. Turistler en çok Ocak ile Mart ayları arasında gelir. Temmuz ve Ağustos ayları, şehir için en durgun dönemlerdir. Sürekli olarak yağış olur ve hava sıcaklığı düşüktür. Kalabalık döneme denk gelmek istemeyen kişiler Nisan ve Haziran ayları arasında gitmeyi tercih edebilir.

Recoleta Mezarlığı

Farklı bir dünya ülkesine yolculuk yapan kişinin neden mezarlık ziyaretine gittiği merak konusu olsa da gidilince nedeni anlaşılabilir. Buenos Aires’te bulunan mezarlık turistlerin en çok ziyaret ettikleri konumlardan biridir. Recoleta Mezarlığı içinde gezerken farklı bir şehirde geziyor gibi hissedilmesi mümkündür. Tasarımları yapılan mezarlığın bir şehir yapısı gibi kurulduğu görülür. Dünya çapında ve Arjantin’de üne sahip insanların mezarlıklarını burada görmek mümkündür. Alışagelinmiş olan mezarlık yapılarından çok daha farklı yapılar görülecek bu mezarlık, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Buenos Aires Latin Amerika Sanat Müzesi

MALBA, 20. yüzyılın başından bugüne kadar yapılan bütün Latin Amerika kültürünü yansıtan eserlerin bir araya gelmesi için kurulmuştur. Müze içinde kalıcı sergiler olduğu gibi dönemsel olarak farklı sergileri görmek de mümkündür. Hem yerli halk için hem de turistler üzerinde kültür ve sanat üzerine farkındalık yaratmasından dolayı önemli konumlardan biridir. Şehir merkezinden toplu ulaşım araçları ile kolayca ulaşılabilir bir konumdadır. Müze binası içinde bir de sinema salonu bulunur.

Palacio Barolo

Buenos Aires’te görülecek yerler arasında bulunan ve şehrin en özel yapılarından biri Barolo Sarayı’dır. Şehrin tarihine bakıldığı zaman göze çarpan özelliklerinden biri Avrupa’dan birçok insanın göç etmesidir. Pamuk işçisi olan Luis Barolo, Buenos Aires’e geldikten sonra Avrupai bir bina inşa etmek ister. İnşa edilen binanın Avrupa için yansıtıcı bir unsur olması talebinde bulunur. Dante’nin İlahi Komdesi’nden esinlenmiş olunan Barolo Sarayı inşa edilir. Kendi enerjisi ile çalıştığı için 20. yüzyılda yapılmış olan ilk akıllı binadır. Rezervasyon yaptırarak sarayı ziyaret etmek mümkündür.

Palermo Gül Bahçesi

Şehirde bulunan 3 Şubat Parkı içinde bulunan gül bahçesi, en çok ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden biridir. Kırmızı renkli güllerin güzelliği karşısında büyülenmemek elde değildir. Bahçe içinde 18 bin adet gül bulunur. Buenos Aires’de bulunan popüler konumlardan biridir. Bahçenin dizaynı, Fransız mimar Charles Thays tarafından yapılmıştır. Ziyaretçiler bahçe içinde gezerken bahçıvanlardan izin alarak 1 adet gül alabilir. Bahçıvanlar, ziyaretçilere aynı zamanda güller hakkında bilgiler de verir. Bahçe içinde Arjantin için önemli olan edebiyatçıların büstlerine de yer verilmiştir. Birçok konuda zenginlik gösteren şehre gelmeden önce Buenos Aires’i gezmek için kaç gün kalmakgerekir sorusunu akılları karıştırabilir. İmkanlar dahilinde en az 4 günlük bir plan yapılması durumunda şehirde bulunan birçok önemli yer ziyaret edilebilir.

El Caminito

Kısa Yürüyüş patika anlamına gelen İspanyolca kelime, Buenos Aires şehrinin en meşhur konumlarından biridir. Yürüyüş yapılan cadde boyunca renkli evler ve mahalleler oldukça keyiflidir. 1950 yılından sonra kullanılmayan cadde yenilenmiştir ve Buenos Aires’e gelmiş olan göçmenlerin torunları yaşamaya başlamıştır. Açık hava müzesini andıran caddede birçok sokak sanatçısının eserleri ile karşılaşmak mümkündür. Evlerin hepsi ahşaptan yapılmıştır, cadde üzerinde tango performansları izlenecek birçok adres bulunur.

Casa Rosada

Casa Rosada, Türkçe karşılığı ile pembe evdir. Arjantin’in yönetildiği şehir burasıdır, başkanın ofisi bu bina içinde yer alır. Buenos Aires için sembol haline gelen yapılardan biridir. Sarayın içinde ofislerin dışında büst, heykel ve şapellerin bulunduğu salon ve palmiyeler ile donatılmış bir avlu bulunur. Cumartesi ve Pazar günleri, Casa Rosada ziyaret edilebilir. Buenos Aires uçak bileti almadan önce görülecek yerler listesi yapan kişiler, burayı listelerine eklemelidir.

Planetarium

Buenos Aires şehrine gelen herkes, gezisinde buraya da mutlaka yer vermelidir. Oldukça farklı bir deneyim yaşamak için oldukça ilginç bir yerdir. Özellikle çocuklu aileler, çocukları için burayı tercih edebilir. Galileo Galilei Uzay Gözlem Evi, yaşam boyunca edinilecek sınırlı deneyimlerden biridir. İçinde bulunan evren hakkında birçok soruya cevap bulmak bu merkezde mümkündür. Keyifli ve benzersiz bir aktivite arayan kişilerin ilk tercihi burası olmalıdır.

Cabildo

Türkiye’den Buenos Aires’e gelmek için Ministro Pistarini Havalimanı uçak bileti alınmalıdır. Bileti aldıktan sonra başlayan seyahat sürecinde uğranması gereken yerlerden biri de Cabildo’dur. Arjantin’in İspanya kolonisi olduğu zamanlarda Buenos Aires’in yönetilmesi için kullanılan tarihi bina burasıdır. 1750 yıllarında Arjantin’in bağımsızlığına şahit olan bina bugün ziyaretçilere ulusal müze olarak hizmet sunar. Tarihi fotoğraflar ve belgelerin bulunduğu müze Arjantin tarihi açısından oldukça önemli noktalardan biridir.

Teatro Codon Opera Binası

Opera meraklısı olan turistlerin oldukça ilgisini çeken yerlerden biridir. Dünyaca ünlü bu opera binasında, şehre gelen herkesin bir kere de olsa opera izlemesi önerilir. Dünyada bulunan opera binaları arasında en iyiler kategorisinde bulunur. Önemli opera sanatçılarını bu sahnede izlemek mümkündür. Paris, Milano ve Viyana’da bulunan opera binaları ile rekabete girecek güce sahiptir. Bale gösterisi ve klasik müzik orkestralarının da yer aldığı bina Buenos Aires’te görülecek yerler arasında bulunur. Arjantin için sanat konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Latin Amerika’nın en önemli müzelerinden biri olan Buenos Aires Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, 12 binden fazla sanat eserinin sergilendiği bir yerdir. Casa Rosada binası gibi müze binası da pembe bir renge sahiptir. Barrias ve Rodin’in heykelleri, Goya ve Rembrandt’ın resimleri bu müzede sergilenir. Dünyaca üne sahip olan sanatçıların eserlerini müzede görmenin mümkün olduğu gibi Latin Amerikalı sanatçıların eserlerine de yer verilmiştir. Yıl içinde 1 milyon kişi tarafından ziyaret edilen müze, sanat tarihi açısından da son derece önemlidir.

Buenos Aires’i gezmek için kaç gün kalmak gerekir sorusu için verilecek cevaplar farklılık gösterebilir. Plan yapılan seyahat için en az 4 gün ayrılması iyi olabilir. Bu sayede önemli olan turistik yerlere gitmek için yeterli zaman kazanılabilir. Şehri keşfetmek için yeterli olabileceği gibi aynı zamanda sahne performansları izlemek için de zaman ayırma imkanı bulunur.

Cmt
10,76°
Paz
11,04°
Pzt
12,33°
Sal
13,62°
Buenos Aires
22 May Çrş, Bulutlu
12,51°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery