Trabzon Uçak Bileti

Trabzon

Trabzon

Trabzon uçak bileti fırsatlarına bakmadan önce şehrin tarihsel geçmişi hakkında bilgi sahibi olmanız planlayacağınız seyahat ve geziniz açısından oldukça verimli olacaktır. Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen şehir aynı zamanda Kanuni Sultan Süleyman’ın doğum yeri olma özelliği taşımaktadır. Yaklaşık 4000 yıllık bir geçmişe sahip olan şehir; pek çok farklı medeniyete ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Trabzon Bizans ve Roma döneminde başkent olmuştur. Bu başkentlik sonrası Fatih Sultan Mehmet önderliğinde kuşatılan kent, oldukça zengin yapılara sahiptir. Ayrıca Cumhuriyet Dönemi’nde Mustafa Kemal Atatürk tarafından sık sık ziyaret edilen şehirde her yıl 15 Eylül Atatürk Günü olarak kutlanmaktadır.

Trabzon’da yaklaşık 800.000 insan yaşamaktadır ve toplam 18 ilçesi bulunmaktadır. Mükemmel doğaya sahip bu şehir hemen hemen her mevsim yağışlıdır. Yaz mevsiminin de yağışlı geçmesiyle birlikte nem oranı giderek yükselir. Bitki örtüsünün oldukça zengin yapıda olması sebebiyle tarımsal verimlilik oldukça fazladır ve hemen hemen en bilinen geçim kaynağıdır. Çay, meyve, sebze, fındık gibi ürünlerin bolca elde edilmesi ile yıllık ihracat ve ithalat oranı da bir hayli yüksektir.

Trabzon'da Yeme - İçme

Trabzon kenti; sahip olduğu yemek kültürü ile de oldukça öne çıkmakta olan bir kenttir. Trabzon’da hemen hemen çoğu lezzet hamsi ile taçlandırılmaktadır. Ekmek olarak mısır ekmeği meşhur olan şehirde kahvaltı ve diğer öğünlerde bu ekmek sık sık tercih edilir. Hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde deneme fırsatı bulduğu Akçaabat köftesi de bu şehre özgü bir lezzettir. Şehirde aynı zamanda peynir, tereyağı, balık gibi ürünlerin bolluğu ve farklılığı oldukça ön plana çıkmaktadır. Trabzon uçak bileti fırsatları ile bu lezzetlerin hepsini yerinde tatma imkanına sahip olabilirsiniz.

Trabzon’a Hava Yolu ile Ulaşım

Türkiye’nin mükemmel doğaya sahip şehirlerinin önde gelenlerinden olan Trabzon şehrine ulaşım oldukça kolay olmakla birlikte pek çok alternatif bulunmaktadır. Ancak en hızlı ve pratik olan yol olarak uçağı tercih etmeniz hem şehri keşfetme sürenizi artıracak hem de yorgunluk gibi zahmetlerden sizi kurtaracaktır. Ülkenin hemen hemen tüm şehirlerinden Trabzon havalimanı uçak bileti fırsatlarından yararlanarak Trabzon Uluslararası Havalimanı’na inebilir ve şehrin tadını kolayca çıkartabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde kentte turizm faaliyetlerinin oldukça artması ile de birlikte havalimanı da oldukça gelişmiş ve kişisel talepler doğrultusunda hareket eden bir havalimanı olmuştur.

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Karadeniz'in incisi, tüm dünyanın hayran olduğu doğal güzellikleri, yaylaları ve doğanın tadının hakim olduğu tarihi yerleri ile neresinden bakarsanız bakın Trabzon, tarihi itibarı ile herkesin hayatında bir kere bile olsa ziyaret etmesi gereken bir şehir. Dört mevsim yağışa rağmen yerli ve yabancı birçok turistin çekim merkezi olan Trabzon, özenle hazırlanmış kahvaltı sofraları, farklı mimarisine sahip manastırları ve zengin tarihi ile öne çıkıyor. Trabzon havalimanı uçak bileti fırsatları ile tüm bunlara ve daha fazlasına kolaylıkla ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz.

Trabzon Kalesi

Araklı semtinde bulunan Trabzon Kalesi, Trabzon'un en ünlü sembollerinden biri haline geldi ve bugüne kadar kendini koruyor. Şehrin en yüksek noktalarından birinin üzerinde yer alan kale, tarihi geçmişiyle büyük etkileri hatırlatıyor. Sahilden başlayıp tepelere kadar uzanan Trabzon Kalesi, yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor. Doğayla iç içe dolaşıp tarihi bir yolculuğa çıkabileceğiniz bu kale Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Antik kalıntılardan çıkarılan taşlardan yapılan Trabzon Kalesi'nin MÖ. 2000 yılında yapıldığı sanılıyor. Trabzon'un fethinden sonra Karadeniz'den gelebilecek saldırıları savuşturmak için Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu kale, Bizans dönemine ait eski temeller üzerine inşa edilmiştir. Kalenin üst burcu; İç kalenin koruyucusu ve kale olarak kullanılmıştır. Farklı zamanlarda sürekli değişen bu iç kale, diğer alt bölümlere göre daha yüksekte yer almaktadır. Kalede ayrıca hipodrom kalıntıları, kuleler, hamamlar ve saraylar gibi yapıların varlığından, su surlarından keşfedilen Osmanlı dönemine ait yazıtlardan bahsediliyor. Bu eserler şu anda Trabzon Müzesi'nde sergilenmektedir.

Merkez kale bölümü; diğer bölümlerin devamı niteliğindedir. Aleksios tarafından yaptırılmıştır. Bu bölümde; Aşçı, Zaganos Kapısı, Tabakhane, Kule Kapı, Panagia Chrysokephalos Kilisesi, Yeni Cuma Camii, Hükümet Binaları, Zagnos Köprüsü, Kule Hamamı, Çifte Hamam, Amasya Camii, Şirin Hatun Camii ve Musa Paşa Camii gibi pek çok yapıyı kapsar. Aşağı Hisar kısmı; Zağanos kalesinin yanından denize inen kısımdır ve bu surların doğusunda Pazar ve Mumhane kapıları güneye doğru hareket ederek Orta Hisar surları ile birleşir.

Sümela Manastırı

Trabzon gidiş dönüş uçak bileti ile kolayca ulaşabilir olan ve Maçka Mahallesi'nde bulunan Sümela Manastırı, Altındere Vadisi'nde Karadağ'ın yamaçlarında sarp bir uçurumun üzerine inşa edilmiştir. Halk arasında Meryem Ana olarak da bilinen Sümela Manastırı, deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikte ve vadiden 300 metre yükseklikte bulunuyor. Görünüşe göre dağlara tünemiş olan manastır, bir Rum Ortodoks kiliseleri ve manastırları kompleksidir. Bizans döneminde keşiş yetiştirme okulu olan manastırda Aziz Luka'nın yaptırdığı ikonalardan birinin mucize gösterdiğine ve ayazmalardan birinin şifa bulduğuna inanılıyor.

Söylentilere göre Meryem Ana, manastırı inşa eden keşişler Barnabas ve Sophronios'un rüyasına girmiş ve manastırın içindeki mağarada Aziz Luka tarafından yapılmış ve melekler tarafından getirilen bir ikona olduğunu söylemiştir. Biri İstanbul'da diğeri Atina'da iki keşiş Trabzon'a giderek sembolü bir mağarada bulmuşlar. Daha sonra mağaranın girişine duvar örmüşler ve burayı kiliseye çevirmişler. Rivayetlere göre burası Hristiyanların kutsal ziyaret yerlerinden biri haline gelmiştir.

Zağnos Vadisi Parkı

Trabzon'da yeni yapılan Zagnos vadisi, şehir merkezindeki en güzel yeşil mimari alanlardan biri haline gelmiştir. Merkezi konumu nedeniyle ailenizle piknik yapabileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz ve güzel fotoğraflar çekebileceğiniz vadiye kolayca ulaşabilirsiniz. Trabzonluların özellikle bahar ve yaz aylarında keyifle kullandığı Zağnos Vadisi Parkı, şehir tarafından sürekli olarak genişletilmiştir.

Şehrin en büyük açık hava parkı olan vadide; Yavuz Sultan Selim Caddesi üzerinde tarihi bir Zağnos köprüsü ve viyadüğü bulunmaktadır. Ayrıca parkın içinde; göletler ve akarsular, suda yüzen ördekler ve zıplayan tavşanlar da oldukça çoktur. Gülbahar Hatun ilçesi sınırları içerisinde yer alan park, Trabzon Kalesi'nin hemen altında yer alması nedeniyle de yoğun talep görüyor. Trabzon gidiş dönüş uçak bileti bu noktaya ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Yalıncak Aile Plajı

Yalıncak Aile Plajı, yaylaların yanı sıra yaz sıcağında serinlemek için gidebileceğiniz yerdir. Yumuşak kumu ve berrak suyu ile rahatlıkla yüzebileceğiniz ve güneşlenebileceğiniz plaja gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. En seçkin kadrosu, müziği, oyun parkı, voleybol sahaları, temizliği ve bembeyaz kumsalı ile öne çıkan bir yerdir.

Yoroz Plajı

Trabzon'da görülecek yerler arasında mutlaka sayılan ve Trabzon'un en iyi plajlarından biri olan Yoroz Beach; temiz denizi ile harika bir yer olma özelliği taşır. Sevdiklerinizle eğlenceli oyunlar oynayabilir ya da sadece plajda yüzebilir ve güneşlenebilirsiniz. Denizin tamamen kumla kaplı olması çocuklu ailelerin çok rağbet edeceği bir türdür.

Trabzon
22 May Çrş, Güneşli
19,2°
Prş
15,57°
Cum
16,67°
Cmt
16,02°
Paz
16,15°
Pzt
16,26°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery